جغرافياي طبیعی (اقلیم شناسی)
پيوندهای روزانه
[ جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ ] [ 20:22 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]
مطالعات اخیر نشان می دهد که، افزایش 10 درصدی پارک های شهری، باعث کاهش دما به اندازه ی 7 درجه فارنهایت خواهد گردید. پوشش های گیاهی و پارک ها، اثر جزیره حرارتی شهر ی را که مربوط به فشردگی ساختمان ها و پوشش سطحی آسفالت خیابان ها می شود، جبران می کنند.

یک قطعه کوچکی از پارک ها و گیاهان سبز می تواند به کاهش دما در محدوده های شهری کمک کند و گرما و عطش تابستان ها را که نتیجه ی گرمای جهانی است و ساکنان شهری با آن روبرو هستند را کاهش دهد.

به علاوه، بر اساس تحقیقات تیمی مرکب از دانشمندان ایتالیایی، افزایش ده درصدی فضای سبز می تواند سطح های درجه حرارت را تا 7 درجه فارنهایت کاهش دهد. افزایش پارک ها و پوشش های سبز پیش بینی های انجام شده در ارتباط با افزایش دما را تا 2080 میلادی خنثی خواهد نمود، هنگامی که تابستان ها گرم تر و خشک تر و زمستان ها مرطوب تر پیش بینی می گردند. به خاطر این که شهرهای آمریکایی نسبت به درجه حرارت های بالای تابستان، مستعدتر از شهرهای بریتانیایی می باشند،رونالد اینوس[i] زیست شناس دانشگاه منچستر گفته است که فضاهای سبز عملکرد مهمتری را در ایالات متحده آمریکا خواهد داشت.

به گفته ی اینوس، کاشتن درختان و چمن های بیشتر در اطراف شهرهای جهان مردم را راحت تر و آسوده خاطرتر می سازد و هزینه های بهینه سازی هوا و مخارج انرژی را کاهش می دهد.

او به لایو ساینس[ii] گفت: "چنین اقدامی محیط اقلیمی را خوشایندتر و دلپذیرتر خواهد ساخت. همچنین مطالعات زیادی در این باره نشان داده است که این عمل سلامت جسمی و روحی افراد را و نیز حس تندرستی آنها را بهبود بخشیده و می تواند به کاهش جرم در جامعه منجر گردد.

این پژوهش در شماره ی جاری نشریه ی "محیط ساخته" منتشر شده است، که مطابق است با روزی که بیل کلینتون اعلام کرد، ساختمان های شهری پانزده شهر از جمله نیویورک و لندن به تکنولوژی کارآمد و موثر انرژی مجهز خواهند شد تا انتشار کربن حذف گردد.

در روزهای آفتابی، دمای محیط های شهری مانند بخش های مرکزی آن در شهرهای آمریکا بیش از 22 درجه فارنهایت نسبت به محیط های روستایی گرم تر و داغ تر است.

اما این تیم پژوهشی به این نتیجه دست یافته است که افزایش فضای سبز می تواند اثر جزیره ی گرمایی شهر را به حداقل برساند. این موضوع این حقیقت را روشن می سازد که گیاهان آب را به طور موثرتر و کارآمدتری نسبت به آسمان خراش ها و پارکینگ ها جمع و نگهداری می کنند. هنگامی که آب از روی سطح برگ گیاهان و درختان تبخیر می شود، باعث کاهش دمای اطراف می گردد، درست شبیه تعرق از روی پوست بدنمان که باعث خنک شدن می شود.

بنا به اظهار نظر او، اگر چه مطابق مدل های اینوس، فضاهای سبز کاهش دمای محیط را دربر خواهد داشت، اما قادر به پیش بینی افزایش بارندگی ها و همچنین افزایش 50 درصدی توفان های زمستانی بزرگ تر تا سال 2080 میلادی در منچستر نیست. انتظار می رود که آب باران غیر قابل جذب در کانال های شهری جریان یافته و به سمت رودها و جویبارها رهسپار گشته و در نهایت به اقیانوس ها سرازیر شود.

اینوس می گوید: متاسفانه افزایش فضاهای سبز اثر محدودی در کاهش رواناب دارد، و بنابراین سیلاب های ناگهانی به طور دامنه داری در شهرهای ما افزایش خواهد یافت.

به گفته ی او ذخیره سازی بیشتر آب های ناشی از بارندگی از بروز سیلاب جلوگیری خواهد نمود و این شاید به حفظ فضای سبز از طریق آبیاری آنها در ماههای خشکی که در تابستان ها پیش بینی می شود، کمک می کند.

 
[ جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ ] [ 20:21 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]
نوسانات دی اکسید کربن طی ۵۰۰ میلیون سال اخیر

مطالعات اخیر، نشان می‌دهد که نیروی تابشی در اثر گازهای گلخانه‌ای عامل اصلی گرم شدن جهانی می‌باشد. گازهای گلخانه‌ای نیز نقش مهمی در درک تاریخچه اقلیمی زمین دارند. بر طبق این مطالعات، اثر گلخانه‌ای که در اثر به دام انداختن حرارت از سوی گازهای گلخانه‌ای، تولید گرما می‌کند، نقشی کلیدی در تنظیم دمای زمین دارد.

در طول ۶۰۰ میلیون سال اخیر، مقادیر دی اکسید کربن احتمالاً از بیش از ۵۰۰۰ ppm تا کمتر از ۲۰۰ ppm تغییر کرده که عمدتاً به خاطر تاثیر فرآیندهای زمین‌شناسی و ابداعات زیست‌شناسی بوده‌است. با دقتی بیشتر، این مسئله (توسط وایزر و دیگران ۱۹۹۹) مورد بحث قرار گرفت که نوسانات در مقادیر گازهای گلخانه‌ای به ازای ده‌ها ملیون تن در سال به خوبی با تغییر اقلیمی همبستگی ندارد که احتمالاً در این مورد تکتونیک صفحه‌ای نقش غالب تری را ایفا می‌کند. اما، نمونه‌های متعددی از تغییرات سریع در مقادیر گازهای گلخانه‌ای در جو زمین وجود دارند که ظاهراً با گرم شدن شدید رابطه تنگتنگی دارند از جمله دوره حداکثر سوزان پالئوسن- ایوسن| دوران پالئوسن- ایوسن، دوران انقراض پرمین- ترازئیک| دوران انقراض خزندگان و دایناسورها و پایان دوره یخبندان زمین در ناحیه اسکاندیناوی (وارانجیان).

طی دوران جدید، بالا رفتن سطوح دی اکسید کربن به عنوان عامل اصلی محسوب می‌شود که موجب گرم شدن جهان از سال ۱۹۵۰ تاکنون شده‌است.

تکتونیک (زمین ساختی) صفحه‌ای

در طولانی‌ترین مقیاس‌های زمانی، تکتونیک صفحه‌ای قاره‌ها را جابجا کرده، اقیانوس‌ها را شکل داده، و کوه‌ها را تشکیل داده و از هم جدا می‌سازد و کلاً به عنوان فرآیندی تعریف شده که اقلیم در آن پدید می‌آید. در زمان اخیر، حرکات صفحه‌ای در مورد تشدید روند دوره یخبندان کنونی بیان شده‌اند زمانی در حدود ۳ میلیون سال قبل، که در آن صفحات (قاره‌ای) آمریکای شمالی و جنوبی با یکدیگر برخورد نمودند تا باریکه پاناما را تشکیل داده و به درهم آمیختگی میان اقیانوسهای اطلس و آرام پایان دهند.

نوسان خورشیدی

نوسانات در فعالیت خورشیدی طی چند قرن گذشته بر اساس مشاهدات مربوط به لکه‌های خورشیدی و ایزوتوپ‌های بریلیوم

خورشید، به عنوان یک منبع فناپذیر است تقریباً تمام انرژی سیستم اقلیمی را تامین می‌نماید، و یک بخش کامل در شکل گیری آب و هوای زمین می‌باشد. درطولانی‌ترین مقیاسهای زمانی، خورشید همزمان با این که به روند اصلی تکامل خود ادامه می‌دهد، درخشانتر هم می‌شود. در ابتدای پیدایش تاریخ زمین| تاریخ زمین، تصور بر این بود که آن خیلی سرد بوده تا بتواند مایع آب را بر روی سطح زمین حفظ نماید، که این به موضوعی منجر شد که تحت عنوان پارادوکس خورشید جوان بی‌حال شناخته می‌شود.

در مقیاسهای جدیدتر زمانی، اشکال متفاوتی از نوسان خورشیدی نیز وجود دارند از جمله چرخه خورشیدی ۱۱ ساله و دوره تغییرات طولانیتر. اما، چرخه ۱۱ ساله لکه خورشیدی به روشنی و به خودی خود در داده‌های اقلیم‌شناسی ظهور نمی‌کند. این نوسانات در پیدایش دوره کوتاه یخبندان و برخی موارد مشاهده گرم شدن زمین از سال ۱۹۰۰ تا ۱۹۵۰ تاثیر گذار به حساب آمده‌اند.

تغییرات گردشی

نوسانات گردشی در برخی موارد در تاثیرشان بر اقلیم (زمین، موجب توسعه نوسان پذیری خورشیدی می‌شوند، زیرا نوسانات جزئی در گردش وضعی زمین سبب تغییراتی در توزیع و فراوانی نور خورشید می‌شود که به سطح زمین می‌رسد. یک چنین نوسانات گردشی، تحت عنوان چرخه‌های میلانکویچ، روند کاملاً قابل پیش بینی بر اساس اصول علم فیزیک و در اثر تعاملات دوجانبه زمین و خورشید و سایر سیارات می‌باشند. این نوسانات به عنوان نیروهای محرک موجود در چرخه‌های یخبندان و درون یخبندان از دوره یخبندان کنونی محسوب می‌شوند. نوسانات پیچیده تری نیز وجود دارند، همچون پیشروی و پسروی مکرر بیابان صحرا در واکنش نسبت به انحراف مسیر گردش (وضعی زمین).

فوران آتشفشان

هر نوع فوران آن که در زمانهای مختلف در هر قرن به وجود می‌آید، می‌تواند بر آب و هوا تاثیر بگذارد، که دوره چند ساله‌ای طول می‌کشد تا سرد شود. مثلاً فوران کوه پیناتوبو در سال ۱۹۹۱، که اثر آن به ندرت در نمای دمای جهانی قابل مشاهده‌است. فورانهای عظیم که تحت نام حوزه‌های بزرگ آتشفشانی شناخته می‌شوند، تنها چند بار در هر صد میلیون سال رخ می‌دهند، اما قادر است اقلیم زمین را برای ملیونها سال تغییر داده و موجب انقراض‌های دسته جمعی شود. در ابتدا، دانشمندان تصور می‌نمودند که غبار پراکنده شده در جو در اثر فورانهای بزرگ آتشفشانی از طریق مسدود کردن جزئی انتقال تابش خورشیدی به سطح زمین، مسئول سرد شدن آن بوده‌اند. اما، سنجشها نشان می‌دهد که بیشتر غبار پراکنده شده در جو ظرف شش ماه به سطح زمین بازمی گردد.

ویژگی تغییرات اخیر اقلیمی

تاثیرات انسانی بر اقلیم

عوامل موثر انسانی، فعالیتهایی هستند که به وسیله آن انسانها محیط را تغییر داده و بر اقلیم تاثیر می‌گذارند. بزرگترین عامل مورد نظر کنونی افزایش سطح CO۲ در اثر برونده‌های مربوط به احتراق سوخت فسیلی است که در نتیجه آنها ذرات معلق| آئروسل‌ها (ذرات معلق در جو) موجب اعمال اثر سرد سازی (بر اقلیم) می‌شود. عوامل دیگر، از جمله استفاده از زمین، استهلاک ازن، و تخریب جنگلها نیز بر اقلیم تاثیر گذار هستند.

سوختهای فسیلی

نوسانات دی اکسید کربن در طول 400هزار سال اخیر، که از زمان انقلاب صنعتی افزایش را نشان می‌دهد.

با آغاز انقلاب صنعتی در دهه ۱۸۵۰ و شتابگیری آن تاکنون، مصرف سوختهای فسیلی توسط بشر موجب بالا رفتن سطح CO۲ از مقادیر ppm ۲۸۰~ تا بیش ازppm ۳۷۰ تا امروز شده‌است. این میزان در حال افزایش است تا به بیش از ppm ۵۶۰ پیش از پایان قرن ۲۱ ام برسد. در کنار سطوح فزاینده متان، برای این تغییرات پیش می‌شود که باعث افزایش دمایی حدود c ° ۶/۵-۴/۱ بین سالهای ۱۹۹۰و ۲۱۰۰ شود. (نگاه کنید به گرم شدن جهانی)

آئروسل

اعتقاد بر این است که آئروسل‌های ساخت بشر، به خصوص آئروسل‌های سولفاتی ناشی از احتراق سوخت فسیلی نوعی تاثیر سرد کنندگی اعمال نماید. به نظر می‌رسد که این عامل به همراه نوسان پذیری طبیعی، یک خط تراز نسبی را در نمودار دماهای قرن بیستم در اواسط قرن منظور می‌نماید

[ جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ ] [ 20:19 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

ارتفاع و فشار هوا

فشار هوا نیرویی است که هوا بر یک واحد از سطح زمین وارد می کند و مقدار آن در سطح دریای آزاد، برابر است با وزن ستونی از جیوه به ارتفاع 76 سانتیمتر. واحد اندازه گیری فشار هوا در آب و هواشناسی میلی بار یا هکتوپاسکال می باشد؛ هر میلی بار یا هکتوپاسکال برابر با 1000 دین بر سانتی متر مربع می باشد فشار ستون هوا در سطح دریای آزاد 1013 هکتوپاسکال بر سانتی متر مربع می باشد.

از آنجا که تراکم هوا با ارتفاع کاهش می یابد، با افزایش ارتفاع فشار هوا نیز کم می شود

اما تغییر فشار برحسب ارتفاع چندان منظم نیست؛ به طور کلی تا ارتفاع 1500 متری سطح زمین به ازای هر 100 متر افزایش ارتفاع، فشار هوا حدود 12 هکتوپاسکال کم می شود. پراکندگی افقی فشار اتمسفر را با استفاده از خطوط هم فشار به صورت سطح هم فشار نشان می دهند. خط هم فشار خطی است که تمام نقاط با فشار یکسان را به هم مربوط می کند. نقشه های هم فشار برای سطوح مختلف اتمسفر تهیه می شود.

پراکندگی فشار در سطح زمین

تکرار حالتهای لحظه ای هوا در دراز مدت در پراکندگی فشار، الگویی میانگین را نشان می دهد که کمابیش انعکاس تاثیرهای گردش عمومی جو است، در نقشه های میانگین فشار نمود های زودگذر و نادر دیده نمی شود و در مقابل نمود های عمده و غالب چه در مقیاس محلی و چه در مقیاس جهانی جلوه می کنند؛ بنابراین مطالعه نقشه های میانگین فشار اگر چه در کاربرد موضعی یا کوتاه مدت چندان کارآمد نیست اما برای شناخت نمود های عمده و غالب گردش عمومی هوا مهم است.

مناطق کم فشار و پر فشار بر روی کره زمین

 

 

 


مراکز عمده فشار در سطح زمین به تبعیت از سیستم
نصف النهاری گردش عمومی هوا، از استوا تا قطب به صورت کمربندهای مداری متناوبی جلوه می کند؛ اما وضعیت خشکی و دریا در نیمکره شمالی این منظم را به هم می زند و مراکز یاد شده را به صورت سلولهای جدا از هم در می آورد.

نتیجه گردش عمومی هوا در دراز مدت، وجود کمربندهای کم فشار در استوا، پر فشار در منطقه جنب حاره کم فشار در منطقه معتدله و احتمالا در منطقه قطبی است

[ جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ ] [ 20:18 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]
 
آلودگی هوا می تواند شدت سیکلونهای مونسون جنوب شرق آسیا را که هرسال جان هزاران نفر را می گیرد، تشدید کند

محققین دریافتند آلودگی هوادر چین ، هند، نپال وپاکستان می تواند تا ارتقاع 5000 متری درهیمالیا بالا رفته وسبب گرم تر شدن هوا و تشدید توفان هایی موسمی دراین منطقه شود.

یک تیم فرانسوی ایتالیایی بمدت 16 ماه در رصدخانه هواشناسی در نپال هیمالیا واقع در ارتفاع 5079 متری این اطلاعات را جمع آوری کرده و دریافتند که ذرات گردوغبار وهمچنین ذرات بسیار کوچک بصورت معلق در اتمسفر این ارتفاع تشکیل می شود. شرح آنرا در آکادمی ملی علوم به چاپ رسانده اند.

Hervé Venzac از دانشگاه پاسکال فرانسه. تیمش مشاهده نمودند. زمانیکه آلودگی هایی مانند دودهای ناشی از وسائل حمل ونقل از دشت نپال و یا سایر کشورهایی اطراف رشته کوه هیمالیا به طرف هوای تمیز دامنه کوهستان بالا می رود، ذرات آیروسل در پائین ترین بخش اتمسفر یعنی تروپوسفر ، تشکیل می شود. این ذرات نور خورشید را جذب کرده باعث گرم تر شدن اتمسفر شده و بدین ترتیب مانند گازهای گلخانه ای یکی از عوامل گرم شدن درجه حرارت کره زمین می باشد.

این گرمایش اتمسفروحتی نوسان آن می تواند بر جریان مونسون (بادهای فصلی موسمی) جنوب شرق آسیا اثر بگذارد.

جریانهای مونسون که به بادهای موسمی منطقه هند وپاکستان وکشورهایی اطراف آن بکار برده می شود ، از سمت اقیانوس اطلس عبور کرده ورطوبت فراوانی را با خود حمل می کند وسبب بارندگی های شدید وسیلاب دراین مناطق شده وهرسال جان صدها تن را به مخاطره می اندازد.

این مطالعه همچنین می تواند پدیده ذوب یخچالها را در رشته کوه هیمالیا توضیح دهد.

 

[ جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ ] [ 20:16 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]
 خشکسالی از جمله پدیده هایی است که در اقلیم های مختلف تکرار شده و اثرات آن صرفاً به نواحی خشک و نیمه خشک محدود نمی شود، بلکه می تواند در نواحی مرطوب نیز رخ دهد. در ارزیابی خشکسالی، پایش خصوصیاتی از قبیل شدت، مدت و فراوانی آن ضروری به نظر می رسد. در این بررسی به منظور تحلیل خصوصیات خشکسالی از داده های مجموع بارش ماهانه ایستگاه های تهران، یزد، انزلی، شهرکرد، بندرعباس، زاهدان، مشهد و تبریز طی دوره آماری 2003-1957 میلادی استفاده شد، سپس با استفاده از سری های زمانی حاصل از محاسبه 3 شاخص بارش استاندارد شده SPI، شاخص CZI و شاخص Z-Score، شدت، فراوانی و تداوم خشکسالی ها برای سه مقیاس زمانی یک، سه و دوازده ماهه استخراج گردید. روابط همبستگی دو شاخص CZI و Z-Score با SPI محاسبه و در نهایت نمودار نوسانات هر سه شاخص برای دوره مورد مطالعه در 8 ایستگاه فوق بدست آمد. نتایج این تحقیق نشان داد که شاخص های SPI، CZI و Z ابزارهای مناسبی برای آشکارسازی خشکسالی است. همچنین فراوانی طبقات SPI، CZI و Z علیرغم استفاده از توزیع های آماری مختلف رفتار مشابهی نشان می دهند. با استخراج دوره های خشکسالی در هر سه شاخص، مشاهده شد که مقادیر فراوانی دوره های خشکسالی از اقلیم مرطوب تا اقلیم های نیمه خشک و خشک در بازه یک ماهه کاهشی است. نتایج این تحلیل نشان داد که ضرایب همبستگی شاخص های CZI و Z با SPI از سطح معنی داری قابل قبولی برخوردارند. با این حال شاخص CZI در مقایسه با دو شاخص دیگر به هنگام کمبود بارش در شرایط حدی، خشکسالی را شدیدتر نشان می دهند. همچنین رابطه همبستگی خطی قوی تری بین شاخص های SPI و Z در بازه های طولانی تر وجود دارد.
[ جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ ] [ 20:14 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

عنوان برخی پايان نامه برای استفاده وآشنایی همکلاسی های عزیز

بررسي يخبندان در ارتباط با محصولات کشاورزي اصفهان

شناخت و بررسي وضعيت رسوبگذاري در سد شهيد عباسپور

بررسي پتانسيل هيدروکليميائي حوزه قمصر و قهرود در تامين آب شهري کاشان

هيدرولوژي و ژئومرفولوژي حوزه رودخانه سولکان

اقليم و کشاورزي دشت يزد-اردکان

بررسي اوضاع طبيعي حوزه آبي رودخانه گلپايگان با تاکيد بر هيدروکليما

هيدرولوژي و مسائل آن در حوضه شهرضا-مهيار

نقش اقليم حياتي در معماري سواحل جنوب

بررسي پتانسيل هيدروکليمائي حوزه آبريز رودخانه انگهران

هيدروکليماتولوژي حوزه رودخانه جهان بين

بررسي وضعيت طبيعي دشت جرقويه سفلي با تاکيد بر کاربرد روشهاي هيدروکليماتولوژي در استفاده بهينه از منابع آب

هيدرواقليم حوزه ماربر

هيدروکليماتولوژي شاخه رحيمي و بهمن زاده (حوضه آبريز حنا) از سرشاخه هاي کارون

بررسي پتانسيل هيدروکليمائي حوضه رودخانه پلاسجان به منظور برنامه ريزي و توسعه عمران

بررسي تحليلي محورهاي زيست محيطي شهرستان داراب

هيدروکليماتولوژي حوضه رودخانه نور

بررسي جغرافيايي سد لار در تامين آب تهران

اقليم کشاورزي نيشکر در هفت تپه خوزستان

بررسي پتانسيل هاي هيدروکليمايي حوضه آبريز رودخانه کارون از پل شالو تاکدارلندر به منظور برنامه ريزي توسعه و اسکان زندگي عشاير بختياري

هيدروکليماتورلوژي حوضه آبريز دره گپ گناوه با تاکيد بر برنامه ريزي منابع آب و مديريت کنترل سيلاب

منابع و مسائل آب دشت رفسنجان

بررسي‌ سيماي‌ طبيعي‌ دشت‌ كازرون‌ با تاكيد بر هيدرواقليم‌

پتانسيلهاي‌ هيدرواقليمي‌ شادگان‌ و نقش‌ آنها در توسعه‌ كشت‌ خرما

بررسي‌ مسائل‌ و مشكلات‌ آب‌ و فاضلاب‌ شهراصفهان‌ با تاكيد بر هيدوراقليم‌

سيماي‌ طبيعي‌ منطقه‌ اليگودرز با تكيه‌ بر هيدرواقليم‌

بررسي آب، اقليم و ريخت شناسي حوضه زرچشمه (اسفرجان)

هيدرواقليم حوضه بشار "ياسوج"

آبخيزداري و مهار سيل در حوضه رود زرد از زيرحوضه هاي رودخانه جراحي

هيدروژئومورفولوژي حوضه خطيري(زير حوضه رودخانه قره آقاج )

هيدرولوژي آبهاي سطحي حوضه حنيفقان

بررسي توانهاي بالقوه هيدروکليماتولژي حوضه رودخانه چالوس

بررسي اقليم کشاورزي کشت سويا در جلگه گرگان

پتانسيل هاي اقليم کشاورزي روستاي بام(شهرستان اسفراين )

اقليم کشاورزي منطقه فريدن

مطالعه آب و اقليم حوضه نوژيان با تاکيد بر مديريت منابع آب

تحقيقي در مورد فرسايش مراتع حوضه آبريز کشکان در ارتباط با ميزان و شدت بارندگي

نقش‌ اقليم‌ حياتي‌ در معماري‌ شهر شهركرد

نقش‌ اقليم‌ حياتي‌ در معماري‌ استان‌ كرمان‌

بررسي‌ اقليم‌ كشاورزي‌ كشت‌ خرما در منطقه‌ دشتستان‌(استان‌ بوشهر)

بررسي‌ منابع‌ آب‌دشت‌ كنگاور و نقش‌ آن‌ در توسعه‌ كشاورزي‌ شهرستان‌

اثرات عوامل اقليمي بر زعفران در خراسان جنوبي‹‹مطالعه موردي بيرجند››

بررسي رابطه شدت-مدت بارش و حجم سيلاب ناشي از آن در حوضه آبخيز سراب

تحليل اثرات اقليمي در توسعه كشت پسته دشت يزد ـ‌ اردكان

اقليم كشاورزي حوضه آبخور زاينده رود با تاكيد بر كشت برنج

اقليم معماري جزيره كيـــــــــش

هيدرواقليم حوضه رودخانه خشک شيراز و توسعه شهري

مطالعه و بررسي آلودگي هواي شهر اصفهان و عوامل اقليمي موثر بر آن

بررسي و برآورد سيلاب حوضه آبريز شاهين شهر( با تاکيد بر عوامل تاثيرگذار و مديريت آن )

بررسي اثرات اقليم بر كشت بادام با تاكيد بر سرمازدگي در حوزه‏هاي شهركردـ سامان

اقليم كشاورزي شهرستان فيروزآباد با تأكيد بر كشت ذرت دانه‏اي

بررسي رابطه اقليم و معماري در شهر نيشابور

تأثيرات اقليم بر روي محصول سيب در منطقه سميرم

اقليم كشاورزي حوزه آبخور هراز با تأكيد بر كشت ارقام پر محصول برنج

تحليلي بر مديريت منابع آب کشاورزي برخوار

اقليم کشاورزي ممسني در رابطه با کشت برنج

[ جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ ] [ 20:12 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

اخیراْ خبری از قول دکتر میر سلیم عضو مجمع مصلحت نظام پخش شد که ایشان از بحران پیش آمده در موضوعات پایان نامه های کارشناسی ارشد اظهار نگرانی شدید کرده و با بیان اینکه "موضوعات اصولاْ ارتباطی با صنعت ندارند و نیازهای واقعی را جواب نمی دهند در نتیجه بایستی طی راهکارهای مناسب این روند تغییر نماید".اظهار نظر نموده بودند.

با نگاهی به موضوعات پایان نامه های کارشناسی ارشد طی سالهای اخیر در رشته ی اقلیم شناسی نیز می توان سر نخ های بسیار روشنی از این بحران همه جا گیر را پیدا کرد.واقعیت این است که سالهاست این مشکل در انتخاب پایان نامه های کارشناسی ارشد اقلیم شناسی شروع شده و بسرعت در حال گسترش است.بدیهی است هر پدیده ای ریشه ها و دلایل خود را نیز دارد.تمام این تقصیرات نه متوجه دانشجو و نه حتی متوجه اساتید راهنما و مشاور است اگر چه اینجانب(خودم را کنار نمی کشم و سهم تقصیرات خود را می پذیرم) هم استاد راهنما،هم دانشجو و هم نظام آموزشی را در این مسئله مقصر می دانم.

تصور نمایید در یک مرکز آموزشی با وجود معدودی انگشت شمار عضو هیات علمی یک دفعه تحت شرایطی پیش بینی شده یا غیر منتظره، ۴۰-۵۰ دانشجوی ارشد پذیرش می شوند و به عبارت ریاضی هر عضو هیات علمی حدود ۱۰-۱۵ پایان نامه را بایستی راهنمایی نماید و از سویی دیگر دانشجو نیز موظف است با همان استاد در یک بازه ی زمانی ۵-۶ ماهه پایان نامه را به پایان رسانیده و فارغ التحصیل گردد(نمی گویم به خیل بیکاران جویای کار بگرود).فشارهای مضاعفی که بر دانشجو و استاد به این ترتیب وارد می شود فرصت تامل،تفکر و سازماندهی موضوعات و یافتن نیازهای واقعی و ارائه ی طرحهای کاربردی و نظایر آن را چگونه فراهم می آورد؟دانشجو نیز به لحاط محدودیت زمانی و فشارهای مضاعفی که سیستم آموزشی و به تبع آن استاد وارد می سازند بدون ارتباط سیستمی کارآمد با بخشهای دیگر آموزش و یک تنه باید سریع تحقیقش را به پایان برساند و از کار خود دفاع نماید.

البته تعداد دانشجو در همه ی مراکز آموزش عالی در تحصیلات تکمیلی هنوز بحران ساز نشده و هستند بسیاری از مراکز که با حداقلی از پذیرش دانشجو و با حفظ کیفیت کار به فعالیت آموزشی و پژوهشی مشغولند ولی بسیاری از مراکز بطور بسیار بی رویه طی سالهای اخیر در برخی مراکز آموزش عالی ،دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور حتی در شهرستانهای دور افتاده نیز با دهها دانشجو و تعداد بسیار اندک هیات علمی به کار آموزشی و پژوهشی می پردازند.بررسی فرایند انتخاب،نگارش و دفاع از پایان نامه های این مراکز گواه روشنی بر این ادعای بنده است.انتخاب موضوعات تکراری و کلیشه ای که برخی از آنها حتی بارها و بارها کار شده و برخی دیگر نیز یکسری گردآوری کارهای دیگران است و با اندکی تبحر در کپی و پیست کردن به انجام رسیده اند نتیجه ملموس این بحران است که متاسفانه روز بروز درحال عمیقتر شدن است.

اینها که برشمردیم دردها هستند و درمان باید گردند.اینجانب بر حسب احساس وظیفه به این نکته تیز پرداختم و بحثی را باز نمودم بر همه ی دوستان و همکاران است در صورت علاقه مندی وارد این بحث گردند و با بیان دیدگاههای خود راهکارهای لازم را مطرح نمایند باشد که از دل این بحثها راهکارهای مناسب در آید و شاید که به نتایج مثبت بیانجامد به امید دریافت نظرات کارشناسی شده ی شما عزیزان.....

در امان حق باشید.

[ جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ ] [ 20:6 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]


جهت یابی در طبیعت

wwwky.com.geomorphology.blogs

جهت یابی به کمک ساعت مچی

ساعت شما به کمک خورشید می‌تواند مانند یک قطب‌نمای ساده برایتان عمل کند.
در ساعت‌های عقربه‌دار دو عامل «ساعت 12» و «عقربه ساعت شمار» می‌توانند در جهت‌یابی به شما کمک کنند.
اگر عقربه ساعت شمار را طوری بگیرید که سایه آن منطبق بر خودش باشد، (یعنی درست به سمت خورشید باشد) نیم‌ساز زاویه‌ای که عقربه ساعت شمار با ساعت 12 می‌سازد جنوب را به شما نشان می‌دهد. (این در صورتی است که در نیم‌کره شمالی باشید.) در این صورت پشت سر شما شمال، دست چپ شما شرق و دست راست شما غرب است.
به این ترتیب جهت تقریبی قبله را هم تشخیص داده‌اید. اگر کمتر از 10 درجه به غرب منحرف شوید جهت قبله را هم تشخیص داده‌اید

. جهت یابی به کمک ساعت مچی

جهت یابی با ساعت

محدوده شمالی بین N 5/23-N 5/66

پیدا کردن شمال با استفاده از ساعت

عقربه ساعت شما را به سمت خورشید بگیرید.

نصف فاصله بین عقربه ساعت شمار و ساعت 12 ظهر، جنوب است و نقطه مقابل آن شمال است.

) اگر ساعت به روی رقم دیگرست ساعت 13 را به جای 12 انتخاب کنید (

محدوده جنوبی بین N 5/23-N 5/66

عدد12 را رو به خورشید بگیرید.

نصف فاصله بین ساعت 12 و عقربه ساعت شمار، شمال است.

باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است.

جهت یابی به کمک لانه مورچه ها -

اگر قطب‌نما همراه نداشته باشید و هوا هم ابری باشد مورچه‌ها می‌توانند جهت‌ها را به شما نشان دهند.
مورچه‌ها خاک لانه‌ خود را به سمت شرق می‌ریزند تا هنگام روز به عنوان سایه‌بانی برایشان عمل کند. مورچه‌ها خاک را از لانه بیرون می‌ریزندتا ذخیره‌گاه خود را وسیع‌تر کنند و آن را سمت شرق می‌ریزند تا هنگام روز راحت‌تر کار خود را انجام دهند.
بدیهی است با شناختن شرق جهات دیگر را نیز به راحتی تشخیص می‌دهید

جهت یابی به کمک لانه مورچه ها


باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است

جهت یابی به کمک سایه

چوبی را به طور عمودی در زمین فرو کنید و انتهای سایه چوب را علامت گذاری کنید. پس از چند دقیقه راس سایه دوم را نیز نشانه گذاری کنید. اگر از نقطه اول به نقطه دوم خطی بکشید و امتداد دهید به سمت شرق می‌‌رود. رو به خورشید جنوب است

جهت یابی به کمک سایه

.

باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است

.
جهت یابی به کمک مقطع بریده شده تنه درختان

اگر مقطع درخت بریده‌شده‌اى را نگاه کنید، تعدادى دوایر هم مرکز را مشاهده خواهید کرد. که هر یک از آنها نشان یکسال عمر درخت میباشد. درختى که بطور دائم آفتاب به تنه‌اش بتابد، دایره‌هاى نشاندهنده عمر آن درخت در یک سمت به هم نزدیکتر شده و در سمت دیگر از هم دور خواهند بود. سمتى که دوایرش از هم دورتر هستند، سمت جنوب است (بعلت تابش زیاد آفتاب و رشد بیشتر آن) و سمتى که دوایرش بهم نزدیکتر‌ند‌، سمت شمال میباشد. لازم به یاد‌آورى است که در نیمکره جنوبى سمت‌ها عکس این وضعیت خواهد بود

جهت یابی به کمک تنه درختان

.

باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است.

استفاده از صداها برای تعیین جهت در مه


هنگام راه رفتن سر خود را به دنبال این صدا به جهات مختلف بچرخانید به محیط اطراف گوش کنید: صدای نهر، رودخانه، ترافیک بزرگراه، باد ته دره ها یا امواج.
هنگام مه یا در شیب، در منطقه ای کوهستانی یا تپه ای، صدای فریاد یا صوت منعکس میشود. 5 ثانیه طول میکشد که صدا مسافت یک مایل (KM 6/1) را طی کند. از این طریق موقعیت تقریبی خود را میتوانید با گوش دادن به صداها تخمین بزنید. از این روش در کشتی‌ها هنگام مه استفاده شود. آنها از صدای زنگ، شلیک تفنگ، آژیر خطر، یا فریاد زدن استفاده میکنند. هر ثانیه که از تولید تا بازگشت صدا بگذرد یعنی صدا مسافتی حدود 560 فوت (170 متر) را از منبع صدا طی کرده است
.
قایقرانان نیز میتوانند به صدای پرنده های دریایی یا امواج گوش کنند. وقتی صدای شکسته شدن امواج شنیده میشود یعنی به کناره ها یا خلیج نزدیک هستند.

جهت یابی بوسیله ابرها

ü ابرها بعضی از عناصر خاص روی سطح زمین را منعکس میکند.
روی زمین نزدیک به آبهای پوشیده از یخ ابرها تصویر آب آزاد را منعکس میکند زیرا در این جا آب تیره نسبت به مناطق یخ زده نور کمتری را منعکس میکنند
.
این بازتاب به شکل نقطه ای سیاه بر روی سطح زیرین ابر میباشد. این نقطه سیاه درواقع اندازه آب موجود را نشان نمیدهد چون منطقه ای کوچک میتواند بازتابی وسیع بر روی ابر از خود داشته باشد. این اتفاق در مناطق قطب شمال رخ میدهد که بخار موجود در هوا بر روی عمل انعکاس تأثیر گذاشته و نقطه سیاه روی ابر را بزرگتر میکند به این پدیده «آب آسمانی» میگویند
.
جریان درحال حرکت یخ و یا کوه یخ را از طریق درخشش آنها در هوای ابری تشخیص داد. یک تکه کوچک یخ گاهی منطقه بزرگی از «یخ های چشمک زن» را خلق میکند.

منطقه ریگ بلند - مرنجاب


روی زمین، ابرها آلودگی اندک شهرها را نشان میدهند شهرهایی که زیر خط افق هستند از فاصله 48 تا 80 کیلومتر دیده میشوند.
در کشورهای قطبی یا کشورهایی با کوههای برفی شکل کلی زمین در آسمان ابری منعکس میشود. ازطریق آن میتوان زمینهای برفی، آبهای آزاد مناطق صخره ای، یخهای تازه (رنگ سبز- آبی) و تکه زمینهای گیاهی که «برف صورتی» نامیده میشوند یعنی به رنگ متمایل به صورتی بازتاب داده میشوند را تشخیص داد
.
در مناطق پوشیده از گیاه، تکه های یخی و زمینهای برفی که رنگ آبی پولادی روی سطح زیرین ابرها بازتاب داده میشوند
.
در صحراهای بدون ابر، «درخشش صحرا» وجود دارد، درخششی که ناشی از انعکاس گرماست
.
به خاطر قدرت انعکاس ضعیف تر در ناطق پوشیده از گیاه، آبادیهای کویری ایجاد درخشش در صحرا میکنند
.
در صحرا فاصله شتربان از زمین تقریب 3 متر است و آبادیها معمولاً با تپه هایی تا ارتفاع 305 متر محصور شده اند. شتربان گرد و غبار ایجاد شده توسط گرمای خورشید را بر روی درختان آبادی از دور می‌بینید.

جهت یابی بوسیله اشکال و جهت برف و یخ

مناطق قطبی و مناطق صحرای گرم شنی به هم شبیه هستند.
تپه های برقی شبیه تپه های شنی است. با این تفاوت که تپه های برفی کمی کوچکتر و بی‌ثبات‌ترند
.
تپه های معمولی برفی بسیار شبیه اند به تپه های شنی که موازی باد غالب هستند
.
Sastrugi بین چند اینچ تا 3 فوت ارتفاع دارد و همیشه نزدیک به هم هستند. اینها برای جهت‌یابی در روزهای ابری کاربرد دارند. در نزدیکی قطب شمال جایی که قطب نما کار نمیکند بسیار مفید هستند. برف تازه را سوراخ کنید تا جهتsastrugi را بفهمید
.
سطح برف و یخ را بادهای غالب پاک میکنند
.
فرسایش ناشی از یخ زدگی در شیبهای جنوبی بیشتر است زیرا در شب سردتر و در روز گرمتر است
.
وقتی که باد قوی گرم قدرت ذوب کردن سریعتر برفها را نسبت به خورشید دارد. جهت باد خیلی مهم است. اما ممکن است در تعیین جهت دچار اشتباه شویم
.
در دامنه های جنوبی، گرمای خورشید، سایه های ذوب شده برجای میگذارد. سایه های ذوب شده درختان و سنگها بر روی برف انباشته میشود.این پدیده بخصوص در بهار دیده میشود
.
جهت باد بسیار مهم است. زیرا یک باد گرم و شدید برفها را زودتر از خورشی دآب میکند، که این پدیده میتواند شما را در جهت یابی گیج کند.

جهت یابی بوسیله اشکال و جهت برفیخ زدگی دریا و جهت یابی
تکه های کوچک یخ صاف، مسافت احتمالی شما را از ساحل نشان میدهد. اگر تکه های یخ مانند پازل نزدیک هم هستند، نشان میدهد که شما از خشکی خیلی دور نیستید. اگر لبه های تکه های یخ تیز و برنده است، بیانگر نزدیکی به ساحل میباشد اما اگر قطعات یخ گرد و از هم دور هستند، نشان این است که از ساحل دورید.

جهت یابی توسط یخچالها

یخچالها با سنگها یا مانعی بزرگ، میز یخچالی را تشکیل میدهند. صخره های بزرگ از آب شدن یخ زیرشان ممانعت میکند. بنابراین سنگ همچنان روی سطح یخ باقی میماند. سنگها یا موانع تدریجاً به عنوان محور قرار میگیرند. پایه ها نشان دهنده جنوب هستند به دلیل تابش خورشید بیشترین مقدار ذوب را دارد و به سمت جنوب خم شده و حالت میگیرد. بعد از مدتی این پایه‌ها آب میشود و خورشید این فرآیند را همچنان انجام میدهد.

تأثیرات خورشید و باد

فرسایش یخ در شیبهای جنوبی به خاطر سرمای بیشتر در شب و گرمای بیشتر در روز چشمگیرتر است.
در نیمه گرمتر سال فرسایش در شیبهای شمالی تپه ها نامحسوس تر است
.
در شیب های جنوبی گرمای خورشید بر روی توده های برفی، درختان، بوته ها و سنگها سایه‌های جذاب می سازد
.
توجه کنید که جهت باد بسیار مهم است زیرا یک باد گرم و قوی برف را سریعتر از خورشید ذوب میکند.

جهت یابی بوسیله حیوانات و حشرات

عنکبوتها لانه خود را درمقابل باد نمی سازند.یک لانه پاره شده و دوباره ساخته شده نشان دهنده این است که باد وزیده شده، باد غالب نبوده است.

لانه عنکبوت


اغلب حیوانات، پرندگان و حشرات لانه های خود را خارج از مسیر باد و ایمن می‌سازند.
در بالای عرض جغرافیایی شمالی، قسمت شرقی تپه ها و کوهها بهتر و مناسبتر است. میتوان به راحتی لانه های زیرزمینی موشها را زیر کنده های مرده درختان، لانه دارکوبها و پرندگان پیدا کرد. اینها نشان دهنده جهت شرقی، جنوب شرقی و جنوب هستند
.

نشانه های مور تپه ها

مورچه های جنوبی، مور تپه ها یا خانه های خود را بر روی شیبهای جنوب شرقی میسازند زیرا خورشید در پاییز و زمستان بیشتر به این قسمتها می تابد.
مور تپه های خود را نزدیک درختان و صخره های جنوبی و جنوب شرقی بنا میکنند. تنها مورچه دروگر غرب آمریکایی است که فقط ورودیه مور تپه را در پایین جنوب شرقی و جنوبی می‌سازد. البته لانه مورچه نقره ای هم در مناطق کوهستانی بلند کولورادو به همین شکل است.


جهت یابی از روی باد


بادها را از جهتی که می‌وزند، نامگذاری میکنند مانند باد شمالی از شمال.
هر منطقه ای باد غالب و برجسته ای دارد که در فصل خاص یا گاهی در تمام فصول می‌وزد. باد غالب، باد خاصی است که وزش آن طولانی تر بوده و در جهت خاصی می وزد
.
باد غالب بر رشد درختان و گیاهان، جهت جمع شدن برفهای باد آورنده و در جهت علفهای بلند تأثیرگذار است
.
در هر منطقه ای باد غالب ویژگی های خاص خود را دارد مثل درجه حرارت، رطوبت و سرعت که در فصول مختلف تغییر میکند
.
در روی دریا و اقیانوسها بادهای غالب دارای ویژگیها و ابرهای خاص خود هستند
.

جهت یابی از روی باد غالب منطقه


نواحی معتدل: از غروب می وزد. (در هر دو نیم کره شمالی و جنوبی)
نواحی گرمسیری
: بین مناطق شمال شرقی و جنوب شرقی جریان دارند.
خط استوا
: معمولاً از سمت شرق می وزد
.
نیم کره شمالی
:بادهای شمالی از بادهای جنوبی سردتر است
.

تأثیرات خاص بادها

بادهای صحرایی یا بیابانی
: همگی خشک و معمولاً همراه با ابر و باران است.
نواحی قطبی
: اگر دمای باد گرمتر از محیط باشد جهت آب را نشان میدهد. افت ناگهانی دما بدون تغییر جهت، امکان وجود یک کوه یخی شناور را نشان میدهد
.
روی زمین
: برای پیدا کردن جهت حرکت مستقیم میتوان از باد غالب استفاده کرد. باد به همان سمتی که باید بوزد می‌وزد. بنابراین مواظب هرگونه تغییر دما، رطوبت و قدرتی که باعث تغییر جهت باد شود، باشید
.
در جنگلها: به تغییر جهت ابرها دقت کنید.مخصوصاً ابرهای بلندی که توسط بادهای غالب آورده میشوند. با نگاه به نوک درختان میتوانید جهت باد را بفهمید.جهت یابی باد غالب
درختان تنها در مناطق باز و سریع، مخصوصاً مناطق معتدل به بادهای غالب عادت میکنند. در زمستان باد غالب معمولاً با برف و تگرگ همراه است که باعث شکستن شاخه های جوان میشود.

تأثیرات باد بر درختان:
جهت خم شدن اغلب درختان منطقه نشان دهنده جهت وزش باد غالب منطقه است
.
با دانستن جهت بادهای شدید و با نگاه کردن به درختان در مسیر باد میتوانید چهار جهت اصلی را تشخیص دهید
.
باد ممکن است با صدمه زدن یا خشک کردن شاخه های جوان، رشد درخت را کند یا متوقف کند
.
درختی که برای تعیین جهت استفاده میشود باید در محلی باز و وسیع باشد. نباید در پناه تپه، درختان دیگر یا ساختمانها باشد. چند تا از درختان نزدیک به هم را مورد آزمایش قرار دهید. مطمئن باشد که درختان هرس نشده باشند.

جهت یابی به کمک ماه

برای جهت یابی توسط ماه ابتدا باید بدانیم که در نیمه ی اول ماه هستیم یا نیمه ی دوم ؛ روش تشخیص آن نیز به قرار زیر می باشد:

دو سر هلال ماه را با یک خط فرضی به هم متصل می کنیم و آن خط آنقدر ادامه می دهیم تا به زمین برسد اگر شکل بدست آمده از این کار p انگلیسی بود در نیمه ی اول ماه هستیم و اگر شکل بدست آمده q انگلیسی بود در نیمه ی دوم ماه قرار داریم


_
حال اگر در نیمه ی اول بودیم طرف کوژ(برآمده) هلال جهت مغرب را نشان می دهد.

_
و اگر در نیمه ی دوم ماه بودیم طرف قعر ( تو رفتگی ) هلال مغرب را نشان می دهد
.

جهت یابی به کمک ماه

قطب نمای ماه
در یک شب مهتابی چوبی را داخل زمین فرو کنید. با سنگ نوک سایه را علامت بگذارید. ده دقیقه بعد با سنگی دیگر نوک سایه جدید را علامت بگذارید. دو نقطه را به هم وصل کنید این خط مسیر شرق- غرب را نشان میدهد

پیدا کردن جنوب توسط ماه

خطی را بین دو تیزی هلال ماه رسم کرده و آن را تا زمین امتداد دهید. انتها یا امتداد این خط نقطه جنوب را در موقعیت شما نشان میدهد

باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است.

جهت یابی به کمک ستاره قطبی


پیدا کردن ستاره قطبی
برای پیدا کردن شمال، ستاره قطبی را پیدا کنید.
ستاره های دیگر به دور ستاره قطبی می‌چرخند
.
آسانترین راه برای شناسایی ستاره قطبی، استفاده از مجمع الکواکب دب اکبر است. (از دو ستاره جلویی دب اکبر که در انتهای کاسه دب اکبر وجود دارند خط راستی بکشید انتهای آن ستاره قطبی را نشان میدهد
.)
فاصله ستاره قطبی حدوداً 5 برابر فاصله بین دو ستاره است.

http://www.irandeserts.com/pics-2/north-star-2.jpg


دقیقاً آن طرف ستاره های دب اکبر، مجمع الکواکب کاسیوپیا دیده میشود. که از 5 ستاره تشکیل شده و ترکیب آنها به شکل M یا W است. ستاره قطبی در راستای آخرین ستاره این مجموعه است. فاصله هر کدام از این مجموعه ها تا ستاره قطبی تقریباً برابر است.

سایر روشهای جهت یابی

خم بودن تنه ی درختان جنگل به یک جهت جنوب را به ما نشان می دهد (سمت کوژ جنوب را نشان میدهد )این روش بسیار تقریبی است و به هیچ عنوان جنبه عمومی ندارد

.

خم شدن تنه درخت به سمت جنوبخزه زدن و یا پوسیده بودن یک طرف از اکثر درختان جنگل جهت شمال را به ما نشان می دهد (سمت خزه زده شمال است .این روش بسیار تقریبی است و به هیچ عنوان جنبه عمومی ندارد (.

اگر جایی باشیم که کنده ی درخت بریده شده وجود داشته باشد می توان بکمک حلقه های سنی درخت جهت یابی کرد؛ بطوریکه آن سمت از درخت که حلقه های سنی آن تداخل بیشتری با هم دارند شمال را نشان می دهد
.

در هوای برفی آن طرف از اجسام که برف بیشتری در آن سمت جمع شده است شمال را نشان میدهد لازم به توضیح است که جمع شدن برف بیشتر در یک نقطه می تواند در اثر توپوگرافی زمین باشد لذا این روش روش چندان مناسبی در جهت یابی نیست
.
جهت یابی توسط بوها

تشخیص بوها راهی برای جهت یابی است
مردم پلی نزی همواره در قایق هایشان با خود خوک می‌برند. زیرا خوکها نسبت به بوها بسیار حساس بوده و نزدیک سرزمینهای بودار تغییر رفتار میدهند.
بوی سینه دریا ما را به سمت خشکی هدایت میکند
.
بوهای تازه را روی دریا بهتر از خشکی میتوان تشخیص داد زیرا که بوی نمک بر روی دریا مداومتر است
.
در صحرا هر بویی بیانگر حضور انسان است بهترین زمان صبح زود و عصرها میباشد وقتی که جهت باد را میتوان تشخیص داد
.
بوها نزدیک به سطح زمین قوی تر هستند اگر شیء ساطع بو روی زمین باشد
.

باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است
.

[ جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ ] [ 19:56 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]


جهت یابی در طبیعت

wwwky.com.geomorphology.blogs

جهت یابی به کمک ساعت مچی

ساعت شما به کمک خورشید می‌تواند مانند یک قطب‌نمای ساده برایتان عمل کند.
در ساعت‌های عقربه‌دار دو عامل «ساعت 12» و «عقربه ساعت شمار» می‌توانند در جهت‌یابی به شما کمک کنند.
اگر عقربه ساعت شمار را طوری بگیرید که سایه آن منطبق بر خودش باشد، (یعنی درست به سمت خورشید باشد) نیم‌ساز زاویه‌ای که عقربه ساعت شمار با ساعت 12 می‌سازد جنوب را به شما نشان می‌دهد. (این در صورتی است که در نیم‌کره شمالی باشید.) در این صورت پشت سر شما شمال، دست چپ شما شرق و دست راست شما غرب است.
به این ترتیب جهت تقریبی قبله را هم تشخیص داده‌اید. اگر کمتر از 10 درجه به غرب منحرف شوید جهت قبله را هم تشخیص داده‌اید

. جهت یابی به کمک ساعت مچی

جهت یابی با ساعت

محدوده شمالی بین N 5/23-N 5/66

پیدا کردن شمال با استفاده از ساعت

عقربه ساعت شما را به سمت خورشید بگیرید.

نصف فاصله بین عقربه ساعت شمار و ساعت 12 ظهر، جنوب است و نقطه مقابل آن شمال است.

) اگر ساعت به روی رقم دیگرست ساعت 13 را به جای 12 انتخاب کنید (

محدوده جنوبی بین N 5/23-N 5/66

عدد12 را رو به خورشید بگیرید.

نصف فاصله بین ساعت 12 و عقربه ساعت شمار، شمال است.

باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است.

جهت یابی به کمک لانه مورچه ها -

اگر قطب‌نما همراه نداشته باشید و هوا هم ابری باشد مورچه‌ها می‌توانند جهت‌ها را به شما نشان دهند.
مورچه‌ها خاک لانه‌ خود را به سمت شرق می‌ریزند تا هنگام روز به عنوان سایه‌بانی برایشان عمل کند. مورچه‌ها خاک را از لانه بیرون می‌ریزندتا ذخیره‌گاه خود را وسیع‌تر کنند و آن را سمت شرق می‌ریزند تا هنگام روز راحت‌تر کار خود را انجام دهند.
بدیهی است با شناختن شرق جهات دیگر را نیز به راحتی تشخیص می‌دهید

جهت یابی به کمک لانه مورچه ها


باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است

جهت یابی به کمک سایه

چوبی را به طور عمودی در زمین فرو کنید و انتهای سایه چوب را علامت گذاری کنید. پس از چند دقیقه راس سایه دوم را نیز نشانه گذاری کنید. اگر از نقطه اول به نقطه دوم خطی بکشید و امتداد دهید به سمت شرق می‌‌رود. رو به خورشید جنوب است

جهت یابی به کمک سایه

.

باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است

.
جهت یابی به کمک مقطع بریده شده تنه درختان

اگر مقطع درخت بریده‌شده‌اى را نگاه کنید، تعدادى دوایر هم مرکز را مشاهده خواهید کرد. که هر یک از آنها نشان یکسال عمر درخت میباشد. درختى که بطور دائم آفتاب به تنه‌اش بتابد، دایره‌هاى نشاندهنده عمر آن درخت در یک سمت به هم نزدیکتر شده و در سمت دیگر از هم دور خواهند بود. سمتى که دوایرش از هم دورتر هستند، سمت جنوب است (بعلت تابش زیاد آفتاب و رشد بیشتر آن) و سمتى که دوایرش بهم نزدیکتر‌ند‌، سمت شمال میباشد. لازم به یاد‌آورى است که در نیمکره جنوبى سمت‌ها عکس این وضعیت خواهد بود

جهت یابی به کمک تنه درختان

.

باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است.

استفاده از صداها برای تعیین جهت در مه


هنگام راه رفتن سر خود را به دنبال این صدا به جهات مختلف بچرخانید به محیط اطراف گوش کنید: صدای نهر، رودخانه، ترافیک بزرگراه، باد ته دره ها یا امواج.
هنگام مه یا در شیب، در منطقه ای کوهستانی یا تپه ای، صدای فریاد یا صوت منعکس میشود. 5 ثانیه طول میکشد که صدا مسافت یک مایل (KM 6/1) را طی کند. از این طریق موقعیت تقریبی خود را میتوانید با گوش دادن به صداها تخمین بزنید. از این روش در کشتی‌ها هنگام مه استفاده شود. آنها از صدای زنگ، شلیک تفنگ، آژیر خطر، یا فریاد زدن استفاده میکنند. هر ثانیه که از تولید تا بازگشت صدا بگذرد یعنی صدا مسافتی حدود 560 فوت (170 متر) را از منبع صدا طی کرده است
.
قایقرانان نیز میتوانند به صدای پرنده های دریایی یا امواج گوش کنند. وقتی صدای شکسته شدن امواج شنیده میشود یعنی به کناره ها یا خلیج نزدیک هستند.

جهت یابی بوسیله ابرها

ü ابرها بعضی از عناصر خاص روی سطح زمین را منعکس میکند.
روی زمین نزدیک به آبهای پوشیده از یخ ابرها تصویر آب آزاد را منعکس میکند زیرا در این جا آب تیره نسبت به مناطق یخ زده نور کمتری را منعکس میکنند
.
این بازتاب به شکل نقطه ای سیاه بر روی سطح زیرین ابر میباشد. این نقطه سیاه درواقع اندازه آب موجود را نشان نمیدهد چون منطقه ای کوچک میتواند بازتابی وسیع بر روی ابر از خود داشته باشد. این اتفاق در مناطق قطب شمال رخ میدهد که بخار موجود در هوا بر روی عمل انعکاس تأثیر گذاشته و نقطه سیاه روی ابر را بزرگتر میکند به این پدیده «آب آسمانی» میگویند
.
جریان درحال حرکت یخ و یا کوه یخ را از طریق درخشش آنها در هوای ابری تشخیص داد. یک تکه کوچک یخ گاهی منطقه بزرگی از «یخ های چشمک زن» را خلق میکند.

منطقه ریگ بلند - مرنجاب


روی زمین، ابرها آلودگی اندک شهرها را نشان میدهند شهرهایی که زیر خط افق هستند از فاصله 48 تا 80 کیلومتر دیده میشوند.
در کشورهای قطبی یا کشورهایی با کوههای برفی شکل کلی زمین در آسمان ابری منعکس میشود. ازطریق آن میتوان زمینهای برفی، آبهای آزاد مناطق صخره ای، یخهای تازه (رنگ سبز- آبی) و تکه زمینهای گیاهی که «برف صورتی» نامیده میشوند یعنی به رنگ متمایل به صورتی بازتاب داده میشوند را تشخیص داد
.
در مناطق پوشیده از گیاه، تکه های یخی و زمینهای برفی که رنگ آبی پولادی روی سطح زیرین ابرها بازتاب داده میشوند
.
در صحراهای بدون ابر، «درخشش صحرا» وجود دارد، درخششی که ناشی از انعکاس گرماست
.
به خاطر قدرت انعکاس ضعیف تر در ناطق پوشیده از گیاه، آبادیهای کویری ایجاد درخشش در صحرا میکنند
.
در صحرا فاصله شتربان از زمین تقریب 3 متر است و آبادیها معمولاً با تپه هایی تا ارتفاع 305 متر محصور شده اند. شتربان گرد و غبار ایجاد شده توسط گرمای خورشید را بر روی درختان آبادی از دور می‌بینید.

جهت یابی بوسیله اشکال و جهت برف و یخ

مناطق قطبی و مناطق صحرای گرم شنی به هم شبیه هستند.
تپه های برقی شبیه تپه های شنی است. با این تفاوت که تپه های برفی کمی کوچکتر و بی‌ثبات‌ترند
.
تپه های معمولی برفی بسیار شبیه اند به تپه های شنی که موازی باد غالب هستند
.
Sastrugi بین چند اینچ تا 3 فوت ارتفاع دارد و همیشه نزدیک به هم هستند. اینها برای جهت‌یابی در روزهای ابری کاربرد دارند. در نزدیکی قطب شمال جایی که قطب نما کار نمیکند بسیار مفید هستند. برف تازه را سوراخ کنید تا جهتsastrugi را بفهمید
.
سطح برف و یخ را بادهای غالب پاک میکنند
.
فرسایش ناشی از یخ زدگی در شیبهای جنوبی بیشتر است زیرا در شب سردتر و در روز گرمتر است
.
وقتی که باد قوی گرم قدرت ذوب کردن سریعتر برفها را نسبت به خورشید دارد. جهت باد خیلی مهم است. اما ممکن است در تعیین جهت دچار اشتباه شویم
.
در دامنه های جنوبی، گرمای خورشید، سایه های ذوب شده برجای میگذارد. سایه های ذوب شده درختان و سنگها بر روی برف انباشته میشود.این پدیده بخصوص در بهار دیده میشود
.
جهت باد بسیار مهم است. زیرا یک باد گرم و شدید برفها را زودتر از خورشی دآب میکند، که این پدیده میتواند شما را در جهت یابی گیج کند.

جهت یابی بوسیله اشکال و جهت برفیخ زدگی دریا و جهت یابی
تکه های کوچک یخ صاف، مسافت احتمالی شما را از ساحل نشان میدهد. اگر تکه های یخ مانند پازل نزدیک هم هستند، نشان میدهد که شما از خشکی خیلی دور نیستید. اگر لبه های تکه های یخ تیز و برنده است، بیانگر نزدیکی به ساحل میباشد اما اگر قطعات یخ گرد و از هم دور هستند، نشان این است که از ساحل دورید.

جهت یابی توسط یخچالها

یخچالها با سنگها یا مانعی بزرگ، میز یخچالی را تشکیل میدهند. صخره های بزرگ از آب شدن یخ زیرشان ممانعت میکند. بنابراین سنگ همچنان روی سطح یخ باقی میماند. سنگها یا موانع تدریجاً به عنوان محور قرار میگیرند. پایه ها نشان دهنده جنوب هستند به دلیل تابش خورشید بیشترین مقدار ذوب را دارد و به سمت جنوب خم شده و حالت میگیرد. بعد از مدتی این پایه‌ها آب میشود و خورشید این فرآیند را همچنان انجام میدهد.

تأثیرات خورشید و باد

فرسایش یخ در شیبهای جنوبی به خاطر سرمای بیشتر در شب و گرمای بیشتر در روز چشمگیرتر است.
در نیمه گرمتر سال فرسایش در شیبهای شمالی تپه ها نامحسوس تر است
.
در شیب های جنوبی گرمای خورشید بر روی توده های برفی، درختان، بوته ها و سنگها سایه‌های جذاب می سازد
.
توجه کنید که جهت باد بسیار مهم است زیرا یک باد گرم و قوی برف را سریعتر از خورشید ذوب میکند.

جهت یابی بوسیله حیوانات و حشرات

عنکبوتها لانه خود را درمقابل باد نمی سازند.یک لانه پاره شده و دوباره ساخته شده نشان دهنده این است که باد وزیده شده، باد غالب نبوده است.

لانه عنکبوت


اغلب حیوانات، پرندگان و حشرات لانه های خود را خارج از مسیر باد و ایمن می‌سازند.
در بالای عرض جغرافیایی شمالی، قسمت شرقی تپه ها و کوهها بهتر و مناسبتر است. میتوان به راحتی لانه های زیرزمینی موشها را زیر کنده های مرده درختان، لانه دارکوبها و پرندگان پیدا کرد. اینها نشان دهنده جهت شرقی، جنوب شرقی و جنوب هستند
.

نشانه های مور تپه ها

مورچه های جنوبی، مور تپه ها یا خانه های خود را بر روی شیبهای جنوب شرقی میسازند زیرا خورشید در پاییز و زمستان بیشتر به این قسمتها می تابد.
مور تپه های خود را نزدیک درختان و صخره های جنوبی و جنوب شرقی بنا میکنند. تنها مورچه دروگر غرب آمریکایی است که فقط ورودیه مور تپه را در پایین جنوب شرقی و جنوبی می‌سازد. البته لانه مورچه نقره ای هم در مناطق کوهستانی بلند کولورادو به همین شکل است.


جهت یابی از روی باد


بادها را از جهتی که می‌وزند، نامگذاری میکنند مانند باد شمالی از شمال.
هر منطقه ای باد غالب و برجسته ای دارد که در فصل خاص یا گاهی در تمام فصول می‌وزد. باد غالب، باد خاصی است که وزش آن طولانی تر بوده و در جهت خاصی می وزد
.
باد غالب بر رشد درختان و گیاهان، جهت جمع شدن برفهای باد آورنده و در جهت علفهای بلند تأثیرگذار است
.
در هر منطقه ای باد غالب ویژگی های خاص خود را دارد مثل درجه حرارت، رطوبت و سرعت که در فصول مختلف تغییر میکند
.
در روی دریا و اقیانوسها بادهای غالب دارای ویژگیها و ابرهای خاص خود هستند
.

جهت یابی از روی باد غالب منطقه


نواحی معتدل: از غروب می وزد. (در هر دو نیم کره شمالی و جنوبی)
نواحی گرمسیری
: بین مناطق شمال شرقی و جنوب شرقی جریان دارند.
خط استوا
: معمولاً از سمت شرق می وزد
.
نیم کره شمالی
:بادهای شمالی از بادهای جنوبی سردتر است
.

تأثیرات خاص بادها

بادهای صحرایی یا بیابانی
: همگی خشک و معمولاً همراه با ابر و باران است.
نواحی قطبی
: اگر دمای باد گرمتر از محیط باشد جهت آب را نشان میدهد. افت ناگهانی دما بدون تغییر جهت، امکان وجود یک کوه یخی شناور را نشان میدهد
.
روی زمین
: برای پیدا کردن جهت حرکت مستقیم میتوان از باد غالب استفاده کرد. باد به همان سمتی که باید بوزد می‌وزد. بنابراین مواظب هرگونه تغییر دما، رطوبت و قدرتی که باعث تغییر جهت باد شود، باشید
.
در جنگلها: به تغییر جهت ابرها دقت کنید.مخصوصاً ابرهای بلندی که توسط بادهای غالب آورده میشوند. با نگاه به نوک درختان میتوانید جهت باد را بفهمید.جهت یابی باد غالب
درختان تنها در مناطق باز و سریع، مخصوصاً مناطق معتدل به بادهای غالب عادت میکنند. در زمستان باد غالب معمولاً با برف و تگرگ همراه است که باعث شکستن شاخه های جوان میشود.

تأثیرات باد بر درختان:
جهت خم شدن اغلب درختان منطقه نشان دهنده جهت وزش باد غالب منطقه است
.
با دانستن جهت بادهای شدید و با نگاه کردن به درختان در مسیر باد میتوانید چهار جهت اصلی را تشخیص دهید
.
باد ممکن است با صدمه زدن یا خشک کردن شاخه های جوان، رشد درخت را کند یا متوقف کند
.
درختی که برای تعیین جهت استفاده میشود باید در محلی باز و وسیع باشد. نباید در پناه تپه، درختان دیگر یا ساختمانها باشد. چند تا از درختان نزدیک به هم را مورد آزمایش قرار دهید. مطمئن باشد که درختان هرس نشده باشند.

جهت یابی به کمک ماه

برای جهت یابی توسط ماه ابتدا باید بدانیم که در نیمه ی اول ماه هستیم یا نیمه ی دوم ؛ روش تشخیص آن نیز به قرار زیر می باشد:

دو سر هلال ماه را با یک خط فرضی به هم متصل می کنیم و آن خط آنقدر ادامه می دهیم تا به زمین برسد اگر شکل بدست آمده از این کار p انگلیسی بود در نیمه ی اول ماه هستیم و اگر شکل بدست آمده q انگلیسی بود در نیمه ی دوم ماه قرار داریم


_
حال اگر در نیمه ی اول بودیم طرف کوژ(برآمده) هلال جهت مغرب را نشان می دهد.

_
و اگر در نیمه ی دوم ماه بودیم طرف قعر ( تو رفتگی ) هلال مغرب را نشان می دهد
.

جهت یابی به کمک ماه

قطب نمای ماه
در یک شب مهتابی چوبی را داخل زمین فرو کنید. با سنگ نوک سایه را علامت بگذارید. ده دقیقه بعد با سنگی دیگر نوک سایه جدید را علامت بگذارید. دو نقطه را به هم وصل کنید این خط مسیر شرق- غرب را نشان میدهد

پیدا کردن جنوب توسط ماه

خطی را بین دو تیزی هلال ماه رسم کرده و آن را تا زمین امتداد دهید. انتها یا امتداد این خط نقطه جنوب را در موقعیت شما نشان میدهد

باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است.

جهت یابی به کمک ستاره قطبی


پیدا کردن ستاره قطبی
برای پیدا کردن شمال، ستاره قطبی را پیدا کنید.
ستاره های دیگر به دور ستاره قطبی می‌چرخند
.
آسانترین راه برای شناسایی ستاره قطبی، استفاده از مجمع الکواکب دب اکبر است. (از دو ستاره جلویی دب اکبر که در انتهای کاسه دب اکبر وجود دارند خط راستی بکشید انتهای آن ستاره قطبی را نشان میدهد
.)
فاصله ستاره قطبی حدوداً 5 برابر فاصله بین دو ستاره است.

http://www.irandeserts.com/pics-2/north-star-2.jpg


دقیقاً آن طرف ستاره های دب اکبر، مجمع الکواکب کاسیوپیا دیده میشود. که از 5 ستاره تشکیل شده و ترکیب آنها به شکل M یا W است. ستاره قطبی در راستای آخرین ستاره این مجموعه است. فاصله هر کدام از این مجموعه ها تا ستاره قطبی تقریباً برابر است.

سایر روشهای جهت یابی

خم بودن تنه ی درختان جنگل به یک جهت جنوب را به ما نشان می دهد (سمت کوژ جنوب را نشان میدهد )این روش بسیار تقریبی است و به هیچ عنوان جنبه عمومی ندارد

.

خم شدن تنه درخت به سمت جنوبخزه زدن و یا پوسیده بودن یک طرف از اکثر درختان جنگل جهت شمال را به ما نشان می دهد (سمت خزه زده شمال است .این روش بسیار تقریبی است و به هیچ عنوان جنبه عمومی ندارد (.

اگر جایی باشیم که کنده ی درخت بریده شده وجود داشته باشد می توان بکمک حلقه های سنی درخت جهت یابی کرد؛ بطوریکه آن سمت از درخت که حلقه های سنی آن تداخل بیشتری با هم دارند شمال را نشان می دهد
.

در هوای برفی آن طرف از اجسام که برف بیشتری در آن سمت جمع شده است شمال را نشان میدهد لازم به توضیح است که جمع شدن برف بیشتر در یک نقطه می تواند در اثر توپوگرافی زمین باشد لذا این روش روش چندان مناسبی در جهت یابی نیست
.
جهت یابی توسط بوها

تشخیص بوها راهی برای جهت یابی است
مردم پلی نزی همواره در قایق هایشان با خود خوک می‌برند. زیرا خوکها نسبت به بوها بسیار حساس بوده و نزدیک سرزمینهای بودار تغییر رفتار میدهند.
بوی سینه دریا ما را به سمت خشکی هدایت میکند
.
بوهای تازه را روی دریا بهتر از خشکی میتوان تشخیص داد زیرا که بوی نمک بر روی دریا مداومتر است
.
در صحرا هر بویی بیانگر حضور انسان است بهترین زمان صبح زود و عصرها میباشد وقتی که جهت باد را میتوان تشخیص داد
.
بوها نزدیک به سطح زمین قوی تر هستند اگر شیء ساطع بو روی زمین باشد
.

باید توجه کرد که این روشها کاملا دقیق نیستند و صرفا جهت تقریبی‌ را به ما نشان می دهند.جهت های گفته شده در نیم کرهٔ شمالیست و در نیم کرهٔ جنوبی‌ برعکس است
.

[ جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ ] [ 19:56 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

دامنه شمالي الوند با جهت شمالغربي - جنوب شرقي در غرب ايران واقع شده است. منطقه مورد مطالعه به لحاظ ساختار زمين شناسي، ويژگيهاي سازندهاي سطحي، مشخصات هيدرولوژي، اقليمي، توپوگرافي و وضعيت گسل ها از نظر وقوع پديده هاي ژئومورفولوژي و فرآيندهاي دامنه‎ايي بسيار متنوع مي‎باشد. وقوع لغزشهاي متعدد، جريانات واريزه اي، ريزش هاي سنگي، و تشكيل و توسعه خندقها و بسياري از پديده هاي مورفوديناميكي فعال چهره دامنه شمالي الوند را به شدت تغيير داده است. شدت فرآيندهاي دامنه ايي و عوامل مورفوديناميك در جبهه شمالي توده الوند به حدي است كه موجب پسروي و تحول مورفولوژي دامنه ها و پرتگاه ها شده است. به طوريكه شاخص هاي كمي محاسبه شده نه تنها بيانگر شدت عملكرد عوامل مورفوديناميكي فعال منطقه است بلكه ميزان و شدت ناپايداري دامنه‌ها را بيش از بيش مشخص مي سازد. تخريب سنگها و جابجايي مواد درشت و ريز در سطوح دامنه هاي پر شيب از عوامل مهم برهنگي دامنه هاست به طوريكه حركات ريزشي، واژگوني، سنگ ريزه ها،‌و جريانات واريزه اي با تكرار و فراواني و گستردگي خاص يكي از عوامل ناپايداري دامنه هاي سنگي منطقه محسوب مي شود.ابعاد پديده هاي مذكور در واحدهاي ليتولوژيكي مختلف، متفاوت بوده و الگوي مكاني آن بر روي دامنه هاي سنگي بسيار متنوع است. از لحاظ ريزش هاي سنگي معادل 22/34% منطقه در محدودة ناپايدار قرار دارد. در دامنه هاي شمالي الوند لغزشها از جمله فرآيندهايي هستند كه در اثر وقوع آنها حجم انبوهي از مواد دامنه اي جابجا شده است. با توجه به تحليل هاي مورفولوژيكي بعمل آمده از لغزشهاي بوقوع پيوسته از قبيل شكل هندسي، برش مقطعي، طول، عمق و پهنا … مي توان گفت كه بيشتر آنها از نوع لغزشهاي سطحي و عميق مي باشد. تقريباً معادل 78% لغزش هاي منطقه از ثبات برخوردارند و اين مسئله بيانگر حركت و جابجايي حجم انبوهي از مواد لغزش يافته است. نسبت سطح به حجم لغزشها مقدار 40 سانتيمتر را نشان مي‌دهد كه بيانگر شدت مناطق تخريب شده از طريق اين فرآيند است. ميزان حساسيت منطقه به لغزشهاي عميق بر اساس روش برانسدن در گروه ناپايدار 9/21% و گروه نسبتاً ناپايدار 41/1% و نسبتاّ پايدار 96/5% و پايدار 73/70% محاسبه شده است و اين در حالي است كه از لحاظ لغزشهاي سطحي اين مقادير به ترتيب 99/45% ناپايدار، 01/54% نسبتاً پايدار است. ارقام مذكور حساسيت سازندهاي سطحي منطقه را همراه با تأثير شيب و نفوذ آب در ايجاد لغزشهاي سطحي در رابطه با عمق آنها بيان مي‎نمايد. به لحاظ شدت فرآيندهاي فرسايشي در دامنه شمالي الوند و پسروي دامنه ها در اثر تشكيل و توسعه خندقها،‌عوامل عمده فرسايش در منطقه، علل تشكيل خندق و استعداد خندق زايي منطقه از ابعاد مختلف مورد بررسي قرار گرفته و سپس با مطالعه خندقهاي شاهد و اندازه گيري ابعاد آنها عوامل مؤثر در تشكيل و توسعه آنها شناسايي و تحليل شده است. از نتايج بررسي خندقهاي منطقه چنين استنباط مي‎شود كه منطقه از نظر عوامل اقليمي (ميزان بارش ودما) هيدرولوژي (خروج آبهاي زير قشري و آبهاي سطحي) و ويژگيهاي سازندهاي سطحي بسيار مستعد خندق زايي است. تحليل‌هاي كمي مربوط به خندقها نشان مي دهد كه از بين عوامل مؤثر در تشكيل و توسعه خندقها عامل توپوگرافي (شيب)، عمل برفساب و تشكيل چاله هاي برفي، لغزش ها، تغيير كاربري اراضي و حساسيت سازندهاي سطحي از مهمترين عوامل محسوب مي شوند. از تمامي مباحث مطرح در پژوهش حاضر مي توان چنين نتيجه گيري نمود كه سطوح دامنه‎هاي شمالي الوند توسط عوامل مختلف ساخته و پرداخته شده اند (فعاليت شديد عوامل مورفوديناميك) و در شكل بندي و تغيير و تحولات بعدي آنها خصوصاً در گذشته نه چندان دور غير از عوامل طبيعي،‌عوامل انساني نيز با شدت تمام نقش مهمي ايفا نموده اند.

2- بررسي و پيش بيني تغييرات دما و بارش در ايران :

بررسي و پيش بيني تغييرات زماني ميانگين حداقل دما, ميانگين حداكثر دما و مجموع بارش ماهانه در ايران هدف اصلي اين تحقيق مي‌باشد. به همين منظور 45 ايستگاه هواشناسي سينوپتيك از سال 1966 تا 1995 انتخاب گرديد و سپس با استفاده از روش تحليل خوشه‌اي و با استفاده از هشت پارامتر اقليمي, طبقه بندي اقليمي ايران انجام گرديد كه در نهايت پنج منطقه يا ناحيه اقليمي كه از لحاظ ويژگي‌هاي اقليمي همگون بوده‌اند بدست آمد. در هر يك از ايستگاهها, يك ايستگاه نماينده تعيين گرديد. با استفاده از روش مدل سازي اتورگرسيو ميانگين متحرك فصلي ضربي ( SARIMA ) براي هر يك از ايستگاههاي نماينده يك مدل احتمالاتي تعيين گرديد و مقادير برآورد شده به همراه حدود بالا و پايين آن گزارش شده‌اند. در هريك از ايستگاهها سه پارامتر حداقل دما, حداكثر دما و مجموع بارش ماهانه مدل بندي و مقادير احتمالي آينده نيز پيش بيني شده‌اند. از آنجا كه هدف از بررسي تغيير اقليم در اين تحقيق درجه و ميزان تغيير ذاتي و طبيعي متغييرها در طول زمان بوده است, لذا جهت بررسي معني دار بودن تغييرات در طول سالهاي 1966 الي 1995 در ايستگاههاي نماينده با استفاده از innovation Variance و آزمون F فرضيات تحقيق مبني بر معني دار بودن تغييرات در طول زمان مورد آزمون قرار گرفتند. يافته‌هاي حاصل از تحقيق نشان مي‌دهند كه تغييرات حداقل دما در ايستگاههاي بابلسر و قزوين داراي تفاوت معني داري مي‌باشند ( P > 0/05 ) در حالي كه تغييرات حداقل دما بين سالهاي 1966 تا 1995 در ايستگاههاي اصفهان, بندر لنگه و زابل معني داري نمي‌باشد ( P< 0/05 ). يافته‌هاي تحقيق در مورد حداكثر دما نشان داده است كه به غير از ايستگاه بندر لنگه ( P < 0/01 ) تغييرات اين پارامتر در ساير ايستگاهها معني دار بوده است ( P > 0/01 ). از سوي ديگر تغييرات مجموع بارش ماهانه در ايستگاههاي بابلسر , قزوين , بندر لنگه و زابل در طول ســـالهاي 1966 تا 1995 معنــي دار نبــوده است ( P< 0/05 ) و فقط در ايستگاه اصفهان تغييرات معني دار بوده است ( P > 0/05 ). بنابراين نتايج, با فرض تعميم نتايج هر يك از ايستگاههاي نماينده به منطقه اقليمي مي‌توان چنين نتيجه گرفت كه منطقه سواحل پست جنوب ايران فاقد تغييرات مهم در طول دوره آماري مورد مطالعه بوده است. در مناطق شمال ايران و مناطق سرد و مرتفع ايران در اواخر دهه 60 تا اواسط دهه 90 دماي حداقل داراي تغييرات معني داري بوده اما مجموع بارش ماهانه داراي تغييرات مهمي نبوده است. همچنين مقادير حدكثر دما و بارش در مناطق حاشيه كوير ايران در طول دوره مورد بررسي دچار تغييرات معني داري بوده است. در مناطق مجاور نواحي ساحلي جنوب ايران حداكثر دما فقط فاكتور مهمي از لحاظ تغييرات اقليمي به حساب مي‌آيد. در فراآيند مدل سازي احتمالاتي مشاهده شد كه هيچ يك از متغيرهاي مورد مطالعه داراي روند افزايشي يا كاهشي در طول سالهاي 1966 تا 1995 نبوده‌اند.

3- تحليل در خشكساليهاي فراگير ايران با استفاده از تحليل هاي سينوپتيكي :

خش˜سال? ي˜? از بلايا? طبيع? است ˜ه از ديرباز همواره سبب تغييرات وخيم در زندگي بشر مي‌شده است. خشكسالي به سه شكل , آب و هوائي , هيدرولوژي و كشاورزي ديده مي‌شود كه نوع اول آن در وقوع و خاتمه انواع ديگر از تقديم و اولويت برخوردار است. با توجه به اين موارد هدف اين پژوهش شناسائي الگوها و سازوكارهاي جوي موثر در بروز خشكسالي آب و هوائي و يافتن مدل مناسبي جهت توجيه دوره‌هاي خشك است. با اين توصيف روش تحقيق, شناسائي و ردگيري الگوهاي جوي با استفاده از نقشه‌هاي هواي سطح زمين و تراز 500 هكتوپاسكالي مي‌باشد. بعلاوه رژيم بارشي و عوامل موثر در آن بررسي شده و سپس بارش سالانه, ماهانه و روزانه از نظر آماري مطالعه گرديده و شاخصهاي مميزي خشكسالهاي و ترسالي استخراج و بر اساس آن عوامل كلان ايجاد كننده ( سينوپتيكي و جهاني ) دوره‌هاي خشك يا مرطوب و چگونگي استحاله آن طي مطالعه نقشه‌هاي ماهانه و روزانه مورد بررسي قرار گرفت. دوره‌هاي منتخب روزانه از نظر مفاهيم بنيادي هواشناسي مثل شاخص وزش, تاوائي و واگرائي جريان هوا نيز مطالعه شده است كه در اين بررسي‌ها مشخص مي‌شود كه در هنگام وقوع دوره‌هاي خشك كمربند و سيع تاوائي منفي و واگرائي مثبت در بيشتر بخشهاي كشور حاكم مي‌گردد. نتايجي كه از اين تحقيق بدست آمد نشان مي‌دهد كه وقوع خشكساليها در ايران غالبأ با تشديد فعاليت و افزايش فشار پرفشار سيبري و آزورز و ادغام زبانه آنها در خاورميانه ( در سطح زمين ) همراه است كه با گسترش به شمال پر ارتفاع جنب حاره در تراز 500 هكتوپاسكالي و ايجاد پشته در بين النـهرين و غـرب كشــور جـريانات شمالغربي در ايران برقرار مي‌گردد. سازوكار آن بطور خلاصه بدين صورت است كه پرفشار آزور بــه سمت شرق و شمالشرق جابجا شده و با نزديك شدن آن به غرب اروپا - آفريقا و نيز گسترش پر فشار سيبري بطرف غرب و خاورميانه زمينه آغاز دوره خشك فراهم مي‌شود. با ارتباط بين دو پرفشار مذكور چه از طريق عرضهاي ميانه و چه جنب حاره, كمربند پرفشاري روي ايران گسترش يافته كه در اين خصوص پرفشارهاي مانع اورال و درياچه آرال سازوكار فوق را تسهيل مي‌نمايد. كم فشارهاي سودان ( درياي سرخ ), مديترانه شرقي و ايسلند در طي دوره‌هاي خشك ضعيف تري داشته و متقابلأ كم فشارهاي مركز و غرب مديترانه, اطلس و شرق اسكانديناوي در حوالي جزاير نوايازميليا بطور تقريبي قويتر مي‌گردد. محل تمركز و زبانه‌هاي سيستم هاي در سطح زمين نشانگر اين واقعيت است كه زبانه‌هاي سيستم‌هاي در سطح زمين نشانگر اين واقعيت است كه زبانه‌هاي سيستم‌هاي اورال و آرال بطور نسبي با دوره‌هاي خشك و سيستم‌هاي مانع اروپا , اسكانديناوي با دوره‌هاي مرطوب تقارن زماني دارد, ولي در تراز 500 كه نقش كنترل كنندگي آن بيشتر است قرارگيري پشته‌هاي ارتباطي بين سيستم مانع و پرارتفاع جنب حاره از اهميت زيادي برخوردار مي‌باشد بنحوي كه پشته‌هاي شرق و غرب كشور به ترتيب با دوره‌هاي مرطوب و خشك همزمان هستند. بعلاوه مشخص گرديد كه وقوع دوره‌هاي مرطوب و بالمال ترسالي‌ها با كاهش اثرات پرفشار سيبري روي ايران و قطع ارتباط آن با پرفشار آزور و تقويت سيستم‌هاي كم فشار سوداني, شرق مديترانه و ايسلند در رابطه بوده كه غالبأ در سطح زمين بصورت يك زبانه وسيع كم فشاري از ايسلند تا سودان و خاورميانه تظاهر مي‌كند. در تراز 500 وجود ناوه تقويت شده از غرب اورال تا درياي سرخ و سيستم مانع در اروپاي مركزي تا ليبي الگوي ايده آل براي وقوع دوره‌هاي مرطوب مي‌باشد. پرارتفاع ديناميكي آزور در اين ايام بصورت نصف النهاري قرار گرفته و به مركز اقيانوس حوالي 35 تا 40 درجه غربي سوق مي‌يابد.

4- تحليل رژيم بارش ماهانه حوضه هاي ارس و درياچه اروميه و محاسبه ضريب جريان :

پاياننامه حاضر با اين هدف آغاز گرديد كه در ارتباط با رژيم‌هاي بارش آذربايجان . مطالعه دقيقي را انجام داده و به بررسي تغييرات بارش در طي فصول و تاثير متقابل ويژگي‌هاي جغرافيائي و بارندگي و در آخر به طبقه بندي نواحي بارشي دست يابد . بر اين اساس ابتداء مطالعات كتابخانه‌اي و بررسي منابع و مراجع علمي آغاز گرديد و تا حد امكان تمامي كتب و منابعي كه به ويژگي بارش و اقليم در محدوده باران و به خصوص آذربايجان پرداخته‌اند, مطالعه و فيش برداري گرديد و سپس مقالات مندرج در نشريات خارجي مورد مطالعه قرار گرفت تا مشخص شود محققاني كه در زمينه بارش, تغييرات و توزيع جغرافيائي آن فعاليت مي‌نمايند, از چه روشهايي در ناحيه بندي بارش استفاده نموده‌اند. با مطالعه و فيش برداري از نزديك به 70 مقاله به زبان انگليسي مشخص گرديد كه غالب آنان با در نظر گرفتن متغيرهاي محلي ( نظير ارتفاع , عرض جغرافيائي , دوري و نزديكي به دريا ) و ضمن بكارگيري روشهاي آماري توصيفي در معرفي ويژگيهاي بارش منطقه , از روشهاي آماري چند متغيره براي طبقه بندي و ناحيه بندي استفاده نموده‌اند كه اهم روشهاي ايشان را تحليل خوشه‌اي , تجزيه به مولفه‌هاي اصلي و تحليل عاملي تشكيل مي‌دهد. در تحقيق حاضر از بين روشهاي رگرسيوني چند متغيره از روش تحليل عاملي استفاده شده است. داده‌هاي اصلي مورد مطالعه , آمار بارش ماهانه 26 ايستگاه سينوپتيك و كليماتولوژي موجود در استان آذربايجانشرقي, آذربايجانغربي و استان اردبيل در طي 33 سال ( از سالهاي 1339, 1371 شمسي و 1960 - 1992 ميلادي ) مي‌باشد. در زمان شروع تحقيق كه مهر ماه 1374 بود ( 1995 م ) آمار بارش سالهاي 1372 , 1373 ( 1993 و 1994 ميلادي ) از طرف سازمان هواشناسي منتشر نگرديده بود و بنابراين آخـرين سـال آماري سال 1371 ( 1992 م ) انتخاب گرديد. از 26 ايستگاه مورد مطالعه 2 ايستگاه خارج از حوضه‌هاي ارس و درياچه اروميه بوده كه بعلت اهميت داده‌هاي بارش آن ايستگاهها در چگونگي حركت منحي‌هاي همبارش و افزايش داده‌هاي خام در سيستم نرم افزاري, استفاده از اطلاعات ايستگاههاي ميانه و فيروزآباد خلخال ( از حوضه قزل اوزن ) ضروري به نظر رسيد. بر اساس روشهاي بكار گرفته شده , مشخص گرديد كه در تحليل رژيمهاي بارش, روشهاي آمار توصيفي هر چند براي بيان كليات لازم مي‌باشند اما نمي‌توانند اختلافات اساسي در بارندگي دو حوضه را بخوبي نشان دهند و بنابراين بررسي موضوع فوق, مي‌بايست از زواياي ديگر و با استفاده از ساير روشهاي پيشرفته آماري انجام مي‌پذيرفت. بر اين اساس از روش , " بررسي دوره‌هاي مرطوب و خشك " استفاده به عمل آمد كه در نهايت منجر به طبقه بندي ايستگاههاي حوضه ارس و حوضه اروميه به سه طبقه گرديد: طبقه ايستگاههاي كاملا مرطوب - طبقه ايستگاههاي متمايل به رطوبي و طبقه ايستگاههاي متمايل به خشك. از بين روشهاي آماري چند متغيره نيز, از " روش تحليل عاملي " استفاده به عمل آمد كه منجر به طبقه بندي نواحي آذربايجان به دو ناحيه شرقي و غربي گرديد. نتايج اين روش نشان داد كه بارش شهرهاي استان آذربايجانشرقي و استان اردبيل به تناسب فصول از توده هواهاي متفاوتي منشأ ميگيرند ولي بارش شهرهاي استان آذربايجانغربي در طي سال عمدتأ متأثر از توده هواهي غربي ميباشد و بدين ترتيب در نواحي آذربايجان دو حوضه اقليمي ( با تاكيد به عنصر بارش ) شناخته شد كه عبارت است از: حوضه خزري آذربايجان و حوضه مديترانه‌اي آذربايجان. در اين مطالعه قلمروهاي تحت پوشش هر حوضه و تحولات آن در طي فصول و ماهها, با ارائه اشكالي مورد بحث قرار گرفته است.

5- پژوهشي در ديناميك لغزش هاي زميني وعلل وقوع ان با استفاده از روشهاي مورفومتري حوضه اهر چاي :

حوضه اهر چاي عليا با مساحتي حدود 1130 كيلومتر مربع در غرب شهرستان اهر در مختصات جغرافيائي 38:20 تا 38:45 عرض شمالي و 46:35 تا 47:5 طول شرقي واقع شده است. اين حوضه از شمال توسط رشته كوههاي قره داغ و از جنوب بوسيله رشته ارسباران احاطه شده است. اين حوضه از نظر ساختماني جزئي از آذربايجان محسوب ميشود كه قبل از ترياس مياني حالت فلات داشته است. حركات كوهزائي آلپي ( فازلارامي و پيرينه ) موجب تحولات عمده در اين منطقه شده است. در طي اين فاز تكتونيكي, منطقه اهر تحت تاثير گسلش شديد همراه با فعاليتهاي نفوذي و آتشفشاني قرار ميگيرد و تحت تاثير عوامل فوق, منطقه مورفولوژي كنوني خود را پيدا كرده است. وجود نهشته‌هاي عميق درياچه‌اي و تخريبي , مخصوصأ در دامنه‌هاي جنوبي حوضه و همچنين عوامل مورفوتكتونيكي و مورفوكليمايي سبب شده , مواد موجود در دامنه‌ها ناپايدار شوند. با توجه به موارد مذكور انگيزه اساسي تحقيق حاضر شناخت عوامل موثر در ناپايداري دامنه‌ها و وقوع لغزشهاست. اگرچه موضوع اصلي پژوهش, لغزش است اما جنبه‌هاي ژئومورفولوژيكي اين حركتها مورد توجه بوده و براي نيل به اين هدف از روشهاي مورفومتري براي تجزيه و تحليل شناخت و طبقه بندي لغزشها استفاده شده است. هدف از كاربرد اين روشها شناخت نحوه وقوع لغزشها و بازسازي شرايط موثر در لغزشهاي اتفاق افتاده در منطقه اهرچاي است. بنابراين ارائه مدلهاي مناسب براي لغزشهاي منطقه , هدف نهائي پژوهش مي‌باشد. براي نيل به اهداف مذكور, ابتدا سازندهاي دوران سوم. لغزشهاي موجود در هر واحد شناسائي و ضريب رگرسيون براي آنها محاسبه شده است. براي درك اختلاف بين نحوه وقوع لغزشهاي عميق و سطحي پراكنش ناهمواريها و انرژي بالقوه ناهمواريها محاسبه شده و روابط آن با ابعاد لغزشها بدست آمده است. رابطه بين ميانگين طول و پراكنش ارتفاع بيانگر آن است كه اندازه توده لغزش در كل تحت تاثير پراكنش ارتفاع است و رابطه مستقيمي بين آنها برقرار است. ميامنگين حجم, مساحت , طول و ارتفاع لغزشها در يك مربع نمونه باپراكنش ارتفاع همبستگي خوبي دارند و اين مسئله بيانگر آنست كه وقوع لغزش بوسيله ويژگيهاي بزرگ مقياس زمين كنترل ميشود. چون پراكنش ارتفاعي و وضعيت مكاني را براي وقوع لغزش نشان مي‌دهد لغزشهاي بالقوه از طريق توزيع اين مشخصه شناسائي شده است.

6- بررسي نقش عوامل مورفو ديناميك در ناپايداري دامنه هاي شمالي قوشه داغ (از اهر تا مشگين شهر)

دامنه‌هاي شمال قوشه داغ در شمال غرب ايران و در مختصات جغرافيائي 38:15 تا 38:30 عرض شمالي و 47:00 تا 47:38 طول شرقي واقع شده است. منطقه مورد مطالعه به احاظ ساختار زمين شناسي ويژگيهاي سازندهاي سطحي مشخصات مشخصات هيدرولوژي, اقليمي , توپوگرافي و فعاليت‌هاي تكتونيكي , از نظر وقوع پديده‌هاي ژئومورفولوژي بسيار متنوع مي‌باشد. وقوع لغزشهاي متعدد , جريانات واريزه‌اي و تشكيل خندق هاي طويل و عميق و بسياري از پديده‌هاي ديگر, چهره دامنه‌ها را شديدأ تغيير مي‌دهد. گذشته از فرايندهاي فعال كنوني كه سطوح دامنه‌ها را شكل مي‌دهند, بخشي از اشكال كنوني , حاصل فرايندهاي فعال گذشته است كه با مكانيسم متفاوت از شرايط كنوني به دامنه‌ها شكل داده‌اند و موجب برجاي ماندن مواريث كنوني شده‌اند كه هيچ تناسبي با مكانيسم هاي كنوني ندارند. در اين پژوهش با توجه به شواهد ارائه شده ثابت گرديده است كه شدت تغيير و تحولات اقليمي و در نتيجه هيدرولوژيكي گذشته به مراتب بيشتر از شرايط كنوني بوده و اين تحولات تغييرات عمده‌اي در سطح دامنه‌ها و در بخش فرورفتگيها پديد آورده است. آبرفت‌هاي قديمي ايجاد چاله‌هاي برفي وقوع جريانات واريزه‌اي و لغزش هاي قديمي حاصل چنين تغيير و تحولاتي به شمار مي‌آيند. بـه لحـاظ شدت فرايندهاي فرسايشي در دامنه‌ها و پسروي سريع دامنه‌ها در اثر تشكيل خندق‌ها عوامل عمــده فرسايش در دامـنه‌ها و عـلل تشكيـل خنـدق‌ها و اسـتعداد خندق زائي منطقه از ابعاد مختلف ( از ديدگاه عوامل اقليمي, هيدرولوژي و ويژگيهاي سازندهاي سطحي ) مورد بررسي قرار گرفته و سپس با مطالعه موردي و موضعي خندق‌ها ( بويژه خندق‌هاي تيپيك ) عوامل دخيل در رشد سريع آنها شناسائي شده‌اند. براي تشخيص سهم عوامل مختلف در تشكيل خندق‌ها و در واقع اولويت بندي عوامل عمده پديد آورنده آنها از روشهاي كمي بهره گيري شده است. در نهايت با توجه به عوامل ايجاد خندق‌ها بخش‌هاي مختلف منطقه از نظر استعداد خندق زائي پهنه بندي شده است. از نتايج بررسي خندق‌هاي منطقه چنين برمي‌آيد كه منطقه از نظر عوامل اقليمي ( ميزان بارش و دما ) هيدرولوژي ( خروج آبهاي زير قشري و آب‌هاي سطحي ) و ويژگيهاي سازندهاي سطحي ( ميزان هدايت هيدروليكي و ميزان آهن موجود ) به خندق زائي بسيار مستعد مي‌باشد. بطوريكه اغلب خندق‌هاي منطقه بر روي آبرفت‌هاي قديمي و سازندهاي سطحي ديگر كه از نظر مقدار آهن بسيار غني هستند تشكيل شده‌اند. خروج چشمه‌هاي كوچك از پاي دامنه‌ها و در نتيجه ريزش ناگهاني ديواره‌ها در بعضي از بخش‌هاي منطقه از ديگر عواملي محسوب مي‌شوند كه موجبات تشكيل و رشد سريع خندق‌ها را فراهم مي‌سازند. غير از تشكيل خندق‌ها وقوع لغزشهاي متعدد در سرتاسر منطقه چهره دامنه‌ها را شديدأ تغيير داده است. لغزشهاي مذكور با توجه به مشخصاتي كه دارند و با عنايت به عوامل مختلفي كه در تشكيل آنها دخيل هستند. به انواع مختلف و اشكال متنوع در دامنه‌هاي منطقه رخ مي‌دهند. به لحاظ تغييرات عمده‌اي كه توسط لغزشها در دامنه‌ها پديد مي‌آيد علل و عوامل وقوع لغزشها مورد بررسي قرار گرفته و پديده‌هاي ياد شده با توجه به ويژگيهايي كه دارند طبقه بندي شده‌اند. سپس بر اساس طبقه بندي صورت گرفته لغزشهاي مختلف به تفكيك مورد مطالعهقرار گرفته‌اند. نتايج نشان مي‌دهند كه اغلب لغزشهاي منطقه بر روي آبرفت‌هاي قديمي رخ داده‌اند اين نوع لغزشها در بيشتر موارد در اثر شتشوي پاي دامنه‌ها خالي شدن پاشنه دامنه‌ها و در نتيجه بر هم خوردن تعادل مواد دامنه‌اي رخ داده‌اند. فعال بودن چنين مكانيسمي در سرتاسر منطقه موجب شده است كه تعداد لغزشهاي دره‌اي در مقايسه با لغزشهاي دامنه‌اي به مراتب زياد باشد. يكي از پديده‌هاي ديگري كه در سرتاسر دامنه‌هاي سنگي منطقه مشاهده مي‌شود وقوع جريانات واريزه‌اي است كه موجب پسروي دامنه‌هاي سنگي تشكيل مخروط‌هاي واريزه‌اي و در نتيجه انتقال واريزه‌ها به آبراهه‌ها ( در مواقع سيلابي ) مي‌گردند. در اين پژوهش سعي شده است كليه شاخصه‌هاي ناپايداري در دامنه‌هاي سنگي , شناسائي و مورد مطالعه قرار گيـرند. بررسي‌ها حاكي از اينست كه جريانات واريزه‌اي عمدتأ به دو صورت جريانات واريزه‌اي دره‌اي و دامنه‌اي در منطقه توزيع شده‌اند و معمولأ به لحاظ افت شديد دما وجود رطوبت كافي در دره‌ها ( به جهت استقرار تكه‌هاي برفي ) تعداد جريانات واريزه‌اي دره‌اي نسبت به جريانات واريزه‌اي دامنه‌اي زياد مي‌باشد. از تمامي مباحث مطرح در پژوهش حاضر مي‌توان نتيجه گيري نمود كه سطوح دامنه‌هاي شمالي قوشه داغ توسط عوامل مختلف ساخته و پرداخته شده‌اند ( فعاليت شديد عوامل مورفوديناميك ) و در شكل بندي و تغيير و تحولات بعدي آنها خصوصأ در دو دهه اخير غير از عوامل طبيعي عوامل انساني نيز با شدت تمام نقش مهمي ايفاء نموده‌اند.

7_مدل سازي سيلابهاي ناحيه اي بر اساس ويژگيهاي مورفومتريك حوضه ها(حوضه غرب درياچه اروميه)

در چند دهه اخير مطالعه فرايندها از جمله بروز سيل در ميان ژئومورفولوژيستها از اعتبار خاصي برخوردار شده است. بررسي رابطه بين عوامل ژئومورفولوژيك و بروز سيل بخشي از پژوهشهاي ژئومورفولوژي سيل را دربرمي‌گيرد كه موضوع بررسي اين تحقيق است. هدف از انجام اين پژوهش يافتن و شناساندن تاثير عوامل مختلف ژئومورفولوژيك در بروز سيل با استفاده از مدلهاي رياضي و بهره‌گيري از آن مدلها براي پيش بيني‌هاي دراز مدت وقوع سيل مي‌باشد. براي رسيدن به اين هدف فرض مي‌شود كه بروز سيلابها در مناطقي كه داراي رگبارهاي مشابه مي‌باشد تحت تاثير ويژگيهاي ژئومورفولوژيك حوضه‌ها از قبيل اندازه , ناهمواري , شكل , شبكه زهكشي و ميزان تحول آن مي‌باشد. از اين رود براي آزمون فرضيه‌هاي گفته شده منطقه غرب درياچه اروميه با پنج حوضه زولا چاي , نازلوچاي , روضه چاي , شهر چاي و باراندوز چاي كه داراي بيست ايستگاه هيدرومتري با آمار مكفي مي‌باشند انتخاب شده‌اند. از دلايل عمده براي انتخاب اين حوضه به عنوان بستر تحقيق, وجود شرايط اقليمي تقريبأ يكسان و تاثير تقريبأ يكنواخت توده هواهاي غربي در آنها است. براي كمي نمودن ويژگيهاي ژئومورفولوژيك حوضه‌هاي منطقه مورد مطالعه در حدود سي نمايه مورد استفاده قرار گرفته و سپس ميانگين سالانه دبي‌هاي سيلابي به وسيله روشهاي آماري با نمايه‌هاي گفته شده در ارتباط گذاشته شده‌اند و در اين مورد تجزيه و تحليل رگرسيوني به صورت پسرونده و گام به گام از جمله روشهاي آماري مي‌باشد كه بوسيـله نرم افزار SPSS انجام شده است. نتيجه اين بررسيها بصورت چندين مدل ارائه شده است. مدلهايي كه از روابط انفرادي بين ويژگيهاي ژئومورفيك و ميانگين سالانه سيل بدست آمده‌اند, نشان مي‌دهند كه هر يك از عوامل پيش گفته همبستگي معني دار ولي بتقريب ضعيفي با دبي سيلابي دارند كه حاصل تأثير مستقيم ساختمان سنگ شناختي و زمين ساختي در ميزان آب ورودي و خروجي حوضه‌ها مي‌باشد.ليكن مدلهائي كه از اضافه نمودن نمايه‌هاي گوناگون ژئومورفولوژيك به معادله حاصل شده‌اند بطور كلي با وجود 18 متغير , با كل پديده بروز سيل در منطقه مورد مطالعه همبستگي نشان داده‌اند. در بين متغيرهاي فوق از همه ويژگيهاي ژئومورفيك چندين نمايه به چشم مي‌خورد كه آزمون واريانس آنها بيانگر معني دار بودن همبستگي آنها است. تجزيه و تحليل اين نتايج نشان مي‌دهد كه افزايش وسعت حوضه موجب افزايش حجم جريان , افزايش ناهمواري باعث بيشتر شدن حجم و سرعت جريان, زياد شدن آبراهه‌ها موجب سرعت يافتن جريان و افزايش كشيدگي حوضه و ميزان تحول آن باعث كاهش سرعت جريان مي‌گردند. بررسي روابط سيستمي عوامل گوناگون ژئومورفيك نشان مي‌دهد كه آن عوامل يا به صورت مستقيم و يا به صورت غير مستقيم در نتيجه تأثيرگذاري به همديگر يا تحت تأثير ساير عناصر نظامهاي محيطي قرار گرفتن شرايط پيچيده‌اي را فراهم مي‌آورد كه در نهايت آب خروجي از حوضه‌ها را كنترل مي‌كند. بر اين اساس فرضيه صفر آماري كه عدم همبستگي را در روابط گفته شده طرح مي‌كرد رد مي‌شود و رابطه تابعي به صورت زير ارائه مي‌گردد: Q( m ) = f ( DN , AL , SI , SH , EV ) كه در آن Q( m ) ميانگين سالانه دبي سالانه , f تابع , DN شبكه زهكشي , SI اندازه حوضه , AL ناهمواري , SH شكل حوضه , EV ميزان تحول آبراهه‌ها مي‌باشند. اين رابطه قابل تعميم براي ساير مناطق نيز مي‌باشد. مدلهاي تحت آزمون اين تحقيق كه امكان پيش بيني وقوع سيلابهاي تمام منطقه مورد مطالعه را ميسر مي‌سازند, ابزار مناسبي براي پيش بيني دراز مدت سيل با استفاده از روشهاي مختلف از جمله روش سيل نمايه براي نواحي مختلف به شمار مي‌روند. اجراي اين روش كه با تهيه منحنيهاي فراواني سيلاب براي هر ايستگاه و سپس تركيب منحنيهاي فراواني منطقه‌اي بدست آمده از روي آنها با مدلهاي به دست آمده از اين تحقيق حاصل مي‌شوند, توانهاي محيط براي بروز سيل را در دراز مدت نشان مي‌دهد و مناطق حساس از نظر آسـيب پذيري در برابر سيلابها را مشخص مي‌كند و بنابراين امكانات مناسبي پيش مي‌آيد تا برنامه ريزيهاي اساسي براي آن مناطق با اعمال روشهاي مهندسي و مديريتي كه در بعضي مواقع ژئومورفولوژي نيز در رديف ارائه كنندگان آن روشها در مي‌آيد, انجام گي

[ جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ ] [ 19:53 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

 انتشارات دانشگاه تهران - خرداد 1390 دکتر محمد حسن گنجی از ديد شاگرد ديرينه اش (بخش از کتاب منتشر نشده خاطرات دکتر پيروز مجتهدزاده) من در مصاحبه ها و گفت و گوهای مختلف گاه اشاره کردم که در شکل گيری شخصيت علمی و اجتماعی هر اندازه ضعيفم سه تن موثر بوده اند. يکی از آن سه تن دکتر محمد حسن گنجی بوده است. آن دو تن ديگر دکتر علينقی عاليخانی، رئيس دانشگاه تهران در دوره ليسانس من (1350-1348) بود و پرفسور ژان گاتمن Jean Gottmann، پدر جغرافيای سياسی نوين که راهنمايی رساله دکترایم را در دانشگاه آکسفورد داشت. البته من به چند تن ديگر از معلمانم در دوره تحصيلی ليسانس و فوق ليسانس و دکترا در تهران و لندن هم مديون هستم، از جمله خانم دکتر دره ميرحيدر، شادروان دکتر ربيع بديعی، آقای دکتر کاظم وديعی، آقای دکتر سيد حسين نصر، و پرفسور کيث مک لاکلن Keith McLachlan. به اين اساتيد علاقه فراوان داشته و برايشان ارزش و احترام فراوانی دارم. به هر حال سه تن استادان ياد شده، يعنی پرفسور گاتمن، دکتر عاليخانی و دکتر گنجی در شکل گيری شخصيت علمی و اجتماعی من تاثيری ويژه داشته اند و من در اين گفته مواردی از اين تاثير گذاری مستقيم را بر خواهم شمرد. من در دوره ليسانس در دانشگاه تهران شاگرد مستقيم دكتر گنجى بودم، و به عنوان عضو هيات رئيسه انجمن دانشجويان دانشگاه تهران با رئيس وقت دانشگاه تهران، يعنی دکتر عاليخانی، ارتباط کاری مستقيم داشته و علاقه و احترام خاصی بين ما برقرار شد. در ادامه تحصيل در آکسفورد حقيقتا بزرگترين اقبال زندگيم به من روی آورد هنگامی که پرفسور گاتمن شخصا راهنمايی رساله دکتريم را به عهده گرفت. او به روی من پنجره ای فراخ به باغ پر ثمر دانش جغرافيای سياسی و ژئوپوليتيک باز کرد و من گمان قطعی بر اين دارم که اگر اين اقبال دست نمی داد من هرگز قادر نمی بودم که ژرفای فلسفی نيروهايی را درک کنم که به جغرافيای سياسی و ژئوپوليتيک معنی می دهند. در دوره ليسانس (کارشناسی) در دانشگاه تهران (1350-1346) به رشته تحصيلى ام عشق مى ورزيدم تا آنجا كه در دومين سال دانشجويم "شيخ نشين هاى خليج فارس" را به عنوان نخستين كتابم نوشتم كه چند ماه بعد از آن، در سال سوم دانشجوئيم منتشر شد. پيگير تحقيقات بودم و به اين سبب با استادانم رابطه اى نزديك و منطقى داشتم. به ويژه با دكتر گنجى كه رابطه ما به شكل رابطه پدر و فرزندى _ در روابط اجتماعى و نيز در محيط دانشگاه _ بود. اكنون كه خودم استاد دانشگاه هستم مى دانم كه يك استاد مجرب هميشه به دانشجويانش علاقمند است و به آنان توجه ويژه اى دارد و سعى مى كند آنان را يارى دهد. در باره دکتر عاليخانی و پرفسور گاتمن در جاهای ديگر صحبت خواهم کرد، ولی در مورد دکتر گنجی می خواهم مطالبی را که در جلسه بزرگداشت ايشان در فرهنگ سرای ابن سينا در پائيز 1386در تهران گفتم در اينجا به نقل از خبرگزاری مهر تکرار کنم: اين خبرگزاری طی گزارشی از جلسه نکوداشت دکتر محمد حسن گنجی که در اواخر آذرماه 1386 منتشر کرد نوشت: "تقدير گنج های گنجی از گنجی "خبرگزاری مهر- گروه حوزه و دانشگاه : نکوداشت دکتر محمد حسن گنجی پدر علم جغرافيا و هواشناسی ايران در حالی برگزار شد که ساعتی از اين مراسم تحت تاثير بارشهای شديد در تاريکی گذشت اما شعله شمعها رقص کنان با اشتياق به سرای فرهنگ نور می بخشيدند. "به گزارش خبرنگار مهر، دکتر عسگری شيرازی استاد دانشگاه و مشاور سازمان هواشناسی، دکتر سيد رحيم مشيری استاد دانشکده جغرافيای دانشگاه تهران، دکتر پيروز مجتهدزاده استاد گروه جغرافيای دانشگاه تربيت مدرس و دکتر ابراهيم باستانی پاريزی (استاد تاريخ) پيش از آنکه پدر علم جغرافيا بخواهد سخن از تلخ و شيرين زندگی شخصی، علمی و اجرايی خود بگويد، در همان نور خاکستری سالن که گاه روشن و گاه تيره می شد، سخنرانی کردند. "پيروز مجتهد زاده که بدون سيستم صوتی در تاريکی سالن پر جمعيت فرهنگسرای ابن سينا سخن می گفت، با مزاح در بيان علت پر انرژی بودن خود به دلايل "بيماری ديابت"، "معلمی" و "مجتهدزاده" بودنش اشاره کرد و با موضوع اخلاق استاد در کلاس صحبتهای پر سوز و جدی خود را آغاز کرد و گفت: آنچه سر کلاس از رفتار، اخلاق و ادب معلم می توان ياد گرفت، هزار بار ارزشمندتر از درس کتاب است. "وی با اين اعتقاد که يک محقق بخصوص در علوم انسانی بايد منافع بشريت را در نظر داشته باشد نه احزاب و گروههای سياسی را، از دکتر محمد حسن گنجی پدر علم جغرافيا و دکتر عاليخانی رئيس وقت دانشگاه تهران به عنوان دو فرد تاثيرگذار در زندگی خود ياد کرد و در تعريف دانشگاه در يک مملکت توسعه يافته گفت: محصول دانشگاه در يک مملکت توسعه يافته بايد دو سه پله از معلمانش جلوتر باشند اما حد اکثر آمال دانشجويان دانشگاه های ما در جا زدن است و معلم واقعی کسی است که شاگردانش از وی بهتر شوند". موضوع همان سخنرانی را آقای سيد عماد الدين فرشی در وبلاگ شخصی خود از قول روزنامه شرق چنين منعکس کرد: " من در دوره ليسانس در دانشگاه تهران شاگرد مستقيم دكتر گنجى بودم. به رشته تحصيلى ام عشق مى ورزيدم تا آنجا كه در دومين سال دانشجويى ام "شيخ نشين هاى خليج فارس" را به عنوان نخستين كتابم نوشتم كه چند ماه بعد از آن منتشر شد. پيگير تحقيقات بودم و به اين سبب با استادانم رابطه اى نزديك و منطقى داشتم. به ويژه با دكتر گنجى كه رابطه مان به شكل رابطه پدر و فرزندى _ در روابط اجتماعى و نيز در محيط دانشگاه – بود. دکتر علينقی عاليخانی و دکتر سيد حسين نصر رئيس و معاون آموزشی دانشگاه تهران در حال بازديد از گروه جغرافيای دانشگاه (1348) به دعوت پيروز مجتهدزاده (چهره جوانی که ميان عاليخانی و نصر ديده می شود) نايب رئيس انجمن دانشجويان دانشکده ادبيات در انجمن دانشجويان دانشگاه تهران – نفر سوم از راست شادروان دکتر فاطمه بهفروز است که با مجتهدزاده در سال 1350 در مقام شاگرد اول دپارتمان فارغ التحصيل و با استفاده از بورس تحصيلی دانشگاه به خارج اعزام شدند. اكنون كه خودم استاد دانشگاه هستم مى دانم كه يك استاد هميشه به دانشجويان علاقمند، توجه ويژه اى دارد و سعى مى كند آنها را يارى كند. صرف نظر از پدر و مادر كه نقش انكارناپذيرى در شخصيت من داشته اند سه نفر ديگر هم تاثير ژرفى بر زندگى من ايجاد كرده اند. نخستين آنها دكتر گنجى است كه نگاه اساسى ام را به علم و زندگى مديون او هستم. در دوران دانشجويى ام به همه استادانم احترام مى گذاشتم ولى دكتر گنجى واقعاً با بقيه تفاوت داشت. او كسى بود كه مى توانست همه گونه پرسش را در مباحث جغرافيايى و به ويژه هواشناسى پاسخ دهد ولى هيچ ادعايى نداشت و احترام عميق من به او به سبب همين بى ادعايى است. هميشه سعى مى كرد در حال آموختن باشد. امروز كه خودم استاد دانشگاه هستم مى توانم بگويم دانشمند واقعى كسى است كه هميشه دانشجو باشد. من همواره در برابر پرسش هاى علمى و فرهنگى و اجتماعى مختلفى كه برايم پيش مى آمد نزد او مى رفتم.در دوران دانشجويى ام در دانشگاه تهران نيمى از مسير من و دكتر گنجى مشترك بود و او گهگاه در هنگام خروج از دانشگاه، وقتى مرا مى ديد سوارم مى كرد و تا قسمتى از راه مرا مى رساند و بقيه مسير را با اتوبوس طى مى كردم. همين موضوع به ارتباط نزديك تر ما انجاميد. ايشان در منزلش با انبوهى از كتاب هاى تخصصى رو به رو بود و چون با دانشجوى فعالى مثل من آشنا بود، خواست كه او را در مرتب كردن آن همه كتاب يارى كنم و من با كمال ميل پذيرفتم و اين سرآغاز راه يافتنم به خانه دكتر گنجى بود. يادم است روزى مشغول مرتب كردن كتاب ها بودم و از يكى از قفسه هاى اتاق مطالعه بالا رفته بودم، غافل از اينكه اين قفسه كاملاً به ديوار پيچ نشده بود. قفسه ناگهان از جاى خود حركت كرد و قفسه ديگرى را هم به حركت درآورد. اين دو قفسه، قفسه مقابل را هم به حرکت در آورد که خوشبختانه سبب سرشاخ شدن در قفسه روبرو شد و من به زمين پرتاب شدم و كلى كتاب بر سرم ريخت كه اتفاق خطرناكى بود. ساختمان لرزيد و صداى مهيبى در محله ايجاد شد. گنجى و خانمش سراسيمه به درون اتاق دويدند و با ديدن اين وضع، شروع کردند به خنديدن. من حيرت زده در زير انبوه کتابها خنده آنان را تماشا مى كردم و گنجى به خانمش گفت: "من مى دانم اين مجتهدزاده بالاخره فداى كتاب مى شود". از دوران دانشجويى ام در دانشگاه تهران خاطرات بسيار جالبى دارم. آن موقع رئيس انجمن دانشجويان دانشكده و نماينده دانشجويان دانشكده در شوراى دانشگاه و عضو هيات رئيسه دانشجويان دانشگاه تهران بودم. اعضاى اين هيات رئيسه هر هفته با عاليخانى رئيس دانشگاه ملاقات داشتند و عاليخانى هم بسيار علاقه مند بود و از نظرات دانشجويان استقبال مى كرد. انسان بسيار ارزشمند و توانايى بود. 3۹ ساله بود ولى بسيار باسواد و تحصيلكرده. يك تكنوكرات واقعى بود نه يك رئيس تشريفاتى. اكنون هم مشاور بانك جهانى است و در آمريكا زندگى مى كند. روزى دكتر عاليخانى مرا به دفترش صدا زد و نظرم را در مورد دكتر گنجى پرسيد. مى دانستم كه يكى از معاونانش رفته است و به دكتر گنجى نظر دارد. خيلى صريح گفتم: "انتخاب دكتر گنجى علاوه بر تمام ويژگى هايى كه دارد نوعى پرستيژ براى دانشگاه هم هست. زيرا اعتبار علمى ايشان باعث افتخار دانشگاه است". ظهرهنگام كه مى خواستم به خانه بروم دكتر گنجى صدايم زد و مرا سوار اتومبيلش كرد تا طبق معمول مرا تا قسمتى از راه برساند. در ميان صحبت هايش گفت كه مى خواهد چند روزى به شمال سفر كند. بى مقدمه گفتم "نمى شود شما به مسافرت نرويد؟" حيرت زده پرسيد "چرا؟"، من و من كنان گفتم: "شما كه مى دانيد جايگاه معاون آموزشى خالى است". بيشتر علاقه نشان داد و پرسيد كه موضوع چيست. كم كم اشاره هايى كردم و در نهايت جريان آن جلسه را توضيح دادم. دكتر گنجى با جديت گفت "خيلى جوانى" و اضافه كرد كه قرار نيست او برود پشت در اتاق رئيس بنشيند و درخواست موقعيت خاصى داشته شد. اگر به او نيازى باشد حتى اگر پشت كوه قاف هم باشد او را پيدا مى كنند و از او دعوت مى كنند. اين رفتار جالب ايشان و يادآورى اين نكته كه نبايد بيش از اندازه عجله كرد يا شأن يك دانشمند بيش از آن است كه معطل مقام باشد، برايم آموزنده بود. گنجى شخصيتى استثنايى و ارزشمند است و من شخصيتى در شأن و پايه او نديده ام. در واقع آموختن من از دكتر گنجى فقط به دوره هاى خاص دانشگاهى مانند ليسانس و فوق ليسانس و حتى دكترا محدود نبود. من هنوز هم از او مى آموزم. خاطره ديگرى را هم به ياد مى آورم. چندسال پيش من در دانشگاه لندن سمينارى با نام "هويت ايرانى" برگزار كرده بودم و يكى از مدعوين هم دكتر گنجى بود كه هويت ايرانى و جغرافيا را مورد بررسى قرار داده بود. در پايان جلسه كه به عنوان حسن ختام صحبت مى كردم ترجيح دادم از دكتر گنجى دعوت كنم تا سخنرانى پايانى را ارائه دهد و در ميان صحبت هايم اشاره كردم كه دكتر گنجى مقام علمى ويژه اى در ايران دارد و از ميان دانش آموختگان جغرافيا در ايران، تقريباً كسى نيست كه بى واسطه يا باواسطه شاگرد ايشان نباشد. در همين لحظه دكتر باستانى پاريزى كه در ميان حاضران نشسته بود دست بلند كرد و به آرامى گفت: "آقا ما هم شاگردش بوديم". برايم بسيار جالب بود كه اين استاد برجسته تاريخ هم شاگرد گنجى بوده است. پس از او هم دکتر عزت الله نگهبان، پدر باستان شناسى ايران گفت كه شاگرد گنجى بوده است. در حالى كه خودش هم متجاوز از هشتاد سال سن دارد. اين اتفاق باعث شد از اين كه چند دقيقه پيش خودم را شاگرد گنجى ناميده بودم خجالت بكشم و ديدم من ته صف هستم. سپس دكتر گنجى پشت ميكروفن آمد و كلماتى گفت كه برايم بسيار آموزنده بود. گفت: "من بيش از شصت سال تدريس كرده ام و پس از اين همه سال امروز مى بينم كه معلم موفقى بوده ام. به اين دليل كه امروز مى بينم شاگردم از من جلوتر است". نتيجه يک سيستم آموزشى موفق همين است كه نسل بعد بهتر از نسل قبل باشد. اگر آموزش پيشرفت نكند جامعه هم پيشرفت نمى كند. او با گفتن اين حرف در واقع از خودش تقدير كرده است نه از من. زيرا توانسته است نسل بعد از خود را با آگاهى هاى افزون تر پرورش دهد و ديدم كه هنوز شاگرد اويم و از او مى آموزم. از آن تاريخ هم همواره به دانشجويانم مى گويم در صورتى موفق هستم كه دانشجويانم بهتر از من شوند وگرنه معلم موفقى نخواهم بود". اما در کمال تاسف بايد اشاره کنم که انتشار اين گفته ميان برخی از کسان سبب عدم درک روح کلام شد و آنان گويا به جای درک معنا (که نه تنها از گنجی بهتر نشدم بلکه هنوز هم از او می آموزم) به حساب خودستايی گذاشتند وشرايطی را پيش آوردند که در همان جشن نکوداشت گنجی در موسسه فرهنگی ابن سينای تهران او خود را مجبور ديد که طوماری از جيب در آورد و ادعا کند که در آن طومار او نام بيست و هفت تن از شاگردان سابقش را نوشته است که از او بهتر شدند. عکسی کمياب دکتر مجتهدزاده شاگرد دکتر ميرحيدر شاگرد (شاگردان) دکتر گنجی سفر به شيخ نشين های خليج فارس يکی از شيرين ترين خاطراتم در دورانی که شاگرد گنجی بودم سفر به شيخ نشين های خليج فارس در فروردين 1350 بود به خاطر انتشار اولين کتابم به همين نام. كتاب شيخ‌ نشين‌هاي خليج فارس که در مرداد ماه 1349منتشر شد خيلی مورد توجه عموم قرار گرفت و مقامات دانشگاه تهران، به خصوص رئيس دانشگاه، دكتر عاليخاني و معاون آموزشی او، دكتر سيد حسين نصر، به اين کار خيلی علاقه نشان دادند. دکتر نصر بعدها که بورس تحصيلی من در خارج از طرف دانشگاه تهران قطع شد و من مجبور شدم از وزارت علوم بورس تحصيلی تازه ای دست و پا نمايم، در معرفی نامه ای در مقام رئيس "انجمن سلطنتی فلسفه" خطاب به وزارت علوم نوشت: "اوليای امور کشور برای کارهای علمی و پژوهشی مجتهدزاده اهميت زيادی قائلند". دکتر نصر، همانطور که اشاره کردم، اندکی بعد به رياست دانشگاه صنعتی آريامهر (شريف) رسيد، در آن دانشگاه يک کرسی برای مطالعات خليج فارس درست کرد و به من گفت ترتيبی داده است که يک بورس تحصيلی هم به من داده شود تا پس از تکميل تحصيلات در خارج، آن کرسی را در اختيار گيرم که البته به دلايلی که مربوط می شد به مخالفت شوراهای علمی داخلی آن دانشگاه نسبت به افزودن دروسی از علوم انسانی به برنامه های درسی دانشگاهی که علی الاصول فنی و صنعتی بوده است، اين امر واقعيت نيافت. اما پيش از اين حرف ها، دکترعاليخاني در جلسه‌اي به من گفته بودکه "بابت اين کتاب بايد تو را تشويق كنيم"، و بعد پرسيد: دوست داري تو را به ديدن آن مناطق بفرستيم؟ و اين پيشنهاد طبيعتا مورد استقبالم قرار گرفت. او پي‌گير اجرای اين كار شد. آن هنگام دولت بريتانيا هم در حال تخلية نيروهايش از خليج فارس بود و دولت ايران مي‌خواست با استفاده از شرايط، جای بريتانيا را در منطقه بگيرد. به همين منظور بود که دولت هم از پيشنهاد دکتر عاليخانی استقبال کرد و تصميم گرفت هيات دانشگاهی را که قرار بود به آن منطقه اعزام شود، يک "هيات حسن نيت دانشگاهی" اعلام نمايد و با فرستادن اين هيأت به شيخ‌نشين‌ها، رابطه خود را با کشورها و شيخ نشين های منطقه تعالی دهد. قرار اوليه بر اين بود كه مرا به همراه چند تن از استادان دانشگاه به آنجا بفرستند و گردش کار های اداری را هم به استاد ديگرم، شادروان دکتر ربيع بديعی سپردند که سمت سرپرستی دانشجويان دانشکده را داشت. همچنين، شفاها به او وعده داده شد که سرپرستی هيات را خود او در اختيار خواهد داشت. دکتر بديعی هم که از نظر خوش نيتی، خوش مشربی و خوش باوری يک مازندرانی تمام عيار بود، کارها را با اشتياق فراوان پی گيری می کرد، ولی هرچه می گذشت دشواری بيشتری در انجام اين سفر بروز می کرد. اول اين که خود من که فکر می کنم يک مازندرانی تمام عيار هستم بر اساس تعاريفی که در مورد دکتر بديعی کردم، به دليل خصلت ذاتي که هيچ سری ندارم و نمی توانم هيچ رازي را در پنهان داشته باشم، نتوانستم اين موضوع را برای دانشجويان برملا نکنم. عده زيادی از دانشجويان كه موضوع را فهميدند هجوم آوردند و خيلی زود تعداد اعضاي هيأت حسن نيت از يکصد نفر هم فراتر رفت. دوم اين که يکی – دوهفته پيش از سفر، روزی دکتر نصر که نظر مساعدی نسبت به دکتر بديعی نداشت، ترتيبی داد که آقای دکتر گنجی به عنوان سرپرست و رئيس هيات اعلام شود و دکتر بديعی از عضويت در هيات هم محروم گردد. البته دليل اين تصميم کاملا مشخص و موجه بود، چون دکتر گنجی همان هنگام هم به عنوان مقام علمی برجسته دانشگاه تهران شناخته می شد و می توانست از عهده وظايف دانشگاهی – ديپلماتيک لازم در چنين سفری به خوبی بر آيد و هيچ کس ديگر، جز شخص دکتر عاليخانی تسلط گنجی به زبان انگليسی را نداشت. ما هم از اين انتخاب خوشحال بوديم ولی دلم سخت برای دکتر بديعی سوخت که آنهمه زحمت کشيد و در پايان او را حتی از عضويت در هيات هم محروم کرده بودند. بعد از ظهر آن روز که به دليل صميميت و خصوصيتی که بين ما برقرار بود و بطور معمول پيش از رفتن به سر کلاس، سلامی به دکتر بديعی می کردم، در اتاقش را با انگشت نواخته و باز کردم که به داخل بروم متوجه صحنه عجيبی شدم: ديدم اتاق پر از دود سيگار است چنانکه خود او را به زحمت می شد در حال قدم زدن به بالا و پائين اتاق ديد. سلام کردم و او ناگهان مانند شير زخم خورده ای به طرف من حرکت کرد و غريد که: "برو گم شو، چه سلامی؟ چه عليکی؟ فلان... به فلان.... تلفن می کند که فلان... را به جای من به سفر بفرستند! البته که بايد اين طور باشد... بديعی که آدم نيست... او فقط بدرد مهر زدن و ... می خورد و بس". وی بعد از بيان اين جملات فورا کيف و کتابش را جمع کرد و با تروشروئی تمام از کنار من گذشت و رفت به منزلش و من ماندم يک دنيا حيرت که چه اتفاقی افتاده است. در تحير فراوان از معاونش، آقای نجفی پرسيدم چه شده است؟ چرا دکتر بديعی به اين روز افتاده است؟ گفت: "هيچی! امروز صبح به او ابلاغ کردند که دکتر گنجی رياست هيات را خواهد داشت و او از سفر محروم شده است: و اين بيچاره که هر سال تعطيلات نوروزی را همراه خانواده خود و باجناق هايش به سفر می رفتند، امسال نزد باجناق ها خودی نشان داد که چون در راس هيات حسن نيت ايرانی به دعوت دول خارجی در آن سوی خليج فارس به آن کشورها می رود، خانواده اش با خانواده باجناق ها به تعطيلات نوروزی بروند، و الان که اين خبر را به او داده اند، همه دنيای پرصداقتش درهم کوبيده شد و او از همه مشاغل دانشگاهيش استعفا کرده است و از صبح تا حالا منتظر تو (مجتهدزاده) بود که چهارتا کلمه درشت هم حواله ات نمايد که البته منظورش اين بوده است که تو دست بکار شوی و از موقعيتت پيش رئيس دانشگاه استفاده کنی و مشکل را حل نمائی". شادروان دکتر ربيع بديعی در سفر شيخ نشين های خليج فارس به اين ترتيب، برای من چاره ای نماند جز اين که کلاس درس را فراموش کرده و با سرعت خودم را به اتاق رياست دانشگاه رسانم. خوشبختانه رئيس دانشگاه در اتاقش بود و منشی مطابق سفارش دکتر عاليخانی که من هر وقت کاری داشته باشم می توانم بدون قرار قبلی با ايشان ملاقات کنم، مرا بدرون اتاق رئيس فرستاد. دکتر عاليخانی از وضع ناراحت من تعجب کرد و پرسيد: چه شده است؟ ماجرا را تماما برايش تعريف کردم، گفت من به حرف تو اعتماد دارم و بلافاصله شماره تلفنی را گرفت و گفت: "آقای دکتر نصر شنيدم شما دکتر بديعی را از سفر محروم کرديد...." دکتر نصر تلاش کرد که توضيحاتی بدهد، ولی دکتر عاليخانی حرفش را قطع کرد و گفت: "توضيحات شما هرچه باشد، من می خواهم که نام دکتر بديعی را هم به عنوان يکی از اعضای هيات رئيسه گروه ثبت نمائی". کار به اين ترتيب سامان گرفت و من پس از تشکر از آن همه محبت نسبت به صداقت من و نسبت به حق و عدالت از اتاق ايشان خارج شدم. همين که پا به راهرو گذاشتم ديدم دکتر نصر که آن هنگام معاونت آموزشی دانشگاه را داشت از اتاقش خارج شد با پرونده ای زير بغلش. گمان کردم او می رفت که رئيس دانشگاه را نسبت به تصميم خود قانع کند، چون تا چشمش به من افتاد به اتاقش برگشت و در را بست. به هر حال، پس از عبور از اين مشکلات، هيات در شب نوروز 1350 عازم سفر شد. دولت هم براي اعتلای پرستيژ و نشان دادن حرمت به دانشجوی ايرانی، ما را با هواپيمای در بستی که در مدت سفر در اختيارمان بود به منطقه فرستاد. من چند نسخه‌از كتاب "شيخ‌نشين‌ها" را با خود برده بودم و قرار بود به سران هر كشوری که می رسيم، يك نسخه از آن کتاب را هديه بدهم. اين موضوع هم در همه مراحل سفر انجام شد. مطلب ديگر اين که دکتر گنجی از آغاز سفر به من سفارش کرد که از جزئيات اين سفر يادداشت بردارم. من هم اين کار را به دقت انجام دادم و از آن يادداشت ها در تاليفات بعديم در باره خليج فارس و امارات استفاده زيادی کردم و اين گونه بود که در مطالعات خليج فارس که تا امروز هم ادامه دارد و تا پايان عمر مفيدم ادامه خواهد داشت، عميقا درگير شدم. ابتدا به كويت رفتيم و ميهمان دانشگاه آن جا بوديم. بعد به بحرين رفتيم که هيجان ناشی از پس گرفتن ادعاي مالكيت ايران ميان مقامات اين كشور هنوز موج مي زد و من جمعيتی از زن و مرد را ديدم که در بيرون محوطه فرودگاه، پشت توری سيمی جمع شده و برای ورود ما هلهله می کردند که ثابت کرد از ايرانی الاصل ها و ايران دوستان بحرين بودند. سه - چهار تن از بچه‌ها كه نمي‌دانم وابسته به چه گرايش مذهبي، ملی، يا کمونيستی بودند، به عنوان اعتراض به جدائی بحرين از ايران، از آمدن به بحرين خودداري كردند. من آن موقع نماينده انجمن دانشجويان دانشکده و عضو مهم هيات رئيسه انجمن دانشجويان دانشگاه تهران بودم و در عين حال با دكتر گنجي، سرپرست گروه که استادم بود، خيلی صميمي بودم. طبيعی است که او در اين گونه موارد با من مشورت مي‌كرد. دكتر گنجي مانده بود كه با اين بچه ها چه كند. بعد از ظهر بود که او از من خواست تا در خيابان های اطراف هتل قدم بزنيم. موضوع را برايم شرح داده و نظر خواست. من گفتم اگر آن ها را به تهران برگردانيد، اين بچه ها گرفتار نيروهای امنيتی می شوند و اگر کسی از ميان آن ها هم بخواهد از اين راه "قهرمان" شود، به هدفش می رسد. پس بهتر است آنها را در كويت نگه دارند تا ما به بحرين برويم و سپس در قطر به ما بپيوندند. گنجي هم همين قول و قرار را با سفير، دکتر غلامرضا تاجبخش گذاشت و بقيه ما به بحرين رفتيم. شيخ بحرين، والاحضرت شيخ عيسی بن سلمان آل خليفه، از اين كه ايران ادعايش را پس گرفته بود، بسيار خوش حال بود و در ميزباني از ما واقعاً مايه گذاشت. شيوخ بحرين که اخيرا امارت خود را يک "کشور" اعلام کرده و خود لقب "پادشاه بحرين" را اختيار کرده اند، از خاندان آل خليفه هستند. آن ها در قرن هيجدهم از نجد به کويت و از آنجا به قطر وارد شدند و در زمان كريم‌خان زند، از قطر به بحرين حمله بردند و آنجا را گرفتند و با درگذشت كريم‌خان، در بحرين ماندند. انگلستان هم در سال 1861 بحرين را از ايران جدا کرد. بحريني‌ها در آن زمان همگي فارسي زبان و شيعه بودند و آل خليفه حالت ميهمانان را در آن جا داشتند و هنوز هم اين حالت به صورت هايی در آن جا قابل لمس است. با اين حال، تحت تاثير علاقه قلبی ساکنان اصلی بحرين به ايران، آل خليفه هم هميشه به ايران علاقه نشان داده است. حتی امروز هم که بحرين يک کشور عربی كاملاً مستقل است، روابطشان با ايران، در مقايسه با برخی ديگر از کشورهای عربی منطقه مانند کويت و عربستان و ابوظبی، به مراتب بهتر است. در زمان سفرمان شيخ عيسي امير بحرين بود؛ مردي كوتاه‌ قد و بسيار موقر و باشخصيت. براي ايرانيان احترام زيادي قائل بود. در سخنراني اش در ضيافت شامی که در کاخ الرفاع برای ما ترتيب داده بود، از ايران به عنوان "کشور عزيزمان" و از شاه به عنوان "پدرتاجدارمان" ياد كرد. در اين ضيافت، اغلب شخصيت‌هاي سياسي بحرين، جمعی از مديران دواير ايرانی که در آن جا شعبه داشتند، مقامات انگليسی مقيم خليج فارس و سفرای خارجی مقيم کويت حضور داشتند. برای من جالب بود که ديدم پسر خاله پدرم، دكتر حسين خطيبي- مدير عامل شير و خورشيد سرخ ايران (هلال احمر کنونی) و نايب رئيس مجلس شورا که و فرزندان ارزشمند ايران معاصر - هم در آن جمع حضور داشت. دکتر گنجي به عنوان رييس هيأت ايراني كنار امير بحرين نشسته بود و اگر چه يك شخصيت علمي است، از عهده نقش ديپلماتيک خودش در آن ديدار رسمی به خوبي بر‌آمد. پس از صرف شام، همه به تالار سيگار کشيدن smoking hall رفتند. در آنجا فرصتي پيش آمد و مرا نزد امير بردند كه كتابم را اهدا كنم. زبان عربی من در اين موقع خوب پيشرفت کرده بود و به عربی الکنی حرف می زدم. مراسم معارفه ام، دكتر خطيبي را که از انتشار كتابم خبری نداشت، کنجکاو کرد. او نزديک آمد تا ببيند موضوع چيست. وقتي معرفي من و کتابم را به امير بحرين شنيد جا خورد و جلوی جمع با صدايی بلند و سرشار از اشتياق مکرر از من پرسيد: "خودت اين کتاب را نوشتي؟ خودت نوشتي؟‌" از اين که فاميلش در آن سن جوانی توانسته بود کتابی بنويسد که به روسای کشورهای عربی خليج فارس معرفی شود، خيلي هيجان نشان داد، در حالی که من از کنجکاوی و سوالهای مکرر ناشی از ناباوري او سرخ شده و از خجالت خيس عرق شده بودم. امير بحرين دستور داده بوده به هر يک از دانشجويان هيات حسن نيت ايرانی يک ساعت نيمه طلای مزين به علامت سلطنتی و نشان دولتی بحرين هديه کنند و به مديران هيات هدايای گران بهائی دادند مانند ساعت تمام طلا و رشته هائی از مرواريد غلطان بحرينی برای همسرانشان به اضافه يک دست لباس زربفت عربی برای خود دکتر گنجی. جالب توجه اين بود که آن چند دانشجوئی که از آمدن به بحرين پرهيز داشتند، وقتی در قطر به ما پيوستند و اين داستان را شنيدند، سهمی خود از هدايای امير بحرين را طلب کردند. بعد از بحرين، ابتدا به قطر رفتيم. در آنجا با والاحضرت شيخ احمد بن علی آل ثانی، امير وقت قطر و والاحضرت شيخ خليفه بن حمد آل ثانی، وليعد وقت قطر که بعدها شيخ احمد را از امارت برکنار کرده و جايش را گرفت و در نتيجه کودتای پسرش کنار گذاشته شد، ديدار و گفت و گو کرديم. من در خلال آن ديدارها هر دو امير پيشين قطر را از جمله سران فهيم و از سياستمداران صلح طلب منطقه عربی خليج فارس يافتم که مواضع کشور خود را در اعتلای وحدت اسلامی به خوبی درک کرده و حاضر نبودند اعتلای جامعه قطری را فدای جاه طلبی های نژادی از نوع بعثی کنند که قطر امروز به نظر می رسد درگير آن است. امير کنونی قطر جوانی است جاه طلب که خود را عملا دلباخته پان عربيسم از نوع بعثی معرفی کرده است، انگاری که او مامور پی گيری دشمنی های صدام حسين و ياران بعثی او عليه ايران است، البته در معدله ای معکوس و ابرازهای ترويز آميز دوستی با مقامات ايران. امير قطر به هنگام نابودی نيروی هوايی رژيم بعث، يک فروند هواپيمای شخصی به صدام حسين هديه داده و وزير خارجه اش كوشيد جبهه ای از وزرای خارجه كشورهاي عمده منطقه مانند ايران (کمال خرازی) و تركيه (عبداله گل) براي حمايت از رژيم بعثي و جلوگيري از حمله نظامی امريکا و سقوط آن رژيم در جنگ فراهم آورد که در نتيجه اعتراض های امثال من اين نقش بر آب شد. به هر حال، در ديدار با شيخ احمد، امير وقت قطراز ما استقبال فراوانی صورت گرفت و امير در بياناتش به مناسبت خوش آمد گوئی اين کلمات را بر زبان آورد: "من به شما به مناسبت آمدن به قطر خوش آمد نمی گويم چون هيچ کس به صاحب خانه به مناسبت آمدن به خانه اش خوش آمد نمی گويد". با اين حال در قطر مناسبتی نبود که امير ساعت های طلا و هدايای اين گونه به ديدار کنندگان ايرانی آن هنگام بدهد، و اين امر بر شادروان دکتر بديعی عزيز سخت گران آمد و ايشان به هنگام خداحافظی از امير و فرود آمدن از پله های کاخ مرتب زير لب امير را سرزنش می کرد که "بيخود وقت ما را گرفته بود". از قطر به ابوظبی رفتيم و در آنجا برای اولين بار بود که متوجه برخورد نه چندان دوستانه شيخ زايد امير پيشين ابوظبی و فرزندش، امير کنونی ابوظبی و رئيس کنونی امارات متحده عربی شدم. احساسم را با نماينده سفير ايران در کويت که در همه اين امارات اکرديته بود، در ميان گذاشتم و او قاطعا به من گفت که در اين برداشتم اشتباه می کنم، ولی حوادث روزگار به دنبال انقلاب اسلامی ايران نظرم را تاييد کرد. به هر حال، ديدن شبه جزيره و شهر نه چندان توسعه يافته ابوظبی در آن هنگام و منطقه بوريمی و شهر العين که آن هنگام کاملا قديمی و توسعه نيافته بود، ارزش زيادی داشت. در العين از مناظر خوب واحه بوريمی ديدن کرديم. اين واحه مورد اختلاف گسترده ابوظبی و عمان و عربستان سعودی و غيره بوده و هنوزهم تکليف هيچ کس در آنجا کاملا روشن نيست. از ابوظبی با قايق های مسافر بری محلی به دوبی رفتيم که تجربه بسيار ارزنده ای بود. حاكم آن موقع دوبی والاحضرت شيخ راشد بن سعيد آل مکتوم مردي بلندقد، خوش‌فكر و فهميده بود. شيوخ دوبی از آل مکتوم هميشه با شيوخ ابوظبي از آل نهيان در رقابت بودند و در قياس قدرت های منطقه ای در حالی که شيوخ ابوظبی که هنوزهم اسير فرهنگ قبيله ای و بدوی هستند، به سوی پان عربيست هائی مثل عبدالناصر و انديشه های نژاد گرايانه بعثی صدام حسين گرايش داشتند، شيوخ دوبی بيشتر متمايل به اقتصاد جديد و نقش اقتصادی بندر دوبی بودند و همانند شيوخ شارجه، راس الخيمه، فجيره و عجمان و ام القوين جهان بينی را بر نژاد پرستی پان عربيستی ترجيح داده و گرايش دوستانه معقولی به سوی ايران داشتند. حاکم راس الخيمه در جريان باز گشت جزاير تنب و ابوموسی به ايران، به دوستی با تهران پشت کرد و خود را به دامن صدام حسين و شيخ ابوظبی انداخت. به هر حال، سفر به امارت دوبی خوب و خاطره انگيز بود. با توجه به اين که ساختار سياسی امارات متحده با مشورت و موافقت ايران شکل گرفت، من هنوز هم درك نمي‌كنم با توجه به اينکه شيخ زايد ابوظبی از همان اوان کاملا برای ايران و بريتانيا مشخص کرده بود که آدم جاه طلبی است و آن پست را به انحصار خانواده اش در خواهد آورد، چرا ايران اجازه داد نخستين رييس اتحاديه از ابوظبي باشد. با توجه به روشن بينی و غير قبيله ای فکر کردن آل مکتوم، بهتر اين بود که ايران پا فشاری می کرد نخستين رئيس امارات متحده از آل مکتوم دوبي باشد تا چنين وضعي به وجود نيايد. در دوبي ما ميهمان امير آنجا بوديم و او از ما پذيرائی مفصلی کرد. در آن موقع در دوبی هتل بزرگی که همه ما را جا بدهد وجود نداشت. ما را در مدرسه ايرانی آنجا که به صورت هتلی در آورده بودند، جای دادند، ولی شام و نهار و صبحانه را در يکی از کاخ های شيخ که در "ديره" در ساحل دريا واقع بود صرف می کرديم. ايران در دوبي مدرسه و بيمارستانی ساخته بود و آموزش و پرورش ايران نماينده‌اي با نام آقای "مريخي" در دوبي داشت كه هميشه كنار شيخ راشد بود و شيخ راشد پنهان نمي‌كرد كه تا چه حد به مشورت های مريخی پايبند است. بريتانيا ابتدا می خواست بحرين و قطر را هم وارد فدراسيون امارات کند، ولي شيوخ بحرين که خود و کشور خود را از همه آنهای ديگر برتر و پيشرفته تر می ديدند، به شدت مخالفت كردند و اجازه ندادند سرنوشت‌ آنها نيز به دست حاكم ابوظبي بيفتد. شيخ راشد يك شب ضيافت مفصلي برای ما در ساحل دريا تدارك ديد و خودش شخصا نقش ميهماندار را بازی کرد. پذيرايي حالتي ايراني – عربي داشت و انواع غذاهاي ايراني و عربی و اروپائی موجود بود و فضای دوستانه ای برقرار شد. اين پذيرائی مفصل حقيقتا خاطره خوشی را برجای گذارد، به خصوص که استاد خوب ما شادروان دکتر ربيع بديعی با خوش مشربی هايش اين خاطرات را فراموش ناشدنی ساخت. در همان مراسم بود که من يک جلد از کتاب "شيخ نشين های خليج فارس" را به امير اهدا کردم. روز بعد ما را از دوبي با اتوبوس به شارجه بردند که در نزديکی شهر دوبی واقع است. در آنجا ما با والاحضرت شيخ خالد بن محمد القاسمی، امير وقت آن امارت ديدار داشتيم. او نسبت به ايران سياستی کاملا دوستانه داشت و از ما برای نهار پذيرائی گرمی کرد. بعد از ظهر در برنامه ای ويژه يک جلد از کتابم را به او هديه دادم و اين مراسم حدود يك ربع ساعت طول كشيد. متاسفانه پس از بازگشت جزاير تنب و ابوموسی به ايران، اين امير خوب و فهيم و با محبت بدست عوامل عموزاده پان عربيست (ناصريست) خودش ترور شد و جای خود را به برادر کوچکترش، حاکم کنونی، والاحضرت دکتر شيخ سلطان القاسمی داد که با سواد ترين امير از امرای عربی خليج فارس است و همانند برادر فقيدش، نسبت به ايران علاقمند است و بر خلاف شيوخ ابوظبی، اختلافاتی را با ايران بر سر جزاير پی گيری نمی کند. ديوان اميری شارجه در نامه ای در سال 2006 به بنده، عملا نشان داد که ايشان با مطالعات بنده در باره خليج فارس و جزاير سه گانه آشنائی مثبتی دارد. از آنجا حرکت کرده و سر راهمان از راس الخيمه ديداری با حاکم وقت عجمان، والاحضرت شيخ راشد به حميد النعيمی داشتيم. او نيز از دوستان ايران بود. در واقع ما برنامه ای برای ديدار با او نداشتيم، ولی در راس الخيمه که بوديم به ما پيغام داده شد که شيخ عجمان منتظر ما است و می گويد ايرانيانی که به آن صفحات رفته و با همه ديدار کرده اند، اگر با او ديدار نکنند، او ديگر در آنجا نمی تواند سر بلند کند. با آن پير مرد محترم و دوست داشتنی عکس دو نفره جالبی گرفتم که ارزش تاريخی دارد و در اينجا منعکس می کنم. از شارجه به راس الخيمه رفتيم. حاكم آنجا، والاحضرت شيخ صقر بن محمد القاسمي بود كه هنوز هم برسر كار است، بيشتر تنش‌های اوليه عليه ايران در رابطه با مساله ادعای ابوظبی نسبت به جزاير تنب و ابوموسی را او ايجاد کرد. به شهادت شادروان امير خسرو افشار وزير خارجه اسبق ايران نزد من که در اسناد مربوط به اين جزاير منعکس کرده ام، اين امير به هنگام بازگرداندن اين جزاير به ايران از سوی بريتانيا در سال 1971تنها تلاشش اين بود که از ايران مبالغ بزرگی دريافت کند، و زير بار اين خواسته نرفتن ايران او را سخت آزرده بود. اين شيخ در آن موقع خود را از طرفداران ايران در آن ديار معرفی می کرد. امير خسور افشار در جريان مداکرات مربوط به بازگرداندن جزاير تنب و ابوموسی در اوايل 1970 سفير ايران در لندن بود و مذاکرات مربوط به بازگشت اين جزاير به ايران را با عربان و انگليسی ها هدايت می کرد و بعدها به وزارت خارجه ايران رسيد، برايم تعريف کرد که اين شيخ برای توافق با استرداد دو جزيره تنب به ايران، پول فراوانی تلکه کرد، ولی دولت ايران در جوابش گفت "ما نمی خواهيم از کسی جزيره بخريم، ما به دنبال احقاق حقوق خودمان هستيم و در عين حال می خواهيم دوستانمان هم از ما راضی باشند". من اين شهادت های شادروان افشار را توام به شهادت های سر ويليام لوس Luce Sir William نماينده رسمی دولت بريتانيا در همان مذاکرات را در اسناد تاريخ تحولات مربوط به اين جزاير منعکس نموده و در سطح جهانی منتشر کردم. بی ترديد قسمت آخر بحث مالی شيخ راس الخيمه و جواب ايران اشاره ای بود به قول و قرار مالی ايران با شيوخ شارجه در رابطه با پس گرفتن جزيره ابوموسی. همين شيخ پس از نا اميد شدن از دريافت پول فراوان از ايران، طی نامه ای رسمی از صدام حسين خواست که در سازمان ملل متحد از طرف او و راس الخيمه عليه ايران شکايت کند و همه ما می دانيم که شکايت بی پايه و اساس صدام حسين و دولت های الجزاير و يمن جنوبی و ليبی و کويت عليه ايران در سازمان ملل متحد به جائی نرسيد و پرونده آن شکايت بايگانی شد. به هر حال، شيخ صقر ما را در كاخش پذيرفت و از ما پذيرايي كرد. البته "کاخ" که چه عرض کنم! محوطه نسبتا بزرگ مربع مانندی که وسط حياتش را محوطه گل کاری شده ای می پوشاند و اتاق های بزرگ و کوچک به هم چسبيده ای دور تا دور آن حياط را گرفته بود. تنها مراسم رسمی و تشريفاتی انجام شده نزد آن شيخ مراسم اهدای نسخه ای از کتاب "شيخ نشينهای خليج فارس" من بود و او که چشمانش چپ است، بلافاصله پس از اهداء، کتاب را به عنوان مطالعه به دست گرفت و شروع کرد به ورق زدن تا عکس خودش را در آن پيدا کرد. اين حالت که شيخ کتاب را در جهتی مخالف جهت معمول نگاه کردن،به دست گرفته بود، به نظرم جالب آمد و من که ديگر کاری نداشتم، به قصد ترک سالن پذيرائی، به طرف در خروجی حرکت کردم. اندکی نگذشت که کنجکاوی من تحريک شد که ببينم آيا شيخ هنوز هم در همان حالت جالب توجه سرگرم ورق زدن کتابم بود يا نه! وقتی سرم را به عقب برگرداندم ديدم که او در حالت عادی و دستهايش به دو طرف آويزان بود ودر انتظار خروج من از اتاق، ولی تا ديد سرمرا برگرداندم، بلا فاصله کتاب را جلوی روی خودش گرفت و شروع کرد به ورق زدن و من به اين نتيجه خنده دار رسيدم که او ملاحظه کرده است كه مبادا به ايران که برگشتم به شاه بگويم او كتاب مرا نخوانده است.... در شهرهاشان، به ويژه در ابوظبی و دبی هميشه مورد محبت مردم قرار می گرفتيم. گاه‌گاه افرادی به ايراني‌ها نق مي‌زدند كه قسمتي از آن، ناش از غرض‌ ورزي بود و بخشي ديگر به نادرستی رفتار ما ايرانيان مربوط مي‌شد. مثلاً ايران چند بيمارستان در امارات داشت كه خود من از يكي از مردم امارات شنيدم كه مي‌گفت پزشكان و پرستاران ايراني با مراجعين محلی مانند گوسفند رفتار مي‌كنند. اين غرور خود برتربيني از آفت‌هايي است كه همواره به ما ايرانيان در منطقه لطمه زده است. البته ايرانيانی که امروز به آن صفحات می روند ديگر نه تنها نمی توانند فخر و غروری به آنان بفروشند، بلکه بايد فخر فروشی و غرور ورزی های آنان را تحمل کنند و با سخت گيری های آنان کنار آيند. از سوی ديگر، اين غرور و فخر فروشی های بی جا و بی مايه ای که ما مردم نسبت به هم داريم و نسبت به مللی که از خودمان عقب افتاده تر تصور می کنيم باور کردنی نيست. نمي‌دانم به چه چيز خود در مقايسه با ديگران اين گونه مي‌نازيم؟ حيرت انگيزتر اين که در مقابل اين وضع، برخی از ما که با غرب رفت و آمد و تبادل فرهنگی داريم، چنان خود را در برابر ملل اروپائی و امريکائی رنگ باخته و حقير می شماريم که اندازه ندارد و برای جبران اين احساس حقارت است که می کوشيم وانمود کنيم به عنوان بخشی از آن جوامع پذيرفته شده ايم و بر ديگر هموطنانمان برتری داريم. اين يک روانشناسی اجتماعی منحط است که بايد چاره شود. خوب است بياييم و تحليل كنيم كه چه مقدار هنکفتی هزينه و وقت و انرژي صرف شده است تا مردم مناطق حاشيه خليج فارس جذب ايران شوند و ما با اين رفتارهای متکبرانه بی جا و بی مورد همة اين هزينه‌ها و تلاش ها را بر باد داده ايم، آن هم دز چه شرايطی؟ در شرايطی که ناصريزم مصری و بعث عراقی شديد ترين تبليغات ضد ايرانی را پی گير بودند. و عاقبت هم تاوان سنگيني بابت سوء تفاهم‌ هايی که در افکار عمومی منطقه درست شد، پرداختيم. البته خود صدام هم در پايان کارش تاوان سختی بابت تلاش های ضد ايرانيش داد. در مقابل، دلم می خواهد همه آنهائی را که در امارات از رفتار مغرورانه ايرانيان آن دوران مي ناليدند، يافته و به آنها ياد آوری می کردم که رفتار ملی امروز خودشان را با مردم ديگر در نظر آورند و دريابند امروز که نوبت ثروت و قدرت مالی آنها است، تا چه اندازه مغرورتر و متکبرتر از ايرانيان آن دوران رفتار دارند و فساد فرهنگی از جمله زورگوئی و نژادپرستی به ويژه نسبت به زنان و کارگران خارجی را تا چه اندازه مشمئز کننده ای گسترانده اند و به ياد افاده های بی جای خود افتند و درس اين تجربه را به فرزندان خود بياموزند. همچنين ضرورت دارد که اشاره شود از همان اوان بود که ملت ايران درگير تلاش نژاد پرستانه برخی محافل عربی بود در زمينه تلاش برای تغيير نام خليج فارس. اگرچه شيوخ و امارات در آن دوران حتی جرات انديشيدن به چنين مسائلی را نداشتند، اقدامات نژادپرستانه عبدالکريم قاسم، عبدالناصر مصری و صدام حسين بعثی در آن دوران شرايطی را پيش آورد که مبارزه عليه آن اقدامات نژادپرستانه عربی را آغاز کنيم. من از همان اوان تلاش دانشگاهی گسترده ای را برای خنثی کردن توطئه تغيير نام خليج فارس را شروع کردم و در اين راه کتابها و مقالات فراوانی به زبان های بين المللی انتشار دادم، در کنفرانس های بين المللی زيادی شرکت کردم، و نامه هائی اعتراض آميز به سران کشورها و ارباب رسانه های بين المللی نوشتم که برخی از آنها را در کتاب "نامه هائی از ايران"، انتشارات عطائی، سال 1383 جمع آوری کرده ام.

[ جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ ] [ 19:36 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

دکتر محمد حسن گنجی رئیس خانه جغرافیا ، پدر جغرافیای نوین و هواشناسی ایران ، مرد سال هواشناسی جهان در سال ۲۰۰۱، در ۲۱ خرداد سال ۱۲۹۱ شمسی در بیرجند به دنیا آمد. پس از اتمام ‎تحصیلات مقدماتی در ‏مدرسه شوکتیه بیرجند، وارد دارالمعلمین عالی تهران شد و در‎ ‎رشته تاریخ و جغرافیا به اخذ درجه کارشناسی ‏نائل گردید. سپس به‎ ‎عنوان دانشجوی برگزیده به اروپا اعزام شده و در دانشگاه ویکتوریا منچستر انگلستان به تحصیل ادامه داده و در سال ۱۳۱۷ شمسی، لیسانس تخصصی خود را در جغرافیا اخذ نمود.

وی بار دیگر در سال ۱۳۳۱ با استفاده از بورس تحصیلی عازم آمریکا شد و دکتری خود را در رشته جغرافیا، از دانشگاه کلارک دریافت داشت .

دکتر ‏گنجی پس از بازکشت به ایران در دانشگاه تهران، مشغول به تدریس شد و با درجه استادی در سال ۱۳۵۸ بازنشسته گردید. با این حال وی هیچ گاه دست از کار نکشید و از سال ۱۳۶۴ با مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی، آغاز نمود. وی از سال ۱۳۷۰ به عنوان مشاور رئیس دانشکده علوم زمین با دانشگاه شهید بهشتی همکاری‏‎ ‎دارد.

وی علاوه بر مدیریت گروه جغرافیا ، ‏ریاست دانشکده ادبیان و علوم انسانی و معاونت‎ ‎دانشگاه تهران، پیش از انقلاب اسلامی، ریاست اداره کل هواشناسی ایران و ریاست هواشناسی‎ ‎منطقه آسیا را نیز بر عهده داشته و هم اکنون و عضو کمیته ‏اجرایی سازمان هواشناسی جهان است‎.

والدین و انساب

پدر وی، ابوتراب مدتها نایب الحکومه شهر قاین بود. ‎افراد خانواده وی در خدمت امرای قاینات ( بیرجند ) یعنی ‏خاندان علم بودند. پدرش به شغل‎ ‎کشارزی، دامپروری اشتغال داشت. وی سه برادر و دو خواهر داشته که چهار نفر‎ ‎آنها در مدارس محلی بیرجند به تدریس اشتغال‎ ‎داشتند. در حال حاضر ‏همه آنها به غیر از دو نفرشان از میان رفته اند‎.‎

- سال تولد: ۱۲۹۱

- محل تولد: بیرجند

- محل زندگی: تهران

- ملیت: ایرانی

- پیشه: هیات علمی دانشگاه و رئیس خانه جغرافیا

- لقب: پدر جغرافیای نوین و هواشناسی ایران

- منصب: استاد

جایزه ها: دانشمند سال ۲۰۰۱هواشناسی ، استاد ممتاز دانشگاه تهران

[ جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ ] [ 19:35 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]
مراسم تشییع پیکر پرفسور محمد حسن گنجی پدر علم جغرافیای ایران با حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه های تهران، پیام نور، امام حسین و سازمان جغرافیا برگزار شد.

عکس

[ جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ ] [ 19:33 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

طول دوره تحصیل

طول دوره کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی برابر آیین نامه های آموزشی دوره کارشناسی مصوب شورایعالی برنامه ریزی وزارت فرهنگ و آموزش عالی (آذرماه 1368 ) خواهد بود. طول هر نیمسال تحصیلی 17 هفته آموزش کامل می باشد. مدت هر واحد درس 17 ساعت و عملی و آزمایشگاهی 34 ساعت خواهد بود. حداقل 20 روز مسافرتهای پژوهشی در طول دوره انجام خواهد شد.

تعداد واحدها

کل واحدهای درسی این دوره 32 واحد درسی به قرار زیر است:
دروس کمبود تعداد کمبود بنا به تشخیص گروه آموزشی ذیربط در چهارچوب ماده 7 آئین نامه آموزشی کارشناسی ارشد خواهد بود.
1- دروس کمبود 14 واحد
2- دروس پایه 10 واحد
3- دروس تخصصی 16 واحد
4- پایان نامه 6 واحد

مواد و ضرایب امتحانی

1- اقلیم شناسی ضریب 2
2- اقلیم ایران ضریب 2
3- ژئومورفولوژی ضریب 1
4- هیدرولوژی ضریب 2
5- فلسفه جغرافیا ضریب 1

[ جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ ] [ 18:25 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

 

آمایش سرزمین
1 شماره
پردیس قم - دانشگاه تهران
فارسی
بیابان
13 شماره
فارسی
پژوهش های جغرافیایی
63 شماره
موسسه جغرافیا
فارسی
پژوهش‌های جغرافیای انسانی
7 شماره
بهار 1389 - شماره 71
موسسه جغرافیا - دانشگاه تهران
فارسی
پژوهش‌های جغرافیای طبیعی
5 شماره
زمستان 1388 - شماره 70
موسسه جغرافیا - دانشگاه تهران
فارسی
پژوهشهای روستایی
3 شماره
پاییز 1390 - شماره 7
دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران (قطب علمی مطالعات و برنامه ریزی)
فارسی
تحقیقات جغرافیایی
75 شماره
زمستان 1389 - شماره 99
فارسی
جغرافیا و برنامه ریزی محیطی
12 شماره
زمستان 1390 - شماره 44
دانشگاه اصفهان
فارسی
جغرافیا و توسعه
8 شماره
انجمن جغرافیدانان ایران - پژوهشکده علوم زمین و جغرافیا
فارسی
جغرافیای طبیعی
1 شماره
پاییز 1387 - شماره 1
دانشگاه آزاداسلامی واحد لارستان
فارسی
چشم انداز جغرافیایی
3 شماره
دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت
فارسی
دانش جغرافیا
4 شماره
جهاد دانشگاهی دانشکده ادبیات و علوم انسانی
فارسی
رشد آموزش جغرافیا
95 شماره
زمستان 1390 - شماره 97
فارسی
رشد آموزش زمین شناسی
42 شماره
زمستان 1390 - شماره 67
فارسی
ژئوپلیتیک
7 شماره
انجمن ژئوپلیتیک ایران
فارسی
علوم جغرافیایی
2 شماره
تابستان 1385 - شماره 2
دانشگاه آزاد مشهد
فارسی
فضای جغرافیایی
23 شماره
پاییز 1387 - شماره 23
دانشگاه آزاد اهر
فارسی
کاربرد سنجش از دور و GIS در علوم منابع طبیعی
3 شماره
مرکز رشد علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر
فارسی
محیط شناسی
50 شماره
زمستان 1389 - شماره 56
فارسی
مطالعات و پژوهش های شهری و منطقه ای
11 شماره
زمستان 1390 - شماره 11
معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه اصفهان
فارسی
[ جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ ] [ 17:58 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]
 دليل اصلي تمامي خشكسالي ها كمبود بارندگي و افزايش دماي هوا نسبت به ميانگين بلند مدت اين متغييرها مي باشد. خشكسالي هواشناسي اولين نوع خشكسالي است كه اتفاق مي افتد و در صورت تداوم منجر به وقوع خشكسالي هاي ديگر مي شود. از اين رو ميان انواع مختلف خشكسالي ارتباط علت و معلولي برقرار مي باشد. يك خشكسالي هواشناسي كه در قالب كمبود و يا نبود بارندگي در يك دوره معيني از زمان بيان مي گردد از دلايل اوليه و اصلي يك خشكسالي شديد است. در اين مطالعه از آنجائيکه کمبود بارش تاثير خود را بر حوزه هاي آبريز نشان مي دهد تصميم به بررسی حوزه ای در حوزه های درجه یک و دو کشور گرفته شد.

· بررسیهاي انجام شده مشخص کرد در مقياس مطالعه کشوری برخلاف فرضيات اوليه تناوب و شدت خشکسالي تابع ارتفاع نيست که اين مهم مي تواند به دليل غالب بودن متغيرهای محلي بر خشکسالي محلي باشد.

· بدليل خزنده بون خشکسالي و عملکرد نامحسوس آن شناسائی سالهای خشکسالي و مناطق تحت سيطره خشکسالي يافته مهمي محسوب مي شود که نياز به تحليلهاي زيادي دارد. از ديدگاه اين هدف تفاوت معناداري در شناسائي رخدادهاي خشکسالي بين ميانگين دو سناريو استفاده از پايگاه داده اي ايستگاههاي مبنا و پايگاه در برگيرنده کليه ايستگاههای دارای آمار طولاني وجود ندارد (هرچند نتايج نمونه اي اختلاف دارند).

· تحليل روند مکاني نشان مي دهد که شدت و تناوب خشکساليها در ايران از غرب به شرق افزايش مي يابد و در جهت شمالي جنوبي يا برعکس تغييرات تصادفي است.

· گزارشات زيادی از تغيير اقليم در ادبيات تحقيق از جهان و آسيا رسيده است اما در تحقيق حاضر مشخص شد که خشکسالی هواشناسي در ايران داراي رونداست اما اين روند معني دار نيست. اين بدان معناست که تغييرات تصادفي بارش بسيار شديدتر از تغييرات جزئي در بارش است و به نظر مي رسد ضمن آنکه ممکن است بازه زماني داده اي کوتاه بوده باشد اين احتمال هم مي رود که مولفه تغيير اقليم در بارشهای کوتاه مدت خود را ظاهر کرده باشد؛ البته در اينجا اين ادعا فقط يک نظريه بوده که با توجه به اهداف اوليه پروپوزال طرح در اين پروژه بررسی نشده است. اميد است آن معاونت در طرحهاي آتي همکاران و پژوهشگران را به کشف روابط حاکم بر اين مبحث جهاني ترغيب نمايد.

· بررسی سري زماني خشکساليهاي ايران و پرکندگي مکاني آنها در ايران نشان دهنده اين نکته کليدي از ديدگاه مديريتي است که اولاً خشکسالها حتي با درجه شدت بالا کاملاً از ديدگاه سطح گسترش آنها همه گير نيستند و ثانياً پهنه هاي تحت تاثير خطر پذيري مختلفي را نشان ميدهند، لذا شناخت اين واقعيتها در زمان مناسب مي تواند مديريت خشکسالي ها را تسهيل نمايد.

· با توجه به اهميت حوزه هاي آبريز در مديريت منابع آبي برخلاف اهداف اوليه پروپوزال (که استانهاي کشور بود) معيار مکاني بررسي در پروژه حاضر اين حوزه ها و معيار زماني سال آبي انتخاب گرديد. بررسی ها در حوزه­هاي 30 گانه کشور از حساسيت بالاي حوزه هاي آبريز بلوچستان جنوبي بين سديج و مرز، كويرهاي ذرانجير و ساغند، حوزه مرزي غرب و هامون مشكيل به خشکسالي هواشناسي حکايت دارد.

[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:39 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

طي بررسي منابع در مورد خشكسالي مطلب بسيار جالبي از سايت شرعي سماموس با آدرس http://somamus.com پيرامون خشكسالي از ديدگاه قرآن يافت شد كه ذيلاً مطالب اقتباس شده آمده است:

 

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:39 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]
[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:34 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

همانطور كه پيشتر گفته شد خشكسالي پديده اي خزنده است و به اشكال مختلفي انسان را متاثر مي كند. نظامي و خارا (1384) بيان داشتند از جمله اثرات خشکسالي سالهاي 1377 تا1379، کاهش عمق آب، کاهش اکسيژن محلول آب، افزايش دماي آب، کاهش ميزان غذاو افزايش ميزان تغذيه توسط ماهيان را بر روي موجودات کفزي تالاب امير کلايه مي باشد.


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:33 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

خشکسالي از پديده هاي مورد توجه دانشمندان در سطح دنياست. بررسی­های انجام شده در جهان نشان می­دهد که خشکسالی، از نظر فراوانی وقوع و همچنين ويژگی­هايی که داراست نسبت به ساير بلايای طبيعی اولويت داشته و مخاطره آميزتر است. لذا نيازمند توجه بيشتری در تصميم­گيری­های سياسی می­باشد(ويلهايت،1985).


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:32 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

پارامترهاي مهم و حياتي مرتبط با خشكسالي كه در طراحي ها و برنامه ريزي هاي محيطي مورد نياز هستند، شامل تداوم (duration)، شدت (severity) و بزرگي خشكسالي (magnitude) مي باشند. تداوم و شدت خشكسالي دو ويژگي اوليه و اساسي خشكسالي مي باشند كه مستقيماً به مقادير پارامتر مورد بررسي وابسته هستند. بزرگي خشكسالي، پارامتر ثانويه اي مي باشد كه به تداوم و شدت خشكسالي وابسته است (دراکوب، 1985). تحليل فراواني خشكسالي ها در قالب تداوم، شدت و بزرگي پيچيده است زيرا كه هريك از اين ويژگيها ممكن است توزيع احتمالاتي خاص خود را دارا باشد (يويجويچ، 1967 و دراکوب و همکاران، 1980).

پژوهشکده حفاظت خاک و آبخيزداری کشور(1384) ويژگيهاي خشکسالي را به شرح زير مرور مي کند:

آغاز و خاتمه خشكسالي: تشخيص زمان آغاز و پايان خشكسالی بسيار مشكل است. تعيين زمان آغاز خشكسالی به تعريف شاخص مورد استفاده وابسته است. بديهی است كه اين زمان با پايان آخرين بارش مفيد آغاز نمی شود، بلكه ممكن است تا زمان اتمام ذخيره رطوبت خاك به طول انجامد. وقوع بارشهاي هرچند اندك در زمان آغاز خشكسالی، پيچيدگي خاصي به موضوع مي بخشد، بنابراين درحالت كلی می توان گفت زمان آغاز خشكسالی، زماني است كه ذخيره رطوبتی چه در محيط خاك (خشكسالي كشاورزي) و چه در مخازن آبی (خشكسالی هيدرولوژيك) خاتمه يافته باشد. پايان خشكسالی نسبت به آغاز آن محسوس تر است.

زمان آغاز تا پايان خشكسالی كه به عنوان دوره تداوم خشكسالی خوانده می شود, يكي از ويژگيهای اساسی خشكسالی محسوب می گردد. مقياس زمانی دوره تداوم يك خشكسالی می تواند از روز, ماه تا سال تفاوت نمايد. هرقدر دوره تداوم خشكسالی طولانی تر شود، ميزان ذخاير آب منطقه، تحت خطر جدی قرارگرفته و به همين جهت می تواند شدت خشكسالی رخداده را افزايش دهد.

تداوم خشكسالی: تداوم خشكسالي عبارتست از دوره اي كه مقدار آب در آن بطور پيوسته كمتر از يك آستانه معين باشد. آستانه يا سطح مبنا(Truncation Level) عبارت از معياري است كه مقدار يك متغيير نسبت به آن سنجيده مي شود. اين آستانه مي تواند ميانگين درازمدت و يا ميانه سري زماني مورد مطالعه باشد.

شدت و بزرگی خشكسالی: ميزان كمبود آب در هر گام زماني (مثلاً ماهانه) از يك دوره خشكسالي نسبت به آستانه، شدت خشكسالي(Severity) ناميده مي شود و مجموع شدتها در گامهاي متوالي يك دوره خشكسالي، تحت عنوان بزرگي(Magnitude) خشكسالي خوانده مي شود. شديدترين خشكسالي تاريخی عبارت است از دوره اي كه داراي بزرگترين تداوم بوده و بزرگترين مجموع كمبود نسبت به آستانه را داشته باشد. هرچه انحراف بارندگی نسبت به شرايط ميانگين و يا آستانه تعيين شده بيشتر باشد به همان اندازه شدت خشكسالي بيشتر و ميزان تاثير خشكسالی بيشتر نمود پيدا می كند. علاوه براين، ميزان استمرار حالت خشكسالی دريك منطقه نيز گويای شدت خشكسالی درهمان منطقه است، يعني درشرايطی كه خشكسالی تنها براي يك ماه استمرار داشته باشد احتمال دارد بارش ماه بعد، كمبود ماه مزبور را جبران نمايد، ولی اگر ماه بعدی نيز خود نسبت به شرايط طبيعی كمبود داشته باشد، به مراتب در شدت بخشيدن به حالت خشكسالی موثر خواهد بود. ويژگی ديگر خشكساليها، intensity ناميده مي شود كه عبارت از نسبت بزرگي به تداوم خشكسالي مي باشد. پديده خشكسالي بايد برمبناي يك آستانه معين اندازه گيري و سنجيده شود. اين آستانه بر اساس نوع فعاليت تعيين مي گردد. بنابراين در هنگام طراحي سيستم مديريت كمبود منابع آب جهت مقابله با بحران خشكسالي وكمبود آب، آستانه براساس نوع فعاليت توسط طراح و يا مدير منابع آب تعيين مي گردد (شارما، 2000).

ميزان انحراف متغير مورد مطالعه نسبت به آستانه و همچنين، زمان استمرار آن، بيانگر شدت خشكسالی است. به همين منظور برای مشخص ساختن اين عامل در مطالعه خشكسالی، محققان با استفاده از شاخصهای مختلف سعی می كنند, درجه ناهنجاری منفی متغير مورد مطالعه را نيز مد نظر قراردهند.

فراوانی خشكسالی: فراوانی خشكسالی نيز از اهم ويژگيهای مورد مطالعه در بررسی خشكسالي يك منطقه بشمار می آيد كه می تواند در مقياسهای مختلف زمانی ( برای مثال سالانه، ماهانه و فصلی ) محاسبه شود. با توجه به وجود شدتهای مختلف خشكسالی، بررسی فراوانيها مي تواند براي هريك از اين مقياسها صورت گيرد. محاسبه توزيع فراوانی در شدتهای مختلف می تواند در ارزيابی پتانسيل منطقه مورد مطالعه نسبت به شدتهای مختلف خشكسالی كاربرد داشته باشد. اين محاسبه می تواند از طريق توابع توزيع احتمال فراوانی براي بررسي احتمال و يا دوره های برگشت خشكسالی برای پيش بيني های آتی مورد استفاده قرارگيرد.

گستره خشكسالی: گستره رويدادهاي خشكسالی همانند شدت و بزرگي آن متفاوت مي باشد. بسته به علت و يا علت هاي ايجاد خشكسالي منطقه تحت پوشش آن تغيير مي كند. برخي از خشكسالي ها در گستره هاي وسيع و برخي در گستره هاي محدود عمل مي كنند. خشكسالی هاي قاره ای كه بويژه درمناطق خشك اتفاق می افتند در گستره هاي وسيع كه صدها و يا هزاران كيلومتر مربع را می پوشاند، گسترش پيدا می كنند. به نظر محققان استراليا، احتمال دارد اين پديده نيمی از استراليا را درطی 50 سال آينده فراگيرد.

دوره تناوبی رخداد خشكسالی: بررسيهای مربوط به احتمال تكرار خشكساليها و ساير پديده های طبيعی به صورت رخدادهای منظم، بخش زيادی از تحقيقات محققان را به خود اختصاص داده است. بطوری كه بيش از 1000 مقاله دررابطه با ارتباط رخدادهای آب و هوايی با سيكل 11 ساله كلفهای خورشيدی تهيه شده است. كلفهای خورشيد عبارت از لكه هايی هستند كه به دليل اختلاف درجه حرارت درسطح خورشيد، بصورت لكه های سياهی بنظر می رسند. چگونگی پيدايش اين لكه ها هنوز به درستی شناخته نشده است و بيشتر تصور می رود كه زبانه كشيدن و در هم پيچيدن توده های گاز مشتعل خورشيد, باعث پديد آمدن آن می گردد. براساس بررسي های موجود، امروز رابطه ميان لكه های خورشيدی با برخی از پديده های زمينی به اثبات رسيده است. در رابطه با تناوب رخدادهای خشكسالی، برخی از محققان علاوه برتناوب 11 ساله به دوره 22 ساله يا چرخه هايی10 ساله پي برده اند (بلم و مولي 1981 ). برخی از محققان نيز به دوره تناوبی بيشتری اشاره كرده اند. با توجه به كارهای بسياری كه در اين زمينه انجام شده است هنوز قانومندی علمی كه بطور قطع مورد پذيرش واقع شود، عنوان نگرديده است. به هنگام كاهش تعداد كلفهای خورشيدی، خشكساليهای شديد اتفاق افتاده اند. اين گونه مطالعات درسايركشورها ازجمله استراليا و هند نيز صورت گرفته است.

به هر حال امروزه تکنيکهاي مختلفي برای شناسائی مشخصات خشکسالي را محققان در دست بررسی دارند که امکان ارائه آن در اين مجال نيست و علاقمندان لازم است به منابع و مجلات مرتبط مراجعه نمايند.

[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:31 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]


بارندگي به عنوان بي ثبات ترين متغير اقليمي در مناطق خشک و نيمه خشک است که تغييرات آن به طور مستقيم در رطوبت خاک، جريان هاي سطحي و زيرزميني انعکاس مييابد. به همين دليل بارش اولين عاملي است که مي تواند در بررسي خشکسالي به ويژه خشکسالي هواشناسي مورد توجه قرار گيرد(نوحي و عسگري، ۱۳۸۴)

قطره ساماني و همكاران (1387) برخي از شاخصهاي هواشناسي را مرور كرددند:

1-شاخص شدت خشکسالي پالمر PDSI: Palmer Drought Severty Index

اين شاخص در سال 1965 توسط Palmer ابداع شد و مفهوم اساسي آن بر اساس دما و بارش و همچنين رطوبت خاك استوار مي باشد. اين شاخص در مقياس زماني ماهيانه به كار مي رود و فاكتور هاي اساسي مورد نياز جهت محا سبه اين شاخص شامل دما، بارش، رطوبت خاك و تبخير و تعرق طي محا سبه فرمول ها فراوان و نسبتاً پيچيده مي باشد.

2- شاخص ذخيره آب سطحي ( SWSI: Surface Water Supply Index )

اين شاخص در سال 1982 توسط Shafer و Dezman ارائه شد.و مفهوم اصلي آن همان مفهوم شاخص پالمر است با اين تفاوت كه در اين شاخص ذخيره آب موجود در برف مورد توجه و تاًكيد قرار گرفته شده است. اين شاخص نيز براي مقياس زماني ماهيانه به كار مي رود و فاكتورهاي اساسي هواشناسي و اقليمي مورد استفاده آن بارش و پوشش برف مي باشد.

3- شاخص درصدي از نرمال ( PN: Percent of Normal )

اين شاخص در سال 1994 توسط Willeke و همكارانش ارائه شد و مفهوم اساسي آن تقسيم بارش واقعي بر بارش نرمال مي باشد و تنها فاكتور مورد نياز جهت محاسبه آن بارش مي باشد و همچنين در مقياس زماني ماهيانه به كار برده مي شود.

4-شاخص دهك ها(Deciles):

اين شاخص در سال 1967 توسط Gibbs و Maher ارائه شد .اين شاخص اساساً از تقسيم توزيع احتمال وقوع آمار ثبت شده درازمدت بارش بر بخشي از هريك از ده درصد توزيع به دست مي آيد .تنها فاكتور مؤثر در محاسبه اين شاخص بارش مي باشد و مقياس زماني مورد استفاده دراين شاخص نيز مقياس ماهيانه مي باشد.

5- شاخص بارش استاندارد ( SPI: Standardized Percipitation Index)

اين شاخص در سال 1995 توسط Mckee و همكارانش ارائه شد .اين شاخص بر اساس تفاوت بارش از ميانگين براييك مقياس زماني مشخص و سپس تقسيم آن بر انحراف معيار به دست مي آيد وتنها فاكتور مؤثر در محاسبه اين شاخص عنصر بارندگي مي باشد .اين شاخص را مي توان در مقياس هاي زماني 3-6-12-24 و48 ماهه محاسبه كرد.

ويژگي ديگر شاخص SPI اين است كه براساس آن روش مي توان آستانه ي خشكسالي را براي هر دورهي زماني تعيين كرد. بنابراين بر اساس اين شاخص علاوه بر محاسبه ي شدت خشكسالي، مدت آن را نيز مي توانيم تعيين نماييم. شاخص بارش استاندارد شده بر اساس احتمال بارش براي هر بازه ي زماني مي باشد. و به منظور هشدار اوليه و پايش شدت خشكسالي اهميت زيادي دارد. اين شاخص براي كمي نمودن كمبود بارش در بازه هاي زماني چندگانه طراحي شده است(بذرافشان،1381).

6- شاخص رطوبت محصول(CMI: Crop Moisture Index )

اين شاخص در سال 1968 توسط Palmer ابداع شد. مفهوم اين شاخص براساس ميانگين دما و مجموع بارش هر هفته دريك تقسيم اقليمي نسبت به مقادير CMI هفته قبل استوار است و با توجه به زمان و مكان داراي ضرائب وزني مي باشد. فاكتورهاي اساسي مورد استفاده در اين شاخص دما و بارش مي باشد و در مقياس زماني هفتگي به كار مي رود.

7- شاخص خشکسالي رطوبت خاک SMDI: Soil Moisture Drouyht Index

اين شاخص در سال 1994 توسط Hollinger و همكارانش ارائه شد. اين شاخص بر مبناي مجموع رطوبت خاك بطور روزانه براييك سال استوار است و تنها فاكتور اقليمي مورد استفاده در اين شاخص رطوبت خاك مي باشد. اين شاخص در مقياس هاي سالانه به كار مي رود.

8- شاخص خشكسالي محصول-ويژه(CSDI: Crop Specific Drought Index )


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:31 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]
پيشگفتار

پديده خشکسالی اثرات منفی بزرگی بر منابع آب و محيطهاي وابسته به اين منابع مي گذارد که عموماً در برخي سالها خسارات جبران ناپذيری را سبب می گردد؛ اين خسارات در مناطق خشک که از ديدگاه اقتصادی ساختار شکننده تری قرار دارند، نمود بيشتری يافته و اثرات منفي ماندگاری را از جهات مختلف بر جای می­گذارند. در اين ميان خشکسالي هواشناسي را مي توان سيگنال ظهور ديگر انواع خشکسالي تعريف نمود. پروژه حاضر به عنوان يک رسالت ملي در برداشتن گامي به سمت مديريت اين پديده در ايران است.

سازمان ملل متحد هشدار داده است که اگر جهان به ميزان فعلي به مصرف آب ادامه دهد، تا سال 2025 بيش از دو ميليارد و 700 ميليون نفر در جهان با کمبود آب مواجه خواهند شد.گزارشي که به مناسبت "روز جهاني آب" 22 مارس سال گذشته منتشر شد، همچنين هشدار مي دهد که 2 ميليارد و 500 ميليون نفر ديگر نيز در نقاطي زندگي خواهند کرد که يافتن آب شيرين براي برطرف کردن نيازهاي روزمره دشوار خواهد بود.

براساس گزارش سازمان ملل در آينده اى نزديك ۳۱ كشور جهان با كمبود آب مواجه خواهند شد و نام ايران به عنوانيكى از بحراني ترين كشورهاى درگير كمبود آب در آينده برده مى شود.
انتظار مى رود تا سال ۲۰۲۵ بيش از دو سوم جمعيت جهان در شرايط كمبود جدى آب قرار بگيرند ويك سوم بقيه در شرايط كميابى آب زندگى كنند. ۵۰ سال ديگر عربستان كاملاً از آب تهى خواهد شد.
طليعه بحران هم اينك در چين، آفريقا، هند، تايلند، مكزيك، مصر و ايران نمايان شده است. رودخانه هاى اصلى دنيا شامل نيل در مصر، گنگ در جنوب آسيا، رود خانه زرد چين و كلرادوى آمريكا به شدت تهديد مى شوند. حتى ۳۳ رودخانه اصلى انگليس اكنون كمتر ازيك سوم آب دارند. كاهش آب رود دانوب نيز به صنعت گردشگرى و ماهى گيرى صدمه زده است. تحقيقات سازمان ملل حاكى از آن است كه منابع قابل استفاده آب ايران از ۲۰۰ ميلياردمتر مكعب و در سال ۱۹۹۰ به ۷۲۶ تا ۸۶۰ ميلياردمتر مكعب در سال ۲۰۲۵ كاهش خواهديافت.

كشور ايران در منطقه خاور ميانه واقع شده است كه از نظر بارش جزو مناطق كم بارش محسوب مي شود. آبهاي ورودي به ايران بطور سطحي و زيرسطحي ناچيزند و منبع اصلى آب بارش است كه به طور طبيعى ارتفاع سالانه ۲۵0 ميلى متريا بطور حجمي ۴۱0 ميليارد متر مكعب است. اين ميزانيك سوم متوسط جهان (۸۳۱ ميلى متر) ويك سوم آسيا ( ۷۳۲ ميلى متر) است. حدود ۳۰ درصد بارش به شكل برف و بقيه به شكل باران است. به اين ترتيب در حالى كه يك درصد جمعيت جهان در ايران زندگى مى كنند، سهم ايران از منابع آب تجديد پذير فقط ۳۶ صدم درصد است. از ۴۱۳ متر مكعب بارش سالانه ۲۶۹ متر مكعب به اشكال مختلف از دست مى رود. ۹۳‎/۲ درصد از آب باقى مانده صرف مصارف كشاورزى البته به شكلى غير اصولى مى شود. ۱‎/۷ درصد به صنعت و معدن اختصاص مىيابد و بقيه به مصارف ديگر مى رسد. سازمان هاى بين المللى هشدار مى دهند كه با افزايش جمعيت در ايران اين كشور در سال ۲۰۲۵ درگير بحران جدى آب خواهد بود. همه اين قياسها به يكطرف عدم توزيع پراكنش زماني و مكاني بارش هم به طرف ديگر. در بخش شمالى كشور بارش باران به ۸۵۰ ميلى متريعنى ميزانى بالاتر از متوسط جهانى بالغ مى شود. در حالى كه در بخشى از كشور اين ميزان به كمتر از ۵۰ ميلى متر مى رسد.

در واقع خشكسالي نيز جزئي از توزيع نامناسب زماني بارشيا انحراف از وضعيت نرمال محسوب مي شود. برداشتهاي بيرويه از منابع آبي كشور و خشكسالي هاي پرتكرار منجر به چيزي شبيه فاجعه در كشور را تداعي مي كند. در حال حاضر بسياري از دشتهاي كشور ممنوعه شده اند.

خشكسالي پديده اي است كه بصورت نامرئي و خيلي بطئي و بدون سر و صدا و هياهو خود را نشان مي دهد و به همين دليل به آن بلاي خزنده هم گفته مي شود. ممكن است هفته ها ويا ماها طول بكشدتا شما واقعا خشكسالي تشخص داده شود. اين معضل به تدريج شروع به پيشرفت كرده و در تمام اركان جوامع مختلف نفوذ و پيشروي مي نمايد و اثرات آن تابعي است از ميزان و مدت خشكسالي كه در بعضي مواقع قادر خواهد بودحيات در طبيعت را به كام خود فرو برده و در سطوح ملي تاثير گذار باشد . خشكسالي حالتي نرمال و مستمر از اقليم است . اين پديده تقريباً در تمامي مناطق اقليمي رخ مي دهد. ساير فاكتورهاي اقليمي نظير دماي بالا ، باد شديد و رطوبت نسبي پايين غالباً در بسياري از نقاط جهان با اين پديده همراه شده و مي توانند به طرز قابل ملاحظه بر شدت آن بيفزايند .

ارتباط خشكسالي با هواشناسي امري بديهي است اما خشكسالييك پديده مطلق نبوده بلكه كمبود نسبي رطوبت مي باشد.خشكسالي را بايد در ارتباط با هدف مورد مطالعه ديد. همچنان كه در تعاريف خشكسالي خواهد آمد ما به دنبال شناسائي اثرات كمبود رطوبت بر موضوع هدف هستيم. به همين دليل شناسائي رخداد خشكسالي خود به تنهائييافته اي با اهميت است كه به سادگي امكانپذير نمي باشد. هدف اين تحقيق ايجاد ابزاري اينچنين در دست مديران آب و مصرف كنندگان اين كالاي حياتي است.

در اينجا هدف پروژه ايجاد بستري براي بررسي خشكسالي اقليمي در كشور به شكل پويا است. بر صد البته اين تحقيق بدنبال حل تمام مشكلات مرتبط با خشكسالي نيست. فعاليتهاي انسان به شدت اثرات خشكسالي را تحت تاثير قرار مي دهد. محصول اين تحقيق در واقعيك زنگ بيدارباش براي تصميم سازان در شرايط خشكسالي اقليمي است.

در بند 7 ماده 3 برنامه چهارم توسعه دولت مكلف شده است، منابع آب كشور را با نگرش مديريت جامع و توأماً عرضه و تقاضا در كل چرخه آب با رويكرد توسعه پايدار در واحدهاي طبيعي حوزه‌هاي آبريز مديريت نمايد و مطابق بندي همان بند برنامه‌هاي اجرايي مديريت خشكسالي را تهيه و تدوين نمايد.

بانك جهاني درگزارش سالانه سال 2000، پيش بيني كرده تا سال 2050 ميلادي ميزان بارندگي ساليانه در ايران از ميزان فعلي آن بطور چشمگيري كاهش خواديافت. در اين شرايط طبق اين پيش بيني تغيير ميزان بارندگي روزانه بين صفر تا 5/0 ميليمتر كاهش نشان خواهد داد. در صورت صحت محاسبات فوق كه در اثر معدل گيري نتايج حاصل از 4 مدل پيش‌بيني تغييرات بارندگي صورت گرفته است ميزان بارندگي در طي 50 سال آينده در ايران به حدود 165 ميليمتر در سال كاهش خواهديافت.

در حال حاضر نيز خسارات خشكسالي در ايران كم نبوده و بر اساس اطلاعات ستاد حوادث غير مترقبه وزارت كشور خسارات خشكسالي در سال آبي 76-75 برابر 280 ميليارد تومان برآورد شده است. در سال 1380 تامين آب آشاميدني 278 شهر و 105 روستا با مشكل جدي روبرو شد. در سال 1379 در اثر خشكسالي درياچه بختگان و ارژن در استان فارس خشك شد. مجموع خسارات خشكسالي سال 1378 و 1379 حدود 4000ميليارد تومان بوده است. نماينده سازمان ملل در تهران خسارت خشكسالي سال 1379 را 6/2 ميليارد دلار برآورد كرد. هنوز آمار مدوني از خسارات خشكسالي سال جاري در دست نيست.

طبق شواهد موجود به علت رخداد خشكسالي در چهار سال اخير در اكثر استان هاي كشور، دولت بيش از دهها ميليارد ريال جهت جبران خسارت هاي وارده هزينه متحمل شده است. لذا شناسايي، پايش و پيش آگاهي خشكسالي در كشور ايران كه جز مناطق خشك و نيمه خشك جهان محسوب مي شود از اهميت ويژه اي برخوردار مي باشد (وفاخواه و رجبي، 1383).

آشگر(1382) مي نويسد در دهه‌هاي اخير از ميان حوادث طبيعي كه زندگي انسان را بر روي كره خاكي تحت تاثير قرار داده است، فراواني خشكسالي بيش از ساير حوادث مي‌باشد. به طوري كه تعداد كل آسيب ديدگان از خشكسالي طي سالهاي 1966 تا 1988 بالغ بريك و نيم ميليارد نفر برآورد شده است كه 52 درصد آسيب ديدگان از كل بالاياي طبيعي را تشكيل مي‌دهد.

همانطور كه پيشتر گفته شد خشكسالي پديده اي خزنده است و به اشكال مختلفي انسان را متاثر مي كند. نظامي و خارا (1384) بيان داشتند از جمله اثرات خشکسالي سالهاي 1377 تا1379، کاهش عمق آب، کاهش اکسيژن محلول آب، افزايش دماي آب، کاهش ميزان غذاو افزايش ميزان تغذيه توسط ماهيان را بر روي موجودات کفزي تالاب امير کلايه مي باشد.

ناظم السادات(1380) اظهار مي دارد درصد فراواني وقوع خشكسالي و شدت آن در كشور بسيار بالا بوده كه بيشترين فراواني با 50 درصد متعلق به منطقه بندرعباس مي باشد. پس ازآن به ترتيب، زابل 7/46%، زاهدان 43%،يزد 42%، ايرانشهر 40% ،‌كرمان 27%، داراي خشكسالي مي باشند كه همگي جزو مناطق خشك ايران محسوب مي شوند.

شاه محمدي (1380) خشكسالي ها و تر سالي ها را در ايستگاه هاي بوشهر، مشهد، تهران، اصفهان و جاسك با استفاده از آمار دراز مدت بررسي نمود. اين تحليل نشان مي دهد كه احتمال وقوع خشكسالي در ايستگاه هاي بوشهر، اصفهان، مشهد، تهران و جاسك بترتيب برابر 47، 37، 48، 39 و 45 درصد است. بنابراين مي توان گفت احتمال اينكه در هر منطقه خشكسالي اتفاق بيفتد حدود 50 درصد است كه اين اهميت بررسي و شناخت دقيقتر اين پديده رايادآوري مي كند.

بداق جمالي و همكاران (1382) در مقاله خود تحت عنوان ضرورت پايش وضعيت رطوبت خاك در افزايش بهره‌وري آب كشاورزي به اين نتيجه رسيدند كه پايش مستمر رطوبت خاك و آناليز داده‌هاي آن به‌صورت نقطه‌اي به‌منظور شناخت شرايط محيطي ضروري است. براي استفاده از فن‌آوري جديد تصاوير ماهواره‌اي، اندازه‌گيري همزمان رطوبت خاك جهت تصحيح و كاليبره نمودن اين تصاوير ضرورت دارد. بر اساس اطلاعات مستقيم رطوبت خاك مي‌توان شاخص معتبري براي پايش خشكسالي تعريف نمود كه محدوده‌هاي اساسي در اين شاخص، رطوبت خاك در نقطه پژمردگي و ظرفيت زراعي خواهند بود.

رضيئي و همكاران (1382) خشكسالي را با استفاده از شاخص SPI در حوزه مركزي ايران بررسي نمودند. در اين بررسي مشخص شد كه SPI با مقياس زماني كوتاه مدت براي مناطق خشك و نيمه خشك مناسب نيست و SPI طولاني مدت ( 6 و 12 و 24 ماهه) براي اين مناطق براي پايش خشكسالي مناسب تر است. آنان همچنين نشان دادند که پديده خشکسالي از غرب به شرق ازيک روند تقريباً افزايشي پيروي نموده و در حاشيه شرقي استانيزد شدت خشکساليها به حد اکثر مي رسد.

كاراموز و همكاران (1385) در تحقيق ديگري با استفاده از شبكه عصبي انواع خشكسالي هاي كشاورزي، هيدرولوژي و زراعي را در حوضه گاوخوني در استان اصفهان پيش بيني كردند.

ابريشم چي و همكاران (1385) با استفاده از مدل تلفيقي غير خطي مبتني بر شبكه عصبي، خشكسالي را در حوضه زاينده رود پيش بيني كردند.

آشگر طوسي شادي، علي زاده امين، جوانمرد سهيلا (1382)اظهار داشتند درسال زراعي 79-78، به علت کاهش بارندگي و نباريدن برف و نبوديخبندان کافي، ذخاير آبهاي سطحي استان خراسان به شدت کاهش يافت و توليد مزارع را که از منابع فوق آبياري مي شوند، تحت تأثير قرار داد، به طوريکه خسارتهاي ناشي از عوامل نامساعد جوي در بخش زراعت، معادل 4/682 ميليارد دلار برآورد گرديد. در بخش قناتهاي کشاورزي نيز با توجه به کاهش 53 درصدي ميزان بارندگي به منظور جبران خسارتهاي خشکسالي و اثرهاي نامطلوب آن بر تعداد 6792 رشته در بخشهاي مرکزي و جنوبي استان به طول 7948 کيلومتر، حداقل معادل 68 ميليارد ريال اعتبار اختصاص يافت.

در خبرنامه اقليم، 1378 آمده است كه طي سال‌هاي آبي 79-1378 تا 81-1380يك خشكسالي بلند مدت‌ و شديد بر 25 استان بزرگ كشور استيلا پيدا كرد كه موجب افت شديد آب‌هاي سطحي و زيرزميني و كاهش توليدات كشاورزي گرديد. اين خشكسالي كه در استان‌هاي كرمان، خراسان، فارس و سيستان و بلوچستان از شدت و بزرگي بيشتري برخوردار بود، بيش از نيمي از جميعت كشور را با بحران آب و غذا روبرو كرد. بر اساس گزارش وزارت كشور در تيرماه 1381 منابع ذخيره آب كشور نسبت به نرمال اقليمي در حدود 45 درصد افت نشان داد. در خلال اين سال‌ها 8/2 ميليون تن گندم و 280 هزار تن جو از بين رفت و 800 هزار رأس دام در اثر تشنگي و گرسنگي تلف شد و بسياري نيز به كشتارگاه‌ها فرستاده شدند.

درخشکسالي سال 78-1377 متوسط بارش ساليانه ايران 26 درصد کمتر از بارش متوسط دوره سي ساله و درمقايسه با بارش سال قبل (77-1376) حدود 41 درصد کمتر بود، در نتيجه دراين خشکسالي 70 درصد محصولات ديم و 10 درصد محصولات آبي صدمه ديده و توليد گندم 4/2ميليون تن و توليد برنج حدود چهارصد هزار تن کاهش يافت (7).

با توجه به امكان مطالعه و شناسايي احتمال وقوع خشكسالي در مناطق مختلف توجه به بيمه محصولات مي تواند كمك شايان توجهي به امنيت زراعي نمايد و كشاورز با طيب خاطر بتواند فعاليت هاي خود را انجام دهد و در شرايط وقوع جشكسالي امكان جبران خسارت ها از طريق شركت هاي بيمه امكان پذير باشد(فرج زاده، 1376).

عزتيان و راستگو (1387) مي نويسند" در فصل بهار دوره هاي خشکسالي روي کمربند نيمه خشک جهان معمولأ طوفان هاي حامل غبار از روي صحاري بزرگ جهان خيزش نموده و کيفيت هواي کشورهاي مستقر در اين محدوده را تحت تأثير قرار مي دهند. موقعيت جغرافيايي کشور ايران به گونه اي است که در مسير حرکت ابرهاي غبارات آسيايي و طوفان هاي شن واقع شده است و اين امر سبب نامطلوب شدن کيفيت هوا در بسياري از روزهاي سال است. با توجه به اينکه صحاري مرکزي ايران نيز خاستگاه غبارات مي باشد و اين غبارات اگر از ميزان خاصي تجاوز نمايند بر سلامتي عموم تأثير نامطلوب داشته و با کاهش ديد سبب مخاطراتي در ترابري زميني و هوايي مي گردند. از طرفي با کاهش دريافت تابش توسط سطح زمين کيفيت محصولات زراعي را تحت تأ ثير قرار مي دهند. در اين پژوهش با استفاده از تصاوير ماهواره اي خاستگاه غبارات آسيايي تعيين و برخي اثرات نامطلوب آن بر بهداشت و محيط زيست مورد بررسي قرار گرفته است."


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:30 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

تعریف اکوسیستم یا زیست بوم به كليه عوامل موجود در یک محیط را که در کنار هم قرار گرفته و بر یکدیگر تاثیر گذاشته و شرایط ویژه ای را بوجود می آورند، اکوسیستم می گویند.این عوامل ممکن است خاک، سنگ، آب، هوا، نور، گیاهان، حشرات، موجودات زنده وانسان باشد. اکوسیستم ها بردو نوع تقسیم می شوند. اکوسیستم های خشکی (مانند اکوسیستم کوهستان، جنگلها، مراتع، کویرها، دشتها و... ) واکوسیستم های آبی (مانند اقیانوسها، دریاها، دریاچه ها، رودخانه ها، مناطق ساحلی ومرطوب مثل باتلاقها، تالابها، چالابها و... )، که هر کدام از این اکوسیستم ها ویژگی خاص خود را دارند و برای مطالعه درباره هر یک از آنها دانش و اطلاعات خاصی را لازم است. مهمترین ویژگی اکوسیستم کوهستان وجود ارتباط پیچیده وگره خورده بین تمام عوامل تشکیل دهنده آن می باشد .

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:21 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

بارون(Baren ، 1985) نقل مي كند بيش از۱۵۰ تعريف از خشكسالي ارائه شده است. بطور كلي خشكسالي شامل يك دورة پيوسته و پايدار (از چند ماه تا چندين سال) است كه در اين دوره مقدار آب موجود در منابع آبي منطقه به حد قابل توجهي كاهش مي يابد و دچار كمبود مي شود. خشكسالي حالتي نرمال و مستمر از اقليم است. گرچه بسياري به اشتباه آن را واقعه اي تصادفي و نادر مي پندارند. اين پديده تقريباً در تمامي مناطق اقليمي رخ مي دهد، گرچه مشخصات آن ازيك منطقه به منطقه ديگر كاملاً تفاوت مي كند. خشكسالي يك اختلال موقتي است و با خشكي تفاوت دارد چرا كه خشكي صرفاً محدود به مناطقي با بارندگي اندك است و حالتي دائمي از اقليم مي باشد خشكسالي يك پديده گذرا و موقت است. خشكسالي يك بلاي طبيعي خزنده است كه تا مراحل نهايي خطرات آن آشكار نمي باشد. اين پديده موجب كمبود آب براي برخي فعاليت ها، گروه ها و محيط زيست مي شود. خشكسالي بايستي در مقايسه با شرايط اقليمي و هيدرولوژيكي متوسط در دراز مدت مورد ارزيابي قرار گيرد. بعلاوه زمان و تاثير بارش نيز مهم مي باشد. ديگر پديده هاي اقليمي مانند درجه حرارت زياد, رطوبت نسبي كم نيز در اغلب موارد با خشكسالي در بسياري از مناطق جهان توام مي باشد و مي توانند بنحو قابل ملاحظه اي شدت آن را افزايش دهند. خشكسالي را نبايستي تنها بعنوانيك پديده فيزيكي يا طبيعي در نظر گرفت. اثر آن بر روي اجتماع حاصل اندر كنش ميان يك پديده طبيعي (بارش كمتر ناشي از تغييرات طبيعي اقليم) و نياز آبي مردم مي باشد. انسان ها موجب تشديد اثرات خشكسالي مي شوند. خشكسالي هاي اخير در كشور توسعه يافته و در حال توسعه بوده است و عواقب اقتصادي و زيست محيطي آن ها بوضوع آسيب پذيري تمامي جوامع را به يك خطر طبيعي نشان مي دهد(تقوائي ابريشمي، 1387 ).

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:19 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]
 
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تاکید بر ازدیاد حملات تنفسی و سکته‌های قلبی و افزایش آمار مراجعه به مراکز درمانی طی روزهای اخیر اعلام کرد: ریزگردها به راحتی از طریق سیستم تنفسی وارد سیستم گردش خون می‌شوند و ضمن بالا بردن غلظت خون باعث گرفتگی رگ‌ها شده و با پوشاندن بافت ریه موجب کاهش سطح اکسیژن‌گیری ریه می‌شوند.

ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:16 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]
رديف نام و نام خانوادگي عنوان پايان نامه (زمين شناسي آبشناسي) استاد راهنما سال ورود تاريخ فارغ التحصيلي 1 پارسا پزشكپور بررسي هيدروليكي و هيدروشيميايي چشمه هاي كوه گر- برم فيروز دكتر عزت الله رئيسي 1367 شهريور 1370 2 حميد رضا ناصري مطالعه هيدروژئولوژيكي چشمه هاي كارستي حوزه آبريز سد درودزن دكتر عزت الله رئيسي 1367 شهريور 1370 3 محمد نخعي عبدل آبادي مطالعه و بررسي خصوصيات هيدروژئولوژيكي مناطق كارستي با استفاده از روش الكتريكي 1367 ارديبهشت 1371 4 اميد جهبذ رابطه هيدروشيمي و تشكيلات زمين شناسي دكتر عزت الله رئيسي 1367 اسفند1370 5 فرشاد شيرواني مدل عددي انتقال رسوب حوزه آبريز دكتر نوذر ساماني 1367 بهمن 1370 6 حميد رضا جهاني بهبهاني مطالعه اثر خط خط واره ها بر جريان آب در لايه هاي آبدار كارستي دكتر نوذر ساماني 1368 دي 1372 7 مسعود راشدي بررسي رابطه زمين شناسي، اقليم، هيدرولوژي و توسعه كارست در استان فارس دكتر عزت الله رئيسي 1368 اسفند1372 8 عليرضا افتخاري كاربرد رديابهاي رنگي در بررسي خصوصيات هيدروژئولوژيكي منطقه كارستي سپيدان-فارس. محمد زارع 1368 1372 9 ،محمدرضا خوشنامي كاربرد روش شبيه سازي در مديريت منابع آب دشت خفر با تاًكيد بر بهره برداري تلفيقي. محمد زارع 1368 بهمن1372 10 جهانگير پرهمت بررسي عوامل بيلان هيدرولوژيكي حوضه هاي كارستي مرتفع دكتر عزت الله رئيسي 1368 1372 11 سيروس آقا اميري بررسي ساختارهاي زمين شناسي در منطقه كارستي كوه هاي گر و برم فيروز دكتر احمد زماني 1368 بهمن1372 12 نويد كوثر بررسي هيدروژئولوژيكي و غارشناسي غار شاپور دكتر عزت الله رئيسي 1368 بهمن1372 13 غلامحسين كرمي بررسي رابطه عوامل موثر بر نفوذ آب و خصوصيات فيزيكي و شيميايي چشمه هاي گر و برم فيروز دكتر عزت الله رئيسي 1368 مهر1372 14 حسن صحرايي پاريزي مطالعه عكس العمل استوكستيكي سفره هاي كارستي در مقابل بارش و ساير عوامل هيدرولوژيكي دكتر نوذر ساماني 1370 دي 1373 15 محمد گوهري مقدم استفاده از مدل رياضي گسترده در مطالعه، مديريت و آينده سفره هاي آبهاي زيرزميني دكتر نوذر ساماني 1370 مهر1373 16 مهرداد رهنمايي بررسي رواناب و ميزان نفوذپذيري در تشكيلات كربناته كارست دكتر عزت الله رئيسي 1370 مهر1373 17 فردين بوستاني ارزيابي روشهاي مختف تغذيه مصنوعي و اثر آنها بر روي آبهاي زيرزميني دكتر عزت الله رئيسي 1370 آذز1373 18 محمد ابراهيم يخكشي مطالعه استوكستيكي نوسانات سطح آب زيرزميني در ارتباط با عوامل هيدرولوژيكي دكتر نوذر ساماني 1370 خرداد1373 19 سيد محمد حسين حجتي بررسي رابطه رسوب زائي با عوامل مختلف در سازند زمين شناسي رازك. محمد زارع 1370 آبان 1373 20 رامين رحيميان بررسي مدلهاي مختلف هيدروگراف واحد لحظه اي ژئومورفولوژيكي و كاربرد آنها جهت سنتز هيدروگراف در حوزه هاي آبريز فاقد آمار. محمد زارع 1370 1374 21 حسين محمد زاده بررسي علل شوري چشمه هاي كارستي و آبهاي زيرزميني سفره سطحي جنوب شرقي طاقديس كوه رحمت محمد زارع 1370 بهمن 1373 22 مزدا كمپاني زارع كاربرد روشهاي لرزه اي در پي جويي آبهاي زيرزميني دكتر احمد زماني 1370 بهمن 1373 23 احمد حسيني رچي كاربرد روشهاي ژئوفيزيكي در كارست با تاكيد بر چاه پيمايي دكتر احمد زماني 1370 مهر 1373 24 بابك ابراهيمي بروجردي مطلق تدوين مدلهاي تفهيمي منابع آب كارستي به كمك آب نمود چشمه ها دكتر نوذر ساماني 1372 شهريور1375 25 عبدالرضا سبوكي هيدروژئولوژي گنبد نمکي سروستان دكتر عزت الله رئيسي 1372 آذر 1375 26 همايون لطف آذر ارزيابي طرحهاي تغذيه مصنوعي كوهنجان فارس محمد زارع 1372 1375 27 سياوش بهروز كوهنجاني مطالعه و مديريت آبخوان دشت داريان با استفاده از مدل رياضي دكتر نوذر ساماني 1372 شهريور 1375 28 فرشاد كوهيان افضل محاسبه تغذيه و تخليه آب زيرزميني به كمك هيدروگراف دراز مدت رودخانه، با استفاده از يك مدل رياضي تحليلي 1372 29 محمد حب وطن قوچه بيگلو ارزيابي منابع آب در سازندهاي سخت با استفاده از مدلهاي تحليلي و آزمايشات پمپاژ دكتر نوذر ساماني 1373 بهمن1376 30 جواد دولتي ارزيابي منابع آب در سازندهاي سخت با استفاده از مدل هاي تحليلي و آزمايشات پمپاژ دكتر نوذر ساماني 1373 اسفند 1376 31 حاجي كريمي بررسي هيدروژئولوژيكي و هيدروشيميايي چشمه هاي تاقديس پودنو دكتر عزت الله رئيسي 1373 بهمن 1375 32 محمد خلجي مقايسه كاربرد دو مدل رياضي در ارزيابي و مديريت منابع آب زيرزميني دشت خفر محمد زارع 1373 بهمن1375 33 عباسعلي نيك انديش كاربرد روشهاي استوكستيك در مطالعه و مديريت منابع آب زيرزميني منطقه سروستان دكتر نوذر ساماني 1374 شهريور1377 34 ناصر اسدي بررسي مسئله احتمال فرار آب از سد تنگاب فيروزآباد با استفاده از رديابهاي رنگي دكتر عزت الله رئيسي 1374 دي 1377 35 سيد مهدي ميرباقري بررسي و برآورد تبخير از سطح آب زيرزميني در شرايط مختلف بافت خاك و عمق سطح ايستابي با استفاده از آزمايشات صحرائي. محمد زارع 1374 دي 1377 36 محسن رضايي هيدروژئولوژي چشمه هاي كلروره كارستي در تاقديس رحمت دكتر عزت الله رئيسي 1374 شهريور1377 37 محمود عليپور شمس آبادي ارزيابي ميزان آب برگشتي آبياري به آب زيرزمين در دشت کوار با استفاده از مدل رياضي آبهاي زيرزميني محمد زارع 1374 مهر 1377 38 مهرداد پسندي تجزيه و تحليل داده هاي آزمون پمپاژ با استفاده از مشتق منحني افت-زمان دكتر نوذر ساماني 1375 39 احمد رجايي بررسي آب بندي سازند هاي كارستي سد ميرزاي شيرازي (كوار) دكتر عزت الله رئيسي 1375 40 علي زينالي خاصلويي ارزيابي طراحي و عملكرد طرح تغذيه مصنوعي دشت امام زاده جعفر گچساران. محمد زارع 1375 1378 41 فريدون كرم پور بررسي ويژگيهاي هيدروژئوشيميايي و هيدروژئولوژيكي منابع آب در سازندهاي سخت منطقه شيركوه يزد. محمد زارع 1375 بهمن 1378 42 ضرغام محمدي مطالعه گسترش آلاينده هاي حل شده در منابع آب زيرزميني با استفاده از مدل هاي تحليلي و عددي دكتر نوذر ساماني 1375 شهريور1378 43 آرش ندري تهيه مدل عددي تخلخل دوگانه و واسنجي آن براي سفره هاي كارستي دكتر عزت الله رئيسي 1375 مهر1378 44 حميد طلائي اردكاني بررسي مسير حركت آب در سازندهاي تكيه گاه چپ سد تنگاب با استفاده از ماده رنگي رودامين B. محمد زارع 1376 بهمن 1378 45 ابراهيم صديقي بررسي آلودگي رودخانه خشك شيراز و درياچه مهارلو. محمد زارع 1376 اسفند 1378 46 مجيد كمالي نيستاني بررسي مسئله احتمال فرار آب زيرزميني و تعيين راندمان فني پمپاژ در دشت فيروزآباد دكتر عزت الله رئيسي 1376 اسفند 1378 47 ،محمد تقي كرباسي معروف برآورد اقتصادي هزينه استحصال يك واحد حجم آب زيرزميني و بررسي راندمان پمپاژ: مطالعه موردي دشت فيروزآباد. محمد زارع 1376 1379 48 رضا نامدار قنبري مطالعه گسترش آلاينده هاي محلول در سفره هاي محبوس با استفاده از فن روگيري ذره و نظريه چاه هاي مجازي دكتر نوذر ساماني 1376 تير 1378 49 اباذر مصطفايي ارزيابي پتانسيل تغذيه مصنوعي منطقه سروستان با مراجعه به پروژه تغذيه مصنوعي كوهنجان دكتر نوذر ساماني 1376 تير 1378 50 روح اله اسدپور بررسي هيدرژئولوژي كارست در تاقديس راوندي سد سيمره با استفاده از ماده رنگي رودامين B دكتر عزت الله رئيسي 1377 1380 51 عليرضا دنيايي ارزيابي آبخوان زيرزميني دشت گرگان در ناحيه سد وشمگير با استفاده از مشتق منحني افت- زمان دكتر نوذر ساماني 1377 1380 52 ،محمد رضا حسامي بررسي هيدروژئوشيميايي و هيدروژئولوژيكي منابع آبي موجود در سازندهاي سخت آذرين و دگرگوني در منطقه كوه سفيد بوانات. محمد زارع 1377 1380 53 حسن دنشيان ارزيابي پتانسين UNGWM در شبيه سازي درازمدت نوسانات سطح ايستابي آب زيرزميني دشت سروستان دكتر نوذر ساماني 1377 1380 54 جواد اشجاري شبيه سازي رفتار هيدروژئولوژيكي كارست در سد تنگاب با استفاده از مدل تخلخل دكتر عزت الله رئيسي 1377 تابستان 1380 55 مجتبي خوشنودي بررسي تاثير برداشت آب بر آبخوانهاي کارستي در زمان خشکسالي با استفاده از مدل تخلخل دوگانه دکتر عزت الله رئيسي مهر 78 مهر 81 56 محمدرضا زارع باغابري مديريت بهره برداري از آبهاي زيرزميني لايه آبدار آبرفتي در سالهاي خشکسالي دکتر عزت الله رئيسي مهر 78 مهر 81 57 سيما عباديان ارزيابي عوامل مؤثر در پتانسيل آبهاي کارستي کوههاي گرم و برم فيروز در استان فارس با استفاده از داده هاي رقمي ماهواره اي و سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS) دکتر عزت الله رئيسي
دکتر محمد زارع مهر 78 مهر 81 58 رمضان کاظمي گليان ارزيابي هيدروژئولوژيکي و مديريت آبخوان قوچان – شيروان با استفاده از مدل عددي MOD FLOW -2000 دکتر نوذر ساماني مهر 78 فروردين 81 59 بهرنگ يوسفي ناغاني بهينه سازي پارامترهاي هيدروليکي آبخوان داريان با استفاده از روشهاي تعييني و تصادفي دکتر نوذر ساماني مهر 78 شهريور 81 60 افراسياب بذرگر پديده انتشار (Diffusion) و پخش (Dispersion) در سفره آبرفتي مجاور سفره کارستي رحمت با استفاده از ردياب رنگي اورانين دکتر محمد زارع مهر 78 تير 81 61 هادي جعفري عظيم آبادي بررسي تکامل هيدروشيميايي منابع آب سازند سخت شيرکوه، يزد دکتر محمد زارع مهر 79 شهريور82 62 مصطفي مولايي نيکو تغيير اقليم در شمال و جنوب – جنوب غرب ايران با استفاده از مشاهدات بارش دکتر نوذر ساماني مهر 79 شهريور 82 63 تورج کشاورز بررسي منشاء آب لايه هاي آبدار آرتزين در محدوده سد خرسان 3 دکتر عزت الله رئيسي مهر 79 شهريور 82 64 حسين کريمي و وردنجاني بررسي هيدروژئولوژيکي سفره هاي آبدار محدوده سد خرسان 3 با تکيه بر تغييرات زماني پارامترهاي فيزيکوشيميايي دکتر عزت الله رئيسي مهر 79 شهريور 82 65 ليلا حسيني شفيعي پهنه بندي نفوذ پذيري نسبي طاقديس کارستي پودنو در استان فارس با استفاده از داده هاي دورسنجي و سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS) دکتر محمد زارع دکترعزت الله رئيسي مهر 79 شهريور 82 66 بابک بيگلري بررسي هيدرولوژيکي حوضه بازفت با استفاده از تجزيه و تحليل سريهاي زماني بارندگي – رواناب دکتر نوذر ساماني مهر 79 شهريور 82 67 ندا اشجار تلفيق داده هاي ماهواره لندست با داده هاي پايه چند موضوعي در GIS با هدف تعيين مناطق مستعد تغذيه در تاقديس هاي سبزپوشان قره، کفترک و قصر قشمه – پوک در حوزه شيراز – سروستان دکتر محمد زارع دکتر مجيد هاشمي تنگستاني مهر 80 شهريور 83 68 جلال آقاي محمدي اقدم بررسي ميزان توسعه کارست و احتمال فرار آب (See page) از ساختگاه سد سازبن با استفاده از روش رديابهاي رنگي دکتر عزت الله رئيسي مهر 80 شهريور 83 69 عبدالرضا واعظي هير روش جديد طراحي حوضچه هاي تغذيه مصنوعي دکتر عزت الله رئيسي مهر 80 مهر 83 70 محمد يعقوب بوالي گزيک آناليز حساسيت مؤلفه هاي بيلان هيدروژئولوژيکي نسبت به پارامترهاي مختلف با استفاده از مدل رياضي آب زيرزميني دکتر محمد زارع مهر 80 تير 83 71 محمدحکيم نوري مطالعه هيدروژئولوژي و مديريت بهره برداري از آبهاي زيرزميني با استفاده از مدل عددي MODFLOW 2000 دکتر محمد زارع مهر 81 شهريور 84 72 داوود شاهسوند مقايسه پتانسيل روش شبکه هاي عصبي مصنوعي و مدلهاي عددي در برآورد پارامترهاي هيدروديناميکي سفره هاي آب زيرزميني دکتر نوذر ساماني مهر 81 شهريور 84 73 حسنعلي پارسائيان بررسي آسيب پذيري آب زيرزميني دشت شيراز در برابر آلاينده هاي شهري، صنعتي و کشاورزي با استفاده از GIS ( از سيستم اطلاعات جغرافيايي) دکتر نوذر سامانيدکتر مجيد هاشمي تنگستاني مهر 81 شهريور 84 74 مهدي زارعي برآورد ضريب تراوايي سازندهاي سخت درز و شکاف دار با استفاده از مدل شبکه درزه هاي مجزا دکتر محمد زارع مهر 81 شهريور 84 75 امير رئوف مکانيزم انتقال آلاينده در سفرهاي هتروژن آب زيرزميني دکتر نوذر ساماني مهر 81 شهريور 84 76 مينا رحيمي اثر بارندگي، درجه حرارت، زمين شناسي و سطح اساس فرسايش بر روي ويژگي هاي لايه آبدار آسماري در جنوب مرکزي ايران دکتر عزت الله رئيسي مهر 82 شهريور 85 77 تارا زيرک باش Monthly and Amual Hydrodogie Budget of lake maharlu, Iran. دکتر نوذر ساماني مهر 82 شهريور 85 78 سارا فواکه ميزان انحلال سازندهاي کارستي زاگرس، ايران دکتر عزت الله رئيسيدکتر محمد زارع مهر 82 شهريور 85 79 ندا رحيم پور Dewatering of Sarcheshmeh Copper Deposit by Namerical Modelling دکتر نوذر ساماني مهر 82 شهريور 85 80 طيبه فرج پور کاليبراسيون فرمول هاي برآورد سيلاب و اثر آن در روش جديد طراحي تغذيه مصنوعي حوضچه اي دکتر عزت الله رئيسي مهر 82 شهريور 85 81 شيوا فرجاديان بررسي و مطالعه تاثير درياچه مهارلو بر کيفيت آب زيرزميني سفره هاي ساحلي و کارستي شمال غرب مجاور آن دکتر زارع مهر 82 شهريور 85 82 ليلا مهدوي تجزيه تحليل داده هاي هيدروژئولوژيکي يا تکنيکهاي سري زماني و شبکه عصبي مصنوعي دکتر ساماني 83 شهريور 86 83 سميه زارعي دودجي تعيين حداکثر راندمان چاههاي با نفوذ ناقص در سفره آزاد با استفاده از روش عناصر تحليلي دکتر ساماني دکتر کمپاني زارع 83 شهريور 86 84 رضا جهانشاهي بررسي آلودگي آبهاي زيرزميني حاشيه جنوب شرقي درياچه مهارلو دکتر زارع 83 شهريور 86 85 رحيم باقري توسعه کارست در محدوده سد دوستي دکتر رئيسي 83 شهريور 86 86 هاله اميري شبيه سازي جريان دو لايه آبدار کارستي با استفاده از Double Coutinuum Pipe Networks دکتر رئيسي 83 شهريور 86
رديف نام و نام خانوادگي عنوان پايان نامه (زمين شناسي اقتصادي) استاد راهنما سال ورود تاريخ فارغ التحصيلي 1 سيدجواد مقدسي زمين شناسي و منشا کانسار منکنز آب بند، استان فارس دکتر مــر مهر 67 شهريور 1370 2 مرتضي جمي زمين شناسي, ژئوشيمي و منشا يک افق سلستيت دار در منطقه بهمئي- استان کهکيلويه و بوير احمد دکتر مــر مهر 67 مهر 1370 3 محمد علي رجب زاده جايگاه زمين شناسي و سنگ شناختي کانسارهاي کروميت در شمال غرب مجموعه الترا مافيک نيريز منطقه آباده طشک دکتر مــر مهر 67 مهر 1370 4 آزيتا امرايي مطالعه کانه زايي و دگرساني هيدروترمال در کانسار مس پورفيري ميدوک با تاکيد بر نقش سيالات درگير دکتر مــر مهر 67 بهمن 1369 5 مهداد صفري لنگرودي کانه زايي سرب و روي در منطقه سه چاه استان کرمان دکتر مصيب سبزه ايي بهمن 67 آبان 1371 6 منصور ادراکي زمين شناسي-مينرالوژي, کانه زايي سرب و روي در منطقه معدني تيران- شمال غرب اصفهان دکتر مــر مهر 68 بهمن 1371 7 مهرداد براتي Geophysical prospecting for Iol in ChENARAN Area دکتر احمد زماني بهمن 68 شهريور 1373 8 علي اکبر حسن نزاد مطالعات ژئوشيميايي و سيالات درگير در معدن مس قلعه زري- استان خراسان دکتر مــر بهمن 68 بهمن 1372 9 سيد حسين قطميري مطالعه ژئوشيمي-دگرساني و کانه زايي مس در معدن چهار گنيد- سيرجان دکتر مــر مهر 69 شهريور 1372 10 قربان وهاب زاده کبريا بررسي هاي زمين شناسي در مورد منشا کانسارهاي منگنز منطقه کوه سفيد اقليد و ارتباط آنها با هم دکتر قدرت ا... فرهودي بهمن 68 بهمن 1372 11 محمد رضايي استفاده از روشهاي ژئوفيزيکي در پي جويي کانسارهاي فلزي دکتر احمد زماني مهر 69 آبان 1373 12 محمود صادقي بجد منشا کانه زايي سرب در سازند شتري طبس- استان خراسان دکتر مــر بهمن 70 بهمن 1373 13 غلامحسين شمعانيان مطالعات ژئوشيمي, کاني شناسي و سيالات درگير در معدن تنگستن نظام آباد استان مرکزي دکتر مــر بهمن 70 آذر 1373 14 ايرج نجم الديني مطالعات زمين شناسي و تکتونيک انبانه هاي کروميتي در کانسار چشمه بيد-نيريز استان مرکزي دکتر خلبل سرکاري نژاد بهمن 70 مرداد 1374 15 محمد رضا صفايي زئوشيمي و زمين شناسي کانسار کروميت فارياب استان هرمزگان دکتر مــر بهمن 70 مرداد 1374 16 رضا منظمي باقرزاده منشا کانه زايي منگنز در منطقه داراب نيريز_ استان فارسي دکتر مــر بهمن 70 مرداد 1374 17 ايرج وثوقي نيري زمين شناسي و ژئوشيمي معدن مس يمقان-زنجان دکتر مــر بهمن 72 مرداد 1376 18 کاووس قاسمي زمين شناسي, پترولوژي و ژئوشيمي توده هاي کروميتي افيوليتهاي بافت کرمان دکتر مــر بهمن 72 دي 1375 19 محود علي نکووقت تک بررسي کانه زايي طلا در منطقه اقدره دکتر مــر بهمن 72 دي 1375 20 وحيد عابدين زاده مطالعه انکلوزيونهاي جامد د رکروميت هاي مناطق اسفندقه-فارياب و نيريز دکتر مــر بهمن 72 خرداد 1376 21 علي باقريان کلات بررسي منشا و نوع کانه زايي کانسار سنگ آهن سنگان خراسان دکتر مــر بهمن 72 دي 1375 22 زهره موسوي نسب ژئوشيمي و ژنز معدن آهم چغارت (بافق يزد) دکتر فريد مــر مهر 72 شهريور 1376 23 محمد سعيد فرخي نيا مطالعات زئوشيمي و ژنز کانسار طلاي طرقبه-خراسان دکتر ساسان لياقت مهر 73 خرداد 1376 24 فرهاد احيا زمين شناسي، ژئوشيمي و منشا افق سلستيت دار سازند گچساران, ليکک بهبهان دکتر مــر مهر 73 تير 1376 25 هيبت ا.. دهقاني ژئوشيمي و منشا ذخيره فسفات اسفوردي منطقه بافق دکتر مــر مهر 74 آبان 1377 26 مرتضي مسعودي منشا کانه زايي در کانسار کبالت تيدر اقليد- استان فارس دکتر مــر مهر 74 خرداد 1377 27 حسين بساکي زئوشيمي و منشا کانسار آهن سه چاهون- منطقه بافق دکتر مــر مهر 75 خرداد 1378 28 زهرا بنيادي ژئوشيمي و ژنز کانسار منگنز ناريگان, بافق, استان يزد دکتر مــر مهر 75 شهريور 1378 29 بهنام شمسي ژئوشيمي و ژنزمعدن مس خونگاه دکتر مــر مهر 75 شهريور 1378 30 علي يعقوبي ژئوشيمي و منشا ذخيره آهن گلگهر دکتر ساسان لياقت مهر 75 شهريور 1378 31 عليرضا زراسوندي بررسي سيستماتيک ژئوشيميايي و توان معدن ناحيه رودخانه کرخه در استان خوزستان دکتر ساسان لياقت مهر 76 آبان 1378 32 حبيبت آل سعدي ژئوشيمي و کاني شناسي کانيهاي رسي کانسار استقلال_ آباده دکتر بيژن اعتمادي مهر 76 خرداد 1379 33 عطا شاکري ژئوشيمي و ژنز کانسار طلاي کوه زر دامغان (منطقه باغو) دکتر مــر مهر 76 خرداد 1379 34 محمد جمعه اميني پتانسيل کاني سزي آهن_منگنز کوه سفيد (توتک) دکتر مــر مهر 76 شهريور 1379 35 محمد علي علي آبادي بررسي ژئوشيميايي, کانه شناختي و منشا کانسار سرب و نقره روانج-دليجان دکتر مــر مهر 76 شهريور 1379 36 حميد رضا نصيب پور زئوشيمي و ژنز کانسار بوکسيت هنگام (جنوب فيروزآباد) دکتر ساسان لياقت مهر 76 خرداد 1379 37 بهروز کرمي قوچم کاني شناسي و ژئوشيمي کانيهاي رسي کانسار کائولن رنوز-مرند دکتر بيژن اعتمادي مهر 77 مشخص نيست 38 محسن نجاران مطالعه ژئوشيمي و ژنز کانسار فيروزه باغو- دامغان دکتر ساسان لياقت مهر 77 مشخص نيست 39 رضا محرمي بررسي ژئوشيميايي و توان معدني کانيهاي سنگين منطقه ميوه رود, استان آذربايجان شرقي دکتر مــر مهر 77 مشخص نيست 40 رضا جعفرزاده بررسي کاني شناسي, زئوشيمي و ژنز کانسار بوکسيت جاجرم دکتر ساسان لياقت مهر 77 مشخص نيست 41 فريبا کهن پور بارزسازي هاله هاي دگرساني در ناحيه ميدوک با استفاده از داده هاي لنديت TM و مقايسه آن با عکس هاي هوايي دکتر مــر مهر 77 مشخص نيست 42 نادر تقي پور زمين شناسي و ژنز رخداد مس منطقه جيان استان فارس دکتر مــر مهر 77 مشخص نيست 43 افشين قشلاقي زايش و زمين شيمي کانسار فلوئوريت پيناوند استان اصفهان دکتر فريــد مـــر مهر 78 خرداد 81 44 حسين دهقاني مطالعه کانه زايي کروم و جايگاه سنگ شناختي انديسهاي معدني آن در کمپلکس افيوليتي کوه سرخ – کهنوج دکتر محمدعلي رجب زاده مهر 78 اسفند 80 45 اميد اردبيلي پي جويي مواد معدني در شهرستانهاي نيريز و ارسنجان دکتر ساسان لياقت مهر 78 اسفند 80 46 بهرام طباطبايي مطالعه کاني شناسي و ژئوشيمي کانسار خاک نسوز کوير 5 آباده دکتر بيژن اعتمادي مهر 78 بهمن 80 47 مسعود رنجبر بافقي بررسي ژئوشيمي و منشاء کانسار آهن چاه گز منطقه بافق – استان يزد دکتر ساسان لياقت مهر 78 تير 81 48 صديقه بطالبلوئي مقايسه داده هاي سنجنده هاي TM و ETM+ در بارزسازي هاله هاي دگرساني شمال شهر بابک، کرمان دکتر فريــد مــر مهر 79 شهريور 82 49 روح الله ميري بيدختي مطالعه کاني شناسي و زمين شيميايي کانسارهاي کائولن باغسياه و خاکهاي نسوز رخ سفيد و کبوتر کوه گناباد دکتر بيژن اعتمادي مهر 79 تير 82 50 بهروز ابراهيمـــي بررسي زمين شناسي انديس هاي منگنز کمربند رودان و بشاگرد دکتر محمدعلي رجب زاده مهر 79 تير 82 51 فاطمه راست منش بارزسازي سازندهاي رسي از رخنمون هاي آهکي با استفاده از داده هاي ماهواره اي دکتر فريد مــر مهر 79 شهريور 82 52 گيتي فرقاني تهراني بررسي زايش و زمين شيمي کانسار باريت کمشچه – استان اصفهان دکتر رجب زاده مهر 79 شهريور 82 53 سارا رونقي محاسبه عيار و ذخيره آنومالي شماره 3 معدن سنگ آهن گل گهر توسط روش زمين آماري کريگينگ (Kriging) دکتر ساسان لياقت مهر 79 شهريور 82 54 اسماعيل حسيني پي جويي و اکتشاف مواد معدني در ناحيه سرسفيدال- تربت حيدريه دکتر ساسان لياقت مهر 79 تير 82 55 علي نصرالله زاده فلاح آبادي بررسي ژئوشيمي، کاني شناسي و ژنز کانسارهاي خاک نسوز کوير آباده، فارس و ارائه پيشنهاداتي برالي کاربرد بهينه آنها دکتر بيژن اعتمادي مهر 80 ارديبهشت 83 56 محمد ميرزائي مطالعه کاني شناسي و زمين شيمي انديش هاي معدني منگنز در منطقه آباده طشک دکتر محمدعلي رجب زاده مهر 80 خرداد 83 57 محبوبه حسيني بررسي خصوصيات ژئوشيميايي توده هاي اسکارني جنوب غرب يزد با تاکيد بر پتانسيل کانه زائي دکتر ساسان لياقت مهر 80 خرداد 83 58 مجبوبه جمشيديان قلعه شاهي استفاده از مطالعات ميکروسکوپي در شناسايي شرايط و محيط کانه زايي 4 کانسار سولفيدي MSD, MVT, Pc Dand vein system دکتر ساسان لياقت مهر 80 شهريور 83 59 مهدي عبدل زاده مطالعه ژئوشيميايي، کانه زايي و دگرساني کانسار مس دره زار کرمان دکتر ساسان لياقت مهر 81 شهريور 84 60 امين اسلامي بررسي مطالعات کاني شناختي، زمين شيميايي و ژنز احتمالي کانسار کاني رسي فريادون (جنوب ابرقو) دکتر بيژن اعتمادي مهر 81 شهريور 84 61 ليلا زيبايي گلکاران بررسي خواص زمين شناسي، مکانيکي، فيزيکي و شيميايي تعداد 10 معدن سنگ تزئيني و نما در استان فارس به منظور تعيين کاربرد بهينه مواد معدني استان دکتر محمدعلي رجب زاده مهر 81 شهريور 84 62 محمود عليکاهي ژئوشيمي و کاني شناسي و موقعيت زمين شناسي کاني هاي رسي انديس معدني حوض سفيد ابرقو، آباده دکتر بيژن اعتمادي مهر 81 شهريور 84 63 سميه مرادي بهينه سازي ترکيب خاک آجر در محدوده شهر شيراز دکتر فريد مــر مهر 81 شهريور 84 64 جاويدان حاجي آقاي محسني بررسي خصوصيات ژئوشيميايي و ژنز کانسار خوت جنوب غرب يزد دکتر ساسان لياقت مهر 82 شهريور 85 65 محمدرازي اربابي بررسي کاني شناسي، ژئوشيمي و زمين شناسي کاني هاي رسي رباط خان طبس دکتر بيژن اعتمادي مهر 82 شهريور 85 66 امين بيرانوندپور جايگاه زمين شناختي ذخاير معدني منگنز در منطقه آباده طشک دکتر محمدعلي رجب 67 ساناز سلاطي زمين شيمي شهري رودخانه خشک شيراز و بررسي آلاينده هاي فلزي دکتر فريــد مُــر مهر 82 شهريور 85 68 يوسفعلي ابراهيمي تعيين جايگاه سنگ شناختي ذخاير معدني کروميت به منظور ارايه راه کار پي جويي کروميت در مجموعه هاي افيوليتي در منطقه آباده طشک دکتر محمدعلي رجب زاده مهر 82 شهريور 85 69 نازي مظهري ارزيابي داده هاي سنجنده آستر در بارزسازي و تفکيک زونهاي دگرساني، مطالعه موردي مس پرفيري ميدوک شهر بابک، کرمان دکتر مجيد هاشمي تنگستاني مهر 82 شهريور 85 70 وحيده شيخي مقايسه ژئوشيميايي، پتروژنز و تکامل تکتونيکي و تعدادي از توده هاي گرانيتوئيدي کانه دار در زون تکتونو ماگمايي اروميه – دختر دکتر لياقت 83 شهريور 86 71 مريم رفيعي مطالعه کانه زايي ترکيبات تيتانيوم دار در گابروهاي مجموعه افيوليتي بند زيارت کهنوج استان کرمان دکتر رجب زاده 83 شهريور 86 72 فرناز سروي مقايسه داده THERMAL, SWIR سنجنده آستر در بارزسازي و تفکيک زونهاي دگرساني، مطالعه موردي مس پورفيري سرچشمه – کرمان دکتر هاشمي تنگستاني 83 شهريور 86 73 وحيد معيني بالنئولوژي، چشمه آبگرم محلات دکتر مــر 83 شهريور 86 74 حميد پيرنجم الدين مطالعه کاني شناختي، زمين شيمي و ژنز احتمالي کانسار خاک نسوز سميرم بررسي وضعيت زمين شناسي، کاني شناسي، ژئوشيمي و ژنز معدن فيروزه نيشابور دکتر اعتمادي 83 شهريور 86 75 مريم خيرآبادي بررسي وضعيت زمين شناسي، کاني شناس، ژئوشيمي و ژنز معدن فيروزه نيشابور دکتر اعتمادي 83 شهريور 86 رديف نام و نام خانوادگي عنوان پايان نامه (زمين شناسي تکتونيک) استاد راهنما سال ورود تاريخ فارغ التحصيلي 1 مسعود نعمتي تحليل ساختاري منطقه دگرگوني گل گلهر- جنوب غرب سيرجان دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 73 خرداد 1377 2 عليرضا ملک بررسي تکتونيک فعال در بخشهاي جنوبي البرز مرکزي با استفاده از پارامترهاي مورفوتکتونيک دکتر احمد زماني مهر 73 دي 1376 3 سيد محمد ابراهيم رشيدي تحليل ساختاري تاقديس دالنشين در شمال درياچه طشک فارس و تاثير چرخش آن بر مناطق اطراف دکتر قدرت ا... فرهودي مهر 73 بهمن 76 4 سيد سعيد الرضا اسلامي پهنه بندي لرزه_زمين ساخت استان فارس بر اساس روشهاي آماري چند متغيره دکتر احمد زماني بهمن 74 آذر 1377 5 مهدي ثابت سروستاني ارزيابي کاربرد روشهاي سنجش از دور در مطالعات مرفوتکتونيکي منطقه تودج فارس دکتر قدرت ا... فرهودي بهمن 74 اسفند1377 6 حسين وفايي نژاد بررسي ساختاري تکتونيک ملانژها و فاسيس فشار بالا در منطقه سياه دره جنوب شرق شهرستان بيرجند دکتر خليل سرکاري نژاد بهمن 74 ناتمام مانده است 7 آرش اميني نکو بررسي عوامل تکتونيکي موثر بر توده لغزنده مبارک آباد(جاده هزار) دکتر قدرت ا... فرهودي بهمن 74 اسفند1377 8 سيد ناصر هاشمي پهنه بندي تکتونيکي ايران با استفاده از روش آماري آناليز خوشه اي دکتر احمد زماني بهمن 74 آذر 1377 9 عليرضا نديمي شهرکي تحليل ريزساختاري حرکت پلاستيکي گوشته فوقاني و زونهاي برشي افيوليت نيريز, جنوب شرق ايران دکتر خليل سرکاري نژاد بهمن 74 اسفند1377 10 عبدالرضا طالبي طادي قطعه بندي پهنه گسله قطر- کازرون با استفاده از آناليز فراکتال, سيستم درزه ها, داده هاي لرزه اي و مکانيزم زلزله ها دکتر احمد زماني مهر 75 شهريور 1378 11 سعيده حسيني بررسي ريزساختارها در منطقه شمال و شمال شرقي قوري, ناحيه نيريز دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 75 آبان 1378 12 رامين مدني شناسايي تاريخچه دگرريختي و فرگشت زمين ساختي اطراف نيريز با استفاده از شواهد ساختاري و ريز ساختاري دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 75 مهر1378 13 رضا درخشاني تحليل ساختاري کمربند رفسنجان با تاکيد بر آناليزهاي مورفوتکتونيکي منطقه دکتر قدرت ا... فرهودي مهر 75 شهريور 1378 14 مهناز ندايي آناليز فرکتالي در زون گسلي کازرون دکتر احمد زماني مهر 75 دي 1378 15 افشين اطميناني بررسي اثرات مرفوتکتونيکي گسل کره باس با نگرشي ويژه به گنبدهاي نمکي اطراف آن دکتر قدرت ا... فرهودي مهر 76 شهريور 1379 16 محمد رضا سربي قطعه بندي پهنه گسلش کره باس منطقه فيروزآباد-جنوب غرب ايران دکتر احمد زماني مهر 76 شهريور1379 17 حسن شاکري تحليل ساختاري و مورفوتکتونيکي آسل سروستان دکتر قدرت ا... فرهودي مهر 77 مشخص نيست 18 محمد حسن پور صدقي کاربرد مدل آماري در مطالعه و بررسي الگوي وقوع پيش لرزه ها و پس لرزه ها دکتر احمد زماني مهر 77 مشخص نيست 19 ميرنظر علي محمودي کاربرد تحليل فرکتالي در مطالعه و بررسي توربيديتها دکتر احمد زماني مهر 77 مشخص نيست 20 مريم آق آتاباي بررسي ساختاري پهنه دگرگوني-تراستي زاگرس در محدوده خشک دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 77 مشخص نيست 21 حسين قرباني تحليل مورفوتکتونيکي گنبدنمکي بين لار و بندرعباس با استفاده از عکسهاي هوايي و تصاوير ماهواره اي دکتر قدرت ا... فرهودي مهر 77 مشخص نيست 22 فرهاد محسني بررسي ريخت زمين ساختي کمربند آتشفشاني سهند- بزمان در گستره گسلهاي البرز، کوشک-نصرت و قم دکتر قدرت الله فرهودي مهر 78 شهريور81 23 عليرضا جامعي بررسي مورفوتکتونيکي تغيير روند البرز مرکزي بر روي کمربند آتشفشاني در پهنه شهرستان تفرش دکتر قدرت الله فرهودي مهر 78 شهريور81 24 سعيد عاروان برآورد احتمال بيشينه پارامترهاي خطر وقوع زلزله در استان فارس دکتر احمد زماني مهر 78 شهريور81 25 احمد عزيزي بررسي ساختاري و ريز ساختاري پهنه برشي کولي کوش دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 78 شهريور81 26 شهرام کارگر تحليل دگر شکلي چند مرحله اي در گستره شمال خاوري نيريز دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 78 دي 81 27 علي فقيه بررسي مورفوتکتونيکي ارتباط گسلهاي پي سنگي با توزيع مکاني گنبدهاي نمکي در منطقه جنوب شرق زاگرس دکتر قدرت الله فرهودي مهر 79 شهريور82 28 علي شهسواري تحليل مورفوتکتونيکي دشت بيضاء دکتر قدرت الله فرهودي مهر 79 شهريور82 29 حسن حاجي حسينلو بررسي ساختاري پهنه برشي گسل اقليد دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 79 شهريور82 30 فرشته نصرآبادي بررسي ساختاري و ريزساختاري شمال نيريز دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 79 شهريور82 31 رضوان خاوري مطالعه خطرپذيري گسلهاي زاگرس و مکران دکتر احمد زماني مهر 79 شهريور82 32 مريم رضواني اصل مطالعه خطرپذيري گسلهاي البرز، کپه داغ، ايران مرکزي و شرق ايران دکتر احمد زماني مهر 79 شهريور82 33 نبي الله حاجيان تيلکي استفاده از داده هاي ثقل و مغناطيس سنجي در مطالعه تکتونيک ايران دکتر احمد زماني مهر 80 شهريور 83 34 پريما محمديان الگوي فرکتالي چند زلزله بزرگ ايران دکتر احمد زماني مهر 80 شهريور 83 35 سعيده حسيني روزبهاني تحليل ساختاري تنگ بستانک و محدوده اطراف با استفاده از آناليز مورفوتکتونيکي دکتر قدرت الله فرهودي مهر 80 شهريور 83 36 افشين کريمي تحليل ساختاري منطقه شورجستان دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 80 شهريور 83 37 نرگس خواجوي Study of Earthouake Activities in Alpine-Himalyan orogenic Belt with Emphasis on sismicity of Iran دکتر احمد زماني مهر 80 شهريور 84 38 اکبر احمدي بررسي مورفوتکتونيکي ناحيه کوهرنگ و حوضه آبريز بهشت آباد در استان چهارمحال بختياري دکتر قدرت الله فرهودي مهر 81 شهريور 84 39 علي محمد شباني برآورد پارامترهاي زلزله خيزي ايران دکتر احمد زماني مهر 81 شهريور 84 40 بابک ساماني بررسي ساختاري و آناليز استرين نهايي در پهنه دگرشکل شده قطروئيه دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 81 شهريور 84 41 امير پيروز کلاهي بررسي ساختاي و ريز ساختاري پهنه دگرگوني-تراستي زاگرس در محدوده کمپلکس توتک دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 81 شهريور 84 42 مهرداد قدرت بررسي مورفوتکتونيکي منطقه بموا (استان فارس) دکتر قدرت الله فرهودي مهر 82 شهريور 85 43 مرضيه خليلي کاربرد داده هاي ژئوفيزيکي و زمين شناسي در مطالعه سايز موتکتونيک ايران دکتر احمد زماني مهر 82 شهريور 85 44 مريم متحدي بررسي ساختاري زون گسلي سبزپوشان، جنوب غرب ايران، استان فارس دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 82 شهريور 85 45 فاطمه هادوي کاربرد شاخص هاي مورفومتريک در مطالعه نئوتکتونيکي ايران مطالعات تکتونيکي و ژئوالکتريکي گنبدهاي نمکي جنوب فارس با تاکيد بر کيفيت آبهاي زيرزميني دکتر احمد زماني 83 شهريور 86 46 محمدعلي قنبريان مطالعات تکتونيکي و ژئوالکتريکي گنبدهاي نمکي جنوب فارس با تاکيد بر کيفيت آبهاي زيرزميني دکتر احمد زماني 83 شهريور 86 47 محمد حسن طيبي بررسي محيط تکتونيکي رسوبات غرب البرز مرکزي با هدف مطالعه امکان وجود انباشته هاي حاوي هيدروکربن دکتر فرهودي دکتر سرکاري نژاد 83 شهريور 86 48 مريم حميديان بررسي ساختاري – ريز ساختاري و لرزه اي گسل هاي سلطان و گسل سعدي – جنوب شيراز دکتر سرکاري نژاددکتر فرهودي 83 شهريور 86
[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:13 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]
رديف نام و نام خانوادگي عنوان پايان نامه (زمين شناسي آبشناسي) استاد راهنما سال ورود تاريخ فارغ التحصيلي 1 پارسا پزشكپور بررسي هيدروليكي و هيدروشيميايي چشمه هاي كوه گر- برم فيروز دكتر عزت الله رئيسي 1367 شهريور 1370 2 حميد رضا ناصري مطالعه هيدروژئولوژيكي چشمه هاي كارستي حوزه آبريز سد درودزن دكتر عزت الله رئيسي 1367 شهريور 1370 3 محمد نخعي عبدل آبادي مطالعه و بررسي خصوصيات هيدروژئولوژيكي مناطق كارستي با استفاده از روش الكتريكي 1367 ارديبهشت 1371 4 اميد جهبذ رابطه هيدروشيمي و تشكيلات زمين شناسي دكتر عزت الله رئيسي 1367 اسفند1370 5 فرشاد شيرواني مدل عددي انتقال رسوب حوزه آبريز دكتر نوذر ساماني 1367 بهمن 1370 6 حميد رضا جهاني بهبهاني مطالعه اثر خط خط واره ها بر جريان آب در لايه هاي آبدار كارستي دكتر نوذر ساماني 1368 دي 1372 7 مسعود راشدي بررسي رابطه زمين شناسي، اقليم، هيدرولوژي و توسعه كارست در استان فارس دكتر عزت الله رئيسي 1368 اسفند1372 8 عليرضا افتخاري كاربرد رديابهاي رنگي در بررسي خصوصيات هيدروژئولوژيكي منطقه كارستي سپيدان-فارس. محمد زارع 1368 1372 9 ،محمدرضا خوشنامي كاربرد روش شبيه سازي در مديريت منابع آب دشت خفر با تاًكيد بر بهره برداري تلفيقي. محمد زارع 1368 بهمن1372 10 جهانگير پرهمت بررسي عوامل بيلان هيدرولوژيكي حوضه هاي كارستي مرتفع دكتر عزت الله رئيسي 1368 1372 11 سيروس آقا اميري بررسي ساختارهاي زمين شناسي در منطقه كارستي كوه هاي گر و برم فيروز دكتر احمد زماني 1368 بهمن1372 12 نويد كوثر بررسي هيدروژئولوژيكي و غارشناسي غار شاپور دكتر عزت الله رئيسي 1368 بهمن1372 13 غلامحسين كرمي بررسي رابطه عوامل موثر بر نفوذ آب و خصوصيات فيزيكي و شيميايي چشمه هاي گر و برم فيروز دكتر عزت الله رئيسي 1368 مهر1372 14 حسن صحرايي پاريزي مطالعه عكس العمل استوكستيكي سفره هاي كارستي در مقابل بارش و ساير عوامل هيدرولوژيكي دكتر نوذر ساماني 1370 دي 1373 15 محمد گوهري مقدم استفاده از مدل رياضي گسترده در مطالعه، مديريت و آينده سفره هاي آبهاي زيرزميني دكتر نوذر ساماني 1370 مهر1373 16 مهرداد رهنمايي بررسي رواناب و ميزان نفوذپذيري در تشكيلات كربناته كارست دكتر عزت الله رئيسي 1370 مهر1373 17 فردين بوستاني ارزيابي روشهاي مختف تغذيه مصنوعي و اثر آنها بر روي آبهاي زيرزميني دكتر عزت الله رئيسي 1370 آذز1373 18 محمد ابراهيم يخكشي مطالعه استوكستيكي نوسانات سطح آب زيرزميني در ارتباط با عوامل هيدرولوژيكي دكتر نوذر ساماني 1370 خرداد1373 19 سيد محمد حسين حجتي بررسي رابطه رسوب زائي با عوامل مختلف در سازند زمين شناسي رازك. محمد زارع 1370 آبان 1373 20 رامين رحيميان بررسي مدلهاي مختلف هيدروگراف واحد لحظه اي ژئومورفولوژيكي و كاربرد آنها جهت سنتز هيدروگراف در حوزه هاي آبريز فاقد آمار. محمد زارع 1370 1374 21 حسين محمد زاده بررسي علل شوري چشمه هاي كارستي و آبهاي زيرزميني سفره سطحي جنوب شرقي طاقديس كوه رحمت محمد زارع 1370 بهمن 1373 22 مزدا كمپاني زارع كاربرد روشهاي لرزه اي در پي جويي آبهاي زيرزميني دكتر احمد زماني 1370 بهمن 1373 23 احمد حسيني رچي كاربرد روشهاي ژئوفيزيكي در كارست با تاكيد بر چاه پيمايي دكتر احمد زماني 1370 مهر 1373 24 بابك ابراهيمي بروجردي مطلق تدوين مدلهاي تفهيمي منابع آب كارستي به كمك آب نمود چشمه ها دكتر نوذر ساماني 1372 شهريور1375 25 عبدالرضا سبوكي هيدروژئولوژي گنبد نمکي سروستان دكتر عزت الله رئيسي 1372 آذر 1375 26 همايون لطف آذر ارزيابي طرحهاي تغذيه مصنوعي كوهنجان فارس محمد زارع 1372 1375 27 سياوش بهروز كوهنجاني مطالعه و مديريت آبخوان دشت داريان با استفاده از مدل رياضي دكتر نوذر ساماني 1372 شهريور 1375 28 فرشاد كوهيان افضل محاسبه تغذيه و تخليه آب زيرزميني به كمك هيدروگراف دراز مدت رودخانه، با استفاده از يك مدل رياضي تحليلي 1372 29 محمد حب وطن قوچه بيگلو ارزيابي منابع آب در سازندهاي سخت با استفاده از مدلهاي تحليلي و آزمايشات پمپاژ دكتر نوذر ساماني 1373 بهمن1376 30 جواد دولتي ارزيابي منابع آب در سازندهاي سخت با استفاده از مدل هاي تحليلي و آزمايشات پمپاژ دكتر نوذر ساماني 1373 اسفند 1376 31 حاجي كريمي بررسي هيدروژئولوژيكي و هيدروشيميايي چشمه هاي تاقديس پودنو دكتر عزت الله رئيسي 1373 بهمن 1375 32 محمد خلجي مقايسه كاربرد دو مدل رياضي در ارزيابي و مديريت منابع آب زيرزميني دشت خفر محمد زارع 1373 بهمن1375 33 عباسعلي نيك انديش كاربرد روشهاي استوكستيك در مطالعه و مديريت منابع آب زيرزميني منطقه سروستان دكتر نوذر ساماني 1374 شهريور1377 34 ناصر اسدي بررسي مسئله احتمال فرار آب از سد تنگاب فيروزآباد با استفاده از رديابهاي رنگي دكتر عزت الله رئيسي 1374 دي 1377 35 سيد مهدي ميرباقري بررسي و برآورد تبخير از سطح آب زيرزميني در شرايط مختلف بافت خاك و عمق سطح ايستابي با استفاده از آزمايشات صحرائي. محمد زارع 1374 دي 1377 36 محسن رضايي هيدروژئولوژي چشمه هاي كلروره كارستي در تاقديس رحمت دكتر عزت الله رئيسي 1374 شهريور1377 37 محمود عليپور شمس آبادي ارزيابي ميزان آب برگشتي آبياري به آب زيرزمين در دشت کوار با استفاده از مدل رياضي آبهاي زيرزميني محمد زارع 1374 مهر 1377 38 مهرداد پسندي تجزيه و تحليل داده هاي آزمون پمپاژ با استفاده از مشتق منحني افت-زمان دكتر نوذر ساماني 1375 39 احمد رجايي بررسي آب بندي سازند هاي كارستي سد ميرزاي شيرازي (كوار) دكتر عزت الله رئيسي 1375 40 علي زينالي خاصلويي ارزيابي طراحي و عملكرد طرح تغذيه مصنوعي دشت امام زاده جعفر گچساران. محمد زارع 1375 1378 41 فريدون كرم پور بررسي ويژگيهاي هيدروژئوشيميايي و هيدروژئولوژيكي منابع آب در سازندهاي سخت منطقه شيركوه يزد. محمد زارع 1375 بهمن 1378 42 ضرغام محمدي مطالعه گسترش آلاينده هاي حل شده در منابع آب زيرزميني با استفاده از مدل هاي تحليلي و عددي دكتر نوذر ساماني 1375 شهريور1378 43 آرش ندري تهيه مدل عددي تخلخل دوگانه و واسنجي آن براي سفره هاي كارستي دكتر عزت الله رئيسي 1375 مهر1378 44 حميد طلائي اردكاني بررسي مسير حركت آب در سازندهاي تكيه گاه چپ سد تنگاب با استفاده از ماده رنگي رودامين B. محمد زارع 1376 بهمن 1378 45 ابراهيم صديقي بررسي آلودگي رودخانه خشك شيراز و درياچه مهارلو. محمد زارع 1376 اسفند 1378 46 مجيد كمالي نيستاني بررسي مسئله احتمال فرار آب زيرزميني و تعيين راندمان فني پمپاژ در دشت فيروزآباد دكتر عزت الله رئيسي 1376 اسفند 1378 47 ،محمد تقي كرباسي معروف برآورد اقتصادي هزينه استحصال يك واحد حجم آب زيرزميني و بررسي راندمان پمپاژ: مطالعه موردي دشت فيروزآباد. محمد زارع 1376 1379 48 رضا نامدار قنبري مطالعه گسترش آلاينده هاي محلول در سفره هاي محبوس با استفاده از فن روگيري ذره و نظريه چاه هاي مجازي دكتر نوذر ساماني 1376 تير 1378 49 اباذر مصطفايي ارزيابي پتانسيل تغذيه مصنوعي منطقه سروستان با مراجعه به پروژه تغذيه مصنوعي كوهنجان دكتر نوذر ساماني 1376 تير 1378 50 روح اله اسدپور بررسي هيدرژئولوژي كارست در تاقديس راوندي سد سيمره با استفاده از ماده رنگي رودامين B دكتر عزت الله رئيسي 1377 1380 51 عليرضا دنيايي ارزيابي آبخوان زيرزميني دشت گرگان در ناحيه سد وشمگير با استفاده از مشتق منحني افت- زمان دكتر نوذر ساماني 1377 1380 52 ،محمد رضا حسامي بررسي هيدروژئوشيميايي و هيدروژئولوژيكي منابع آبي موجود در سازندهاي سخت آذرين و دگرگوني در منطقه كوه سفيد بوانات. محمد زارع 1377 1380 53 حسن دنشيان ارزيابي پتانسين UNGWM در شبيه سازي درازمدت نوسانات سطح ايستابي آب زيرزميني دشت سروستان دكتر نوذر ساماني 1377 1380 54 جواد اشجاري شبيه سازي رفتار هيدروژئولوژيكي كارست در سد تنگاب با استفاده از مدل تخلخل دكتر عزت الله رئيسي 1377 تابستان 1380 55 مجتبي خوشنودي بررسي تاثير برداشت آب بر آبخوانهاي کارستي در زمان خشکسالي با استفاده از مدل تخلخل دوگانه دکتر عزت الله رئيسي مهر 78 مهر 81 56 محمدرضا زارع باغابري مديريت بهره برداري از آبهاي زيرزميني لايه آبدار آبرفتي در سالهاي خشکسالي دکتر عزت الله رئيسي مهر 78 مهر 81 57 سيما عباديان ارزيابي عوامل مؤثر در پتانسيل آبهاي کارستي کوههاي گرم و برم فيروز در استان فارس با استفاده از داده هاي رقمي ماهواره اي و سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS) دکتر عزت الله رئيسي
دکتر محمد زارع مهر 78 مهر 81 58 رمضان کاظمي گليان ارزيابي هيدروژئولوژيکي و مديريت آبخوان قوچان – شيروان با استفاده از مدل عددي MOD FLOW -2000 دکتر نوذر ساماني مهر 78 فروردين 81 59 بهرنگ يوسفي ناغاني بهينه سازي پارامترهاي هيدروليکي آبخوان داريان با استفاده از روشهاي تعييني و تصادفي دکتر نوذر ساماني مهر 78 شهريور 81 60 افراسياب بذرگر پديده انتشار (Diffusion) و پخش (Dispersion) در سفره آبرفتي مجاور سفره کارستي رحمت با استفاده از ردياب رنگي اورانين دکتر محمد زارع مهر 78 تير 81 61 هادي جعفري عظيم آبادي بررسي تکامل هيدروشيميايي منابع آب سازند سخت شيرکوه، يزد دکتر محمد زارع مهر 79 شهريور82 62 مصطفي مولايي نيکو تغيير اقليم در شمال و جنوب – جنوب غرب ايران با استفاده از مشاهدات بارش دکتر نوذر ساماني مهر 79 شهريور 82 63 تورج کشاورز بررسي منشاء آب لايه هاي آبدار آرتزين در محدوده سد خرسان 3 دکتر عزت الله رئيسي مهر 79 شهريور 82 64 حسين کريمي و وردنجاني بررسي هيدروژئولوژيکي سفره هاي آبدار محدوده سد خرسان 3 با تکيه بر تغييرات زماني پارامترهاي فيزيکوشيميايي دکتر عزت الله رئيسي مهر 79 شهريور 82 65 ليلا حسيني شفيعي پهنه بندي نفوذ پذيري نسبي طاقديس کارستي پودنو در استان فارس با استفاده از داده هاي دورسنجي و سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS) دکتر محمد زارع دکترعزت الله رئيسي مهر 79 شهريور 82 66 بابک بيگلري بررسي هيدرولوژيکي حوضه بازفت با استفاده از تجزيه و تحليل سريهاي زماني بارندگي – رواناب دکتر نوذر ساماني مهر 79 شهريور 82 67 ندا اشجار تلفيق داده هاي ماهواره لندست با داده هاي پايه چند موضوعي در GIS با هدف تعيين مناطق مستعد تغذيه در تاقديس هاي سبزپوشان قره، کفترک و قصر قشمه – پوک در حوزه شيراز – سروستان دکتر محمد زارع دکتر مجيد هاشمي تنگستاني مهر 80 شهريور 83 68 جلال آقاي محمدي اقدم بررسي ميزان توسعه کارست و احتمال فرار آب (See page) از ساختگاه سد سازبن با استفاده از روش رديابهاي رنگي دکتر عزت الله رئيسي مهر 80 شهريور 83 69 عبدالرضا واعظي هير روش جديد طراحي حوضچه هاي تغذيه مصنوعي دکتر عزت الله رئيسي مهر 80 مهر 83 70 محمد يعقوب بوالي گزيک آناليز حساسيت مؤلفه هاي بيلان هيدروژئولوژيکي نسبت به پارامترهاي مختلف با استفاده از مدل رياضي آب زيرزميني دکتر محمد زارع مهر 80 تير 83 71 محمدحکيم نوري مطالعه هيدروژئولوژي و مديريت بهره برداري از آبهاي زيرزميني با استفاده از مدل عددي MODFLOW 2000 دکتر محمد زارع مهر 81 شهريور 84 72 داوود شاهسوند مقايسه پتانسيل روش شبکه هاي عصبي مصنوعي و مدلهاي عددي در برآورد پارامترهاي هيدروديناميکي سفره هاي آب زيرزميني دکتر نوذر ساماني مهر 81 شهريور 84 73 حسنعلي پارسائيان بررسي آسيب پذيري آب زيرزميني دشت شيراز در برابر آلاينده هاي شهري، صنعتي و کشاورزي با استفاده از GIS ( از سيستم اطلاعات جغرافيايي) دکتر نوذر سامانيدکتر مجيد هاشمي تنگستاني مهر 81 شهريور 84 74 مهدي زارعي برآورد ضريب تراوايي سازندهاي سخت درز و شکاف دار با استفاده از مدل شبکه درزه هاي مجزا دکتر محمد زارع مهر 81 شهريور 84 75 امير رئوف مکانيزم انتقال آلاينده در سفرهاي هتروژن آب زيرزميني دکتر نوذر ساماني مهر 81 شهريور 84 76 مينا رحيمي اثر بارندگي، درجه حرارت، زمين شناسي و سطح اساس فرسايش بر روي ويژگي هاي لايه آبدار آسماري در جنوب مرکزي ايران دکتر عزت الله رئيسي مهر 82 شهريور 85 77 تارا زيرک باش Monthly and Amual Hydrodogie Budget of lake maharlu, Iran. دکتر نوذر ساماني مهر 82 شهريور 85 78 سارا فواکه ميزان انحلال سازندهاي کارستي زاگرس، ايران دکتر عزت الله رئيسيدکتر محمد زارع مهر 82 شهريور 85 79 ندا رحيم پور Dewatering of Sarcheshmeh Copper Deposit by Namerical Modelling دکتر نوذر ساماني مهر 82 شهريور 85 80 طيبه فرج پور کاليبراسيون فرمول هاي برآورد سيلاب و اثر آن در روش جديد طراحي تغذيه مصنوعي حوضچه اي دکتر عزت الله رئيسي مهر 82 شهريور 85 81 شيوا فرجاديان بررسي و مطالعه تاثير درياچه مهارلو بر کيفيت آب زيرزميني سفره هاي ساحلي و کارستي شمال غرب مجاور آن دکتر زارع مهر 82 شهريور 85 82 ليلا مهدوي تجزيه تحليل داده هاي هيدروژئولوژيکي يا تکنيکهاي سري زماني و شبکه عصبي مصنوعي دکتر ساماني 83 شهريور 86 83 سميه زارعي دودجي تعيين حداکثر راندمان چاههاي با نفوذ ناقص در سفره آزاد با استفاده از روش عناصر تحليلي دکتر ساماني دکتر کمپاني زارع 83 شهريور 86 84 رضا جهانشاهي بررسي آلودگي آبهاي زيرزميني حاشيه جنوب شرقي درياچه مهارلو دکتر زارع 83 شهريور 86 85 رحيم باقري توسعه کارست در محدوده سد دوستي دکتر رئيسي 83 شهريور 86 86 هاله اميري شبيه سازي جريان دو لايه آبدار کارستي با استفاده از Double Coutinuum Pipe Networks دکتر رئيسي 83 شهريور 86
رديف نام و نام خانوادگي عنوان پايان نامه (زمين شناسي اقتصادي) استاد راهنما سال ورود تاريخ فارغ التحصيلي 1 سيدجواد مقدسي زمين شناسي و منشا کانسار منکنز آب بند، استان فارس دکتر مــر مهر 67 شهريور 1370 2 مرتضي جمي زمين شناسي, ژئوشيمي و منشا يک افق سلستيت دار در منطقه بهمئي- استان کهکيلويه و بوير احمد دکتر مــر مهر 67 مهر 1370 3 محمد علي رجب زاده جايگاه زمين شناسي و سنگ شناختي کانسارهاي کروميت در شمال غرب مجموعه الترا مافيک نيريز منطقه آباده طشک دکتر مــر مهر 67 مهر 1370 4 آزيتا امرايي مطالعه کانه زايي و دگرساني هيدروترمال در کانسار مس پورفيري ميدوک با تاکيد بر نقش سيالات درگير دکتر مــر مهر 67 بهمن 1369 5 مهداد صفري لنگرودي کانه زايي سرب و روي در منطقه سه چاه استان کرمان دکتر مصيب سبزه ايي بهمن 67 آبان 1371 6 منصور ادراکي زمين شناسي-مينرالوژي, کانه زايي سرب و روي در منطقه معدني تيران- شمال غرب اصفهان دکتر مــر مهر 68 بهمن 1371 7 مهرداد براتي Geophysical prospecting for Iol in ChENARAN Area دکتر احمد زماني بهمن 68 شهريور 1373 8 علي اکبر حسن نزاد مطالعات ژئوشيميايي و سيالات درگير در معدن مس قلعه زري- استان خراسان دکتر مــر بهمن 68 بهمن 1372 9 سيد حسين قطميري مطالعه ژئوشيمي-دگرساني و کانه زايي مس در معدن چهار گنيد- سيرجان دکتر مــر مهر 69 شهريور 1372 10 قربان وهاب زاده کبريا بررسي هاي زمين شناسي در مورد منشا کانسارهاي منگنز منطقه کوه سفيد اقليد و ارتباط آنها با هم دکتر قدرت ا... فرهودي بهمن 68 بهمن 1372 11 محمد رضايي استفاده از روشهاي ژئوفيزيکي در پي جويي کانسارهاي فلزي دکتر احمد زماني مهر 69 آبان 1373 12 محمود صادقي بجد منشا کانه زايي سرب در سازند شتري طبس- استان خراسان دکتر مــر بهمن 70 بهمن 1373 13 غلامحسين شمعانيان مطالعات ژئوشيمي, کاني شناسي و سيالات درگير در معدن تنگستن نظام آباد استان مرکزي دکتر مــر بهمن 70 آذر 1373 14 ايرج نجم الديني مطالعات زمين شناسي و تکتونيک انبانه هاي کروميتي در کانسار چشمه بيد-نيريز استان مرکزي دکتر خلبل سرکاري نژاد بهمن 70 مرداد 1374 15 محمد رضا صفايي زئوشيمي و زمين شناسي کانسار کروميت فارياب استان هرمزگان دکتر مــر بهمن 70 مرداد 1374 16 رضا منظمي باقرزاده منشا کانه زايي منگنز در منطقه داراب نيريز_ استان فارسي دکتر مــر بهمن 70 مرداد 1374 17 ايرج وثوقي نيري زمين شناسي و ژئوشيمي معدن مس يمقان-زنجان دکتر مــر بهمن 72 مرداد 1376 18 کاووس قاسمي زمين شناسي, پترولوژي و ژئوشيمي توده هاي کروميتي افيوليتهاي بافت کرمان دکتر مــر بهمن 72 دي 1375 19 محود علي نکووقت تک بررسي کانه زايي طلا در منطقه اقدره دکتر مــر بهمن 72 دي 1375 20 وحيد عابدين زاده مطالعه انکلوزيونهاي جامد د رکروميت هاي مناطق اسفندقه-فارياب و نيريز دکتر مــر بهمن 72 خرداد 1376 21 علي باقريان کلات بررسي منشا و نوع کانه زايي کانسار سنگ آهن سنگان خراسان دکتر مــر بهمن 72 دي 1375 22 زهره موسوي نسب ژئوشيمي و ژنز معدن آهم چغارت (بافق يزد) دکتر فريد مــر مهر 72 شهريور 1376 23 محمد سعيد فرخي نيا مطالعات زئوشيمي و ژنز کانسار طلاي طرقبه-خراسان دکتر ساسان لياقت مهر 73 خرداد 1376 24 فرهاد احيا زمين شناسي، ژئوشيمي و منشا افق سلستيت دار سازند گچساران, ليکک بهبهان دکتر مــر مهر 73 تير 1376 25 هيبت ا.. دهقاني ژئوشيمي و منشا ذخيره فسفات اسفوردي منطقه بافق دکتر مــر مهر 74 آبان 1377 26 مرتضي مسعودي منشا کانه زايي در کانسار کبالت تيدر اقليد- استان فارس دکتر مــر مهر 74 خرداد 1377 27 حسين بساکي زئوشيمي و منشا کانسار آهن سه چاهون- منطقه بافق دکتر مــر مهر 75 خرداد 1378 28 زهرا بنيادي ژئوشيمي و ژنز کانسار منگنز ناريگان, بافق, استان يزد دکتر مــر مهر 75 شهريور 1378 29 بهنام شمسي ژئوشيمي و ژنزمعدن مس خونگاه دکتر مــر مهر 75 شهريور 1378 30 علي يعقوبي ژئوشيمي و منشا ذخيره آهن گلگهر دکتر ساسان لياقت مهر 75 شهريور 1378 31 عليرضا زراسوندي بررسي سيستماتيک ژئوشيميايي و توان معدن ناحيه رودخانه کرخه در استان خوزستان دکتر ساسان لياقت مهر 76 آبان 1378 32 حبيبت آل سعدي ژئوشيمي و کاني شناسي کانيهاي رسي کانسار استقلال_ آباده دکتر بيژن اعتمادي مهر 76 خرداد 1379 33 عطا شاکري ژئوشيمي و ژنز کانسار طلاي کوه زر دامغان (منطقه باغو) دکتر مــر مهر 76 خرداد 1379 34 محمد جمعه اميني پتانسيل کاني سزي آهن_منگنز کوه سفيد (توتک) دکتر مــر مهر 76 شهريور 1379 35 محمد علي علي آبادي بررسي ژئوشيميايي, کانه شناختي و منشا کانسار سرب و نقره روانج-دليجان دکتر مــر مهر 76 شهريور 1379 36 حميد رضا نصيب پور زئوشيمي و ژنز کانسار بوکسيت هنگام (جنوب فيروزآباد) دکتر ساسان لياقت مهر 76 خرداد 1379 37 بهروز کرمي قوچم کاني شناسي و ژئوشيمي کانيهاي رسي کانسار کائولن رنوز-مرند دکتر بيژن اعتمادي مهر 77 مشخص نيست 38 محسن نجاران مطالعه ژئوشيمي و ژنز کانسار فيروزه باغو- دامغان دکتر ساسان لياقت مهر 77 مشخص نيست 39 رضا محرمي بررسي ژئوشيميايي و توان معدني کانيهاي سنگين منطقه ميوه رود, استان آذربايجان شرقي دکتر مــر مهر 77 مشخص نيست 40 رضا جعفرزاده بررسي کاني شناسي, زئوشيمي و ژنز کانسار بوکسيت جاجرم دکتر ساسان لياقت مهر 77 مشخص نيست 41 فريبا کهن پور بارزسازي هاله هاي دگرساني در ناحيه ميدوک با استفاده از داده هاي لنديت TM و مقايسه آن با عکس هاي هوايي دکتر مــر مهر 77 مشخص نيست 42 نادر تقي پور زمين شناسي و ژنز رخداد مس منطقه جيان استان فارس دکتر مــر مهر 77 مشخص نيست 43 افشين قشلاقي زايش و زمين شيمي کانسار فلوئوريت پيناوند استان اصفهان دکتر فريــد مـــر مهر 78 خرداد 81 44 حسين دهقاني مطالعه کانه زايي کروم و جايگاه سنگ شناختي انديسهاي معدني آن در کمپلکس افيوليتي کوه سرخ – کهنوج دکتر محمدعلي رجب زاده مهر 78 اسفند 80 45 اميد اردبيلي پي جويي مواد معدني در شهرستانهاي نيريز و ارسنجان دکتر ساسان لياقت مهر 78 اسفند 80 46 بهرام طباطبايي مطالعه کاني شناسي و ژئوشيمي کانسار خاک نسوز کوير 5 آباده دکتر بيژن اعتمادي مهر 78 بهمن 80 47 مسعود رنجبر بافقي بررسي ژئوشيمي و منشاء کانسار آهن چاه گز منطقه بافق – استان يزد دکتر ساسان لياقت مهر 78 تير 81 48 صديقه بطالبلوئي مقايسه داده هاي سنجنده هاي TM و ETM+ در بارزسازي هاله هاي دگرساني شمال شهر بابک، کرمان دکتر فريــد مــر مهر 79 شهريور 82 49 روح الله ميري بيدختي مطالعه کاني شناسي و زمين شيميايي کانسارهاي کائولن باغسياه و خاکهاي نسوز رخ سفيد و کبوتر کوه گناباد دکتر بيژن اعتمادي مهر 79 تير 82 50 بهروز ابراهيمـــي بررسي زمين شناسي انديس هاي منگنز کمربند رودان و بشاگرد دکتر محمدعلي رجب زاده مهر 79 تير 82 51 فاطمه راست منش بارزسازي سازندهاي رسي از رخنمون هاي آهکي با استفاده از داده هاي ماهواره اي دکتر فريد مــر مهر 79 شهريور 82 52 گيتي فرقاني تهراني بررسي زايش و زمين شيمي کانسار باريت کمشچه – استان اصفهان دکتر رجب زاده مهر 79 شهريور 82 53 سارا رونقي محاسبه عيار و ذخيره آنومالي شماره 3 معدن سنگ آهن گل گهر توسط روش زمين آماري کريگينگ (Kriging) دکتر ساسان لياقت مهر 79 شهريور 82 54 اسماعيل حسيني پي جويي و اکتشاف مواد معدني در ناحيه سرسفيدال- تربت حيدريه دکتر ساسان لياقت مهر 79 تير 82 55 علي نصرالله زاده فلاح آبادي بررسي ژئوشيمي، کاني شناسي و ژنز کانسارهاي خاک نسوز کوير آباده، فارس و ارائه پيشنهاداتي برالي کاربرد بهينه آنها دکتر بيژن اعتمادي مهر 80 ارديبهشت 83 56 محمد ميرزائي مطالعه کاني شناسي و زمين شيمي انديش هاي معدني منگنز در منطقه آباده طشک دکتر محمدعلي رجب زاده مهر 80 خرداد 83 57 محبوبه حسيني بررسي خصوصيات ژئوشيميايي توده هاي اسکارني جنوب غرب يزد با تاکيد بر پتانسيل کانه زائي دکتر ساسان لياقت مهر 80 خرداد 83 58 مجبوبه جمشيديان قلعه شاهي استفاده از مطالعات ميکروسکوپي در شناسايي شرايط و محيط کانه زايي 4 کانسار سولفيدي MSD, MVT, Pc Dand vein system دکتر ساسان لياقت مهر 80 شهريور 83 59 مهدي عبدل زاده مطالعه ژئوشيميايي، کانه زايي و دگرساني کانسار مس دره زار کرمان دکتر ساسان لياقت مهر 81 شهريور 84 60 امين اسلامي بررسي مطالعات کاني شناختي، زمين شيميايي و ژنز احتمالي کانسار کاني رسي فريادون (جنوب ابرقو) دکتر بيژن اعتمادي مهر 81 شهريور 84 61 ليلا زيبايي گلکاران بررسي خواص زمين شناسي، مکانيکي، فيزيکي و شيميايي تعداد 10 معدن سنگ تزئيني و نما در استان فارس به منظور تعيين کاربرد بهينه مواد معدني استان دکتر محمدعلي رجب زاده مهر 81 شهريور 84 62 محمود عليکاهي ژئوشيمي و کاني شناسي و موقعيت زمين شناسي کاني هاي رسي انديس معدني حوض سفيد ابرقو، آباده دکتر بيژن اعتمادي مهر 81 شهريور 84 63 سميه مرادي بهينه سازي ترکيب خاک آجر در محدوده شهر شيراز دکتر فريد مــر مهر 81 شهريور 84 64 جاويدان حاجي آقاي محسني بررسي خصوصيات ژئوشيميايي و ژنز کانسار خوت جنوب غرب يزد دکتر ساسان لياقت مهر 82 شهريور 85 65 محمدرازي اربابي بررسي کاني شناسي، ژئوشيمي و زمين شناسي کاني هاي رسي رباط خان طبس دکتر بيژن اعتمادي مهر 82 شهريور 85 66 امين بيرانوندپور جايگاه زمين شناختي ذخاير معدني منگنز در منطقه آباده طشک دکتر محمدعلي رجب 67 ساناز سلاطي زمين شيمي شهري رودخانه خشک شيراز و بررسي آلاينده هاي فلزي دکتر فريــد مُــر مهر 82 شهريور 85 68 يوسفعلي ابراهيمي تعيين جايگاه سنگ شناختي ذخاير معدني کروميت به منظور ارايه راه کار پي جويي کروميت در مجموعه هاي افيوليتي در منطقه آباده طشک دکتر محمدعلي رجب زاده مهر 82 شهريور 85 69 نازي مظهري ارزيابي داده هاي سنجنده آستر در بارزسازي و تفکيک زونهاي دگرساني، مطالعه موردي مس پرفيري ميدوک شهر بابک، کرمان دکتر مجيد هاشمي تنگستاني مهر 82 شهريور 85 70 وحيده شيخي مقايسه ژئوشيميايي، پتروژنز و تکامل تکتونيکي و تعدادي از توده هاي گرانيتوئيدي کانه دار در زون تکتونو ماگمايي اروميه – دختر دکتر لياقت 83 شهريور 86 71 مريم رفيعي مطالعه کانه زايي ترکيبات تيتانيوم دار در گابروهاي مجموعه افيوليتي بند زيارت کهنوج استان کرمان دکتر رجب زاده 83 شهريور 86 72 فرناز سروي مقايسه داده THERMAL, SWIR سنجنده آستر در بارزسازي و تفکيک زونهاي دگرساني، مطالعه موردي مس پورفيري سرچشمه – کرمان دکتر هاشمي تنگستاني 83 شهريور 86 73 وحيد معيني بالنئولوژي، چشمه آبگرم محلات دکتر مــر 83 شهريور 86 74 حميد پيرنجم الدين مطالعه کاني شناختي، زمين شيمي و ژنز احتمالي کانسار خاک نسوز سميرم بررسي وضعيت زمين شناسي، کاني شناسي، ژئوشيمي و ژنز معدن فيروزه نيشابور دکتر اعتمادي 83 شهريور 86 75 مريم خيرآبادي بررسي وضعيت زمين شناسي، کاني شناس، ژئوشيمي و ژنز معدن فيروزه نيشابور دکتر اعتمادي 83 شهريور 86 رديف نام و نام خانوادگي عنوان پايان نامه (زمين شناسي تکتونيک) استاد راهنما سال ورود تاريخ فارغ التحصيلي 1 مسعود نعمتي تحليل ساختاري منطقه دگرگوني گل گلهر- جنوب غرب سيرجان دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 73 خرداد 1377 2 عليرضا ملک بررسي تکتونيک فعال در بخشهاي جنوبي البرز مرکزي با استفاده از پارامترهاي مورفوتکتونيک دکتر احمد زماني مهر 73 دي 1376 3 سيد محمد ابراهيم رشيدي تحليل ساختاري تاقديس دالنشين در شمال درياچه طشک فارس و تاثير چرخش آن بر مناطق اطراف دکتر قدرت ا... فرهودي مهر 73 بهمن 76 4 سيد سعيد الرضا اسلامي پهنه بندي لرزه_زمين ساخت استان فارس بر اساس روشهاي آماري چند متغيره دکتر احمد زماني بهمن 74 آذر 1377 5 مهدي ثابت سروستاني ارزيابي کاربرد روشهاي سنجش از دور در مطالعات مرفوتکتونيکي منطقه تودج فارس دکتر قدرت ا... فرهودي بهمن 74 اسفند1377 6 حسين وفايي نژاد بررسي ساختاري تکتونيک ملانژها و فاسيس فشار بالا در منطقه سياه دره جنوب شرق شهرستان بيرجند دکتر خليل سرکاري نژاد بهمن 74 ناتمام مانده است 7 آرش اميني نکو بررسي عوامل تکتونيکي موثر بر توده لغزنده مبارک آباد(جاده هزار) دکتر قدرت ا... فرهودي بهمن 74 اسفند1377 8 سيد ناصر هاشمي پهنه بندي تکتونيکي ايران با استفاده از روش آماري آناليز خوشه اي دکتر احمد زماني بهمن 74 آذر 1377 9 عليرضا نديمي شهرکي تحليل ريزساختاري حرکت پلاستيکي گوشته فوقاني و زونهاي برشي افيوليت نيريز, جنوب شرق ايران دکتر خليل سرکاري نژاد بهمن 74 اسفند1377 10 عبدالرضا طالبي طادي قطعه بندي پهنه گسله قطر- کازرون با استفاده از آناليز فراکتال, سيستم درزه ها, داده هاي لرزه اي و مکانيزم زلزله ها دکتر احمد زماني مهر 75 شهريور 1378 11 سعيده حسيني بررسي ريزساختارها در منطقه شمال و شمال شرقي قوري, ناحيه نيريز دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 75 آبان 1378 12 رامين مدني شناسايي تاريخچه دگرريختي و فرگشت زمين ساختي اطراف نيريز با استفاده از شواهد ساختاري و ريز ساختاري دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 75 مهر1378 13 رضا درخشاني تحليل ساختاري کمربند رفسنجان با تاکيد بر آناليزهاي مورفوتکتونيکي منطقه دکتر قدرت ا... فرهودي مهر 75 شهريور 1378 14 مهناز ندايي آناليز فرکتالي در زون گسلي کازرون دکتر احمد زماني مهر 75 دي 1378 15 افشين اطميناني بررسي اثرات مرفوتکتونيکي گسل کره باس با نگرشي ويژه به گنبدهاي نمکي اطراف آن دکتر قدرت ا... فرهودي مهر 76 شهريور 1379 16 محمد رضا سربي قطعه بندي پهنه گسلش کره باس منطقه فيروزآباد-جنوب غرب ايران دکتر احمد زماني مهر 76 شهريور1379 17 حسن شاکري تحليل ساختاري و مورفوتکتونيکي آسل سروستان دکتر قدرت ا... فرهودي مهر 77 مشخص نيست 18 محمد حسن پور صدقي کاربرد مدل آماري در مطالعه و بررسي الگوي وقوع پيش لرزه ها و پس لرزه ها دکتر احمد زماني مهر 77 مشخص نيست 19 ميرنظر علي محمودي کاربرد تحليل فرکتالي در مطالعه و بررسي توربيديتها دکتر احمد زماني مهر 77 مشخص نيست 20 مريم آق آتاباي بررسي ساختاري پهنه دگرگوني-تراستي زاگرس در محدوده خشک دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 77 مشخص نيست 21 حسين قرباني تحليل مورفوتکتونيکي گنبدنمکي بين لار و بندرعباس با استفاده از عکسهاي هوايي و تصاوير ماهواره اي دکتر قدرت ا... فرهودي مهر 77 مشخص نيست 22 فرهاد محسني بررسي ريخت زمين ساختي کمربند آتشفشاني سهند- بزمان در گستره گسلهاي البرز، کوشک-نصرت و قم دکتر قدرت الله فرهودي مهر 78 شهريور81 23 عليرضا جامعي بررسي مورفوتکتونيکي تغيير روند البرز مرکزي بر روي کمربند آتشفشاني در پهنه شهرستان تفرش دکتر قدرت الله فرهودي مهر 78 شهريور81 24 سعيد عاروان برآورد احتمال بيشينه پارامترهاي خطر وقوع زلزله در استان فارس دکتر احمد زماني مهر 78 شهريور81 25 احمد عزيزي بررسي ساختاري و ريز ساختاري پهنه برشي کولي کوش دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 78 شهريور81 26 شهرام کارگر تحليل دگر شکلي چند مرحله اي در گستره شمال خاوري نيريز دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 78 دي 81 27 علي فقيه بررسي مورفوتکتونيکي ارتباط گسلهاي پي سنگي با توزيع مکاني گنبدهاي نمکي در منطقه جنوب شرق زاگرس دکتر قدرت الله فرهودي مهر 79 شهريور82 28 علي شهسواري تحليل مورفوتکتونيکي دشت بيضاء دکتر قدرت الله فرهودي مهر 79 شهريور82 29 حسن حاجي حسينلو بررسي ساختاري پهنه برشي گسل اقليد دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 79 شهريور82 30 فرشته نصرآبادي بررسي ساختاري و ريزساختاري شمال نيريز دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 79 شهريور82 31 رضوان خاوري مطالعه خطرپذيري گسلهاي زاگرس و مکران دکتر احمد زماني مهر 79 شهريور82 32 مريم رضواني اصل مطالعه خطرپذيري گسلهاي البرز، کپه داغ، ايران مرکزي و شرق ايران دکتر احمد زماني مهر 79 شهريور82 33 نبي الله حاجيان تيلکي استفاده از داده هاي ثقل و مغناطيس سنجي در مطالعه تکتونيک ايران دکتر احمد زماني مهر 80 شهريور 83 34 پريما محمديان الگوي فرکتالي چند زلزله بزرگ ايران دکتر احمد زماني مهر 80 شهريور 83 35 سعيده حسيني روزبهاني تحليل ساختاري تنگ بستانک و محدوده اطراف با استفاده از آناليز مورفوتکتونيکي دکتر قدرت الله فرهودي مهر 80 شهريور 83 36 افشين کريمي تحليل ساختاري منطقه شورجستان دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 80 شهريور 83 37 نرگس خواجوي Study of Earthouake Activities in Alpine-Himalyan orogenic Belt with Emphasis on sismicity of Iran دکتر احمد زماني مهر 80 شهريور 84 38 اکبر احمدي بررسي مورفوتکتونيکي ناحيه کوهرنگ و حوضه آبريز بهشت آباد در استان چهارمحال بختياري دکتر قدرت الله فرهودي مهر 81 شهريور 84 39 علي محمد شباني برآورد پارامترهاي زلزله خيزي ايران دکتر احمد زماني مهر 81 شهريور 84 40 بابک ساماني بررسي ساختاري و آناليز استرين نهايي در پهنه دگرشکل شده قطروئيه دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 81 شهريور 84 41 امير پيروز کلاهي بررسي ساختاي و ريز ساختاري پهنه دگرگوني-تراستي زاگرس در محدوده کمپلکس توتک دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 81 شهريور 84 42 مهرداد قدرت بررسي مورفوتکتونيکي منطقه بموا (استان فارس) دکتر قدرت الله فرهودي مهر 82 شهريور 85 43 مرضيه خليلي کاربرد داده هاي ژئوفيزيکي و زمين شناسي در مطالعه سايز موتکتونيک ايران دکتر احمد زماني مهر 82 شهريور 85 44 مريم متحدي بررسي ساختاري زون گسلي سبزپوشان، جنوب غرب ايران، استان فارس دکتر خليل سرکاري نژاد مهر 82 شهريور 85 45 فاطمه هادوي کاربرد شاخص هاي مورفومتريک در مطالعه نئوتکتونيکي ايران مطالعات تکتونيکي و ژئوالکتريکي گنبدهاي نمکي جنوب فارس با تاکيد بر کيفيت آبهاي زيرزميني دکتر احمد زماني 83 شهريور 86 46 محمدعلي قنبريان مطالعات تکتونيکي و ژئوالکتريکي گنبدهاي نمکي جنوب فارس با تاکيد بر کيفيت آبهاي زيرزميني دکتر احمد زماني 83 شهريور 86 47 محمد حسن طيبي بررسي محيط تکتونيکي رسوبات غرب البرز مرکزي با هدف مطالعه امکان وجود انباشته هاي حاوي هيدروکربن دکتر فرهودي دکتر سرکاري نژاد 83 شهريور 86 48 مريم حميديان بررسي ساختاري – ريز ساختاري و لرزه اي گسل هاي سلطان و گسل سعدي – جنوب شيراز دکتر سرکاري نژاددکتر فرهودي 83 شهريور 86
[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:13 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

 1. رشته جغرافیای طبیعی

 2. گرایش ژئوموفولوژی

 3. عنوان پایان نامه
 4. کاربرد روشهای اقلیم شناسی و هیدرولوژی در برنامه ریزی منابع آب و مدیریت کنترل سیلاب در حوضه آبریز زاهدان
 5. تعیین خطوط اضطرار و احتیاط و اطمینان آب دریای خزر و کاربری اراضی خطوط ساحلی (مطالعه موردی سواحل جنوب شرقی دریای خزر)
 6. هیدروژئومورفولوژی‌ حوضه‌ ماسوله‌
 7. آب‌ ریخت‌شناسی‌ حوضه‌ آبی‌ میان‌ رودان‌
 8. آب‌ ریخت‌شناسی‌ حوضه‌ آبی‌ حیدری‌
 9. هیدروژئومورفولوژی‌ حوضه‌ کهمان‌
 10. ریخت‌شناسی‌ و تاثیر آن‌ بر آبهای‌ سطحی‌(مورد مطالعه:‌ حوضه‌ میانکوه‌-مهریزیزد)
 11. تحلیل سیستمهای ژئومورفیک در حوضه آبریز رودخانه سلطان( زیرحوضه هلیل رود)
 12. تحلیل سیستمهای ژئومورفیک در پلایای داراب
 13. آبریخت شناسی حوضه رودخانه چله گاه ( زیرحوضه کارون شمالی )
 14. آب ریخت‏شناســی حوضه سهرین
 15. زمین ریخت شناسی و تاثیر آن بر آبهای سطحی مورد مطالعه حوضه سانیچ یزد
 16. پدیده دیاپیریسم و تاثیر آن بر آلودگی رودخانه شور دهرم
 17. هیدروژئومورفولوژی حوضه آبریز شکستیان
 18. هیدروژئومورفولوژی حوضه آبریز قره آقاج
 19. بررسی مقدماتی زمین ریخت‌شناسی برای ساماندهی رودخانه کارون به منظور کشتیرانی(از شوشتر تا بند قیر)
 20. بررسی ژئومورفولوژی کویر حاج علیقلی (چه جام) با تاکید بر تاریخ تحول سواحل کویر حاج علیقلی
 21. محاسبه مقایسه ای فرسایش در حوضه آبریز شلمان رود(رودخانه املش) به روشهای PSIACو SLEMSA
 22. هیدروژئومورفولوژی حوضه آبریز رنجان (زیر حوضه رودخانه شاپور)
 23. سیستمهای ژئومورفیک پلایای فیروزآباد
 24. هیدروژئومورفولوژی حوضه آبریز لتیان
 25. روند سیل یابی در حوضه صغاد با استفاده از متغیرهای ژئومورفولوژیک
 26. تحلیل آبرفت شناسی حوضه آبی چغاخور باتوجه خاص به آب شناسی کارست
 27. رابطه شبکه هیدروگرافی با میزان تولید رسوب (زیر حوضه طاسران کبود آهنگ)
 28. مطالعه هیدروژئومورفولوژی حوضه زرین گل
 29. بررسی لند فرمهای آبی در دشت کرون
 30. بررسی تغییرات طبیعی تپه های ماسه ای شرق جاسک
 31. ردیابی آثار ژئومورفیک تغییرات اقلیمی در منطقه سمیرم
 32. ایزوستازی برود تی- حرارتی منطقه آباده، ابرقو و تعامل ژئومورفیک آنها
 33. ارزیابی پتانسیل های فرسایشی منطقه دستکن با استفاده از GIS و RS
 34. نقش ژئومرفولوژی بر ساختار فضایی شیراز
 35. ارزیابی فرسایش و رسوب در پارسل A2 زاینده رود از زیر حوضه سد زاینده رود با استفاده از مدل SLEMSA
 36. بررسی پهنه بندی خطر زمین لغزش با استفاده از روش های آماری (نمونه موردی: حوضه رودخانه ماربر)
 37. ارزیابی رسوب وارد شده به دریاچه سد زاینده رود
 38. ردیابی آثار یخچالی کواترنر در حوضه آبریز رودخانه بوانات
 39. بررسی روند تغییرات مسیر رودخانه کارون با استفاده از تصاویر ماهواره ای( LANDSAT-1974)، (LANDST-1991)،(IRS-2006) مطالعه موردی (شوشتر- اهواز)
 40. ارزیابی توان ژئوتوریسمی تالابهای استان گلستان (آلاگل، آلماگل و آجی گل)
 41. رشته جغرافیای طبیعی

 42. گرایش اقلیم شناسی

 43. عنوان پایان نامه
 44. بررسی یخبندان در ارتباط با محصولات کشاورزی اصفهان
 45. شناخت و بررسی وضعیت رسوبگذاری در سد شهید عباسپور
 46. بررسی پتانسیل هیدروکلیمیائی حوزه قمصر و قهرود در تامین آب شهری کاشان
 47. هیدرولوژی و ژئومرفولوژی حوزه رودخانه سولکان
 48. اقلیم و کشاورزی دشت یزد-اردکان
 49. بررسی اوضاع طبیعی حوزه آبی رودخانه گلپایگان با تاکید بر هیدروکلیما
 50. هیدرولوژی و مسائل آن در حوضه شهرضا-مهیار
 51. نقش اقلیم حیاتی در معماری سواحل جنوب
 52. بررسی پتانسیل هیدروکلیمائی حوزه آبریز رودخانه انگهران
 53. هیدروکلیماتولوژی حوزه رودخانه جهان بین
 54. بررسی وضعیت طبیعی دشت جرقویه سفلی با تاکید بر کاربرد روشهای هیدروکلیماتولوژی در استفاده بهینه از منابع آب
 55. هیدرواقلیم حوزه ماربر
 56. هیدروکلیماتولوژی شاخه رحیمی و بهمن زاده (حوضه آبریز حنا) از سرشاخه های کارون
 57. بررسی پتانسیل هیدروکلیمائی حوضه رودخانه پلاسجان به منظور برنامه ریزی و توسعه عمران
 58. بررسی تحلیلی محورهای زیست محیطی شهرستان داراب
 59. هیدروکلیماتولوژی حوضه رودخانه نور
 60. بررسی جغرافیایی سد لار در تامین آب تهران
 61. اقلیم کشاورزی نیشکر در هفت تپه خوزستان
 62. بررسی پتانسیل های هیدروکلیمایی حوضه آبریز رودخانه کارون از پل شالو تاکدارلندر به منظور برنامه ریزی توسعه و اسکان زندگی عشایر بختیاری
 63. هیدروکلیماتورلوژی حوضه آبریز دره گپ گناوه با تاکید بر برنامه ریزی منابع آب و مدیریت کنترل سیلاب
 64. منابع و مسائل آب دشت رفسنجان
 65. بررسی‌ سیمای‌ طبیعی‌ دشت‌ کازرون‌ با تاکید بر هیدرواقلیم‌
 66. پتانسیلهای‌ هیدرواقلیمی‌ شادگان‌ و نقش‌ آنها در توسعه‌ کشت‌ خرما
 67. بررسی‌ مسائل‌ و مشکلات‌ آب‌ و فاضلاب‌ شهراصفهان‌ با تاکید بر هیدوراقلیم‌
 68. سیمای‌ طبیعی‌ منطقه‌ الیگودرز با تکیه‌ بر هیدرواقلیم‌
 69. بررسی آب، اقلیم و ریخت شناسی حوضه زرچشمه (اسفرجان)
 70. هیدرواقلیم حوضه بشار "یاسوج"
 71. آبخیزداری و مهار سیل در حوضه رود زرد از زیرحوضه های رودخانه جراحی
 72. هیدروژئومورفولوژی حوضه خطیری(زیر حوضه رودخانه قره آقاج )
 73. هیدرولوژی آبهای سطحی حوضه حنیفقان
 74. بررسی توانهای بالقوه هیدروکلیماتولژی حوضه رودخانه چالوس
 75. بررسی اقلیم کشاورزی کشت سویا در جلگه گرگان
 76. پتانسیل های اقلیم کشاورزی روستای بام(شهرستان اسفراین )
 77. اقلیم کشاورزی منطقه فریدن
 78. مطالعه آب و اقلیم حوضه نوژیان با تاکید بر مدیریت منابع آب
 79. تحقیقی در مورد فرسایش مراتع حوضه آبریز کشکان در ارتباط با میزان و شدت بارندگی
 80. نقش‌ اقلیم‌ حیاتی‌ در معماری‌ شهر شهرکرد
 81. نقش‌ اقلیم‌ حیاتی‌ در معماری‌ استان‌ کرمان‌
 82. بررسی‌ اقلیم‌ کشاورزی‌ کشت‌ خرما در منطقه‌ دشتستان‌(استان‌ بوشهر)
 83. بررسی‌ منابع‌ آب‌دشت‌ کنگاور و نقش‌ آن‌ در توسعه‌ کشاورزی‌ شهرستان‌
 84. اثرات عوامل اقلیمی بر زعفران در خراسان جنوبی‹‹مطالعه موردی بیرجند››
 85. بررسی رابطه شدت-مدت بارش و حجم سیلاب ناشی از آن در حوضه آبخیز سراب
 86. تحلیل اثرات اقلیمی در توسعه کشت پسته دشت یزد ـ‌ اردکان
 87. اقلیم کشاورزی حوضه آبخور زاینده رود با تاکید بر کشت برنج
 88. اقلیم معماری جزیره کیـــــــــش
 89. هیدرواقلیم حوضه رودخانه خشک شیراز و توسعه شهری
 90. مطالعه و بررسی آلودگی هوای شهر اصفهان و عوامل اقلیمی موثر بر آن
 91. بررسی و برآورد سیلاب حوضه آبریز شاهین شهر( با تاکید بر عوامل تاثیرگذار و مدیریت آن )
 92. بررسی اثرات اقلیم بر کشت بادام با تاکید بر سرمازدگی در حوزه‏های شهرکردـ سامان
 93. اقلیم کشاورزی شهرستان فیروزآباد با تأکید بر کشت ذرت دانه‏ای
 94. بررسی رابطه اقلیم و معماری در شهر نیشابور
 95. تأثیرات اقلیم بر روی محصول سیب در منطقه سمیرم
 96. اقلیم کشاورزی حوزه آبخور هراز با تأکید بر کشت ارقام پر محصول برنج
 97. تحلیلی بر مدیریت منابع آب کشاورزی برخوار
 98. اقلیم کشاورزی ممسنی در رابطه با کشت برنج
 99. اقلیم کشاورزی لامرد با تأکید بر کشت گندم
 100. مدیریت پایدار منابع آب در شبکة آبیاری اراضی سمت راست سد انحرافی نکوآباد با تأکید بر اقلیم
 101. بررسی اقلیم استان چهارمحال وبختیاری به منظور توسعه ی گردشگری
 102. بررسی پتانسیلهای هیدرواقلیمی حوضه آبریز دریاچه سد کرخه
 103. اقلیم کشاورزی دشت برخوار با تاکید بر کشت پسته
 104. پهنه بند اقلیمی استان بوشهر
 105. بررسی اقلیمی سیلابهای سال آبی 72-1371 کارون تا شالو
 106. اقلیم کشاورزی دشت کوار با تاکید بر کشت گندم
 107. مدیریت منابع آب و تأثیر نوسانهای فراسنج های اقلیمی در حوضه تجن
 108. تحلیل روند رطوبت جو ایران در نیم سده گذشته
 109. شناسایی نقش الگوهای پیوند از دور نیمکره شمالی بر دمای ایران
 110. بررسی اقلیم کشاورزی منطقه جرقویه سفلی با تاکید برکشت پسته
 111. شناسائی تیپ های همدید هوای ایستگاه سنندج طی دوره زمانی 1383-1339
 112. مدیریت دریاچه سدزاینده‌ رود و تاثیرات زیست محیطی آن
 113. ردیابی پیچانه های تراز 500 هکتوپاسکال ایران در دوره 2003-1974
 114. بررسی اقلیمی و پهنه بندی مناطق سیل خیز حوضه زاینده رود
 115. بررسی نقش تغییرات اقلیمی در کاهش یا تشدید بلایای جوی با تاکید بر خشکسالی (مطالعه موردی : حوضه آبخور زاینده رود)
 116. بررسی همدید الگوهای زمانی و مکانی بارش در ایران مرکزی
 117. تحلیل همدیدی بارشهای سنگین استان بوشهر
 118. بررسی سیر خشکسالی اقلیمی و اثرات آن بر نظام کشاورزی استان بوشهر طی سال های 1385-1340
 119. اقلیم کشاورزی حوضه رودخانه شور دهاقان
 120. بررسی اقلیم کشاورزی کبوترآباد با تاکید برکشت گندم M73_18
 121. شناسایی تیپ‌های همدید منطقه اقلیمی خزر
 122. شناسایی تیپ‌های هوای منطقه اقلیمی ایران مرکزی
[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:11 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

 1. رشته جغرافیای طبیعی

 2. گرایش ژئوموفولوژی

 3. عنوان پایان نامه
 4. کاربرد روشهای اقلیم شناسی و هیدرولوژی در برنامه ریزی منابع آب و مدیریت کنترل سیلاب در حوضه آبریز زاهدان
 5. تعیین خطوط اضطرار و احتیاط و اطمینان آب دریای خزر و کاربری اراضی خطوط ساحلی (مطالعه موردی سواحل جنوب شرقی دریای خزر)
 6. هیدروژئومورفولوژی‌ حوضه‌ ماسوله‌
 7. آب‌ ریخت‌شناسی‌ حوضه‌ آبی‌ میان‌ رودان‌
 8. آب‌ ریخت‌شناسی‌ حوضه‌ آبی‌ حیدری‌
 9. هیدروژئومورفولوژی‌ حوضه‌ کهمان‌
 10. ریخت‌شناسی‌ و تاثیر آن‌ بر آبهای‌ سطحی‌(مورد مطالعه:‌ حوضه‌ میانکوه‌-مهریزیزد)
 11. تحلیل سیستمهای ژئومورفیک در حوضه آبریز رودخانه سلطان( زیرحوضه هلیل رود)
 12. تحلیل سیستمهای ژئومورفیک در پلایای داراب
 13. آبریخت شناسی حوضه رودخانه چله گاه ( زیرحوضه کارون شمالی )
 14. آب ریخت‏شناســی حوضه سهرین
 15. زمین ریخت شناسی و تاثیر آن بر آبهای سطحی مورد مطالعه حوضه سانیچ یزد
 16. پدیده دیاپیریسم و تاثیر آن بر آلودگی رودخانه شور دهرم
 17. هیدروژئومورفولوژی حوضه آبریز شکستیان
 18. هیدروژئومورفولوژی حوضه آبریز قره آقاج
 19. بررسی مقدماتی زمین ریخت‌شناسی برای ساماندهی رودخانه کارون به منظور کشتیرانی(از شوشتر تا بند قیر)
 20. بررسی ژئومورفولوژی کویر حاج علیقلی (چه جام) با تاکید بر تاریخ تحول سواحل کویر حاج علیقلی
 21. محاسبه مقایسه ای فرسایش در حوضه آبریز شلمان رود(رودخانه املش) به روشهای PSIACو SLEMSA
 22. هیدروژئومورفولوژی حوضه آبریز رنجان (زیر حوضه رودخانه شاپور)
 23. سیستمهای ژئومورفیک پلایای فیروزآباد
 24. هیدروژئومورفولوژی حوضه آبریز لتیان
 25. روند سیل یابی در حوضه صغاد با استفاده از متغیرهای ژئومورفولوژیک
 26. تحلیل آبرفت شناسی حوضه آبی چغاخور باتوجه خاص به آب شناسی کارست
 27. رابطه شبکه هیدروگرافی با میزان تولید رسوب (زیر حوضه طاسران کبود آهنگ)
 28. مطالعه هیدروژئومورفولوژی حوضه زرین گل
 29. بررسی لند فرمهای آبی در دشت کرون
 30. بررسی تغییرات طبیعی تپه های ماسه ای شرق جاسک
 31. ردیابی آثار ژئومورفیک تغییرات اقلیمی در منطقه سمیرم
 32. ایزوستازی برود تی- حرارتی منطقه آباده، ابرقو و تعامل ژئومورفیک آنها
 33. ارزیابی پتانسیل های فرسایشی منطقه دستکن با استفاده از GIS و RS
 34. نقش ژئومرفولوژی بر ساختار فضایی شیراز
 35. ارزیابی فرسایش و رسوب در پارسل A2 زاینده رود از زیر حوضه سد زاینده رود با استفاده از مدل SLEMSA
 36. بررسی پهنه بندی خطر زمین لغزش با استفاده از روش های آماری (نمونه موردی: حوضه رودخانه ماربر)
 37. ارزیابی رسوب وارد شده به دریاچه سد زاینده رود
 38. ردیابی آثار یخچالی کواترنر در حوضه آبریز رودخانه بوانات
 39. بررسی روند تغییرات مسیر رودخانه کارون با استفاده از تصاویر ماهواره ای( LANDSAT-1974)، (LANDST-1991)،(IRS-2006) مطالعه موردی (شوشتر- اهواز)
 40. ارزیابی توان ژئوتوریسمی تالابهای استان گلستان (آلاگل، آلماگل و آجی گل)
 41. رشته جغرافیای طبیعی

 42. گرایش اقلیم شناسی

 43. عنوان پایان نامه
 44. بررسی یخبندان در ارتباط با محصولات کشاورزی اصفهان
 45. شناخت و بررسی وضعیت رسوبگذاری در سد شهید عباسپور
 46. بررسی پتانسیل هیدروکلیمیائی حوزه قمصر و قهرود در تامین آب شهری کاشان
 47. هیدرولوژی و ژئومرفولوژی حوزه رودخانه سولکان
 48. اقلیم و کشاورزی دشت یزد-اردکان
 49. بررسی اوضاع طبیعی حوزه آبی رودخانه گلپایگان با تاکید بر هیدروکلیما
 50. هیدرولوژی و مسائل آن در حوضه شهرضا-مهیار
 51. نقش اقلیم حیاتی در معماری سواحل جنوب
 52. بررسی پتانسیل هیدروکلیمائی حوزه آبریز رودخانه انگهران
 53. هیدروکلیماتولوژی حوزه رودخانه جهان بین
 54. بررسی وضعیت طبیعی دشت جرقویه سفلی با تاکید بر کاربرد روشهای هیدروکلیماتولوژی در استفاده بهینه از منابع آب
 55. هیدرواقلیم حوزه ماربر
 56. هیدروکلیماتولوژی شاخه رحیمی و بهمن زاده (حوضه آبریز حنا) از سرشاخه های کارون
 57. بررسی پتانسیل هیدروکلیمائی حوضه رودخانه پلاسجان به منظور برنامه ریزی و توسعه عمران
 58. بررسی تحلیلی محورهای زیست محیطی شهرستان داراب
 59. هیدروکلیماتولوژی حوضه رودخانه نور
 60. بررسی جغرافیایی سد لار در تامین آب تهران
 61. اقلیم کشاورزی نیشکر در هفت تپه خوزستان
 62. بررسی پتانسیل های هیدروکلیمایی حوضه آبریز رودخانه کارون از پل شالو تاکدارلندر به منظور برنامه ریزی توسعه و اسکان زندگی عشایر بختیاری
 63. هیدروکلیماتورلوژی حوضه آبریز دره گپ گناوه با تاکید بر برنامه ریزی منابع آب و مدیریت کنترل سیلاب
 64. منابع و مسائل آب دشت رفسنجان
 65. بررسی‌ سیمای‌ طبیعی‌ دشت‌ کازرون‌ با تاکید بر هیدرواقلیم‌
 66. پتانسیلهای‌ هیدرواقلیمی‌ شادگان‌ و نقش‌ آنها در توسعه‌ کشت‌ خرما
 67. بررسی‌ مسائل‌ و مشکلات‌ آب‌ و فاضلاب‌ شهراصفهان‌ با تاکید بر هیدوراقلیم‌
 68. سیمای‌ طبیعی‌ منطقه‌ الیگودرز با تکیه‌ بر هیدرواقلیم‌
 69. بررسی آب، اقلیم و ریخت شناسی حوضه زرچشمه (اسفرجان)
 70. هیدرواقلیم حوضه بشار "یاسوج"
 71. آبخیزداری و مهار سیل در حوضه رود زرد از زیرحوضه های رودخانه جراحی
 72. هیدروژئومورفولوژی حوضه خطیری(زیر حوضه رودخانه قره آقاج )
 73. هیدرولوژی آبهای سطحی حوضه حنیفقان
 74. بررسی توانهای بالقوه هیدروکلیماتولژی حوضه رودخانه چالوس
 75. بررسی اقلیم کشاورزی کشت سویا در جلگه گرگان
 76. پتانسیل های اقلیم کشاورزی روستای بام(شهرستان اسفراین )
 77. اقلیم کشاورزی منطقه فریدن
 78. مطالعه آب و اقلیم حوضه نوژیان با تاکید بر مدیریت منابع آب
 79. تحقیقی در مورد فرسایش مراتع حوضه آبریز کشکان در ارتباط با میزان و شدت بارندگی
 80. نقش‌ اقلیم‌ حیاتی‌ در معماری‌ شهر شهرکرد
 81. نقش‌ اقلیم‌ حیاتی‌ در معماری‌ استان‌ کرمان‌
 82. بررسی‌ اقلیم‌ کشاورزی‌ کشت‌ خرما در منطقه‌ دشتستان‌(استان‌ بوشهر)
 83. بررسی‌ منابع‌ آب‌دشت‌ کنگاور و نقش‌ آن‌ در توسعه‌ کشاورزی‌ شهرستان‌
 84. اثرات عوامل اقلیمی بر زعفران در خراسان جنوبی‹‹مطالعه موردی بیرجند››
 85. بررسی رابطه شدت-مدت بارش و حجم سیلاب ناشی از آن در حوضه آبخیز سراب
 86. تحلیل اثرات اقلیمی در توسعه کشت پسته دشت یزد ـ‌ اردکان
 87. اقلیم کشاورزی حوضه آبخور زاینده رود با تاکید بر کشت برنج
 88. اقلیم معماری جزیره کیـــــــــش
 89. هیدرواقلیم حوضه رودخانه خشک شیراز و توسعه شهری
 90. مطالعه و بررسی آلودگی هوای شهر اصفهان و عوامل اقلیمی موثر بر آن
 91. بررسی و برآورد سیلاب حوضه آبریز شاهین شهر( با تاکید بر عوامل تاثیرگذار و مدیریت آن )
 92. بررسی اثرات اقلیم بر کشت بادام با تاکید بر سرمازدگی در حوزه‏های شهرکردـ سامان
 93. اقلیم کشاورزی شهرستان فیروزآباد با تأکید بر کشت ذرت دانه‏ای
 94. بررسی رابطه اقلیم و معماری در شهر نیشابور
 95. تأثیرات اقلیم بر روی محصول سیب در منطقه سمیرم
 96. اقلیم کشاورزی حوزه آبخور هراز با تأکید بر کشت ارقام پر محصول برنج
 97. تحلیلی بر مدیریت منابع آب کشاورزی برخوار
 98. اقلیم کشاورزی ممسنی در رابطه با کشت برنج
 99. اقلیم کشاورزی لامرد با تأکید بر کشت گندم
 100. مدیریت پایدار منابع آب در شبکة آبیاری اراضی سمت راست سد انحرافی نکوآباد با تأکید بر اقلیم
 101. بررسی اقلیم استان چهارمحال وبختیاری به منظور توسعه ی گردشگری
 102. بررسی پتانسیلهای هیدرواقلیمی حوضه آبریز دریاچه سد کرخه
 103. اقلیم کشاورزی دشت برخوار با تاکید بر کشت پسته
 104. پهنه بند اقلیمی استان بوشهر
 105. بررسی اقلیمی سیلابهای سال آبی 72-1371 کارون تا شالو
 106. اقلیم کشاورزی دشت کوار با تاکید بر کشت گندم
 107. مدیریت منابع آب و تأثیر نوسانهای فراسنج های اقلیمی در حوضه تجن
 108. تحلیل روند رطوبت جو ایران در نیم سده گذشته
 109. شناسایی نقش الگوهای پیوند از دور نیمکره شمالی بر دمای ایران
 110. بررسی اقلیم کشاورزی منطقه جرقویه سفلی با تاکید برکشت پسته
 111. شناسائی تیپ های همدید هوای ایستگاه سنندج طی دوره زمانی 1383-1339
 112. مدیریت دریاچه سدزاینده‌ رود و تاثیرات زیست محیطی آن
 113. ردیابی پیچانه های تراز 500 هکتوپاسکال ایران در دوره 2003-1974
 114. بررسی اقلیمی و پهنه بندی مناطق سیل خیز حوضه زاینده رود
 115. بررسی نقش تغییرات اقلیمی در کاهش یا تشدید بلایای جوی با تاکید بر خشکسالی (مطالعه موردی : حوضه آبخور زاینده رود)
 116. بررسی همدید الگوهای زمانی و مکانی بارش در ایران مرکزی
 117. تحلیل همدیدی بارشهای سنگین استان بوشهر
 118. بررسی سیر خشکسالی اقلیمی و اثرات آن بر نظام کشاورزی استان بوشهر طی سال های 1385-1340
 119. اقلیم کشاورزی حوضه رودخانه شور دهاقان
 120. بررسی اقلیم کشاورزی کبوترآباد با تاکید برکشت گندم M73_18
 121. شناسایی تیپ‌های همدید منطقه اقلیمی خزر
 122. شناسایی تیپ‌های هوای منطقه اقلیمی ایران مرکزی
[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:11 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

گرايش ژئومورفولوژي

عنوان پايان نامه

استاد مشاور

استاد راهنما

نام و نام خانوادگي

تاريخ دفاع

رديف

تحليل سيماي مورفولوژيکي-هيدرولوژيکي فرسايش کارستي و اهميت آن در مديريت محيط( مطالعه موردي : حوضة آبي اخلمد در دامنه شمالي کوههاي بينالود )

دکتر ايران غازي دکتر احمد افراسيابيان

دکتر حسنعلي غيور دکتر محمدحسين رامشت دکتر سعدالله ولايتي

محمدعلي زنگنه اسدي

80.3.8

1

بررسي و تحليل پالئوژئومورفولوژي پلاياي گاوخوني با تکنيک سنجش از دور و G.I.S دکتر محمدرضا کاوياني دکتر عباس عليمحمدي دکتر محمدحسين رامشت دکتر مسعود معيري عبدالله سيف 84.6.27

2

نقش تغييرات سطوح اساس محلي و اقليمي دوره کواترنري بر تحولات ژئومورفولوژيکي (مورد مطالعه: حوضه رودخانه کر) دکتر حسنعلي غيور دکتر محمدحسين رامشت دکتر مسعود معيري سيد عبدالعلي کمانه 85.4.4 3
تأثير فرمها و فرآيندهاي ژئومورفيک بر منابع آب زيرزميني مطالعه موردي پلاياي داراب دکتر سيد ابوالفضل مسعوديان دکتر محمدحسين رامشت دکتر ايران غازي دکتر مسعود معيري صمد فتوحي 86.4.25 4

رشته جغرافياي طبيعي

گرايش اقليم شناسي

عنوان پايان نامه

استاد مشاور

استاد راهنما

نام و نام خانوادگي

تاريخ دفاع

رديف

بررسي نظام تغييرات زماني-مکاني بارش در ايران زمين

دکتر محمدرضا کاوياني

دکتر حسنعلي غيور دکتر محمدحسين رامشت

سيد ابوالفضل مسعوديان

77.2.-

1

هيدرولوژي و مديريت منابع برف در حوضه سد زاينده رود

-

دکتر حسنعلي غيور دکتر محمدرضا کاوياني

محمد مسيبي

77.12.4

2

بررسي نقش عوامل هيدرواقليم در وقوع حرکات توده اي در حوضه کارون مياني با توجه به نقش رسوبزايي آنها

دکتر جعفر غيوميان محمود فاطمي عقدا

دکتر حسنعلي غيور دکتر محمدحسين رامشت

نسرين نيک انديش

78.8.5

3

بررسي وضعيت بارش و امکان افزايش آن در حوضة آبي زاينده رود

دکتر محمدرضا کاوياني دکتر حسنعلي غيور

دکتر هوشنگ قائمي

محمدحسين مبين

78.11.18

4

تجزيه و تحليل آماري- اقليمي سريهاي زماني دما در ايران “ برازش مدلهاي ARIMA بر داده هاي دمايي و توجيه تغييرات دما بوسيلة توابع انتقال “

دکتر هوشنگ قائمي دکتر منوچهر خردمندني

دکتر محمدرضا کاوياني دکتر حسنعلي غيور

حسين عساکره

80.12.15

5

پديده انسو (ENSO) و تغيير پذيري اقليم جنوب شرق ايران

-

دکتر محمدرضا کاوياني دکتر حسنعلي غيور

محمود خسروي

81.2.8

6

بررسي سينوپتيكي سيلاب رودهاي دامنه غربي زاگرس (با تأكيد بر حوضه‌هاي آبي كرخه و كارون – دز)

دکتر هوشنگ قائمي دکتر جواد خوشحال

دکتر محمدرضا کاوياني دکتر حسنعلي غيور

رحيم حجتي زاده

81.9.17

7

بررسي تأثير عوامل اقليمي بر روي محصولات كشاورزي در استان چهارمحال وبختياري

دکتر سيد حسن حسيني ابري

دکتر محمدرضا کاوياني

اسماعيل اسدي بروجني

81.9.17

8

بررسي بزرگي، گستره و فراواني سيل در حوضة رودخانه تجريش

دکتر ابوالفضل مسعوديان

دکتر حسنعلي غيور دکتر محمدرضا کاوياني دکتر مسعود معيري

بهرام محسني

82.6.31

9

بررسي تحول ژئومورفولوژيكي ساحل تنگه هرمز

دکتر حسين نگارش

دکتر محمدحسين رامشت

مرتضي کريمي کردآبادي

82.10.22

10

بررسي اقليمي خشكسالي‌هاي ايران و راهكارهاي مقابله با آن(مطالعه موردي شش حوضه واقع در غرب و شمال غرب ايران)

دکتر ابوالفضل مسعوديان

دکتر محمدرضا کاوياني دکتر حسنعلي غيور دکتر عبدالرسول تلوري

مهران لشني زند

83.3.6

11

پهنه بندي آماري نواحي بارشي ايران

دکتر محمدرضا کاوياني

دکتر ابوالفضل مسعوديان دکتر حسنعلي غيور

هوشمند عطائي

83.12.10

12

بررسي زيست اقليم گياهي حوضه آبخيز زاينده رود

دکتر غلامعلي کمالي

دکتر محمدرضا کاوياني دکتر ابوالفضل مسعوديان

مرتضي خداقلي

84.4.1

13

تحليل زماني- مکاني دماي ايران در نيم سده گذشته دکتر محمدرضا کاوياني دکتر سيد ابوالفضل مسعوديان دکتر حسنعلي غيور مجيد منتظري 84.7.9 14
بررسي تغييرات زماني – مکاني دما و بارش درحوضه آبريزمارون دکتر سعيد اسلاميان دکتر محمدرضا کاوياني دکتر ابوالفضل مسعوديان سعيد موحدي 84.7.27 15
پهنه بندي دماي موثر در سطح کشور با تأکيد بر جغرافياي نظامي دکتر سيد يحيي صفوي دکتر محمدرضا کاوياني دکتر حسنعلي غيور نصراله پاينده 84.11.23 16
پهنه‌بندي زيست‌اقليم معماري بومي و بهينه‌سازي سوخت و انرژي (مطالعه موردي: استان اصفهان) دکتر محمود هدايت دکتر جواد خوشحال دکتر ايران غازي عباسعلي آروين 84.12.16 17
برآورد حداكثر بارش و سيلاب محتمل در حوضه كارون شمالي دکتر حسنعلي غيور دکتر جواد خوشحال داريوش رحيمي 85.4.19 18
بررسي سينوپتيك انرژي باد در منطقه سيستان - دکتر محمدرضا کاوياني دکتر سيد ابوالفضل مسعوديان امير گندمکار 85.6.20 19
شناسائي الگوهاي گردشي ايجادکننده سيلاب در حوضه مند دکتر حسنعلي غيور دکتر محمدرضا کاوياني دکتر سيد ابوالفضل مسعوديان بهرام نجف پور 85.10.25 20
تحليل سينوپتيكي – آماري روند تغييرات بارش و دما در ايران (از سال هاي 1997-1951) - دکتر محمدرضا کاوياني دکتر حسنعلي غيور سيد منصور شاهرخوندي 85.12.23 21
بررسي تأثير عوامل هواشناسي بر روي شاخص کيفيت هوا در شهر اصفهان دکتر محمدباقر بهيار دکتر مجيد آزادي دکتر مرتضي طالبي دکتر جواد خوشحال دکتر ايران غازي ويکتوريا عزتيان 86.10.24 22

[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:9 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

گرايش ژئومورفولوژي

عنوان پايان نامه

استاد مشاور

استاد راهنما

نام و نام خانوادگي

تاريخ دفاع

رديف

تحليل سيماي مورفولوژيکي-هيدرولوژيکي فرسايش کارستي و اهميت آن در مديريت محيط( مطالعه موردي : حوضة آبي اخلمد در دامنه شمالي کوههاي بينالود )

دکتر ايران غازي دکتر احمد افراسيابيان

دکتر حسنعلي غيور دکتر محمدحسين رامشت دکتر سعدالله ولايتي

محمدعلي زنگنه اسدي

80.3.8

1

بررسي و تحليل پالئوژئومورفولوژي پلاياي گاوخوني با تکنيک سنجش از دور و G.I.S دکتر محمدرضا کاوياني دکتر عباس عليمحمدي دکتر محمدحسين رامشت دکتر مسعود معيري عبدالله سيف 84.6.27

2

نقش تغييرات سطوح اساس محلي و اقليمي دوره کواترنري بر تحولات ژئومورفولوژيکي (مورد مطالعه: حوضه رودخانه کر) دکتر حسنعلي غيور دکتر محمدحسين رامشت دکتر مسعود معيري سيد عبدالعلي کمانه 85.4.4 3
تأثير فرمها و فرآيندهاي ژئومورفيک بر منابع آب زيرزميني مطالعه موردي پلاياي داراب دکتر سيد ابوالفضل مسعوديان دکتر محمدحسين رامشت دکتر ايران غازي دکتر مسعود معيري صمد فتوحي 86.4.25 4

رشته جغرافياي طبيعي

گرايش اقليم شناسي

عنوان پايان نامه

استاد مشاور

استاد راهنما

نام و نام خانوادگي

تاريخ دفاع

رديف

بررسي نظام تغييرات زماني-مکاني بارش در ايران زمين

دکتر محمدرضا کاوياني

دکتر حسنعلي غيور دکتر محمدحسين رامشت

سيد ابوالفضل مسعوديان

77.2.-

1

هيدرولوژي و مديريت منابع برف در حوضه سد زاينده رود

-

دکتر حسنعلي غيور دکتر محمدرضا کاوياني

محمد مسيبي

77.12.4

2

بررسي نقش عوامل هيدرواقليم در وقوع حرکات توده اي در حوضه کارون مياني با توجه به نقش رسوبزايي آنها

دکتر جعفر غيوميان محمود فاطمي عقدا

دکتر حسنعلي غيور دکتر محمدحسين رامشت

نسرين نيک انديش

78.8.5

3

بررسي وضعيت بارش و امکان افزايش آن در حوضة آبي زاينده رود

دکتر محمدرضا کاوياني دکتر حسنعلي غيور

دکتر هوشنگ قائمي

محمدحسين مبين

78.11.18

4

تجزيه و تحليل آماري- اقليمي سريهاي زماني دما در ايران “ برازش مدلهاي ARIMA بر داده هاي دمايي و توجيه تغييرات دما بوسيلة توابع انتقال “

دکتر هوشنگ قائمي دکتر منوچهر خردمندني

دکتر محمدرضا کاوياني دکتر حسنعلي غيور

حسين عساکره

80.12.15

5

پديده انسو (ENSO) و تغيير پذيري اقليم جنوب شرق ايران

-

دکتر محمدرضا کاوياني دکتر حسنعلي غيور

محمود خسروي

81.2.8

6

بررسي سينوپتيكي سيلاب رودهاي دامنه غربي زاگرس (با تأكيد بر حوضه‌هاي آبي كرخه و كارون – دز)

دکتر هوشنگ قائمي دکتر جواد خوشحال

دکتر محمدرضا کاوياني دکتر حسنعلي غيور

رحيم حجتي زاده

81.9.17

7

بررسي تأثير عوامل اقليمي بر روي محصولات كشاورزي در استان چهارمحال وبختياري

دکتر سيد حسن حسيني ابري

دکتر محمدرضا کاوياني

اسماعيل اسدي بروجني

81.9.17

8

بررسي بزرگي، گستره و فراواني سيل در حوضة رودخانه تجريش

دکتر ابوالفضل مسعوديان

دکتر حسنعلي غيور دکتر محمدرضا کاوياني دکتر مسعود معيري

بهرام محسني

82.6.31

9

بررسي تحول ژئومورفولوژيكي ساحل تنگه هرمز

دکتر حسين نگارش

دکتر محمدحسين رامشت

مرتضي کريمي کردآبادي

82.10.22

10

بررسي اقليمي خشكسالي‌هاي ايران و راهكارهاي مقابله با آن(مطالعه موردي شش حوضه واقع در غرب و شمال غرب ايران)

دکتر ابوالفضل مسعوديان

دکتر محمدرضا کاوياني دکتر حسنعلي غيور دکتر عبدالرسول تلوري

مهران لشني زند

83.3.6

11

پهنه بندي آماري نواحي بارشي ايران

دکتر محمدرضا کاوياني

دکتر ابوالفضل مسعوديان دکتر حسنعلي غيور

هوشمند عطائي

83.12.10

12

بررسي زيست اقليم گياهي حوضه آبخيز زاينده رود

دکتر غلامعلي کمالي

دکتر محمدرضا کاوياني دکتر ابوالفضل مسعوديان

مرتضي خداقلي

84.4.1

13

تحليل زماني- مکاني دماي ايران در نيم سده گذشته دکتر محمدرضا کاوياني دکتر سيد ابوالفضل مسعوديان دکتر حسنعلي غيور مجيد منتظري 84.7.9 14
بررسي تغييرات زماني – مکاني دما و بارش درحوضه آبريزمارون دکتر سعيد اسلاميان دکتر محمدرضا کاوياني دکتر ابوالفضل مسعوديان سعيد موحدي 84.7.27 15
پهنه بندي دماي موثر در سطح کشور با تأکيد بر جغرافياي نظامي دکتر سيد يحيي صفوي دکتر محمدرضا کاوياني دکتر حسنعلي غيور نصراله پاينده 84.11.23 16
پهنه‌بندي زيست‌اقليم معماري بومي و بهينه‌سازي سوخت و انرژي (مطالعه موردي: استان اصفهان) دکتر محمود هدايت دکتر جواد خوشحال دکتر ايران غازي عباسعلي آروين 84.12.16 17
برآورد حداكثر بارش و سيلاب محتمل در حوضه كارون شمالي دکتر حسنعلي غيور دکتر جواد خوشحال داريوش رحيمي 85.4.19 18
بررسي سينوپتيك انرژي باد در منطقه سيستان - دکتر محمدرضا کاوياني دکتر سيد ابوالفضل مسعوديان امير گندمکار 85.6.20 19
شناسائي الگوهاي گردشي ايجادکننده سيلاب در حوضه مند دکتر حسنعلي غيور دکتر محمدرضا کاوياني دکتر سيد ابوالفضل مسعوديان بهرام نجف پور 85.10.25 20
تحليل سينوپتيكي – آماري روند تغييرات بارش و دما در ايران (از سال هاي 1997-1951) - دکتر محمدرضا کاوياني دکتر حسنعلي غيور سيد منصور شاهرخوندي 85.12.23 21
بررسي تأثير عوامل هواشناسي بر روي شاخص کيفيت هوا در شهر اصفهان دکتر محمدباقر بهيار دکتر مجيد آزادي دکتر مرتضي طالبي دکتر جواد خوشحال دکتر ايران غازي ويکتوريا عزتيان 86.10.24 22

[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:9 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

رشته و مقطع

عنوان

استاد راهنما

استاد مشاور

1

خالد بابائی

ارشد-جغرافیای طبیعی

بررسی پتانسیل های معدنی شمال شرق استان کردستان

دکتر علی اکبر رسولی

دکتر حسین عزیز

2

سمیه خالقی

ارشد-جغرافیای طبیعی

نقش فرایندهای ژئومورفیک رودخانه ای در مخاطرات طبیعی

دکتر محمدعلی خورشیددوست

دکتر محمدحسین رضائی مقدم

محمد احمدی

3

ناصر بای

ارشد –

جغرافیای طبیعی

بررسی و پهنه بندی حرکات توده ای با تاکیدبرلغزش (حوضه آبریزمادرسو)

دکتر محمدحسین رضائی مقدم

محمدرضا مهدویفر

خلیل ولی زاده

4

فاطمه سرافروزه

ارشد-جغرافیای طبیعی

طراحی اقلیمی فضاهای مسکونی شهر ارومیه

دکتر سعید جهانبخش

دکتر مجید رضائی بنفشه

دکتر رحمت محمدزاده

5

کیوان حاتمیان

ارشد-جغرافیای طبیعی

تحلیل های سینوپتیکی و آماری بارشهای نواحی غربی کشور

دکتر بهروز ساری صراف

مهندس جواد فرش فروش

6

سام خلاقی

ارشد-سنجش از دور

پائین تغییرات خطوط ساحلی دریای خزر با استفاده از تصاویر ماهواره ای ، مطالعه موردی و سواحل بابلسر تا فریدون کنار)

دکتر علی اکبر رسولی

مهندس سید رمضان موسوی

7

قاسم حسین پور

ارشد-

جغرافیای طبیعی

بررسی پتانسیل های اقلیمی استان آذربایجان شرقی و اردبیل به منظور کشت زیتون

دکتر مجید رضایی بنفشه

دکتر وازگین گریگوریان

8

بنی محمدی

ارشد –جغرافیای طبیعی

مطالعه آگروکلیمای دشت اوباکو

دکتر مجید زاهدی

مهندس خلیل ولی زاده

9

کبری نجفی

ارشد-جغرافیای طبیعی

بررسی اثرات متقابل ژئومورفولوژی و اکوتوریسم از دیدگاه توسعه پایدار با استفاده از مدل تحلیلیSowt

دکتر علی محمدخورشیددوست

دکتر علی اکبر نجفی کانی

10

زهرا عادلی

ارشد-جغرافیای طبیعی

بررسی ژئومورفولوژیکی در مکان یابی دفن زباله های شهری بناب

دکتر علی محمدخورشیددوست

دکتر محمدحسین رضایی مقدم

11

خدیجه خوش نفس

ارشد-جغرافیای طبیعی

تاثیر نوسانات اقیانوس اطلس شمالی بر بارش های غرب ایران

دکتر مجید زاهدی

دکتر بهروز ساری صراف

مهندس جواد فرش فروش

12

مرضیه اسماعیل پور

ارشد –
جغرافیای طبیعی

محاسبه بیلان آب برای استفاده کشاورزی در حوضه جنوبی رود ارس

دکتر جهانبخش و دکتر رضایی بنفشه

دکتر کرمی

13

رضا مطلب فاند

ارشد –
جغرافیای طبیعی

مدل سازی توزیع مکانی بارش های رعد و برقی با استفاده از تصاویر ماهواره ای در محدود شمال غرب کشور

دکتر رسولی

دکتر بهروز صراف

14

سیدمحمد حاج میررحیمی

جغرافیای طبیعی

تجزیه و تحلیل مقادیر بارش نظاره شده توسط سنجنده های ماهواره ای واداره هواشناسی

دکتر رسولی و بوداق جمالی

مهندس بهروز وزیری

15

غلامرضا رنجبر امان محمد

سنجش از دور - ارشد

ارزیابی توان اکولوژی اراضی کشاورزی شهرستان مرند بر اساس توابع تحلیلی تصمیم ساز چند معیاری

دکتر رسولی و دکتر خورشید دوست

مهندس ولی زاده و مهندس الماس پور

16

محمد رضا نیکجو

جغرافیای طبیعی (دکتری)

( ژئومورفولوژی )

تحلیل روند تغییرات بیوژئومورفولوژیک حوضه آبخیز بجوشن چای و تاثیر آن بر فرسایش دامنه ای و تولید رسوب

دکتر روستایی

دکتر خورشیددوست

17

هادی نیری

جغرافیای طبیعی (دکتری)

( ژئومورفولوژی )

تحلیل دینامیک و شکل مجزا در حوضه آبریز رودخانه مهاباد

دکتر روستایی

دکتر رضایی مقدم

18

محمدرضا قدری

جغرافیای طبیعی
( ژئومورفولوژی )

نقش مورفوتراویتونیک در پیدایش و توسعه پدیده های کارستی مطالعه موردی

دکتر رضایی مقدم

دکتر محسن موید

19

مهرداد سبحانی جهانی

جغرافیای طبیعی
( ژئومورفولوژی ) ( دکتری )

بررسی تاثیر تغییرات کاربردی اراضی بر ویژگی های هیدروژئومورفولوژی حوزه تهم چای

دکتر رضایی مقدم

20

سمیه خسروی

جغرافیای طبیعی - ارشد

تحول زئومورفولوژی دامنه شمالی شرقی کوه کرکس و دشت های پیرامون آن

دکتر شهرام روستایی و خانم دکتر رجبی

دکتر داود مختاری

21

سمیه کریمی

جغرافیای طبیعی - ارشد

بررسی تحول ژئومورفویک دامنه ها در منطقه کرمان

دکتر شهرام روستایی و آقای دکتر ایرج جباری

دکتر معصومه رجبی

22

عثمان مجیدی داشلی برون

جغرافیای طبیعی - ارشد

بررسی اثرات عناصر اقلیمی بر تصادفات جاده ای ( مطالعه موردی: جاده ساری – رامسر )

دکتر بهروز صراف و دکتر مجید حبیبی نوخندان

مهندس خلیل ولی زاده کامران

23

منیژه جعفری رندی

جغرافیا-
اقلیم شناسی - ارشد

بررسی تاثیر عناصر اقلیمی بر صنعت گردشگری در غرب دریاچه ارومیه

دکتر سعید جهانبخش و دکتر مجید رضایی بنفشه

دکتر ظاهری

24

علی اصغر صیقل

اقلیم شناسی

طراحی اقلیمی فضاهای مسکونی شهر مراغه

دکتر سعید جهانبخش و دکتر علی محمد خورشیددوست

دکتر رحمت محمدزاده


[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:7 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

رشته و مقطع

عنوان

استاد راهنما

استاد مشاور

1

خالد بابائی

ارشد-جغرافیای طبیعی

بررسی پتانسیل های معدنی شمال شرق استان کردستان

دکتر علی اکبر رسولی

دکتر حسین عزیز

2

سمیه خالقی

ارشد-جغرافیای طبیعی

نقش فرایندهای ژئومورفیک رودخانه ای در مخاطرات طبیعی

دکتر محمدعلی خورشیددوست

دکتر محمدحسین رضائی مقدم

محمد احمدی

3

ناصر بای

ارشد –

جغرافیای طبیعی

بررسی و پهنه بندی حرکات توده ای با تاکیدبرلغزش (حوضه آبریزمادرسو)

دکتر محمدحسین رضائی مقدم

محمدرضا مهدویفر

خلیل ولی زاده

4

فاطمه سرافروزه

ارشد-جغرافیای طبیعی

طراحی اقلیمی فضاهای مسکونی شهر ارومیه

دکتر سعید جهانبخش

دکتر مجید رضائی بنفشه

دکتر رحمت محمدزاده

5

کیوان حاتمیان

ارشد-جغرافیای طبیعی

تحلیل های سینوپتیکی و آماری بارشهای نواحی غربی کشور

دکتر بهروز ساری صراف

مهندس جواد فرش فروش

6

سام خلاقی

ارشد-سنجش از دور

پائین تغییرات خطوط ساحلی دریای خزر با استفاده از تصاویر ماهواره ای ، مطالعه موردی و سواحل بابلسر تا فریدون کنار)

دکتر علی اکبر رسولی

مهندس سید رمضان موسوی

7

قاسم حسین پور

ارشد-

جغرافیای طبیعی

بررسی پتانسیل های اقلیمی استان آذربایجان شرقی و اردبیل به منظور کشت زیتون

دکتر مجید رضایی بنفشه

دکتر وازگین گریگوریان

8

بنی محمدی

ارشد –جغرافیای طبیعی

مطالعه آگروکلیمای دشت اوباکو

دکتر مجید زاهدی

مهندس خلیل ولی زاده

9

کبری نجفی

ارشد-جغرافیای طبیعی

بررسی اثرات متقابل ژئومورفولوژی و اکوتوریسم از دیدگاه توسعه پایدار با استفاده از مدل تحلیلیSowt

دکتر علی محمدخورشیددوست

دکتر علی اکبر نجفی کانی

10

زهرا عادلی

ارشد-جغرافیای طبیعی

بررسی ژئومورفولوژیکی در مکان یابی دفن زباله های شهری بناب

دکتر علی محمدخورشیددوست

دکتر محمدحسین رضایی مقدم

11

خدیجه خوش نفس

ارشد-جغرافیای طبیعی

تاثیر نوسانات اقیانوس اطلس شمالی بر بارش های غرب ایران

دکتر مجید زاهدی

دکتر بهروز ساری صراف

مهندس جواد فرش فروش

12

مرضیه اسماعیل پور

ارشد –
جغرافیای طبیعی

محاسبه بیلان آب برای استفاده کشاورزی در حوضه جنوبی رود ارس

دکتر جهانبخش و دکتر رضایی بنفشه

دکتر کرمی

13

رضا مطلب فاند

ارشد –
جغرافیای طبیعی

مدل سازی توزیع مکانی بارش های رعد و برقی با استفاده از تصاویر ماهواره ای در محدود شمال غرب کشور

دکتر رسولی

دکتر بهروز صراف

14

سیدمحمد حاج میررحیمی

جغرافیای طبیعی

تجزیه و تحلیل مقادیر بارش نظاره شده توسط سنجنده های ماهواره ای واداره هواشناسی

دکتر رسولی و بوداق جمالی

مهندس بهروز وزیری

15

غلامرضا رنجبر امان محمد

سنجش از دور - ارشد

ارزیابی توان اکولوژی اراضی کشاورزی شهرستان مرند بر اساس توابع تحلیلی تصمیم ساز چند معیاری

دکتر رسولی و دکتر خورشید دوست

مهندس ولی زاده و مهندس الماس پور

16

محمد رضا نیکجو

جغرافیای طبیعی (دکتری)

( ژئومورفولوژی )

تحلیل روند تغییرات بیوژئومورفولوژیک حوضه آبخیز بجوشن چای و تاثیر آن بر فرسایش دامنه ای و تولید رسوب

دکتر روستایی

دکتر خورشیددوست

17

هادی نیری

جغرافیای طبیعی (دکتری)

( ژئومورفولوژی )

تحلیل دینامیک و شکل مجزا در حوضه آبریز رودخانه مهاباد

دکتر روستایی

دکتر رضایی مقدم

18

محمدرضا قدری

جغرافیای طبیعی
( ژئومورفولوژی )

نقش مورفوتراویتونیک در پیدایش و توسعه پدیده های کارستی مطالعه موردی

دکتر رضایی مقدم

دکتر محسن موید

19

مهرداد سبحانی جهانی

جغرافیای طبیعی
( ژئومورفولوژی ) ( دکتری )

بررسی تاثیر تغییرات کاربردی اراضی بر ویژگی های هیدروژئومورفولوژی حوزه تهم چای

دکتر رضایی مقدم

20

سمیه خسروی

جغرافیای طبیعی - ارشد

تحول زئومورفولوژی دامنه شمالی شرقی کوه کرکس و دشت های پیرامون آن

دکتر شهرام روستایی و خانم دکتر رجبی

دکتر داود مختاری

21

سمیه کریمی

جغرافیای طبیعی - ارشد

بررسی تحول ژئومورفویک دامنه ها در منطقه کرمان

دکتر شهرام روستایی و آقای دکتر ایرج جباری

دکتر معصومه رجبی

22

عثمان مجیدی داشلی برون

جغرافیای طبیعی - ارشد

بررسی اثرات عناصر اقلیمی بر تصادفات جاده ای ( مطالعه موردی: جاده ساری – رامسر )

دکتر بهروز صراف و دکتر مجید حبیبی نوخندان

مهندس خلیل ولی زاده کامران

23

منیژه جعفری رندی

جغرافیا-
اقلیم شناسی - ارشد

بررسی تاثیر عناصر اقلیمی بر صنعت گردشگری در غرب دریاچه ارومیه

دکتر سعید جهانبخش و دکتر مجید رضایی بنفشه

دکتر ظاهری

24

علی اصغر صیقل

اقلیم شناسی

طراحی اقلیمی فضاهای مسکونی شهر مراغه

دکتر سعید جهانبخش و دکتر علی محمد خورشیددوست

دکتر رحمت محمدزاده


[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:7 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

رشته و مقطع

عنوان

استاد راهنما

استاد مشاور

1

خالد بابائی

ارشد-جغرافیای طبیعی

بررسی پتانسیل های معدنی شمال شرق استان کردستان

دکتر علی اکبر رسولی

دکتر حسین عزیز

2

سمیه خالقی

ارشد-جغرافیای طبیعی

نقش فرایندهای ژئومورفیک رودخانه ای در مخاطرات طبیعی

دکتر محمدعلی خورشیددوست

دکتر محمدحسین رضائی مقدم

محمد احمدی

3

ناصر بای

ارشد –

جغرافیای طبیعی

بررسی و پهنه بندی حرکات توده ای با تاکیدبرلغزش (حوضه آبریزمادرسو)

دکتر محمدحسین رضائی مقدم

محمدرضا مهدویفر

خلیل ولی زاده

4

فاطمه سرافروزه

ارشد-جغرافیای طبیعی

طراحی اقلیمی فضاهای مسکونی شهر ارومیه

دکتر سعید جهانبخش

دکتر مجید رضائی بنفشه

دکتر رحمت محمدزاده

5

کیوان حاتمیان

ارشد-جغرافیای طبیعی

تحلیل های سینوپتیکی و آماری بارشهای نواحی غربی کشور

دکتر بهروز ساری صراف

مهندس جواد فرش فروش

6

سام خلاقی

ارشد-سنجش از دور

پائین تغییرات خطوط ساحلی دریای خزر با استفاده از تصاویر ماهواره ای ، مطالعه موردی و سواحل بابلسر تا فریدون کنار)

دکتر علی اکبر رسولی

مهندس سید رمضان موسوی

7

قاسم حسین پور

ارشد-

جغرافیای طبیعی

بررسی پتانسیل های اقلیمی استان آذربایجان شرقی و اردبیل به منظور کشت زیتون

دکتر مجید رضایی بنفشه

دکتر وازگین گریگوریان

8

بنی محمدی

ارشد –جغرافیای طبیعی

مطالعه آگروکلیمای دشت اوباکو

دکتر مجید زاهدی

مهندس خلیل ولی زاده

9

کبری نجفی

ارشد-جغرافیای طبیعی

بررسی اثرات متقابل ژئومورفولوژی و اکوتوریسم از دیدگاه توسعه پایدار با استفاده از مدل تحلیلیSowt

دکتر علی محمدخورشیددوست

دکتر علی اکبر نجفی کانی

10

زهرا عادلی

ارشد-جغرافیای طبیعی

بررسی ژئومورفولوژیکی در مکان یابی دفن زباله های شهری بناب

دکتر علی محمدخورشیددوست

دکتر محمدحسین رضایی مقدم

11

خدیجه خوش نفس

ارشد-جغرافیای طبیعی

تاثیر نوسانات اقیانوس اطلس شمالی بر بارش های غرب ایران

دکتر مجید زاهدی

دکتر بهروز ساری صراف

مهندس جواد فرش فروش

12

مرضیه اسماعیل پور

ارشد –
جغرافیای طبیعی

محاسبه بیلان آب برای استفاده کشاورزی در حوضه جنوبی رود ارس

دکتر جهانبخش و دکتر رضایی بنفشه

دکتر کرمی

13

رضا مطلب فاند

ارشد –
جغرافیای طبیعی

مدل سازی توزیع مکانی بارش های رعد و برقی با استفاده از تصاویر ماهواره ای در محدود شمال غرب کشور

دکتر رسولی

دکتر بهروز صراف

14

سیدمحمد حاج میررحیمی

جغرافیای طبیعی

تجزیه و تحلیل مقادیر بارش نظاره شده توسط سنجنده های ماهواره ای واداره هواشناسی

دکتر رسولی و بوداق جمالی

مهندس بهروز وزیری

15

غلامرضا رنجبر امان محمد

سنجش از دور - ارشد

ارزیابی توان اکولوژی اراضی کشاورزی شهرستان مرند بر اساس توابع تحلیلی تصمیم ساز چند معیاری

دکتر رسولی و دکتر خورشید دوست

مهندس ولی زاده و مهندس الماس پور

16

محمد رضا نیکجو

جغرافیای طبیعی (دکتری)

( ژئومورفولوژی )

تحلیل روند تغییرات بیوژئومورفولوژیک حوضه آبخیز بجوشن چای و تاثیر آن بر فرسایش دامنه ای و تولید رسوب

دکتر روستایی

دکتر خورشیددوست

17

هادی نیری

جغرافیای طبیعی (دکتری)

( ژئومورفولوژی )

تحلیل دینامیک و شکل مجزا در حوضه آبریز رودخانه مهاباد

دکتر روستایی

دکتر رضایی مقدم

18

محمدرضا قدری

جغرافیای طبیعی
( ژئومورفولوژی )

نقش مورفوتراویتونیک در پیدایش و توسعه پدیده های کارستی مطالعه موردی

دکتر رضایی مقدم

دکتر محسن موید

19

مهرداد سبحانی جهانی

جغرافیای طبیعی
( ژئومورفولوژی ) ( دکتری )

بررسی تاثیر تغییرات کاربردی اراضی بر ویژگی های هیدروژئومورفولوژی حوزه تهم چای

دکتر رضایی مقدم

20

سمیه خسروی

جغرافیای طبیعی - ارشد

تحول زئومورفولوژی دامنه شمالی شرقی کوه کرکس و دشت های پیرامون آن

دکتر شهرام روستایی و خانم دکتر رجبی

دکتر داود مختاری

21

سمیه کریمی

جغرافیای طبیعی - ارشد

بررسی تحول ژئومورفویک دامنه ها در منطقه کرمان

دکتر شهرام روستایی و آقای دکتر ایرج جباری

دکتر معصومه رجبی

22

عثمان مجیدی داشلی برون

جغرافیای طبیعی - ارشد

بررسی اثرات عناصر اقلیمی بر تصادفات جاده ای ( مطالعه موردی: جاده ساری – رامسر )

دکتر بهروز صراف و دکتر مجید حبیبی نوخندان

مهندس خلیل ولی زاده کامران

23

منیژه جعفری رندی

جغرافیا-
اقلیم شناسی - ارشد

بررسی تاثیر عناصر اقلیمی بر صنعت گردشگری در غرب دریاچه ارومیه

دکتر سعید جهانبخش و دکتر مجید رضایی بنفشه

دکتر ظاهری

24

علی اصغر صیقل

اقلیم شناسی

طراحی اقلیمی فضاهای مسکونی شهر مراغه

دکتر سعید جهانبخش و دکتر علی محمد خورشیددوست

دکتر رحمت محمدزاده


[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:7 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]
 
علی محمد شاعری، قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست می گوید در حال حاضر استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، یزد و کرمان از جمله استان هایی هستند که در معرض بیشترین تاثیر از گرد و غبار با منشا داخلی قرار دارند و بقیه استان ها از کانون های خارجی مانند کشور عراق، تاثیر می گیرند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، آقای شاعری روز یکشنبه گفت: « طرح مقابله با پدیده گرد و غبار در کشورعراق توسط محققان و کارشناسان ایرانی تهیه و تحویل مسئولان این کشور شده است. بر این اساس مقرر شده در مدت پنج سال ، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار و برای مدت ۱۰ سال ، دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برای بیابان زدایی در این کشور هزینه شود.»

وی افزود: «ایران تاکنون بارها آمادگی خود را به منظور کمک به کشور عراق از لحاظ اجرای طرح و تامین کارشناس مورد نیاز اعلام کرده اما کشور عراق تا کنون هیچ اقدامی در این مورد انجام نداده است.»

آقای شاعری گفت: «در حال حاضر ۲۳ استان کشور تحت تاثیر پدیده گرد و غبار است و کشور عراق باید حل این بحران را در اولویت برنامه های خود قرار دهد و ما نیز از طریق نهادها و مجامع بین المللی با جدیت پی گیر این مساله هستیم.»

پیشتر، آقای شاعری گفته بود «بیش از ۲۵ استان کشور با مسئله گرد و غبار و ریزگرد‌ها درگیر هستند و حل این مشکل نیازمند مشارکت جمعی کشورهای ایران، عراق، عربستان و سوریه است و ایران به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد.»

حسن شیخ نیا، معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست،
پیشتر گفته بود بر خلاف سال ۹۰ که صد میلیارد تومان اعتبار برای مهار ریزگردها و ساماندهی تالاب‌ها و دریاچه ها بودجه اختصاص داده شده بود امسال ردیف بودجه خاصی برای این معضل در نظر گرفته نشده است.

به گفته معاون محیط زیست، پیشنهاد یکی ازنمایندگان اختصاص بودجه برای مهار ریزگردها از دستور كار مجلس خارج شد و هر پنج برنامه از لایحه بودجه حذف شد.

ابراهیم رضی، یکی از متخصصان ریه با اشاره به آمار اخیر انجمن آسم و آلرژی ایران
گفته بود که شیوع بیماری آسم در پایتخت شیوع حدود ۳۵ درصدی داشته و گرد و غباری که وارد هوای کشور شده، بیش از پیش خطر بیماری‌های تنفسی را افزایش داده است.
[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:6 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

1. آتوسا بيگدلي/ثاثیر اقلیم و آلودگی هوای تهران بر بیماری سکتۀ قلبی- 94-1990/

2. آتوسا بيگدلي/ بررسی سینوپتیکی الگوهای بارش در سواحل جنوبی دریای خزر/به راهنمايي دكتر بهلول عليجاني/ ۱۳۸۵

3. پتانسیل ها و تنگناهای طبیعی حوضۀ امام زاده ابراهیم شفت- اکبر همتی کلوانی-1387

4. بررسی رابطۀ عناصر اقلیمی و فضاهای آسایش مناسب مسکونی ، مطالعه موردی شهر رشت- 1387

5. تحليل سينوپتيكي الگوهاي بارش فراگير در منطقه آذربايجان – صمد وحدتي -1388

6. بررسی دوره های خشک و تر بهار و تابستان ایستگاه سینوپتیک رشت بر اساس مدل زنجیره ی مارکف – زينب حسن پور خوشقلب – 1388

7. نازنين داوودي –

8. زهرا حسن زاده –

9. فريبا شير جنگ –

[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:5 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

پايان نامه هاي زير به راهنمايي آقاي دكتر بهمن رمضاني انجام گرفته اند.

1. عبدالهی، علی، 1380، هیدروکلیماتولوژی حوزه شهرک ماسوله - گیلان

2. آزادنیا، رحمت، 1382، رابطه بارش – روان آب در حوضه سیاهمزگی شفت- گیلان

3. شاه نظری، مجتبی، 1382، اقلیم و کشاورزی جلگه مرکزی گیلان – کشت کلزا

4. شادپور،محمد،1382، هیدروکلیماتولوژی حوضه چوبر شفت- گیلان

5. شادپور، آرش،1382، اکوتوریسم دره ناورود،اسالم، گیلان

6. بذر پرست ،مجید، 1382، اکوتوریسم دره قلعه رودخان فومن، گیلان

7. خوشحال، رجبعلی، 1383، اقلیم و کشاورزی ،کشت گیاه توتون در تالش- گیلان

8. هاشم نیا، گلناز،1383 ، اقلیم و کشاورزی شرق گیلان- کشت سویا

9. شیرزاد، فرزاد، 1383، خشکسالی و اثرات آن روی رشد قطری درخت صنوبر و توسکا در صومه سرا – گیلان

10. نورانی ، مرضیه، 1383، بررسی شرایط مناسب همسازی اقلیم با شرایط فضای آموزشی –سنگر- گیلان

11. رضایی،عسگر،1383، سیمای طبیعی شهرستان فومن- گیلان

12. خمیرانی ،حسین، 1384، بررسی نقش عناصر اقلیمی و بیماریهای قلبی و عروقی –مطالعه موردی : رشت ومنجیل- گیلان

13. فلاح، معصومه، 1384، بررسی پتانسیل کشاورزی صومعه سرا- گیلان

14. معروف،زینت،1384،بررسی همسازی فضا های آموزشی با شرایط اقلیمی شهر سیاهکل، گیلان

15. همتی،هاجر،1384،بررسی رابطه اقلیم ،توپوگرافی و پوشش گیاهی با RSوGIS در - رودسر- گیلان

16. سفیدی،علی،1384، اکوتوریسم تالاب انزلی- گیلان

17. کاظمی،لادن،1385،اقلیم و کشاورزی شرق گیلان-کشت گیا ه صنعتی آفتابگردان

18. زهیدی،محمود،1385،اکوتوریسم شهرستان بندر انزلی – گیلان

19. فرزانه فر،آتنا، 1385،پراکندگی جغرافیایی بیماری سرطان مری در شرق مازندران

20. حنیفی،اعظم،1385، پراکندگی جغرافیایی بیماری سرطان مری و معده در استان گیلان

21. دریایی،مهران،1385،شناخت خشکسالی و اثرات آن در کشاورزی تنکابن- مازندران

22. قربانی نژاد،صدیقه،1386، پراکندگی جغرافیایی بیماری گواتر در گیلان

23. دخت محمد، مریم، 1386،بررسی امکان تشکیل جزیره گرمایی در شهر رشت- گیلان

24. کیانپور،حسن،1386،بررسی آسایش اقلیمی اکوتوریسم ماسوله – گیلان

25. حسین دوست،جعفر،1386،بررسی اکوتوریسم شهرستان صومه سرا –گیلان

26. احمد پور، احمد، 1386، مقایسه اقلیم بنادر انزلی و امیر آباد در گیلان و مازندران

27. علی حنیفه : 1387- بررسی تغییرات مؤلفه های بیلان هیدرولوژی لاهیجان چابکسر

28. کتایون فهیمی – 1387- بررسی پتانسیل اکوتوریسم کوهستانی تالش و مقایسه آن با کنتیک مالزی

29. مریم دخت محمد – 1387 – بررسی جزیره گرمایی شهر رشت .

30. بالادست – 1387 – بررسی رابطه دبی سیلابی با عناصر فیزیوگرافیک در حوضه های غرب گیلان . .

31. زینب جوینده – 1387 – خشکسالی و اثرات آن روی منابع آب حوضه تالاب انزلی .

32. مرضیه تاتینا – 1387- بررسی پتانسیل دمایی استان گیلان .

33. مریم فهیمی ؛ 1388 ؛ مقایسه پتانسیلهای اکوتوریسم مریان تالش با کنتینگ مالزی

34. متين حميدي:1388:

35. ندا احساني

36. منيژه كريمي

37. علي اكبر تقوي

38. اعظم شفيقي

39. كبري تجلي فر

[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:4 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

باسمه تعالی

فهرست پايان نامه های اقليم شناسی گروه جغرافيای دانشگاه رازی کرمانشاه


نام و نام خانوادگی

دانشجــو

استـاد

راهنما

موضوع پايان نامه

تاريــخ دفــاع

1

فرشـاد مـرادی

دکتر ذوالفقاری

تعيين درجه آسايش و ويژگيهای معماری اقليمی در کرمانشاه

مهر 82

2

حـيدر عابدزاده

دکتر ذوالفقاری

تحليل سينوپتيک سيستمهای گرد و غبار در غرب ايران

تير 84

3

سيدعليرضا علـوی

دکتر ذوالفقاری

بررسی تغييرات تصادفی بارش اصفهان

تير 84

4

علــی بهــارلو

دکتر ذوالفقاری

تحليلی برتغييرات ضريب برفی در شمالغرب ايران

بهمن 84

5

مريم شمس خرم آبادی

دکتر ذوالفقاری

بررسی رابطه دماهای بيشينه و کمينه مطلق سالانه در ايران

آبان 85

6

پريوش رادمهــر

دکتر ذوالفقاری

بررسی نيازهای سرمايشی و گرمايشی در شمال غرب ايران

آبان 85

7

فاطمه شهبازی چگانی

دکتر ذوالفقاری

بررسی ويژگيهای زمانی و مکانی آسايش اقليمی در سواحل شمالی ايران

تير 86

8

جمـال اســدی

دکتر ذوالفقاری

بررسی اثرات يخبندان برگشت گندم در شمالغرب ايران

تير 86

9

محمــد بهــرامی

دکتر ذوالفقاری

بررسی آماری دوره های بارش روزانه در ايران

اسفند 86

10

مهــدی فشــی

دکتر ذوالفقاری

بررسی نسبت حداکثر بارشهای روزانه به بارشهای سالانه در گستره ايران

اسفند 86

11

مهـدی حشمتی جديد

دکتر ذوالفقاری

بررسی تغييرات بالاتريت بارشهای روزانه در ايران

مهر 87

12

فاطمه حيــدری

دکتر ذوالفقاری

کاربردشاخص های دما-فيزيولوژيک PET و PMV برای تعيين تقويم زمانی اقليم گردشگری سواحل جنوبی ايران

اسفند 87

13

طيبـه سجادی فــر

دکتر ذوالفقاری

پيش بينی تاريخ وقوع آخرين يخبندانهای بهاره در شمالغرب ايران با استفاده از روش شبکه عصبی مصنوعی

اسفند 87

14

منوچهر محمدی مقدم

دکتر ذوالفقاری

بررسی اقليم گردشگری استان کرمانشاه با استفاده از شاخص های دمای مؤثر استاندارد و دمای معادل فيزيولوژيک

خرداد 89

15

ليــلا صحـرايی

دکتر ذوالفقاری

تعيين ويژگيهای معماری اقليمی در استان ايلام

اسفند 89

16

علـی کاکاونـدی

دکتر ذوالفقاری

ارتباط بين اولين بارش پاييزی و ميزان بارش سالانه در منطقه غرب و شمالغرب کشور

اسفند 89

17

فرياد شاقبادی

دکتر ذوالفقاری

بررسی شرايط سينوپتيکی حاکم بر دوره های آلودگی هوا در شهر کرمانشاه

ارديبهشت 90

18

الهـه رشيدی ناصرخانی

دکتر ذوالفقاری

تأثير بلوکينگ بر دوره های خشک غرب و شمالغرب ايران

ارديبهشت 90

19

حاجيمراد مرادی فر

دکتر مجرد

مدلسازی رابطه بارش با ارتفاع در منطقه زاگرس

تير 80

20

غلامحسين قبادی دارابخانی

دکتر مجرد

بررسی و پيش بينی تاريخهای آغاز و خاتمه يخبندان و اثرات آن برروی جوانه زنی گندم در غرب ايران

تير 80

21

محمدرضا سيفـی

دکتر مجرد

بررسی تأثير فرود مديترانه ای بر بارشهای دوره سرد سالهای72-1971 وخشکسالی 73-1972 درزاگرس

تير 81

22

مسعود آژغ

دکتر مجرد

بررسی تغييرات زمانی و مکانی خشکسالی در غرب ايران

بهمن 81

23

شيــدا نصيری

دکتر مجرد

برآورد بارش مؤثر و نياز آبی برای کشت برنج در جلگه مازندران

ارديبهشت 83

24

سميه حسينی فرد

دکتر مجرد

مکانيابی نواحی مستعد جهت توسعه فيزيکی کلان شهر تهران با تأکيد بر برخی عوامل اقليمی

خرداد 85

25

مهيــن گودرز بخش

دکتر مجرد

بررسی ويژگيهای کمی موجهای يخبندان پاييزه شمال غرب و غرب با تأکيد بر خصوصيات سينوپتيک موجهای شاخص

تير 85

26

حميدرضا اکبــری

دکتر مجرد

بررسی ويژگيهای کمی موجهای يخبندان بهاره شمالغرب و غرب ايران با تأکيدبر خصوصيات سينوپتيک موجهای شاخص

تير 85

27

سعيــد بساطی

دکتر مجرد

رونديابی و پهنه بندی دماهای ميانگين حداکثر و بالاترين دماها در ايران

مهر 85

28

بهمــن جــوادی

دکتر مجرد

ارزيابی روند و ناموزونی های مکانی و زمانی دماهای حداقل در گستره ايران

دی 85

29

رضــا نظــری

دکتر مجرد

بررسی تغييرات دامنه ای شبانه روزی دما در ايران

تير 86

30

محمــد غفوری زاده

دکتر مجرد

بررسی قابليت اقليمی کشت زعفران در استانهای کرمانشاه و کردستان

اسفند 86

31

شهرام همتــی

دکتر مجرد

امکان سنجی اقليمی نصب توربين های بادی در استانهای کرمانشاه و کردستان

اسفند 86

32

ليــلا عثمـانی

دکتر مجرد

تحليل خشکسالی های شمالغرب و غرب ايران با اسافاده از شاخص بارش استاندارد شده SPI

خرداد 88

33

محمدامين کنگاوری

دکتر مجرد

تحليلی بر شاخص های رطوبتی ( نسبت مخلوط و رطوبت نسبی ) در ايران

خرداد 88

34

حميدرضا الفت ميری

دکتر مجرد

پيش بينی بارشهای سالانه سال بعد برمبنای برخی از عناصر اقليمی دوره سرد سال قبل در ايستگاههای سينوپتيک کرمانشاه و همدان با استفاده از شبکه عصبی مصنوعی

بهمن 88

35

کامران مــرادی

دکتر مجرد

رونديابی و پهنه بندی ميزان ساعات آفتابی در ايران

اسفند 88

36

پروين المــاسی

دکتر مجرد

بررسی رابطه بين دماهای حداقل سطح زمين و محفظه هواشناسی در غرب ايران

اسفند 89

37

حديث صادقی

دکتر مجرد

بررسی رابطه دمای سطح زمين با اعماق مختلف خاک( مطالعه موردی استان کرمانشاه )

خرداد 90

38

آزيتــا معــاونی

دکتر براتی

تعيين و بررسی شاخص آسايش اب و هوای دريازده ايستگاه منتخب کشور

شهريور 80

39

محمدرضا ابريفـام

دکتر براتی

تحليل سينوپتيک توده های هوای ورودی به غرب ايران در سال 84-1383

شهريور 80

40

فاطمـه عاشـوری

دکتر براتی

طراحی و تحليل الگوهای سينوپتيک بادهای سواحل خزر طی سالهای 85-1383

مهر 83

41

عبدالـواسع زنــدی

دکتر براتی

تغييرات آب و هوايی و سرماهای شديد ايران

فروردين 84

42

سيد شفيع موسوی

دکتر براتی

بررسی ويژگيها و علل تغييرات آب و هوايی دوره های گرم افراطی ايران در فصل سرد

فروردين 84

43

نرگـس هاشم زاده

دکتر براتی

طراحی الگوهای روابط زمانی – مکانی آهنگ دما ميان بهار و تابستان ايران

خرداد 85

44

فرشته زاهـدی

دکتر براتی

پهنه بندی ايران بر پايه روزهای برفی

تير 85

نام و نام خانوادگی

دانشجــو

استـاد

راهنما

موضوع پايان نامه

تاريــخ دفــاع

45

افسـانه ويســی

دکتر براتی

پهنه بندی ايران بر پايه روزهای مه آلود

آبان 86

46

صحبت اله حکمتـی

دکتر براتی

رونديابی بارش های غرب ايران

اسفند 86

47

شاپــور قاضی پور

دکتر براتی

بررسی تغييرات آهنگ ماهانه ، فصلی و سالانه بارش در ايران

اسفند 86

48

ناصــر ملکـی

دکتر براتی

تحليل همديد بارشهای سنگين روزانه غرب ايران

تير88

49

فريبــا کــرمی

دکتر براتی

تحليل همديد توفان های گرد و غبار استان خوزستان

تير 88

50

احمــد هراتيان عرب

دکتر براتی

ريزگردانی آماری متغيرهای دما وبارش ، مطالعه موردی شهر همدان

مهر 88

[ یکشنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۱ ] [ 21:56 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]
طریقه نصب نسخه جدید نیز تفاوت های زیادی با نسخه های قدیمی دارد .روش نصب ArcGIS9.3 به
شرح زیر است. البته ممکن است کراک نرم افزار شما با کراک نرم افزار دیگران تفاوت داشته باشد.


1- پوشه Crack را باز کنید . فایل License.efl9 را در دیسک سخت خود کپی کنید . بهتر است که
این کار را درمسیری با نام C:\Program Files\ArcGIS انجام دهید .
فایل License.efl9 را با NotePad باز کنیدو به جای خط دوم آن ، نام کامپیوتر خود را وارد کنید و
سپس آن را ذخیره کنید .


2- از پوشه Crack\License Manager ، فایل LMSetup.exe را اجرا کنید .
I received license file by email and ... را انتخاب کرده و تکمه Browse را کلیک کنید .
سپس License.efl9 را که ویرایش کرده بودید انتخاب کنید و next را کلیک کنید تا ArcGIS License Manager
نصب شود .
Don't restart your computer را کلیک کنید و به پیام داده شده پاسخ دهید ( OK بزنید ) .


3- همه فایل های مسیر Crack\License Manager Crack را درC:\Program Files\ESRI\License\arcgis9x
کپی کنید .


4- lmtools را اجرا کنید . Configure using services را انتخاب نمایید . تب Config Services را کلیک کنید .
در بخش Path to license file همان فایل License.efl9 خود را بیابید .این فایل با نام License ذخیره شده
است .
بر روی Save service کلیک کنید .
تب Strat/Stop/Reread را انتخاب کنید و Start را کلیک نمایید .
تب Server diags را انتخاب کنید و perform diagnostics را کلیک نمایید .
اگر جمله This license can be checked out را مشاهده کردید .بدین معناست که شما مراحل
تا بدرستی اجرا کده اید .در غیر این صورت باید اشتباه خود را بیابید و دوباره این کار را انجام دهید
تا به نتیجهدرست برسید .


5- ESRI.exe را جرا کنید و ArcGIS9.3 > arcView را نصب کنید .
Install سپس Next
Complete را انتخاب کنید .
اشتباهات زیر را Ignore بزنید :
C:\program file\ArcGIS\Bin\ESDA.dll
C:\program file\ArcGIS\Bin\GAMethodsUI.dll
C:\program file\ArcGIS\Bin\GARender.dll

C:\program file\ArcGIS\Bin\GAMethods.dll

6- پس از اینکه نصب به پایان رسید ،از مسیر Crack\Data Interoperability فایل fme_license.dat را
درمسیر C:\Program Files\ArcGIS\Data Interoperability Extension کپی کنید .


7- مسیر Start Menu->All Programs->ArcGIS را رفته و Desktop Administrator را انتخاب کنید .


8- در پوشه Software Product ، گزینه ArcInfo Floating را انتخاب نمایید .
در پوشه License Manager ، نام کامپیوتر خود را بیابید .
Availability را انتخاب کنید و بر روی ArcInfo Desktop Floating کلیک کنید .


در صورت داشتن مشکل در قسمت نظرات مطرح کنید.

موفق باشید .

[ دوشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:58 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

نظامیان بیش از دیگران، از دیدن تصاویر ماهواره‌ای با توان تفکیک بالا به وجد می‌آیند. چرا که فرآیند کسب اطلاعات ارزشمند نظامی با روش‌های متعارف فرآیندی پیچیده، پرهزینه و اغلب خطرناک است و در ثانی پس از تحمل پیچیدگی، هزینه و خطر کسب چنین اطلاعاتی صحت و درستی آن‌ها را نمی‌توان چندان معتبر دانست.

درحالی که کسب اطلاعات با استفاده از سنجش از دور ماهواره‌ای فرآیندی سریع، مطمئن و با قابلیت‌های پردازش رقومی و دیگر امکانات کار با اطلاعات رقومی همراه است. پیشینه استفاده از فناوری سنجش از دور در کاربردهای نظامی، داستان طولانی و پر افت و خیزی دارد. که پیشینه آن به دوران جنگ جهانی اول و شتاب گرفتن آن به دوران جنگ سرد بازمی گردد. در ابتدا امکانات هوانوردی و عکس‌برداری و تجهیزات، تعبیر و تفسیر محدودی در اختیار داشت، و نخستین گام‌ها با مشکلات فراوانی دست به گریبان بود. اما پیشرفت صنایع هوانوردی و پس از آن فناوری فضانوردی و رواج و توسعه رایانه و امکان ساخت دوربین های رقومی،CCD ‌ها، تجهیزات مخابراتی و توسعه روش‌های پردازش تصویر و ساخت سنجنده‌های ویژه‌ای که فقط در محدوده باند موجی معینی عمل می‌کردند، سنجش از دور نظامی را شتاب تازه‌ای داد و آن را به عامل معتبر و با اهمیتی در شناسایی نظامی تبدیل کرد. هماورد سیاسی ـ نظامی جنگ سرد بین دو قدرت شوروی (سابق) و ایالات متحده، مهم‌ترین عامل رشد سنجش از دور نظامی در سه دهه پس از جنگ جهانی دوم بود. و به ساخت و پرتاب ماهواره‌های تصویربرداری با توان تفکیک بالا با کاربردهای نظامی شتاب فوق العاده‌ای داد. نگرانی‌های اتمی و تلاش برای کشف توانمندی‌های هسته‌ای در سراسر جهان، به ویژه در شوروی سابق و برخی کشورهای جهان سوم، کنجکاوی برای آگاهی از آرایش نیروهای دریایی و بخصوص ناوها و زیر دریایی‌های هسته‌ای و دیده‌بانی، مناقشات منطقه‌ای نیز از عوامل تشدید کننده رو آوردن به فناوری سنجش از دور بوده است. در این نوشتار ضمن اشاره به فناوری سنجش از دور از دیدگاه امکانات ماهواره‌ای و سنجنده‌ها، به طور خلاصه به برخی کاربردهای مهم سنجش از دور نظامی می پردازیم. و به پاره‌ای از روش‌های ضد جاسوسی ماهواره اشاره خواهیم کرد. بدیهی است گزارش حاضر را، می توان مقدمه ای بر « کاربردهای نظامی سنجش از دور » در نظر گرفت و پرداختن به تمام ابعاد موضوع حجم بسیار بیشتری را طلب می‌کند.

سنجش از دور نظامی

سنجش از دور نظامی ـ به طور کلی ـ با تفسیر عکس‌هایی آغاز شد، و پس از آن با ساخت هواپیماهای دور پرواز و بلند پرواز با تجهیزات ویژه عکس‌برداری با توان تفکیک بالا ادامه یافت. اما استفاده از هواپیما برای عکس‌برداری از مناطق هدف، محدودیت‌ها و مشکلات فراوانی دارد. امکان عکس‌برداری منظم با هواپیما محدود است، امکان عکس‌برداری بی درنگ، یعنی دیدن منظره درست پس از عکس‌برداری ممکن نیست. و از همه مهم‌تر، خطر سقوط و حمله به هواپیمای عکس‌برداری از سوی دشمن وجود دارد. افزون بر این موارد، امکان گسیل سریع هواپیماهای جاسوسی عکس‌برداری و دیدبانی منظم همه مناطق وجود ندارد. همین سنجش از دور نظامی از آن جا معلوم می‌شود که در اواخر دهه‌ی پنجاه میلادی یعنی نزدیک به بیست سال پیش پس ار پرتاب نخستین ماهواره دورسنجی منابع زمینی موسوم به لندست1، نخستین ماهواره جاسوسی نظامی به فضا پرتاب شد.

همان طور که اشاره شد جنگ سرد میان شوروی سابق و ایالات متحده، هر دو طرف را وادار کرد تا در زمینه فناوری سنجش از دور نظامی اقدامات جدی و گسترده‌ای انجام دهند. در این کشمکش، شوروی‌ها آغاز کننده رقابت جاسوسی ماهواره‌ای بودند، و موفق شدند تا در اکتبر سال 1957 نخستین ماهواره دورسنجی موسوم به اسپوتنیک1 را در مدار قرار دهند. که تمام جهانیان و ـ به خصوص ـ دانشمندان و فرماندهان نظامی ایالات متحده را شگفت‌زده کرد. اما امریکایی‌ها نیز با شتاب و دوراندیشی فراوان و از هراس پیش افتادن نظامیان شوروی در رقابت‌های فضایی و نظامی ماهواره‌ای برنامه‌های فضایی و ماهواره‌ای خود را ادامه دهند، و سرانجام این تلاش ها در 21 ژانویه سال 1959 به ثمر رسید.21 ژانویه سال 1959، روز موعودی بود که برنامه شناسایی و جاسوسی فضایی ایالات متحد، عروج خود را از دفاتر اداری و مطالعاتی شرکت‌های مطالعاتی و شرکت «لاکهید» نیروی هوایی و سیا به سوی فضای لایتناهی آغاز کرد. ماهواره «دیسکاور1» در این روز، در سکوی پرتاب پایگاه هوایی «واندنبرگ» آمریکا، در انتظار پرتاب به فضای بی پایان و قرار گرفتن در مدار بود. هرچند پرتاب «دیسکاور1» چند روز به تاخیر افتاد، اما سرانجام پرتاب آن با موفقیت انجام شد.

از آن زمان تا به امروز، صدها ماهواره مختلف از این دست ساخته و توسط نیروهای شوروی سابق و ایالات متحده در مدار قرار گرفته است؛ که هدف اصلی آن، تهیه تصویر‌های ماهواره‌ای با توان تفکیک بالا از مناطق مختلف زمین بود. در ابتدا توان تفکیک ماهواره‌ها چندان مطلوب نبود، و عمر ماهواره‌ها نیز کوتاه بود، و از همه مهم‌تر آن که سیستم بازیافت تصویر و فیلم های مربوط با روش بازیافت تصویری بود، که از ماهواره رها می‌شد؛ اما امروز ، روش‌ها از اساس دگرگون شده است، و اصل این فرآیند خیلی مهم رقومی است. توان تفکیک به معنای کوچک‌ترین بعد قابل تشخیص بر روی تصاویر ماهواره‌ای و ویژگی‌های مداری و گردشی ماهواره و نیز ویژگی‌های طیفی که دوربین یا سنجنده نصب شده در یک ماهواره در آن محدوده کار می کند، از جمله مهم‌ترین عوامل موثر در بکارگیری یک ماهواره یا سنجنده برای کاربردهای نظامی است.

به این ترتیب برای درک بهتر امکانات ماهواره‌های دورسنجی موجود در جهان، شناخت سکوها و سنجنده های موجود ضروری است. لازم به ذکر است که در مورد ماهواره‌های نظامی و جاسوسی اطلاعات زیادی در دست نیست. و آن‌چه در این گزارش آمده است تنها دربر گیرنده تمام سکوها و سنجنده‌های موجود تا سال 2002 میلادی است، که بخشی از آن‌ها از جمله ماهواره‌های با «توان تفکیک بالا» و «رادار» و پاره‌ای از اطلاعات دیگر می‌تواند کاربرد نظامی داشته باشد. امروز نظامیان در جهان غرب تعداد بی‌شماری ماهواره‌های نظامی عکس‌بردار و هواشناسی و شنود رادیویی در اختیار دارند، که اطلاعات آن‌ها بسیار محرمانه است. اطلاعات بیشتر در مورد شناسایی و جاسوسی ماهواره‌ای و پیشینه تاریخی آن را، می‌توان در کتاب « چشمان مخفی امریکا در فضا و برنامه ماهواره‌های جاسوسی ایالات متحد آمریکا » ترجمه رضا حائز، انتشارات اطلاعات مطالعه کرد.


[ دوشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:57 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

از گذشته‌هاي دور، دفـاع و جنگ مهمترين انگيزة تـلاش انسان جهت دستيابي بـه روش‌هاي جـديد و فناوري پيشرفته براي برتري بر رقيب بوده است كه موقعيت‌هاي به دست آمده بعدها به زندگي شخصي افراد و علوم غيرنظامي نيز انتقال يافته و جامعة بشري را تحت تأثير قرار داده است. اين موضوع در مورد علومي كه با سرزمين سر ‌و‌ كار دارند، از عينيت بيشتري برخوردار است. نقشه‌هاي توپوگرافي و مدل برجستة زمين كه با استفاده از وسايل ابتدايي تهيه مي‌شدند، بيشتر براي طـراحي و اجراي مانورها و عمليات نظامي بـه كـار رفته‌اند. شناخت زمين و آشنايي بـا ويژگي‌هاي مختلف آن، هنوز عامل مهمي در بـرتري‌هاي نظامي محسوب مي‌شود. انتخاب مكان مناسب براي استقرار نيروها، انتخاب مسيرهاي مناسب براي دستيابي به اهداف، اندازه‌گيري دقيق فاصله‌ها، زاويه‌ها، مساحت و... از مهمترين مشغله‌هاي فكري فرماندهي نظامي بوده و هست. اِعمال آخرين تغييرات ايجاد شده بر روي نقشه‌ها در حداقل زمان ممكن، از نيازهاي اصلي فرماندهان و برنامه‌ريزان عملياتي است (پرهيزكار و فخري، 1379: 133). در اجراي عمليات‌هاي مختلف نظامي و تجزيه‌ و‌ تحليل منطقة عمليات همواره فرماندهان جنگ با اشتباه‌هاي مختلفي از قبيل ناتواني در تشخيص قدرت نظامي دشمن، اشراف كامل نداشتن به منطقة عمليات با توجه به وسعت زياد منطقه و وضعيت توپوگرافي آن، عدم شناسايي دقيق مسيرها و معابر نفوذي دشمن به حيطة تحت فرماندهي و ... روبرو بودند كه گاهي باعث شكست كامل يا تلفات شديد در جنگ و به قيمت از بين رفتن نفرات‌ و تجهيزات و از دست دادن منطقه تمام مي‌شد.

با ايجاد پيشرفت‌هاي چشمگير در فناوري برداشت، نگهداري، پردازش اطلاعات و افزايش حجم اطلاعات در اختيار تصميم‌گيران از يك طرف و استفادة پردامنه از اطلاعات مكاني‌ (نقشه‌هاي متفاوت در مقياس‌هاي گوناگون، عكس‌هاي هوايي و تصاوير ماهواره‌اي) در نيروهاي نظامي، لزوم وجود ابزار مناسب براي كار سريع‌تر و آسان‌تر با اطلاعات فوق، نياز به سرعت بالا در انتقال گزارش‌هاي دريافتي، نمايش آن بر روي نقشه و نشان دادن كجايي وقايع، حساسيت بالاي استفاده از سامانه‌‌هاي متناسب آن نظير GIS را نشان مي‌دهد.

[ دوشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:56 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

با توجه به گستردگی فیزیکی و کالبدی شهرها و افزایش خطرات مترقبه و غیر مترقبه ، پرداختن به کاربری های امدادرسانی اورژانسی نظیر ایستگاهها آتش نشانی در شهرها ضروری به نظر می رسد و در ارتباط با این مسئله مسیریابی بین ایستگاههای آتش نشانی به محل های وقوع حوادث و نقاط تقاضا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد .
از کاربردهای فرایند مسیر یابی می توان به کاربرد این نوع تحلیل در زمینه فعالیتهای اورژانسی نظیر امداد رسانی و آتش نشانی اشاره نمود که نیاز به تعیین بهترین و نزدیکترین مسیر بین دونقطه عرضه و تقاضای خدمات دارد . بارشد و توسعه غیر اصولی شهرها از یک سو و افزایش خطرات ناشی از حوادث مترقبه و غیر مترقبه از طرف دیگر ، ضرورت پرداختن به این خدمات بیشتر آشکار می گردد . به کمک این نوع فرایند نه تنها امکان تعیین بهترین و نزدیکترین مسیر بین چند نقطه فراهم میگردد بلکه موجب کاهش هزینه های مالی و اجتماعی ، کاهش ترافیک درون شهری ، افزایش سرعت در امر امداد رسانی و ... را نیز بهمراه داشته و همچنین منجر به تهیه نقشه منطقه بندی و خدمات رسانی ایستگاههای آتش نشانی در وضعیت موجود به حالت بهینه خواهد گردید .
قابلیت های تحلیل سیستم اطلاعات جغرافیایی ( GIS )
با این مقدمه تحلیل ها ، توابع و مدلهای موجود در بسته های نرم افزاری این سیستم ، کارکرد های بسیار اساسی در تعیین نزدیکترین و بهترین مسیر بین دو نقطه عرضه و تقاضای خدمات و همچنین در تهیه نقشه منطقه بندی خدمات رسانی میتوانند داشته باشند . در فعالیتهای شهرسازی و بخصوص در زمینه تخصیص مکان یابی کاربری های شهری دو نوع تحلیل 1- تحلیلهای مبتنی بر شبکه 2- تحلیلهای فضایی ، کاربرد بسیاری دارند .
در تحلیلهای مبتنی بر شبکه ، معابر و خیابانهای شهری که نقش حیاتی و بنیادینی در جابجائیهای درون شهری ایفا می نمایند بصورت عوارض خطی بکار برده می شوند و به همین دلیل نتایج حاصل از این نوع تحلیل از درجه بسیار بالایی نسبت به تحلیل های نوع دوم که فقط به صورت فضایی به تعیین نزدیک ترین مسیر بین دونقطه می پردازند ، برخوردار می باشند . از توابع و تحلیلهای مبتنی برشبکه میتوان به تحلیلهای Find Best Route و Find Closest Facility و خروجیهای خطی و پلیگونی تحلیل Find Service Area و از تحلیلهای فضایی به تحلیل Spider Diagram اشاره نمود .
جهت تعیین بهترین و نزدیکترین مسیر بین ایستگاههای آتش نشانی موجود در سطح محدوده شهرها ( نقاط عرضه خدمات ) مراکز صنعتی ، تجاری ، مسکونی و ... ( نقاط عرضه خدمات ) روش تحلیل در چند مرحله به شرح ذیل مطرح می گردد :
1- جمع آوری اطلاعات و داده های فضایی و خصیصه ای :
الف ) تهیه و ایجاد لایه شبکه معابر به شکل عوارض خطی .
ب ) ایجاد لایه موقعیت مکانی ایستگاههای آتش نشانی بصورت عوارض نقطه ای .
ج ) ایجاد لایه موقعیت مکانی مراکز مسکونی ، تجاری ، صنعتی بصورت عوارض نقطه ای .
د ) جمع آوری و ورود اطلاعات خصیصه ای مربوط به هریک از عوارض نظیر حجم ترافیک ، محدودیت سرعت در راه ، مشخصات هندسی راه ها ، تقاطع های چراغ دار ، جهت مقاومت حرکت ، سرعتگیر ها ، چرخش ها ، توقفگاهها و ... که با عوارض مختلف نشان داده می شوند .
هـ ) انجام عملیات توپولوژی در محیط نرم افزار .
و ) ایجاد بانک اطلاعاتی .
ز ) آنالیز داده ها در محیط نرم افزار .
2- عوامل مؤثر بر شعاع عملکردی :
الف ) جمعیت ( تراکم خالص مسکونی )
با افزایش این نوع تراکم میزان آسیب پذیری نیز افزایش خواهد یافت . به عبارت دیگر بین تراکم خالص مسکونی و تعداد ایستگاههای آتش نشانی در سطح یک محدوده رابطه مستقیم وجود دارد بر اساس استانداردهای جهانی در ازای هر 50.000 نفر بایستی یک ایستگاه آتش نشانی وجود داشته باشد . چنانچه نیاز یک محدوده به ایستگاههای آتش نشانی از بُعد جمعیت بررسی گردد بطور مثال می بایستیی با احتساب جمعیت 331.893 نفری یک محدوده شهری ، تعداد 6 ایستگاه آتش نشانی وجود داشته باشد .
ب ) مساحت :
از آنجائیکه عامل زمان طبق استانداردهای بین المللی در رسیدن به محل حریق باید بین 3 الی 5 دقیقه باشد ، در نتیجه فعالیت عملیات هر ایستگاه و سرعت ماشینهای آتش نشانی به شعاع معینی محدود می شود . میتوان شعاع عملکردی ایستگاههای آتش نشانی را به کمک معادله زیر محاسبه نمود :

Ro = MA x V x T
که در آن RO = با شعاع عملیاتی تحت پوشش
MA x V = حداکثر سرعت حرکت خودروهای آتش نشانی ( کیلومتر در ساعت )
T = زمان مطلوب برای رسیدن به محل حادثه

ج ) کاربری اراضی :
کاربری اراضی از لحاظ بافت و استقرار واحدهای صنعتی ، تجاری ، مسکونی ، تفریحی ، آموزشی و سیاسی و... در نحوه استقرار ایستگاههای آتش نشانی تاثیر گذار است . بطوریکه نواحی تجاری ، صنعتی و انبار ها بعلت وجود مواد اشتعال زا بیش از انواع کاربری ها در خطر آتش سوزی قرار دارند بر این اساس لزوم ایجاد ایستگاههای آتش نشانی و امداد رسانی در این گونه مناطق و همچنین هسته مرکزی شهرها که دارای بافت ارگانیک و فشرده می باشد ضروری مینماید .
د ) شبکه ارتباطی :
کیفیت و حجم شبکه های ارتباطی ، تراکم وسایل نقلیه ، عرض خیابانها و معابر ، یکطرفه بودن خیابانها ، شیب خیابان و ... در چگونگی استقرار ایستگاههای آتش نشانی بسیار موثرند . زیرا کیفیت شبکه و تراکم آن سرعت متوسط رفت و آمد وسایل نقلیه را تعیین کرده و با مشخص شدن سرعت متوسط ، شعاع عملیاتی هر ایستگاه محاسبه می شود . براساس نتایج طرح توسعه و عمران و حوزه شهرها ؛ سیستم حمل ونقل شهری در بعضی محدوده ها با چند گره ترافیکی رو به رو می باشد . وجود بازار در دل این محدوده ها ، بار ترافیکی بسیار زیادی را براین محدوده ها وارد می سازد . شیب و توپوگرافی بسیار خشن در بعضی قسمتهای شهرها که شبکه عبور و مرور بسیار نا مناسبی را برای این محدوه ها منجر گردیده است .
در بعضی شهرها بافت ارگانیک هسته مرکزی شهر دارای طرح هندسی نامناسب میباشد . با توجه به این مسایل باید در مکان یابی ایستگاههای آتش نشانی در سطح محدوده های شهری تمامی این پارامترها مد نظر قرار گیرد .
هـ ) کیفیت ابنیه :
ساختمانها و بناهای شهر باید از مصالح با دوام و اسکلت فلزی یا بتن آرمه تشکیل شده باشند که عدم وجود این معیار در شهر ممکن است عواقبی را در خصوص میزان آسیب رسانی به شهروندان بعد از وقوع حادثه را در پی داشته باشد . با توجه به این شاخص ها در مکان یابی ایستگاههای آتش نشانی در سطح محدوده ها باید این مسائل لحاظ گردد .
و ) تجزیه و تحلیل داده ها :
پس از جمع آوری داده ها و اطلاعات مورد نیاز و انجام عملیات توپولوژی می بایست اقدام به ایجاد بانک اطلاعاتی از محیط نرم افزار Arcview گردد . سپس اطلاعات خصیصه ای مربوط به هر یک از عوارض به پایگاه اطلاعاتی اضافه و با استفاده از قابلیتهای تحلیل موجود در نرم افزارهای Arcview و Arcinfo به تجزیه و تحلیل توأم داده های مکانی و خصیصه ای پرداخته شوند . در ادامه به نتایج هر یک از این تحلیلها اشاره می گردد :

نتایج حاصل از تحلیل Find Best Route
بهترین مسیر ، مسیری است که دارای کمترین میزان مقاومت بوده باشد. پس از درخواست امداد ، بهترین کار تعیین مسیر ( از لحظ کمُی و کیفی ) بین نزدیکترین ایستگاه آتش نشانی و محل وقوع حادثه آتش سوزی می باشد که تأخیر ناشی از بکارگیری سیستم های سنتی امداد رسانی نتایج منفی بسیار زیادی را به همراه دارد .
اما در سیستم اطلاعات جغرافیایی ( GIS ) پس از درخواست امداد ، آدرس و مشخصات محل وقوع حادثه به سیستم وارد شده و با اجرای تحلیل Find Best Route میتوان در کمترین زمان ممکن بهترین مسیر امداد رسانی را تعیین کرد . در این مسیریابی فاکتورهایی نظیر حجم ترافیک تقاطع ها و گره ها ، مشخصات فیزیکی راهها و ... مد نظر قرار گرفته می شوند
نتایج حاصل از تحلیل Find Closest Ruote
این امکان وجود دارد که نزدیک ترین مسیر بین دو نقطه عرضه ( ایستگاههای آتش نشانی ) و تقاضای خدمات ( محل های وقوع حوادث اعم از تصادف ، آتش سوزی و ... ) بعنوان بهترین مسیر مطرح بوده باشد ، ولی عکس این قضیه صادق نیست چراکه نزدیکترین مسیر می تواند بعلت داشتن تقاطع ها ، گره ها ، مشخصات فیزیکی راهها و ... زمان بیشتری را برای حرکت خودرو های امداد رسانی به خود اختصاص دهد . ولی با این وجود نیاز هست تا نزدیکترین مسیر بین دو نقطه بدون در نظر گرفتن این محدودیت ها تعیین گردد که جهت انجام این کار می توان با انجام تحلیل Find Closest Ruote نزدیک ترین مسیر بین دونقطه را بر روی شبکه تعیین نمود .
نتایج حاصل از تحلیل Find Service Area
برای تعیین شعاع عملکردی هر یک از ایستگاههای آتش نشانی موجود در سطح محدوده شهرها و تعیین میزان مساحت و جمعیت تحت پوشش این مراکز می توان از تحلیل Find Service Area استفاده نمود . با اعمال شعاع عملکردی 1250 تا 1500 متر و اجرای تحلیل فوق الذکر ، نتیجه خروجی به صورت دو نوع عوارض خطی و پلیگونی حاصل می گردد که نشان دهنده شعاع عملیاتی مراکز آتش نشانی موجود در سطح محدوده های شهری می باشد .
نتایج حاصل از تحلیل Spider Diagram
این تحلیل از جمله تحلیل های فضایی موجود در سیستم اطلاعات جغرافیایی ( GIS ) بوده و یکی از تحلیل های تخصیص مکان یابی است که میتوان آن را درجهت تخصیص هر یک از نقاط تقاضا به مراکز عرضه این نوع خدمات ( ایستگاههای آتش نشانی و امداد و نجات ) استفاده کرد و ایجاد نقشه منطقه بندی خدمات بهینه ، برای ایستگاههای امداد رسانی موجود ؛ محدوده های خارج از شعاع عملیاتی بهینه را شناسایی و اقدام به مکان یابی نقاط جدید برای برای ایستگاههای آتش نشانی نمود تا حداکثر پوشش حاصل آید .

[ دوشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:46 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

نشریه ی الکترونیکی جغرافیای ایران حاوی مطالب آموزنده ای در زمینه ی علوم زمین، اکوتوریسم، جغرافیای شهری و روستایی، جغرافیای سیاسی، دور سنجی، جی پی اس و جی آی اس، اقلیم شناسی و جغرافیای عمومی به علاوه ی آخرین اخبار و تازه ها در این شاخه ها:

http://persiangeo.com

وبسایت سازمان نشنال ژئوگرافی:

http://nationalgeographic.com

پایگاه ملی داده های علوم زمین ایران:

http://ngdir.com

مجله ی کانادایی جغرافیا:

http://canadiangeographic.ca

انجمن جغرافی دانان ایالات متحده:

http://aag.org

وبلاگ جغرافیا و هواشناسی:

http://tangestan.blogfa.com

موسسه ی جغرافیایی گیتاشناسی:

http://gitashenasi.com

نقشه های جغرافیایی و تصاویر زنده ی ماهواره ای

در این وبسایت امکان مشاهده ی نقشه ی کره ی زمین همراه با مناطقی که در لحظه ی مشاهده در موقعیت روز و شب قرار دارند فراهم شده است. همچنین کاربر قادر است سیاره ی زمین را از دید ناظری که در ماه یا خورشید قرار گرفته مشاهده کند! بعلاوه کاربر میتواند با انتخاب طول و عرض جغرافیایی مورد نظر خود هر نقطه از سیاره ی زمین را توسط ماهواره از بالا مشاهده کند. در ضمن تصاویر زنده بوده و حتی امکان تجدید کردن آنها در هر زمان فراهم است:

http://www.fourmilab.ch/cgi-bin/uncgi/Earth/action?opt=-p

http://www.fourmilab.ch/earthview/vplanet.html

وبسایت ارائه کننده ی نقشه هایی بی نظیر از قاره ها و کشور های مختلف:

http://www.atlapedia.com

مجموعه ای از اطلسهای کشورهای مختلف جهان:

http://www.capitals.com

مشاهده ی زلزله های سی روز اخیر جهان بر روی نقشه ی جهانی همراه با تعیین عمق زمین لرزه ها و اطلاعات و نقشه های مرتبط:

http://www.civeng.carleton.ca/cgi-bin/quakes

نقشه تهران با قابلیت کلیک جزء به جزء:

http://sahneh.com/tehran/links/map.htm

نقشه ایران با امکان کلیک در قسمتهای زلزله خیز:

http://persia.org/imagemap/imagemap.html

بایگانی تصاویر سرور ماهواره ای بدست آمده از طریق روشهای مادون قرمز، نور مرئی و همراه با بخار آب از نقاط مختلف سیاره ی زمین:

http://www.goes.noaa.gov

دیکشنری جامع سیستم مکان نمای جهانی یا جی آی اس:

http://www.geo.ed.ac.uk/agidict/welcome.html

وبسایت جامعی در زمینه ی جی آی اس:

http://www.hdm.com/index.php

اخبار و تازه های جی آی اس:

http://gisuser.com

[ دوشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:43 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

رعايت نكات ذيل در نگارش مقاله ­هایي كه برای چاپ به فصلنامه جغرافيايي فضای گردشگری ارسال مي­شوند ضروري است:

1-مقاله­هاي پژوهشی و نتايج تحقيقات در زمينه توريسم و گردشگري كه به زبان فارسي نوشته شده و قبلا منتشر نشده­اند، براي چاپ در مجله مورد بررسي قرار خواهند گرفت.

2- مقاله مستند به نتايج پژوهش­هاي نويسنده و يا نويسندگان باشد و به طور همزمان به جاي ديگر براي انتشار فرستاده نشده باشد.

3- مقاله باید بر روي كاغذ A4 با رعايت فاصله (1 سانتيمتر) بين سطرها و حاشيه 5/2 سانتيمتر از چهار طرف، در 3 نسخه همراه با لوح فشرده و يا از طريق پست الكترونيكي ارسال شود.

4- نگارش مقاله تحت نرم افزار Word با فونت لوتوس و سايز 14 صورت گيرد.

5- ارائه صفحه جداگانه شامل عنوان كامل مقاله، نام و نام خانوادگي نگارنده (گان)، مرتبه علمي و نام موسسه­اي كه نگارنده (گان) در آن مشغول به خدمت مي­باشند و مشخص نمودن نويسنده اصلي و مسئول مكاتبات همراه با آدرس تماس و پست الكترونيك آنها الزامي است.

6- اشكال و جداول مي­بايست داراي عنوان گويايي بوده و به منبع، واحد و مقياس آنها نيز اشاره شود. عنوان شكلها در پائين و عنوان جداول در بالاي آنها آورده شوند.

7- واژه ها و اصطلاحات لاتين و خارجي در داخل متن ذكر نشود و در صورت لزوم در پاورقي آورده شود.

8- واحدهاي استفاده شده در مقاله بايستي در سيستم متريك باشند.

روش تدوين:

- عنوان: بايد خلاصه، گويا و بيانگر محتويات مقاله بوده و كمتر از 20 واژه باشد و به همراه نام و نام خانوادگي، سمت و آدرس كامل نويسنده (گان).

- چكيده فارسي: بايد مجموعه­اي فشرده و گويا از مقاله (متشكل از شرح مسئله، روش تحقيق و نتايج) بوده و از 10 سطر (250 واژه) تجاوز نكند.

- واژه­هاي كليدي: حداكثر 7 واژه مرتبط با موضوع مورد بررسي ارائه شود.

- مقدمه: شامل طرح مسئله، پيشينه تحقيق، فرضيه و اهداف پژوهش باشد.

- مواد و روشها: شامل مواد و وسايل بكار رفته در تحقيق، موقعيت منطقه مورد بررسي، شيوه اجراي پژوهش، طرح آماري، روشهاي شناسايي، ارزيابي و چگونگي تجزيه تحليل داده­هاست.

- نتايج: شامل نتايج كمي و كيفي بدست آمده در قالب جدول، نمودار، منحني و يا تصوير باشد.

- بحث و نتيجه­گيري: در اين قسمت نتايج حاصل از تحقيق مورد تحليل و تفسير قرار مي­گيرد و با نتايج ساير پژوهشها مقايسه مي­شود و در نهايت نتيجه گيري كلي و پيشنهاد ارائه مي­شود.

- منابع مورد استفاده:

- ابتدا منابع فارسي و سپس منابع خارجي ذكر شوند و بايستي فقط منابعي كه در متن مقاله استفاده شده­اند قيد شوند.

- ترتيب منابع براساس حروف الفباي نام خانوادگي نويسنده يا نويسندگان باشد.

- در داخل متن فقط نام خانوادگي نويسنده و سال انتشار ذكر مي­شود و چنانچه بيش از دو نويسنده باشد، نام نويسنده اول همراه با واژه "همكاران" و در منابع انگليسي اختصار (et al.) نوشته مي شود.

مثال (استفاده از منابع در داخل متن مقاله):

منبع فارسي: منبع انگليسي:

يك نويسنده: (مخدوم، 1381) يك نويسنده: (Saaty, 2003)

دو نويسنده: (رنجبریان و زاهدی، 1389) دو نويسنده: Saaty & Schmit, 2005))

بيش از دو نويسنده: (زنگی آبادی و همكاران، 1385 ) بيش از دو نويسنده: Saaty et al., 2001))

- چنانچه از يك نگارنده مقاله­هاي منفرد و مشترك ارائه شود در ابتدا مقاله­هاي منفرد و سپس مقاله­هاي مشترك به ترتيب حروف الفباي نام ديگر نويسندگان مرتب مي­شوند و در صورتي كه نويسنده يا نويسندگان چند مقاله مشابه باشند منابع بر اساس سال انتشار از قديم به جديد تنظيم مي­شوند.

- در فهرست منابع نبايستي واژه هايي چون "و همكاران" يا " et al." ذكر شود.

روش ارائه منابع:

مقالات چاپ شده در مجلات:

- نام خانوادگي، حرف اول نام نويسنده اول.،.... و نام خانوادگي، حرف اول نام نويسنده آخر. سال انتشار. عنوان مقاله. نام كامل مجله، شماره جلد (شماره سري یا دوره): شماره صفحات اول و آخر.

مثال: خالدی، ش.، ابدالی، ح. و محمدی، غ. م. 1386. نقش عناصر اقلیمی در تعیین مناطق مستعد کشت دیم با استفاده از GIS. مجله آمایش محیط، 2 (4): 151-172.

Ward, J.S., Parker, G.R. and Fernandina, F.J. 1996. Landscape principles and issues to be considered when developing district plan. European Planning Studies, 25 (3):189 – 202.

مقالات ارائه شده كه در همايش ها و كنفراس هاي علمی:

- نام خانوادگي نويسنده، حرف اول نام نويسنده اول.، ... و نام خانوادگي نويسنده، حرف اول نام نويسنده آخر. سال انتشار. عنوان مقاله. عنوان همایش، محل برگزاري، تاريخ برگزاري: شماره صفحات.

مثال: محمدي­يگانه، ب. و رستمي، ي. 1388. گردشگري روستايي و نقش آن در توسعه پايدار اقتصادي (مطالعه موردي: روستاي اورامان تخت). مجموعه مقالات اولين همايش ملي توسعه پايدار روستايي، دانشگاه رازي كرمانشاه، 17-16شهریور:11- 1.

كتاب:

نام خانوادگي، حرف اول نام نويسنده اول.، ... نام خانوادگي، حرف اول نام نويسنده آخر. سال انتشار. عنوان كامل كتاب. ناشر، محل انتشار. تعداد كامل صفحات.

مثال: مخدوم، م. 1380. شالوده آمایش سرزمین. انتشارات دانشگاه تهران، تهران، 289 صفحه.

Legendre, P., 1998. Numerical Ecology. Elsevier publication, Amsterdam, 853 p.

پايان­نامه:

- نام خانوادگي، حرف اول نام نويسنده. سال نگارش. عنوان پايان­نامه. مقطع و رشته تحصيلي، نام دانشگاه. تعداد كل صفحات.

منابع الكترونيك:

- نام خانوادگي، حرف اول نام نويسنده اول. سال انتشار. عنوان مقاله. نام مجله. شماره جلد. نام سايت اينترنتي.

- چكيده انگليسي (Abstract): معادل و برگردان چكيده فارسي بوده و شامل عنوان مقاله، نام خانوادگي، حرف اول نام، سمت و آدرس نويسنده يا نويسندگان و واژه­هاي كليدي (Key words) می­باشد.

توجه: در صورتي كه مقاله حاصل تحقيق انجام شده در پايان­نامه يا رساله دكتري باشد بايستي اسامي كليه نويسندگان (دانشجو، استادان راهنما و مشاور) ذكر شود.

[ دوشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:38 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]
 

به گزارش شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) به نقل از خبرآنلاین، در بین کشورهای پیشرفته دنیا هستند کشورهایی که به دلیل پیشرفت اقتصادی به محیط زیست آسیب فراوان زده اند شاید چین و آمریکا و هند امروز نمونه هایی برای این بحث باشند.

 


ادامه مطلب
[ دوشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:33 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]

بزرگترین قاره : اسیا

بزرگترین کشورجهان : روسیه
شورترین دریای جهان : بحرالمیت
کوچکترین کشور جهان : واتیکان

کوچکترین قاره جهان : استرالیا

: مرمره کوچکترین دریای جهان

ژرفترین دریاچه جهان : بایکال در سیبری
وسیعترین اقیانوس جهان : اقیانوس ارام
وسیعترین دریای جهان : مدیترانه
پر جمعیت ترین کشور جهان : چین

پر جمعیت ترین شهرجهان: توکیو
بلند ترین قله جهان : اورست در هند
شمالی ترین شهر جهان : همرنست در نروژ
بزرگترین درخت جهان : نوعی کاج بنام سکویا در کالیفرنیا به ارتفاع ۱۱۲ متر
بزرگترین کشور مسلمان جهان : اندونزی
بزرگترین شبه جزیره جهان : هند
سردترین منقطه جهان : سیبری در روسیه
بزرگترین دریاچه جهان : دریاچه خزر
بزرگترین مجمع الجزایر جهان : مجمع الجزایر مالزی
طولانی ترین رود جهان : نیل
پهن ترین رود جهان : آمازون
بلند ترین فلات جهان : تبت
وسیع ترین شبه جزیره جهان : عربستان
وسیع ترین صحرای جهان : صحرای بزرگ افریقا
بزرگترین سلسله کوه جهان : آند
بزرگترین حیوان زمینی جهان : فیل
بلند ترین حیوان جهان : زرافه
بزرگترین پرنده جهان : شتر مرغ

بزرگترین خلیج جهان : مکزیکو

بلند ترین ابشار جهان : انجل در ونزوئلا

عمیق ترین ناحیه ی : گودال ماریال

عظیم ترین یخچال ها : یخچال های قطب جنوب

پر بارن ترین ناحیه : چراپونچی در هند

کم بارش ترین ناحیه : بیابان اتاکامی

گرمترین ناحیه ی جهان : کویر لوت در ایران

سردترین ناحیه ی مسکونی : اویمیاکن در سیبری

[ دوشنبه هفدهم مهر ۱۳۹۱ ] [ 22:8 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]
براساس تازه‌ترين رتبه‌بندي مراكز پژوهشي و دانشگاهي جهان بر اساس شاخص‌هاي سنجه وب دامنه‌هاي اينترنتي موسسات، وب سايت پژوهشگاه اطلاعات و مدارك علمي ايران به عنوان يكي 500 وب سايت برتر موسسات تحقيق و توسعه جهان معرفي شد.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، وب سايت پژوهشگاه اطلاعات و مدارك علمي ايران در تازه‌ترين رتبه بندي سنجه‌هاي ارزيابي وب رتبه 421 را از آن خود كرده است؛ با اين حال وب سايت دانشگاه‌هاي ايران در اين رتبه‌بندي جايگاه نسبتا ضعيفي داشته و بالاترين رتبه آنها كه مربوط به دانشگاه تهران است، جايگاه هزار و 744 جهان( بيست و نهم منطقه) است.

اگر چه هدف از اين ارزيابي، رتبه بندي موسسات بر اساس كيفيت آموزش‌هاي ارايه شده توسط آنها يا وجهه آكادميك آنها نبوده و به همين دليل اين رتبه بندي به مفهوم ارزيابي و مقايسه توان علمي و دانشگاهي آنها نيست اما با توجه به اينكه در آينده نزديك اطلاعات موجود بر وب هر موسسه به يكي از شاخص‌هاي ارزيابي علمي سازمان‌ها و مراكز علمي و پژوهشي خواهد بود، اين مساله بايد مورد توجه جدي قرار گيرد.

كسب رتبه‌هاي اول اين ارزيابي توسط معتبرترين دانشگاه‌هاي دنيا - به ترتيب كاليفرنيا در بركلي، هاروارد، MIT، استنفورد، ايلينويز، ميشيگان و ... - نشان‌دهنده ارتباط نزديك شاخص‌هاي سنجه وب دامنه‌هاي اينترنتي با جايگاه علمي و آكادميك دانشگاه‌ها و موسسات علمي است؛ همچنان كه كسب بيشتر رتبه‌هاي اول خاورميانه توسط دانشگاه‌ها و موسسات علمي تركيه كه پيش از ايران، رتبه اول توليد علم منطقه را در اختيار دارند، موئدي بر اين امر است.

دكتر كبگانيان، معاون پژوهشي وزير علوم چندي پيش در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايسنا در تحليل علت نبود دانشگاه‌هاي ايران در فهرست چند صدتايي دانشگاه‌هاي برتر دنيا نيست، گفته بود: اين كه دانشگاه‌هاي ما جزو فهرست 500 دانشگاه برتر دنيا نيستند به دليل توانمندي كمتر دانشگاه‌هاي ما نيست بلكه به اين دليل است كه به اين مساله اهميت نداده و توانمندي‌هاي خود را ارائه نداده‌ايم. اطلاعات توليد علم بسياري از دانشگاه‌هاي ما نه تنها در وب سايت دانشگاه ارائه نشده كه حتي در داخل دانشگاه نيز شناخته شده نيست و اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها هم از موفقيت‌ها و توانمندي‌هاي علمي همكاران خود اطلاع ندارند.

تنها نگاهي گذرا به وب‌سايت بيشتر دانشگاه‌ها و مراكز علمي - پژوهشي كشور به روشني ضعف اين وب‌سايت‌ها در ارائه استاندارد و اصولي اطلاعات، شاخص‌ها و توانمندي‌هاي علمي دانشگاه‌ها و موسسات مربوطه را نشان مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، رتبه بندي مراكز پژوهشي و دانشگاهي جهان بر اساس شاخص‌هاي سنجه وب دامنه‌هاي اينترنتي موسسات، ‌تعهد موسسات به انتشارات وب محور و ابتكارهاي آنها براي دسترسي آزاد را مورد بررسي قرار داده است.

هدف اين ارزيابي تشويق انتشارات مبتني بر وب و نشان دادن حضور غير منتظره شكافهاي ديجيتالي در جهان آكادميك است. هدف تشويق موسسات و دانشگاهيان به حضور مبتني بر وب است كه مي‌تواند تلاش‌هاي دانشگاهي و علمي آنها را منعكس كند.

اين ارزيابي توسط گروه پژوهشي سنجه‌هاي مجازي CSIC - يكي از بزرگترين سازمانهاي عمومي پژوهشي اسپانيا و مركز اطلاعات و مدارك علمي وابسته به شوراي پژوهش ملي اسپانيا (CINDOC) - صورت گرفته است. بنابر اعلام پژوهشگاه اطلاعات و مدارك علمي ايران، اين گروه يك واحد پژوهشي است كه به عنوان ناظر فعاليت‌هاي پژوهشي و دانشگاهي بر روي وب عمل مي‌كند و هر سال در ماه ژانويه و ژوييه اين سايت به رتبه بندي مراكز پژوهش و دانشگاهي در سراسر جهان بر اساس شاخص‌هاي سنجه وب دامنه‌هاي اينترنتي موسسات اقدام مي‌كند.

اين اقدام نه تنها موجب بازنگري انتشارات علمي و پژوهشي بر روي وب مي‌شود بلكه از اين طريق طيف گسترده‌اي از فعاليتهاي علمي - پژوهشي موسسات در وب سايتشان مورد ارزيابي قرار گرفته است.

اين ارزيابي از سال 2004 شروع شده است و مبتني بر شاخصهاي تركيبي‌اي است كه متشكل از حجم مواد منتشر شده بر روي وب، قابليت ديدن، نفوذ (تاثير) صفحه‌هاي وب كه با شاخص جايزه‌هاي اختصاص يافته به وب سايت ارزيابي شده و همچنين لينكهايي كه به وب سايت داده شده است.

به گزارش ايسنا، رتبه منطقه‌يي و جهاني برخي دانشگاه‌هاي كشورمان كه در رتبه بندي مربوط به وب سايتهاي دانشگاهي قرار گرفته‌اند، به شرح زير است:

دانشگاه تهران رتبه 29 خاورميانه (در جهان 1744)

كتابخانه منطقه‌يي علم و فن آوري رتبه 40 خاورميانه(2089)

دانشگاه علوم پزشكي تهران رتبه 52 خاورميانه (در جهان 2548)

دانشگاه علم و صنعت ايران رتبه 57 خاورميانه(در جهان 2656)

دانشگاه تربيت مدرس رتبه 67 خاورميانه(در جهان 2837)

دانشگاه فردوسي مشهد رتبه 74 خاورميانه(در جهان 2946)

دانشگاه علوم پزشكي شيراز رتبه 86 خاورميانه(در جهان 3336)

دانشگاه صنعتي اصفهان رتبه 93 خاورميانه( در جهان 3468)

دانشگاه خواجه نصير طوسي رتبه 95 خاورميانه(در جهان 3516)

دانشگاه صنعتي امير كبير رتبه 96 خاورميانه(در جهان 3518)

دانشگاه اصفهان رتبه 97 خاورميانه(در جهان 3538)

دانشگاه امام صادق(ع) رتبه 98 خاورميانه(در جهان 3627)

دانشگاه شيراز رتبه 99 خاورميانه (در جهان 3631)

دانشگاه صنعتي شريف رتبه 100 خاورميانه (در جهان 3656)

[ جمعه چهاردهم مهر ۱۳۹۱ ] [ 1:4 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]
دوره هاي تحصيلات تكميلي و دكتري حرفه اي

پايان نامه يا رساله ماحصل كار تحقيق دانشجو بوده كه با هدايت و نظارت استاد راهنما و همكاري استاد مشاور تنظيم و تدوين مي شود .
قطع پايان نامه A4 مي باشد .

1- عناوين موضوعات عبارتند از :
• - فرم روي جلد فارسي كه بايد زركوب شود . ( نسخه نهايي شده بصورت مجلد )
• - فرم داخل جلد به فارسي
• - تقديم، تقدير و تشكر ( اختياري مي باشد )
• - چكيده پايان نامه به فارسي
• - فهرست مطالب
• - فهرست جداول
• - فهرست اشكال و نمودارها
• - متن پايان نامه در پنج فصل
• - فهرست منابع
• - پيوست ها
• - چكيده انگليسي
• - فرم داخل جلد به انگليسي
• - فرم روي جلد انگليسي كه بايد زركوب شود .

2- ترتيب درج مطالب پايان نامه

الف – مطالب روي جلد:
به ترتيب آرم دانشگاه ،نام شعبه بين الملل به صورت نستعليق ، مقطع تحصيلي،عنوان،نام استاد راهنما، نام استاد مشاور، نام دانشجو و تاريخ انتشار به ماه و سال ( مطابق راهنماي پيوست)
تبصره : در صورت همكاري مراكز تحقيقاتي با ساير دانشگاهها با پايان نامه ذكر نام آنها بلامانع است .

راهنماي نگارش براي روي جلد
1- آرم دانشگاه وسط صفحه قرار گيرد (مانند نمونه ضميمه) و اندازه 3*3 باشد .
2- متن دانشگاه علوم پزشكي از بالاي صفحه 5/6سانتيمتر و حاشيه از دو طرف دو سانت و قلم آن با تيتر سياه 20 زده شود .
3- "پايان نامه جهت اخذ در وسط با زرسياه 14 با فاصله هشت سانت از لبه بالاي كاغذ
4- كلمه "عنوان" با زرسياه 20 با فاصله 11 سانت از لبه بالاي كاغذ
5- عنوان پايان نامه با تيتر سياه 18 با فاصله 12 سانت از لبه بالاي كاغذ
6- استاد راهنما " با زرسياه 20" با فاصله 16 سانت از لبه بالاي كاغذ
7- نام و نام خانوادگي استاد راهنما با زرسياه 14 با فاصله 17 سانت از لبه بالاي كاغذ
8- كلمه "استاد مشاور" با زرسياه 20 با فاصله19 سانت از لبه بالاي كاغذ
9- نام و نام خانوادگي اساتيد مشاور با زرسياه 14 با فاصله 20 سانت از لبه بالاي كاغذ
10- كلمه "نگارش" با قلم زرسياه 14 با فاصله24 سانت از لبه بالاي كاغذ
11- نام و نام خانوادگي دانشجو با قلم زرسياه 14 با فاصله 25 سانت از لبه بالاي كاغذ
12- سال تحصيلي با قلم زرسياه 14 با فاصله 27 سانت از لبه بالاي كاغذ

راهنما براي پشت جلد
1- آرم دانشگاه كاملا" در وسط و در اندازه 3*3 باشد .
2- متن دانشگاه" The International Branch of Shahid Beheshti University of Medical Sciences & Health Services "به لاتين با قلم Time Bold 20 و فاصله آن از لبه بالاي كاغذ پنج سانت
3- كلمه "....Thesis for MS Degree in " با قلم Time Bold 16 فاصله آن از لبه بالاي كاغذ هشت سانت
4- كلمه " Title" با Time Italic Bold 20 و فاصله آن از لبه بالاي كاغذ 10 سانت
5- عنوان پايان نامه با قلم Time Bold 18 و فاصله آن از لبه بالاي كاغذ 11 سانت
6- كلمه "Supervisor" با قلم Time Italic Bold 20 و فاصله آن از لبه بالاي كاغذ 17 سانت
7- نام و نام خانوادگي استاد راهنما با قلم Time Bold 18و فاصله آن از لبه بالاي كاغذ 18 سانت
8- كلمه " Advisor" با قلم Time Italic Bold 20 و فاصله آن از لبه بالاي كاغذ 20 سانت
9- نام و نام خانوادگي استاد مشاور با قلم Time Bold 18و فاصله آن از لبه بالاي كاغذ 21 سانت
10- كلمه "By" با قلم Time Italic Bold 20 و فاصله آن از لبه بالاي كاغذ 25 سانت
11- نام و نام خانوادگي دانشجو با قلم Time Bold 18 و فاصله آن از لبه بالاي كاغذ 26 سانت
12- سال تحصيلي با قلم Time Bold 18 و فاصله آن از لبه بالاي كاغذ 28 سانت


راهنما براي جلد عطف
1-عنوان پايان نامه در سمت راست و نام و نام خانوادگي دانشجو در سمت چپ و با قلم زر سياه 14

ب – صفحات ابتداي پايان نامه
1- فرم داخل جلد به فارسي: تكرار مطالب روي جلد
2-تقديم ،تقدير و تشكر: اختياري مي باشد .
3- چكيده : ساختارمند شامل: سابقه و هدف، روش كار، يافته ها، نتيجه گيري كلي است . دانشجو موظف است اين چكيده را به زبان فارسي بين 500 تا 1000 كلمه همراه 3 تا 5 واژه كليدي تهيه و در پايان نامه درج نمايد .
4- فهرست مطالب، جداول و شكل ها:
فهرست مطالب شامل فصل يا بخشي است كه در آن عناوين اصلي و فرعي مشخص مي شود . عناوين اصلي يك شماره اي ( 1،2،3،... ) و عناوين فرعي دو شماره اي ( 1-1، 1-2، 1-3،... ) است . در صورتي كه عناوين فرعي نيز شامل تقسيماتي باشد ،حداكثر عناوين سه شماره اي ( 1-1-1، 1-1-2،... ) به كار مي رود .
فهرست جدول ها:
شامل شماره جدول،عنوان جدول و شماره صفحه مي باشد .شماره گذاري جدولها به ترتيب استفاده آنها در متن پايان نامه است .
فهرست شكلها و نمودارها :
شامل شكل يا نمودار ، عنوان شكل و شماره صفحه مي باشد . شماره گذاري شكلها به ترتيب استفاده آنها در متن پايان نامه است .

5-اختصارات :اختصارات به كار برده شده در متن به صورت الفبايي قبل از فصل اول در يك صفحه جداگانه ارائه مي شود .

ج- متن پايان نامه
1- حاشيه پايان نامه از سمت راست 00/3 از سمت چپ 00/2 از بالا 00/3 از پايين 50/2 سانتيمتر از حداكثر 25-24 سطر تشكيل شود .قلم متن با لوتوس نازك شماره 14 و تيتر آنها با قلم كامپيوست سياه 22 و متن حروف لاتين Times new باشد .

فصل اول مقدمه: مقدمه شامل اهميت موضوع مورد تحقيق از ديدگاه نظري،علمي و كاربردي، علت انتخاب ،هدف بررسي و فرضيه هاست . در اين قسمت مي توان متغيرها و تعاريف علمي و عملي واژه ها اطلاعات علمي و زمينه اي در مورد موضوع پايان نامه را براي آشنايي بيشتر خواننده و درك اهميت موضوع و ضرورت انجام آن به اختصار مطرح كرد .

فصل دوم مروري بر مطالعات پيشين: شامل مروري بر پژوهشهاي انجام شده در ايران و جهان در زمينه موضوع پايان نامه مي باشد .در صورت گستردگي منابع مربوطه ، مهمترين و به روزترين مطالعات در ارتباط با پژوهش مورد نظر گزارش مي شوند. در پايان اين بخش بايد از مجموعه مطالعات انجام شده جمع بندي و ضرورت انجام تحقيق تعيين شود .

فصل سوم روش كار: اين بخش شامل بندهاي زير مي باشد :
12-1- روش تحقيق: در اين قسمت نوع مطالعه، مشخصات كامل نمونه هاي مورد بررسي ( معيارهاي ورود و خروج ) همراه با روش انتخاب چگونگي گزينش جامعه مورد بررسي و حجم نمونه و نحوه نمونه برداري در اين بخش نوشته مي شود . با دقت و روشني توضيح داده شود.
12-2- روش و مواد: اطلاعات كافي و دقيق درباره مشخصات تمام مواد شيميايي يا ابزارهاي مورد استفاده در انجام پژوهش( درجه خلوص مواد ،نام شركت توليد كننده و... ) و نحوه كاليبره / استاندارد كردن روش، ارزيابي پايايي و روايي و ... ارائه مي شود .
شرح دقيق و كامل تمام روشهاي مورد استفاده در اجراي پژوهش

• توضيح كافي شاخصهاي مورد استفاده و روشهاي آزمايشگاهي

• چگونگي گردآوري داده ها

• در صورت استفاده از حيوان آزمايشگاهي ، بيان ويژگيهاي كامل آنها ، تركيب غذاي مورد استفاده و چگونگي تغذيه آنها.

• روشهاي آماري و آزمونهاي مورد استفاده براي پاسخگويي به هريك از پرسشها و فرضيه هاي پژوهش به تفكيك

• چگونگي در نظر گرفتن مسائل اخلاقي و رعايت استانداردهاي اخلاق پژوهش ،مطالعات كارآزمايي باليني با تاييد كميته اخلاق

فصل چهارم يافته ها :
اين بخش شامل تمام يافته هاي بدست آمده از بررسيها و آزمايشهاي انجام شده مي باشد. نتايج بايد به صورت واضح، دقيق و نظم منطقي با به كار گيري متن يا جدول، نمودار و تصوير ارائه شود . - يافته ها در صورت لزوم با پردازش آماري همراه باشد .در اين بخش لازم است به هريك از پرسشهاي تحقيق پاسخ داده شده و يافته ها براساس اين پرسشها طبقه بندي شوند. هيچگونه بحث و تفسيري صورت نمي گيرد. بايد از تكرار در ارائه داده ها مندرج در (جدول و نمودار ) خودداري شود .
ترتيب درج جدول شماره و عنوان هر جدول در بالاي آن نوشته مي شود. ترتيب درج شكل ها و نمودارها در متن رعايت و شماره و عنوان هر شكل يا نمودار در زير آن نوشته مي شود .

فصل پنجم بحث و نتيجه گيري:
شامل بيان نتايج كلي بدست آمده از مطالعه بدون تكرار يافته ها و ارقام ،بيان نقاط ضعف و محدوديت هاي احتمالي مطالعه، مقايسه يافته هاي بدست آمده با نتايج مطالعات مشابه منتشر شده و بحث پيرامون نكات موافق و مخالف يافته ها با يكديگر ، نتيجه گيري، پيشنهادات كاربردي و پيشنهادات براي مطالعات بعدي مي باشد .

فهرست منابع :
الگوي نگارش منابع و ارجاعات مربوط براساس سيستم هاروارد (Harvard ) مي باشد .در اين سيستم ابتدا منابع فارسي و سپس منابع انگليسي فهرست مي شود .

استفاده از سيستم هاروارد در متن
اگر نام خانوادگي نويسنده در متن آمده باشد ،سال بدنبال نام خانوادگي در داخل پرانتز مي آيد در غير اينصورت نام خانوادگي و سال هردو داخل پرانتز نوشته مي شود .
مثال:كارمر(1974) ابتدا به توضيح مطالعه خود درباره صلاحيت پرستاران ...
وقتي كه نويسندگان دو نفر باشند :
در يك مطالعه اطمينان از كيفيت، ميك و كوپ (1995) به اين نتيجه رسيدند ...
وقتي كه نويسندگان بيش از دو نفر باشند، نام اولين نويسنده نوشته و بدنبال آن كلمه و همكاران آورده مي شود .
نقل قول مستقيم از يك يا چند نويسنده بايد در داخل گيومه ( علامت مخصوص نقل قول مستقيم) گذاشته شود. بطور معمول نقل مستقيم كمتر از 20 كلمه مي باشد كه داخل گيومه گذاشته مي شود .قابل ذكر است كه تعداد نقل قولهاي مستقيم در پايان نامه بايد به حداقل ممكن برسد.

مثال هايي براي نگارش منابع فارسی و انگليسي

فارسي:
مقاله: نام‌خانوادگي و نام كوچك نويسنده‌(ها). عنوان مقاله. نام كامل مجله. سال انتشار، شماره مجله: صفحات.
نمونه: عابدی سروستانی احمد، شاه ولی منصور، محقق داماد سید مصطفی. ماهیت و دیدگاه‌های اخلاق زیست محیطی با تأکید بر دیدگاه اسلامی. فصلنامه اخلاق در علوم و فناوری. 1386، شماره‌های 1 و 2: 59 – 72.
كتاب: نام‌خانوادگي و نام كوچك نويسنده(ها). نام كتاب. ويراست چندم. نام ناشر. سال انتشار؛ شماره جلد: شماره صفحه.
نمونه: قراملكي احد فرامرز، نوچه فلاح رستم. موانع رشد اخلاق حرفه‌اي در سازمان‌ها. چاپ اول، انتشارات .... 1386: 117- 115.

انگليسي:
مقاله: نام خانوادگي و حرف اول نام كوچك نويسنده(ها) (سال انتشار). عنوان مقاله. نام كامل مجله شماره مجله: صفحات.
Rothman KJ, Michels KB (1994). The continuing unethical use of placebo controls. N Engl J Med 331 (1): 394-8.

كتاب: نام‌خانوادگي و حرف اول نام كوچك نويسنده(ها) (سال انتشار). نام كتاب. ويراست چندم. نام ناشر. شهر انتشار كتاب. شماره صفحه.
Kopelman LM, Clouser KD (2002). Building bioethics: Conversations with Clouser and friends on medical ethics. Kluwer Academic Publishers. New York. pp: 15-27.

- يادآوري: آوردن نام تمامي نويسندگان هر كتاب يا مقاله، در فهرست اسامي منابع، الزامي است

در مورد نحوه نگارش استفاده از سایت ذیل پیشنهاد می گردد

libweb.anglia.ac.uk/referencing/harvard.htm

مثالهای زیر جهت روشن شدن بیشتر موضوع می باشد.

* *در مواردی که اثر یک نویسنده در یک جمله مطرح می شود، ابتدا اسم نویسنده و سپس سال انتشار اثر نوشته می شود. مثال:

In general, when writing for a professional publication, it is good practice to make reference to other relevant published work. This view has been supported in the work of Cormack (1994).

**در مواردی که قسمتی از اثر یک نویسنده بطور نقل قول مستقیم در یک جمله مطرح می شود، ابتدا اسم نویسنده و سپس سال انتشار وشماره صفحه اثر نوشته می شود. مثال:

Cormack (1994, pp.32-33) states that 'when writing for a professional readership, writers invariably make reference to already published works'.

**در مواردی که قسمتی از اثر یک نویسنده در یک جمله مطرح می شود، و اسم نویسنده در متن مطرح نمی شود. مثال:

Making reference to published work appears to be characteristic of writing for a professional audience (Cormack, 1994).

* *در مواردی که بیش از یک نویسنده بطور مستقیم در یک جمله مطرح می شود، نویسندگان بر اساس سال چاپ نوشته می شوند. مثال:

Smith (1946) and Jones (1948) have both shown …

** در مواردی که چندین اثر چاپی از چندین نویسنده بطور غیر مستقیم گزارش می شود، نویسندگان بر اساس سال چاپ (ابتدا از قدیم به جدید) نوشته می شود. مثال:

Further research in the late forties (Smith, 1946; Jones, 1948) led to major developments……

Recent research (Collins, 1998; Brown, 2001; Davies, 2008) shows that

زمانی که دو یا سه یا چهارنویسنده در یک اثر در متن مطرح می شود

بطور مستقیم با بکارگیری کلمه و

مثال:

White and Brown (2004) in their recent research paper found...


بطور غیر مستقیم
مثال:

Recent research (White and Brown, 2004) suggests that...


**مثال های دیگر در رابطه با بکارگیری 3 یا 4 نویسنده در متن که در تمام موارد اسامی بر ترتیب چاپ در اثر چاپی است.

مثال:

During the mid nineties research undertaken in Luton (Slater and Jones, 1996) showed that...

Further research (Green, Harris and Dunne, 1969) showed

Later research demonstrated that this theory was incorrect (Smith, Davis, Singh and Green, 2000)

**زمانی که بیش از یک اثر چاپی از یک نویسنده در سال های متفاوت وجود دارد، منابع به ترتیب زمان (منابع قدیم به جدید) نوشته می شود.

بطور مستقیم

مثال:

as suggested by Patel (1992; 1994) who found that…


بطور غیر مستقیم

مثال:

research in the nineties (Patel, 1992; 1994) found that…

**زمانی که بیش از یک اثر چاپی از یک نویسنده در یکسال های وجود دارد، منابع توسط حروف کوچک الفبا بلافاصله بعد از سال، نوشته می شود.

مثال:

Earlier research by Dunn (1993a) found that…but later research suggested again by Dunn (1993b) that …

**زمانی که بیش از یک اثر چاپی از یک نویسنده در یک سال در رابطه با همان موضوع بکار گرفته می شود، همه موارد بترتیب حروف کوچک الفبا ها نوشته می شود.

مثال:

Bloggs (1993a; b) has stated on more than one occasion that …

**زمانی که منبع مورد استفاده یک فصل کتاب است که توسط نویسنده دیگری ویراستاری شده، در متن نام نویسنده مشارکت کننده (نه ویراستار) نوشته می شود. در فهرست منابع انتها باید جزییات نویسنده فصل کتاب و نیز ویراستار اثر نوشته شود.

مثال:

In his work on health information, Smith (1975) states …

**زمانی که یک اثر چاپی توسط سازمان مشخص ( نه توسط فرد) مانند سازمان غذا ودارو امریکا در متن استفاده می شود، اسم کامل انجمن و یا سازمان در اولین استفاده در متن بطور کامل و علامت اختصارداخل پرانتز نوشته می شود. سپس در بقیه متن کلمات اختصاری نوشته می شود.

مثال:


It is acceptable to use standard abbreviations for these bodies, e.g. FDA, in your text, providing that the full name is given at the first citing with the abbreviation in brackets:

استفاده اولین بار:

… research in 2006 undertaken by the U.S. Food and Drug Administration (FDA) has shown that …


استفاده دومین بار:


More recently the FDA (2007) has issued guidelines …

توجه شود که اسم کامل انجمن یا سازمان در فهرست منابع انتها قرار می گیرد.

U.S. Food and Drug Administration (2011)

Codex Alimentarius Commission (2011)

Select Committee on Food Safety Management System (2010)

توجه شود موارد خاص نیز وجود دارد که اختصار اسم رسمی سازمان می باشد.

مثال:BBC Philharmonic Orchestra
BBC News

.

**نقل قول مستقیم

در این موارد جملات مورد نظر داخل گیومه قرار می گیرد در کلمه ص برای یک صفحه و صص برای دامنه ایی از صفحات بکار می رود. مثال

نگارش مستقیم

Lawrence (1966, p.124) states “we should expect …”


نگارش غیرمستقیم

This is to be expected (Lawrence 1966, p.124)...


**زمانی که منبع مورد استفاده یک کتاب است، بترتیب اسم خانوادگی و اول اسم کوچک نویسنده، سال، اسم کتاب، شماره چاپ، محل چاپ و ناشر نوشته می شود.

مثال:چاپ اول

Baron, D. P., 2008. Business and the Organization. Chester: Pearson.

مثال:چاپ سومRedman, P., 2006. Good Essay Writing: a Social Sciences Guide. 3rd ed. London: Open University in assoc. with Sage.

منابع اينترنتي:

برابر نمونه‌های زیر:
Bailey MMS. Ethics and animal use in research. PIR partner research. Available at:
http://pirweb.org/pir07c_ethics.htm. Accessed:10 Aug. 2008.

Medical Research Council 2007. Available at: http://www.mrc.ac.uk/policy Guidance/Ethics And Governance/Use of Animales in Medical Research/index. htm. Accessed: 15 Aug. 2008.

مقاله انگليسي

Kavouras SA, Panagiotakos DB, Pitsavos C, Chrysohoou C, Anastasiou CA, Lentzas Y, et al. Physical activity, obesity status, and glycemic control: The ATTICA study. Med Sci Sports Exerc 2007; 39: 606-11.

♦ مقالاتي كه بيش از 6 نويسنده دارند، نام 6 نويسندة اول ذكر مي‌شود و سپس عبارت .et al آورده مي‌شود.

♦ اگر صفحات مجله در همة شماره‌هاي يك سال به صورت متوالي شماره‌گذاري مي‌شود، ماه و شماره‌ (issue) قابل حذف است.

Guarnieri GF, Ranieri F, Toigo G, Vasile A, Ciman M, Rizzoli V, et al. Lipid lowering effect of carnitine in chronically uremic patients treated with maintenance hemodialysis. Am J Clin Nutr 1980; 33: 1489-1492.

ضميمه‌ مجله

Hoppel C. The role of carnitine in normal and altered fatty acid metabolism. Am J Kidney Dis 2003; 41 suppl 4: S4-12.

مقاله فارسي

Alvand A, Khoshtinat K, Zandi P, Safafar H, Mazloumi MT, Sharifzadeh Z. Formulation and lab-scale production of low fat and low trans spreads. Iranian J Nutr Sci Food Tech 2007; 2 (1) :1-19. [in Persian]

پايان‌نامه

Zerafati Shoaa N. Validation of Radimer Cornell modified questionnaire in food security assessment of urban households of Tehran’s district 20 [dissertation]. Teharan: Shahid Beheshti University, M.C. Faculty of Nutrition Sciences and Food Technology; 2004. [in Persian]

♦ طرح‌هاي تحقيقاتي نيز مانند پايان‌نامه تنظيم مي‌شود.

كتاب انگليسي
Ralph A, Garrow JS, James WPT, editors. Human nutrition and dietetics. 10th ed. Edinburgh: Churchill Livingstone 2000. p. 1831-8

فصلي از كتاب
Mnn JI, Lewis – Barned NJ. Dietary management of diabetes mellitus in Europe and North America. In: Alberti KGMM, Zimmet P, Defronzo RA editors. International textbook of diabetes mellitus. 2 nd ed. vol 1. Chichester: John Wiley and Sons; 1997: 759 - 71

كتاب فارسي
Ramachandran L, Dharmalingam T. A Textbook of Health Education. 2nd ed. Translated by Shafii F, Azargashb E. Tehran: Tehran University P1995. press; 19-36. [in Persian]

منبع اينترنتي
Kimiagar M, Eftekhari H. Survey goiter knowledge and iodine salt KAP. Iran Nutrition Research Institute. 1993 Available from: URL: http://irandoc.ac.ir. Accessed 2007 March 8. [in Persian]

استاندارد
Institute of Standards and Industrial Research of Iran, Vegetable butter (margarine)- specifications. ISIRI no 143. 3rd revision, Karaj: ISIRI; 1999. [in Persian]

مطالب كنفرانس
Omidvar N, Dastgiri S. Impact of employment on BMI as an index for health assessment. Proceedings of the First National Scientific / Applicable Conference on Women and Work, 1996 Feb. 12-13, Zahedan, Iran. [in Persian]


**در مورد رفرانس فارسی باید با حروف انگلیسی نوشته شود.


پيوستها
به منظور جلوگيري از حجيم شدن متن اصلي پايان نامه مشروح برخي از اطلاعات جمع آوري شده مانند پرسشنامه ها و ابزارهاي ديگر،جدولهاي آماري،نمودارها و يافته هاي مطالعات مقدماتي بر حسب نوع پژوهش كه درج آنها در متن اصلي پايان نامه ضروري نمي باشد با نظر استاد راهنما در اين بخش ارائه مي شود .


صفحات انتهاي پايان نامه
صفحه ماقبل آخر ( چكيده انگليسي پايان نامه ) : چكيده پايان نامه به زبان انگليسي ترجمه همان چكيده فارسي مي باشد.

صفحه آخر صفحه عنوان مي باشد: اين صفحه بايد ترجمه صفحه عنوان به زبان فارسي باشد.
( مطابق راهنماي پيوست )


شماره گذاري صفحه هاي متن
• صفحه هاي فرم داخل جلد تا ابتداي مقدمه ( فصل اول ) به ترتيب حروف الفبايي شماره گذاري مي شوند(الف، ب، پ) .
• شماره گذاري صفحات متن از شروع فصل اول تا انتهاي پايان نامه ادامه خواهد داشت .شماره گذاري اعداد بايد در وسط و پايين صفحه قرار گيرند.

چگونگي تايپ
تايپ پايان نامه برروي صفحات A4 صورت مي گيرد.حاشيه براي متن قلم 14 نازك لوتوس و قلم هاي مورد استفادهه 18 سياه لوتوس براي به عنوان اصلي يك شماره اي، 16 سياه لوتوس براي عنوان فرعي دو شماره اي
و 14 سياه براي عنوان فرعي سه شماره اي و عنوان جدولها و شكلها مي باشد .براي كلمات انگليسي از قلم Tmes New Roman با اندازه 12 نازك و براي عنوان ها از همان قلم با اندازه 12 سياه استفاده شود.
2- يادآوري 1: دانشجو بايد قبل از پرينت نهايي پايان نامه آن را به تاييد استاد راهنما برساند .
3- يادآوري 2: معادل فارسي اطلاعات انگليسي در متن و خود واژه به صورت پانويس آورده شود
.

توصيه ها
• جملات متن حتي الامكان كوتاه و مطابق قواعد دستور زبان فارسي باشد .
• كليه واحدها در سيستم SI ارائه شود .
• تصاوير مورد استفاده كاملا"واضح و از كيفيت خوبي برخوردار باشد .
• رنگ جلد پايان نامه براي دوره هاي كارشناسي ارشد و دكتراي حرفه اي آبي نفتي و براي دوره هاي دكتراي تخصصي آبي تيره خواهد بود . نوشته ها به صورت زركوب ( طلايي رنگ ) مي باشد .
•دانشجو موظف است پايان نامه نهايي و تأئيد شده توسط استاد راهنماي خود را پس از صحافي به تعداد 4 مجلد براي شعبه بين الملل تحويل دهد (يك جلد از پايان نامه تحويلي همراه با شماره بر حسب تاريخ دفاع در قطر براي نگهداري در كتابخانه شعبه بين الملل باشد). تعداد نسخه هاي صحافي شده به تعداد اساتيد راهنما و مشاور و خود دانشجو بعلاوه 4 جلد شعبه بين الملل مي باشد.

[ جمعه چهاردهم مهر ۱۳۹۱ ] [ 0:2 ] [ کارجی- دانشجوی کارشناسی ارشد اقلیم شناسی ]
درباره وبلاگ

به نام خالق هستی
إِنَّ فِي اخْتِلاَفِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ وَمَا خَلَقَ اللّهُ فِي السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ لآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَّقُونَ
به راستى در آمد و رفت‏شب و روز و آنچه خدا در آسمانها و زمين آفريده براى مردمى كه پروا دارند دلايلى [آشكار] است
این وبلاگ مطالب جغرافیای را در منظر علاقه مندان قرارخواهد می دهد.
این وبلاگ هیچ مسولیتی در مورد مطالب وبلاگ های لینکدونی ندارد ولینک آنها بمنزله تایید مطالب وموضوعات آنان نیست.
امکانات وب تماس با ما

فال حافظتعداد بازدیدکنندگان :
تعداد افراد آنلاین :
مرکز آموزش ایرانیان